PDA

Επιστροφή στο Forum : Αυτοκινητο και χρωμα............!



keleytis
11-02-04, 21:46
Λοιπον ξεκιναω ειμαι κατοχος ενος Citroen AX GTI εχω τρελλα με αυτο το αυτοκινητακι μιας και ειναι το πρωτο που αγορασα,προσφατα χρειαστηκε να του κανω καποια φανοποιεια και εδω θελω την γνωμη σας και σας παρακαλω πειτε την θα με βοηθουσε πολυ.

Το αυτοκινητο γυρω γυρω εχει πλαστικα μερη τα οποια μεχρι τωρα ειναι βαμμενα μαυρα ματ οπως ειναι απο το εργοστασιο τωρα μιας και θα ξαναβαφτουν λεω να κανω μια αλλαγη και σκεφτομουν καποιο αλλο χρωματακι, αυτα που εχω στο μυαλο μου ειναι τα εξης ,χωρις να αποκλειω καποιο αλλο :

Ασημι (Οπως SAXO,ACCENT κτλ κτλ και θα ειναι και πρωτοτυπο)

Βυσσινι μεταλλικο(Ιδιο χρωμα με το αμαξωμα)

Μαυρο (Ματ η γυαλιστερο,αλλα παααααααααλι το ιδιο? :? )

Πιο κατω σας παραθετω και 2 photos τις οποιες μου τις εφτιαξε φιλος για να εχετε μια καλυτερη εικονα του αυτοκινητου!

ΥΓ1)Το αυτοκινητο ειναι βυσσινι

Ευχαριστω :D

psyxakias
11-02-04, 22:13
Μάλλον θα προτιμούσα το 'ίδιο' με μαύρο/κόκκινο. 8)

Desperado
11-02-04, 22:47
μαυρο ρε συ. Το ασπρο μου κανει λιγο γυφτικο...
Σε ποιο προγραμμα εγιναν οι εικονες? 3d studio?

keleytis
11-02-04, 22:52
Χμμμμμ δεν ειναι ασπρο ειναι ασημι μεταλλικο οπως παραδιδει η Citroen τα SAXO το default χρωμα δεν μπορει να μην εχετε δει!

Desperado δεν ξερω θα ρωτησω τον φιλο που μου τα εφτιαξε παντως αν βοηθαει αυτο μου ειπε οτι το συγκεκριμενο model μπορει να παιξει στο Need For Speed Hot Pursuit ,θα τον ρωτησω και θα σου πω :D

nEC
11-02-04, 22:52
Τσεκάρετε και τα πιο τρελά digital mods!!!

www.digimods.co.uk


Σημ. Το ασημί έχει αποδειχτεί οτι είναι ενα απο τα πλέον ασφαλές χρώματα.. Το γιατί ειναι προφανές!!!!

Desperado
12-02-04, 00:01
Καλο το σαιτ αλλα το ζαφιρα με 6 ροδες ????? :shock: :shock:
χαχαχαχαχ οτι πιο γελοιο εχω δει !!!
http://www.digimods.co.uk/images/Virtualcarimages/cars/opelzafira.jpg

nEC
12-02-04, 00:16
Ναι! το ειδα και εγω και εκλαιγα!!!! Α,ωραία και τα tutorials επίσης...

Desperado
12-02-04, 00:18
πολυ ψαγμενο το τυπακι ναι... θα ηθελα και εγω να το δοκιμασω αλλα αντε να βρεις το χρονο..

zouzouni
12-02-04, 02:23
Θα έλεγα να αποφύγεις το ασημί.........οπωσδήποτε προτιμότερο είναι πιο σκούρο χρώμα.....μεταλλικό όπως κι το αμάξωμα....κι μια και το μαύρο είναι το πιο συνηθισμένο........μήπως να δεις ένα βαθύ σκούρο μπλε προς μπλε πρωσικό?
Και σίγουρα όχι μουντή απόχρωση.
Ίσως μια δοκιμή με την βοήθεια του φίλου σου να δεις τον συνδιασμό αυτό ?

nEC
12-02-04, 08:19
μπλε πρωσικό??? Ζουζουνι κοριτσάκι είσαι?
Αν ναι, να σου υπενθιμίσω οτι οι άντρες με δυσκολία να διακρίνουν πάνω απο 16 χρώματα (σαν την παλέτα των windows 3.1 σε safe mode) hehehhe...

keleytis
12-02-04, 11:46
Ναι οντως το μπλε κολλαει με το βυσσινι? ΧΜμμμμμμμ :? :?

Τα μονα χρωματα που ξεχωρισα ειναι μαυρο ασημι και φυσικα το ιδιο χρωμα.

Αληθεια την λυση να τα κανω ολα ενα χρωμα δεν την λεει κανενας δηλαδη συμφωνειτε να κανω διχρωμια ετσι??? :?

psyxakias
12-02-04, 11:49
μπλε πρωσικό??? Ζουζουνι κοριτσάκι είσαι?
Αν ναι, να σου υπενθιμίσω οτι οι άντρες με δυσκολία να διακρίνουν πάνω απο 16 χρώματα (σαν την παλέτα των windows 3.1 σε safe mode) hehehhe...Φίλε έχεις ΑΠΟΛΥΤΟ δίκιο για τον αριθμό των χρωμάτων. Τόσα χρόνια και εγώ κάπου εκεί διακρίνω. Μήπως όμως είναι πολλά τα 16; πες 8 να είσαι μέσα :lol: :lol: :lol:

nEC
12-02-04, 13:04
hheheh, ισως ψυχάκια...Πάλι καλά που το safe mode το καταλαβαίναμε και απο την ένδειξη στα διαγώνια της οθόνης :D
Ακου εκει...βεραμαν...σομον...φουξια....aliens...martians... :D

PReD
12-02-04, 13:23
Ρε c keleyti το χρώμα είναι υποκειμενικό πράγμα...
Πάντος το μόνο που ταιρίαζει κατα τη γνώμη μου φυσικά ειναι το μαύρο (και μάλιστα ματ)...
Είναι αρχοντικό χρώμα βαρύ και σοβαρό...
Το ασημί μπορεί να είναι πρωτότυπο αλλα θα είναι και ολιγον τι γελοίο (κατα τη γνώμη μου πάντα)
Να το κάνεις βυσσινί δεν πάει γιατί είναι και το υπόλοιπο αμάξωμα έτσι... φαντάσου το, θα δείς οτι δεν... (αν είναι πάρε και βυσσινί ζάντες κλπ κλπ...)
Οπότε μας μένει το μαύρο που ο μόνος λόγος που δεν το θες, αν κατάλαβα καλά, είναι οτι και πριν ήταν μαύρο.
Πάντως δικό σου είναι το αμάξι όπως και το γούστο... οπότε εμείς τι να πουμε? :D

keleytis
12-02-04, 13:54
Nαι Pred το ξερω οτι το μαυρο του παει και εμενα μου αρεσε απλα επειδη μαλλον το παντρευομαι το αυτοκινητο και θα το εχω καιρο ελεγα μηπως ειναι καιρος για μια αλλαγη!

Μαυρο ματ ηταν! Χμμμμμμμμμ............ Σε μια ωρα παω απο εκει να του πω την τελικη αποφαση μου!

XTCgr
12-02-04, 23:48
όλο βυσσινί.... keleutis 17αρες φοράς??? :D

keleytis
14-02-04, 14:04
LOL
Oxι 15αρες αλλα μιας και ειναι 3d graph ειπα να υπερβαλλουμε λιγακι!
Αν βαλω μεγαλυτερες απο 15αρες θελουν κοψιμο οι πισω θολοι και δεν θελω να κανω τετοιες ταρζανιες!

Τελικα το αποφασισα Ασημι του ειπα προχθες που πηγα απο εκει και τωρα περιμενω! Μολις ειναι ετοιμο θα σας ανεβασω καμμια photo !

Ευχαριστω!!!!!!!!!!!!!!! :D :D :D :D :D :D

XTCgr
15-02-04, 13:58
πάντως όλα τα αυτοκίνητα "δείχνουν" με 17αρες, νομίζω οτι ειναι το ιδανικό μέγεθος

keleytis
15-02-04, 19:39
Nα μπαινουν ομως και το κυριοτερο να πηγαινουν καλα αφου τις βαλεις! :wink:

thama
15-02-04, 20:17
Προτείνω μπλέ σκούρο. Πολύ ωραίο χρώμα, και "ανθεκτικό" στη σκόνη . Δεν φαίνεται ευκολα αν είναι σκονισμένο ή όχι, σε αντίθεση με τα άσπρο και μάυρο

Επιπλέον στα Citroen που έχω δεί πάει πολύ (Xanthia, C5)

Ένα ακόμα ωραίο είναι το γαλάζιο
Στο C3 πάει πολύ.

Πάντως κατα τη γνώμη μου ότι κιαν διαλέξεις μακριά από άσπρο και μαύρο.

XTCgr
15-02-04, 20:30
Το γεγονός οτι στο WRC χρησιμοποιούν 17αρες και όχι π.χ. 19άρες (που είδα ένα leon να φοράει) νομίζω οτι λέει πολλά

ppet
15-02-04, 20:51
Βασικά δεν νομίζω ότι είναι θέμα εμφάνισης που στο WRC φοράνε 17άρες ζάντες. Για κάθε αυτοκίνητο υπάρχουν συγκεκριμένα μεγέθη που μπορεί να βάλει κανείς και καλά θα κανει κάποιος να μην ξεφύγει από αυτά. Ο κάθε κατασκευαστής επενδύει πολύ χρήμα για να μελετήσει κάθε μοντέλο και να υποδείξει τα κατάλληλα μεγέθη ζαντολάστιχα και όποιος νομίζει ότι ξέρει περισσότερα καλύτερα να το ξανασκεφτεί :wink:

XTCgr
15-02-04, 21:20
δεν είπα οτι είναι θέμα εμφάνισης λέγοντας για το wrc, εννοώ οτι οι 17αρες είναι η "χρυσή τομή" για επιταχύνση,κράτημα κτλ..

keleytis
16-02-04, 00:22
DSL_worshipper η χρυση τομη σε επιταχυνση κρατημα κτλ κτλ βρισκεται στον τυπο του αυτοκινητου αν σε ενα αυτοκινητακι σαν και το δικο μου βαλεις 17αρες θα κοψει σε επιταχυνση τελικες θα εχει κρατημα αλλα με τις ταχυτητες που θα εχει (για να μην πουμε για την καταναλωση) ακομα και ενα YUGO θα κραταγε.

Οταν βλεπεις σε περιοδικα κατι SAXO με 17αρες ειναι καθαρα κινηση εντυπωσιασμου εκτος βεβαια αν ειναι 200+αλογα!!!!

Και μην ξεχνας οτι οποιοδηποτε μοντελο WRC δεν εχει τα ιδια αλογα με ενα συμβατικο αυτοκινητο οσο φτιαγμενο και να ειναι! :D

XTCgr
16-02-04, 00:47
ναι βρε παιδιά, μην με παρεξηγείται! συμφωνώ με όσα είπες keleytis - τουλάχιστον κερδίζεις σε τελική! (έτσι έχω ακούσει). Φίλος έχει 17αρες σε 13αρι Corolla :D ... δεν πήγαινε βήμα-τώρα ακόμα χειρότερα! τουλάχιστον θα turbisei σύντομα!

kadronarxis
16-02-04, 01:39
Ένα είναι το εργαλείο:
Subaru Impreza, WRX, στα 12 εκατομμύρια.
Τέλος. Όλα τα άλλα χρέπια, ρίτες, πολυθρόνες.
Πολλά τα λεφτά αλλά θα τoυς γυρνάς όλους ταινία να τις δείχνουν στα εγγόνια τους.
Σε πιο λίγα χρήματα το Golf το R32.

Κάθεστε και ασχολείστε με ζάντες και εντυπωσιασμούς.

Άντε γερά!

keleytis
16-02-04, 21:06
Αφου δεν εχουμε λεφτα....
Αν κερδισουμε το ΛΟΤΤΟ κατι γινεται!

zouzouni
16-02-04, 23:59
μπλε πρωσικό??? Ζουζουνι κοριτσάκι είσαι?
Αν ναι, να σου υπενθιμίσω οτι οι άντρες με δυσκολία να διακρίνουν πάνω απο 16 χρώματα (σαν την παλέτα των windows 3.1 σε safe mode) hehehhe...Φίλε έχεις ΑΠΟΛΥΤΟ δίκιο για τον αριθμό των χρωμάτων. Τόσα χρόνια και εγώ κάπου εκεί διακρίνω. Μήπως όμως είναι πολλά τα 16; πες 8 να είσαι μέσα :lol: :lol: :lol:


:lol: :lol: :lol:
Σωστοί αμφότεροι!

Είναι το πολύ βαθύ σκούρο μπλε!

Αλλάαααα....
Αφού μπλε πρωσικό το ξέρω μια και είναι το χρώμα στις στολές του Πρωσικού στρατού! :oops:

Καθαρά "αντρικό" χρώμα (βλέπε προηγουμένως σημείωση περί στρατού :wink: ) γι'αυτό νόμισα κι εγώ ότι θα το ξέρετε.

Όσο για τις διευκρινήσεις περί 8 max 16 χρωμάτων......θα τις έχω υπόψην μου από δω και μπρος! :wink:

Όπως και να΄χει...
keleytis ...καλορίζικο και καλοδήγητο!

keleytis
04-04-04, 20:17
Λοιπον επειδη ειχα πει οτι θα βαλω μια photo αφου το βαψω για να το δειτε οριστε αν και λιγο καθυστερημενα!!! :D

PReD
04-04-04, 20:46
Ωραίος...
Τελικά όμορφα δείχνει...

kadronarxis
04-04-04, 21:52
Άντε !!!!
Καλές βόλτες!!

zouzouni
05-04-04, 20:19
Καλοδήγητο! :D

PReD
05-04-04, 20:31
Kadronarxis εσυ τι αμάξι έχεις?

:P

@ ADSLgr.com All rights reserved.