PDA

Επιστροφή στο Forum : βοηθεια για επιστροφη στον ΟΤΕ



ababapanos
16-10-10, 02:21
καλημερα. τωρα εχω ΧΟΛ και θελω να επιστρεψω στον ΟΤΕ. για να μην κανω φορητοτητα και μου παρει κανα μηνα μεχρι να γινει υπαρχει αλλος τροπος? μπορω να καταργησω τελειος την γραμμη μου και να ζητησω απο τον ΟΤΕ να μου δωσει νεα γραμμη με νεο αριθμο? η δεν με συμφερει κατι τετοιο?

alex24
16-10-10, 02:59
Δεν περιμενεις μηνα γυρω στις 10 μερες με φορητοτητα και ιντερνετ αμεσως την επομενη απο οταν γυρισει το τηλ σου στον ΟΤΕ

Georgevtr
16-10-10, 07:55
Μήνα?:what:
Στην βδομάδα θα σαι έτοιμος.
Υ.Γ.Εξαρτάται απο το φόρτο εργασίας των τεχνικών.

deniSun
16-10-10, 12:20
καλημερα. τωρα εχω ΧΟΛ και θελω να επιστρεψω στον ΟΤΕ. για να μην κανω φορητοτητα και μου παρει κανα μηνα μεχρι να γινει υπαρχει αλλος τροπος? μπορω να καταργησω τελειος την γραμμη μου και να ζητησω απο τον ΟΤΕ να μου δωσει νεα γραμμη με νεο αριθμο? η δεν με συμφερει κατι τετοιο?

Σε 7-15 μέρες θα είσαι ενεργοποιημένος στον ΟΤΕ κανονικότατα.

Alekos
17-10-10, 19:27
εγω εκανα αιτηση 1/10 και μου παν οτι θα γυρισει σε οτε η γραμμη 19/10, περιπου 15 εργασιμες συνηθως κανουν δηλαδη. για το connx αναρωτιεμαι ποτε θα παρω κωδικους

treli@ris
17-10-10, 19:29
εγω εκανα αιτηση 1/10 και μου παν οτι θα γυρισει σε οτε η γραμμη 19/10, περιπου 15 εργασιμες συνηθως κανουν δηλαδη. για το connx αναρωτιεμαι ποτε θα παρω κωδικους

Κωδικους θα παρεις οταν σου φερουν τον εξοπλισμο. Θα τους εχει μεσα.

Alekos
17-10-10, 20:27
καλα κ αν αυτοι δλδ τον φερουν μετα απο μια εβδομαδα θα μεινω ετσι χωρις ιντερνετ ; :(
πριν 3 χρονια οταν γυρισα απο οτε σε forthnet ειχα τους κωδικους την ιδια στιγμη με την ενεργοποιηση σχεδον.
θα παρω τηλ αυριο να δω ποτε θα το στειλουν παντως

treli@ris
17-10-10, 20:35
καλα κ αν αυτοι δλδ τον φερουν μετα απο μια εβδομαδα θα μεινω ετσι χωρις ιντερνετ ; :(
πριν 3 χρονια οταν γυρισα απο οτε σε forthnet ειχα τους κωδικους την ιδια στιγμη με την ενεργοποιηση σχεδον.
θα παρω τηλ αυριο να δω ποτε θα το στειλουν παντως

Ο εξοπλισμος ερχεται συνηθως 1 μερα πριν την τελικη ενεργοποιηση οποτε δεν μενεις χωρις ιντερνετ.

Alekos
17-10-10, 20:40
οκ μια μερα παλευεται :P thanx

Alekos
18-10-10, 09:16
πηρα τηλεφωνο στο 13888 κ μου παν οτι η γραμμη θα μεταφερθει αυριο στον οτε οντως αλλα θελει 1 εβδομαδα για να μου στειλουν ρουτερ και κωδικους :S
ειναι δυνατον; και να πω οτι η αιτηση για connx εγινε μετα οκ, μαζι γιναν

treli@ris
18-10-10, 09:34
Δε γινεται αυτο. Η φορητοτητα απο εναν παροχο σε καποιον αλλο χρειαζεται καποιες μερες. Ξαναπαρε σημερα απογευμα και ρωτησε παλι.

Alekos
19-10-10, 18:09
σημερα γυρισε η γραμμη σε οτε και στο 13888 μου δινουν το username για το connx κ μου λενε να παρω οτενετ για το password,και στην οτενετ μου λενε οτι δεν ενεργοποιηθηκε ακομα (ενω μου εχει ερθει μηνυμα).. τραγικες καταστασεις ... για να μην πω οτι συγχρονιζω -3 Mbps (αν και με +3snr), και ανεβηκε και το attenuation απο 20 σε 22 και το output power... αντε να δουμε τι θα γινει εν τελει

FuS
19-10-10, 21:05
Αlekos αυτό που δεν σου έχει ενεργοποιηθεί ακόμη (και ανέφεραν στο next2u) είναι το κομμάτι της συνδρομής. Το πολύ αυριο το πρωί θα είναι έτοιμο.

Το μύνημα που έλαβες αφορά την ολοκλήρωση της αίτησης στο σύστημα του οτέ (είναι θέμα ωρών -από εκείνη την στιγμή- για να είσαι πλήρως έτοιμος).

Όσο για τα υπόλοιπα, κάνε c/p τα στοιχεία γραμμής.

Alekos
19-10-10, 21:12
ενταξει τελικα το φτιαξαν κ το ιντερνετ, τωρα για τα στοιχεια, στα παραθετω απτο dmt
γιατι το ρουτερ μου δειχνει μονο att και rate.εκτος και αν δεν βλεπω κατι :P

http://b.imagehost.org/0908/dmtstats.jpg

deniSun
22-10-10, 22:10
σημερα γυρισε η γραμμη σε οτε και στο 13888 μου δινουν το username για το connx κ μου λενε να παρω οτενετ για το password,και στην οτενετ μου λενε οτι δεν ενεργοποιηθηκε ακομα (ενω μου εχει ερθει μηνυμα).. τραγικες καταστασεις ... για να μην πω οτι συγχρονιζω -3 Mbps (αν και με +3snr), και ανεβηκε και το attenuation απο 20 σε 22 και το output power... αντε να δουμε τι θα γινει εν τελει

Άλλο ενεργοποίηση γραμμής, άλλο ενεργοποίση λογαριασμού και άλλο ενεργοποίηση profile.
Δεν συμβαδίζουν χρονικά πάντα.

Alekos
23-10-10, 07:50
εγω εξακολουθω να πιστευω οτι τα πραγματα στον οτε δεν ειναι οσο καλα φαινονται, τουλαχιστον για την δικη μου περιπτωση,και εξηγω:

α) χρειαστηκε να κανω την αιτηση 3 φορες για να προχωρησει, γιατι ολο "εξαφανιζοταν"
β) εχω ενεργοποιηθει 4 μερες τωρα και δεν εχω παραλαβει εξοπλισμο... δλδ αν δεν ειχα δικο μου ρουτερ;
c) ειχα forthnet, πρωτοσυγχγρονιζα στα 20μβπς, κ σταδιακα επεσα και μεχρι πριν 1 βδομαδα συγχρονιζα στα 14.5-15. κατεβαζα σταθεροτατα 1.4μβ/ς.( ο λογος που εκανα αιτηση στον οτε ηταν πλεον τα τραγικα πινκγς και το ολο δικτυο με εξωτερικο, μονο τα downloads ηταν παντα κομπλε)
c->d) πλεον στον οτε συγχρονιζω στα 11, και κατεβαζω με MAX 750ΚΒ/S. μιλαμε δλδ για περιπου 45% κατω σε ταχυτητα κατεβασματος (οτι και να κατεβασω, ftp otenet,ftp ntua, torrent, download manager)
λεω και εγω να δηλωσω βλαβη, δηλωνω, μου λενε στ 121 μαλλον θα υπαρχει προβλημα για να ειναι ετσι τα πραματα, με παιρνει μετα τεχνικος του οτε την ιδια μερα, και του λεω το προβλημα και μου λεει θα ειναι κανεις εκει αυριο;
ναι του λεω και μου λεει οκ θα μιλησουμε ξανα τοτε
την αλλη μερα, οσο τον ειδατε εσεις αλλο τοσο και εγω. εν πασει περιπτωση λεω οι ανθρωποι θα τρεχουν ολη μερα θα ερθει την επομενη.
οντως την αλλη μερα το πρωι αποσυνδεομαι γιατι καναν ελεγχο γραμμης, κανα 10λεπτο. μετα ξανασυνδεομαι, αλλαγη δεν ειδα, αλλα το σημαντικοτερο, δεν ειχα ενημερωση για το τι εγινε! περιμενα μεχρι το βραδυ και τελικα πηρα εγω τηλ το 121 και μου ειπαν οτι οι τεχνικοι λενε οτι κλειδωνω εκει που ειμαι με μαξ τα 13000. θα τρελαθουμε ; και ξαναλεω ουτε καν κατεβαζω στα οσα συγχρονιζω...(που και παλι με βαση την γραμμη μου (750μ- συμφωνα με τον οτε) απο το dslam ειναι λιγα - αλλα και παλι εχω ηδη πιασει παραπανω με forthnt οποτε ξερω οτι μπορει.

Μετα απο ολα αυτα να ειμαι ευχαριστημενος με τον οτε; και δε ξερω και τι να κανω.. ξαναδηλωσα βλαβη, η κοπελα στο 121 το εβαλε και ως επειγον, γενικα απτα τηλεφωνικα κεντρα δεν εχω ουτε ενα παραπονο παντως, ολοι πολυ ευγενικοι.. αλλα δεν εχω και ορεξη τωρα να ειμαι συνεχεια στα τηλεφωνα....
φανταζομαι θα ζητησω απο τον τεχνικο να αλλαξω πορτα, αλλα αμα δεν με αλλαζει;

edit: αυτη τη στιγμη κατεβαζω single αρχειο με ταχυτητα 15-100kb/s και το browsing σερνεται... και συμβαινει οποτε κατεβαζω κατι αυτο (ειτε τορρεντ η οχι). και δεν φταιει το ρουτερ εκτος κ αν χαλασε ξαφνικα μαζι με την μεταφορα γραμμης

deniSun
23-10-10, 17:57
Για τον εξοπλισμό αφού σε ενημερώσουν με sms ότι ενεργοποιήθηκες πας από ένα oteshop και το παίρνεις.
Αν το ζήτησες να σου έρθει ταχυδρομικά είναι άλλο θέμα.
Για τα προβλήματα που αναφέρεις στην ταχύτητα θα πρέπει να μιλήσεις με το 121 αναφέροντας βλάβη για χαμηλό συγχρονισμό.
Καλό είναι πριν το κάνει να ελέγξεις την γραμμή σου και να δώσεις και κανένα διάγραμμα από την γραμμή σου από dmt (εφόσον το υποστηρίζει το ρούτερ σου)

Alekos
23-10-10, 19:54
Δεν έχω συζητήσει τπτ μαζί τους για τον εξοπλισμό ,οπότε θα πάρω τηλ στο 13888 να δω τι θα μου πουν αλλα υποθέτω ότι κάααποια στιγμή θα έρθει ταχυδρομικώς. Απλά θέλω να κάνω την σύγκριση, όταν είχα γυρίσει σε forthnet πριν 3 χρόνια, ειχα παραλάβει ταχυδρομικώς εξοπλισμό 1 εβδομάδα πριν ενεργοποιηθεί η υπηρεσία.

Ναι, στο 121 τέτοια βλάβη δηλώθηκε, για τον έλεγχο της γραμμής το μόνο που μπορώ να κάνω προς το παρόν , ήταν να δοκιμάσω χωρίς τηλέφωνα συνδεδεμένα, καθώς και το ρουτερ σε διαφορετική πρίζα, το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο, αλλα έτσι και αλλιώς το ίδιο αποτέλεσμα μέτρησαν και οι τεχνικοί στο καφάο (ή οπου το μέτρησαν).
Δυστυχώς το router δεν εμφανίζει διάγραμμα στο dmt :(
παλιότερα ειχα δανειστεί ένα άλλο για να δω αλλα τώρα αναγκαστικά θα περιμένω του οτε.
Πάντως στα στατιστικά της γραμμής έχω παρατηρήσει μια αύξηση του Output power σε 32dbm, και όλα τα στοιχεία με οδηγούν στο να πιστεύω ότι υπάρχει πρόβλημα στην πόρτα. Περιμένω να δω τι θα γίνει τώρα που έχει δηλωθεί βλάβη 2η φορά, και ελπίζω ότι μετά θα με αλλάξουν πόρτα.

Georgevtr
23-10-10, 22:38
Δεν έχω συζητήσει τπτ μαζί τους για τον εξοπλισμό ,οπότε θα πάρω τηλ στο 13888 να δω τι θα μου πουν αλλα υποθέτω ότι κάααποια στιγμή θα έρθει ταχυδρομικώς. Απλά θέλω να κάνω την σύγκριση, όταν είχα γυρίσει σε forthnet πριν 3 χρόνια, ειχα παραλάβει ταχυδρομικώς εξοπλισμό 1 εβδομάδα πριν ενεργοποιηθεί η υπηρεσία.

Ναι, στο 121 τέτοια βλάβη δηλώθηκε, για τον έλεγχο της γραμμής το μόνο που μπορώ να κάνω προς το παρόν , ήταν να δοκιμάσω χωρίς τηλέφωνα συνδεδεμένα, καθώς και το ρουτερ σε διαφορετική πρίζα, το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο, αλλα έτσι και αλλιώς το ίδιο αποτέλεσμα μέτρησαν και οι τεχνικοί στο καφάο (ή οπου το μέτρησαν).
Δυστυχώς το router δεν εμφανίζει διάγραμμα στο dmt :(
παλιότερα ειχα δανειστεί ένα άλλο για να δω αλλα τώρα αναγκαστικά θα περιμένω του οτε.
Πάντως στα στατιστικά της γραμμής έχω παρατηρήσει μια αύξηση του Output power σε 32dbm, και όλα τα στοιχεία με οδηγούν στο να πιστεύω ότι υπάρχει πρόβλημα στην πόρτα. Περιμένω να δω τι θα γίνει τώρα που έχει δηλωθεί βλάβη 2η φορά, και ελπίζω ότι μετά θα με αλλάξουν πόρτα.

Προσπάθησε να ανεβάσεις διάγραμμα με το ΟrbMT (http://www.dslreports.com/forum/r18736238-OrbMT-Modem-Tool)

Alekos
23-10-10, 23:25
δυστυχως ουτε το ενα προγραμμα ουτε το αλλο εμφανιζει διαγραμμα με το ρουτερ μου, θα δοκιμασω μολις παραλαβω το νεο ρουτερ αλλιως θα δανειστω ξανα καποιο αλλο.
παντως ανεβασα τα στατιστικα που εμφανιζουν τα προγραμμα. Παααδοξως τωρα το output power δεν ειναι οσο ηταν νωριτερα, το εχω πετυχει αρκετες φορες 30+. Επισης να πω οτι σημερα προσωρινα με αλλαξαν προφιλ σε 12αρι μηπως και πιασω εστω αυτα τα 11 που συγχρονιζω αλλα χωρις αποτελεσμα, και ακομα με εχουν αφησει εκει μεχρι να φτιαξει (δεν ξερω αν εχει νοημα αλλα τεσπα).

orbmt:
http://img100.imageshack.us/img100/3990/orbmt20101023225855.png

dmt:
http://img258.imageshack.us/img258/7796/dmt.jpg

*μου πηρε αρκετα λεπτα να καταφερω να ανοιξω site με image hosting και να καταφερω να κανω upload 240κβ οσο κατεβαζω ενα αρχειο με 340κβ/ς. μεχρι και το adslgr αργει πολυ (:P)

τελος κατι ακομα που εχω παρατηρησει, παιζω ονλαιν και εκει που εχω πινγκ 70 ας πουμε, ξαφνικα κανει spike στα 300 και ξαναπεφτει, ειναι σχεδον μην παρατηρισιμο, απλα εχω ανοιχτο και μου δειχνει συνεχεια ποσο πινγκ εχω(δεν φταιει το wireless δοκιμασα με ethernet καλωδιο) και δε φταιει και το game, δε γινοταν αυτο με forthnet ουτε γινεται σε κανεναν αλλον... απλα τα λεω μηπως καταληξουμε στο τι μπορει να φταιει :P

Alekos
25-10-10, 06:59
σκεφτηκα και παρατηρησα οτι το προβλημα με το download μπορει να οφειλεται στο upload, καθως ακομα και σε torrents με πολλους leechers εκανα οριακο Upload... και πηγα τωρα πρωι πρωι και εκανα ενα speedtest, και επιβεβαιωθηκα
http://www.speedtest.net/result/1003387931.png (http://www.speedtest.net)

θα δοκιμασω Upload και μεσω ftp σε server για να σιγουρευτω και ελπιζω να το φτιαξουν επιτελους να ησυχασω
δοκιμη και αποτελεσμα: εστειλα αρχειο 12μβ και μετα απο 1 λεπτο ειχε ανεβασει 700κβ μονο... δλδ περιπου 11.6κβ/ς

Alekos
25-10-10, 16:42
τελικα με αλλαξαν πορτα και ηρθε και τεχνικος.. οντως υπηρχε προβλημα με τα καλωδια, τα αλλαξε και συγχρονιζω πλεον οπως και πριν στην forthnet, αλλα μαλλον κατι εχει παθει και το router και δεν στελνει Upload, με το ζορι φτανει 10κβ/ς.. δοκιμασα ενα παλιο speedtouch 530 που δυστυχως ειναι adsl1 οποτε κατεβαζω πιο αργα, αλλα το upload ειναι μια χαρα.
λογικα μολις μου φερουν το ρουτερ το νεο του connx θα διαπιστωσω αν δουλευουν ολα gg.

θα ηθελα παντως να παρατηρησω την εξυπηρετικοτητα ολων οσων μιλησα σε τηλεφωνα και απο κοντα. η αληθεια ειναι οτι δεν ξερω αν θα υπηρχε αυτη η ανταποκριση αν ειχα αλλον παροχο και επιτελους χαμογελασα πρωτη φορα αποταν γυρισα στον οτε.

thanoolhs
29-10-10, 19:44
Εγω εκανα αιτηση απο Forthnet για Οτε 25 του μηνος!!
Η φορθνετ απελευτερωνει την γραμμη 9 νοεμβριου..

Δεν ειναι πολλες μερες για αυτην την διαδικασια??

treli@ris
29-10-10, 19:49
Καλα ειναι, 10 εργασιμες. Βγαλε τη μερα της αιτησης αν την εκανες αργα και την 28η να δεις οτι βγαινουν ακριβως.

26gDaVinci
29-10-10, 21:49
Ωχ το βλεπω που εκανα αιτηση επιστροφης στον Οτε 20/10 να μενω χωρις ιντερνετ το ΠΣΚ που εχει φορμουλα !!!

thanoolhs
29-10-10, 22:08
Καλα ειναι, 10 εργασιμες. Βγαλε τη μερα της αιτησης αν την εκανες αργα και την 28η να δεις οτι βγαινουν ακριβως.

Nαι εχεις δικιο:p

@ ADSLgr.com All rights reserved.