PDA

Επιστροφή στο Forum : Μου κόψαν τη γραμμή?!



ikonsgr
27-07-06, 09:18
Οταν με το jetspeed 520 προσπαθείς να πάρεις ip και σου εμφανίζει στο log file και στα Info του ppp αυτά που φαίνονται στη συνημένη εικόνα, ενώ με το JETSPEED 500 το PppoA status κάνει ατέλειτο κύκλο ανάμεσα στο Enabled,up, phase=established και Enabled,up, Phase=dead σημαίνει ότι μου κόψαν την γραμμή ή κάτι άλλο συμβαίνει?

ikonsgr
27-07-06, 09:26
Να προσθέσω επίσης ότι ΔΕΝ έχω κανένα εισερχόμενο πακέτο.Εχω δοκιμάσει 2 routers και 3 διαφορετικές συνδέσεις Username/password που λειτουργούν σίγουρα αλλά Ip πάλι δεν παίρνω...

frap
27-07-06, 09:49
Δεν μπορείς να δεις εάν συγχρονίζει με το dslam ?

ikonsgr
27-07-06, 10:04
Το MOdem χρονίζει κανονικά,η γραμμή είναι active και όλες οι παράμετροι είναι εντάξει. Αλλά από εκεί και πέρα φαίνεται σα να είναι κομένο το virtual channel δεν δρομολογεί προς τα έξω τα ppp πακέτα. Κάτι τετοιο νομίζω ότι είχε συμβεί πριν από χρόνια όταν είχα πρωτο βάλει ADSL.Για 2-3 μέρες ναι μεν το MOdem χρονιζόταν κανονικά αλλά ip δνε μπορούσα να πάρω. Θυμάμαι οτι όταν έιχα πάρει στον ΟΤΕ μου έλεγαν ότι δεν ειχε ενεργοποιηθεί ακόμα η γραμμή.

euri
27-07-06, 10:14
Τι provider έχεις;

ikonsgr
27-07-06, 10:34
Μόλις πήρα στο 1242 και μου είπαν ότι από χθες το απογευμα έχει πρόβλημα το τηλ. κεντρο της γραμμής μου.... Ρε παιδιά, θα τρελλαθω μ'αυτούς. Ειναι μία κατάσταση σχιζοφρενική!!
Αναλόγως με τον ποιον θα μιλήσεις στα 134,1242,801 κτλ μπορέι να κάνεις τη δουλειά σου και να τελειώσεις σε 2 λεπτά ή μπρορεί να τραβιέσαι για βδομάδες....
Χθες πήρα 3 φορές στο 1242 και μου λέγαν ότι από τη μεριά τους είναι ΣΙΓΟΥΡΑ οκ, και οτι κάτι δεν κάνω εγώ καλά!!
Δεστε τώρα σύμπτωσεις!
Χθες το απογευμα πήρα τους κωδικούς για νέον Provider με connex(ειχα ofrtnet με σύμβαση που έληξε πριν 2 βδομαδες). Αλλάζω τα Password/uname που σου δίνουν για να κάνεις ενεργοποιηση στο My.otenet.gr, στην wan σύνδεση του router, παιρνω IP κανονικά.
Ελα όμως που δεν δεχόταν τα στοιχεία ενεργοποιησης! Ξανα πέρνω στο 801 μου λεει ο τύπος ότι μπορέι να κόλησε (!?) θα μου αλλάξει το Password και να δοκιμάσω σε καμμιά ώρα.
Πάω να μπω μετά απο κανα 2ωρο,no ip!! Τι έγινε ρε παιδιά? Πάιρνω ξανα στο 1242 μου είπαν ότι φταιω εγώ (ως συνήθως). Ε, λέω κάτι θα ξέρουν. Αρχίζω λοιπόν:
-Hardware reset τον router ξαναστησιμο την wan Σύνδεση-τζίφος
-Αγγαρευω ένα φίλο και μου φέρνει άλλο modem ξανα τζίφος
-Δοκιμάζουμε 3 διαφορετικές συνδέσεις,τίποτα.
Κοντολογής έφαγα όλοκληρο απογευμα μέχρι τις 12 το βράδυ να ψάχνω για ανύπαρκτο πρόβλημα αφού το πρόβλημα ήταν δικό τους αλλά φαίνεται ντρέπονταν να μου το πουν!!:rolleyes:

Και να φανταστείτε ότι αίτηση για connex είχα κάνει από τις 17/7 και ο μαλλον άσχετος που μίλησα επέμενε ότι παρόλο που είχα ήδη γραμμή από ΟΤΕ και ήθελα μόνο παροχή Internet μου έλεγε ότι έπρεπε πρωτα να περιμένω να μου στειλουν με το ταχυδρομειο το συμβόλαιο και μετά να τους πάρω. Περιμενα 10 μέρες, το συμβόλαιο ή χάθηκε ή δε μου το στείλαν δεν ξέρω.Περνω προχθες μου λένε θα πάρουν στο ταχυδρομείο να δουν τον κωδικό αποστολης να μου τον πουν για να πάρω εγώ στα κεντρικά ΘΕσσ/νικης να ρωτήση τι έγινε! Δεν με ξαναπέρνουν οπωτε χθες τους πέρνω και τους ξεχε@# ευγενικά!!:lol: ΜΟυ λεει τότε η κοπέλα θα σας πάρει σε λίγο ο προϊστάμενος να σας πει τη διαδικασία. Πράγματι σε μισή ώρα με πέρνει κάποιος με τον οποίο σε 2 λεπτά είχα τελειώσει!!Το συμβολαιο μπορούσαν να μου το στείλουν και μετά δεν χρειαζόταν να περιμένω!!Αν δεν τύχαινε και η @#$σύμπτωση να χαλάσει το ριμάδι το τηλ.κεντρο θα είχα ξεμπλέξει.. Αλλά απ'ότι φάινεται για να κανεις τη δουλειά σου θα πρέπει πρώτα να αγανακτήσεις απ'το περίμενε να τους ξεχε@# και μετά να γίνουν όλα αμέσως!!!
Αθάνατη Ελλαδάρα!!:)

Υ.γ ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας, και συγνώμη για το πρήξιμο αλλά έπρεπε να πω κάπου τον πόνο μου αλλιώς θα έσκαγα!! :)
Α, και όπωτε πέρνετε σε support γραμμές κάντε πρώτα μία προσευχή μήπως και πετύχετε ξύπνιο/καλό άτομο γιατί αλλιώς...

@ ADSLgr.com All rights reserved.