PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα bootin



revox
17-10-10, 22:34
Εχω εγκατεστημενα δυο λειτουργικα win xp greece και win xp agglika και ειχα την επιλογη προτιμησης κατα την εκινηση. Ξαφνικα; εχω την ενδειξη το αρχειο bootin δεν ειναι εγκυρο εκκινηση απο C windοws.
Πως μπορω να επαναφερω την δυνατοτητα επιλογης του λειτουργικου;
Ευχαριστω.

jim_p
18-10-10, 12:12
Μηπως λεει boot.ini εκει? Αλλιως δεν βγαινει ακρη για τα υπολοιπα!

Μπορεις να μπεις σε καποια απο τις 2 εγκαταστασεις κανονικα?

revox
18-10-10, 16:08
όχι γράφει bootin και μπουταρει κανονικά από τον C οπου και βρίσκετε το ένα λειτουργικό, το δεύτερο δεν το βλέπει γιατί δεν υπάρχει πλέον στο σημειωματάριο του BOOT.
Τό θέμα είναι οτι δεν γνωρίζω νά προσθέσω την εντολή

[boot loader]
timeout=30
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /noexecute=optin /fastdetect

Τι πρέπει να γράψω δηλαδή εδώ;

PiXel
18-10-10, 17:07
Άνοιξε την Έναρξη και πάτα Εκτέλεση. Γράψε msconfig και πάτα ΟΚ. Στο νέο παράθυρο, πήγαινε στην καρτέλα Boot (ή Εκκίνηση, σε κάθε περίπτωση στη δεύτερη) και δες πόσα λειτουργικά έχει στη λίστα.

revox
18-10-10, 21:20
Άνοιξε την Έναρξη και πάτα Εκτέλεση. Γράψε msconfig και πάτα ΟΚ. Στο νέο παράθυρο, πήγαινε στην καρτέλα Boot (ή Εκκίνηση, σε κάθε περίπτωση στη δεύτερη) και δες πόσα λειτουργικά έχει στη λίστα.

Εκεί λοιπόν βλέπω ότι έχω γράψει ποιο πάνω με πράσινα γράμματα. Βλέπει ένα λειτουργικό.
Νομίζω θά πρέπει να προσθετή το δεύτερο.

revox
19-10-10, 20:43
OK Παιδιά το βρήκα !!!!!!!!!!!!! το σωστό είναι το ποιο κάτω.

[boot loader]
timeout=30
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /noexecute=optin /fastdetect
multi(0)disk(0)rdisk(1)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP pr engll" /noexecute=optin /fastdetect


Σας ευχαριστώ πολύ όλους

@ ADSLgr.com All rights reserved.