PDA

Επιστροφή στο Forum : Δεν βρίσκει σήμα ο τεχνικός του ΟΤΕ



Σελίδες : [1] 2

sofaki
18-10-10, 13:42
Hρθε σήμερα ο τεχνικός του ΟΤΕ να κάνει τη νέα σύνδεση.Ελεγξε τις πρίζες στο σπίτι με ένα μηχάνημα το οποίο έκανε τον ήχο τουτ,τουτ.
Οταν κατεβηκε όμως στο κουτί της πολυκατοικίας,το έλεγξε όλο αλλά δεν είχε σήμα το εργαλείο του.
Μου είπε ότι δεν μπορεί να κάνει κάτι γι'αυτό ο ΟΤΕ κ να καλέσω ηλεκτρολόγο.Μου έβαλε κάτι καλώδια,τα οποία τα άφησε ελέυθερα κ είπε να καλέσω ηλεκτρολόγο να τα συνδέσει κ να ελέγξει γιατί δεν υπάρχει σήμα.
Τι μπορεί να συμβαίνει?Τι να ζητήσω από τον ηλεκτρολόγο?

rc31
18-10-10, 15:45
Τα καλωδια του σπιτιου σου για καποιο λογο δεν κατεβαινουν στο κουτι της πολυκατοικίας .

Φωναξε ηλεκτρολογο να τα κοιτάξει .

Manos29
18-10-10, 15:58
Τα καλωδια που λες οτι εβαλε ? που τα εβαλε ? στην εισοδο της πολυκατοικιας ? αν ναι παρε ενα τηλεφωνο και συνδεσε το εκει και δες αν εχεις σημα στο ακουστικο

atrias
18-10-10, 16:09
κάνε αυτό που λέει ο Μάνος και αν είσαι ΟΚ μέχρι εκεί τότε καλείς ένα ηλεκτρολόγο και του λες να ανεβάσει καλώδια τηλεφώνου από το κουτί του ΟΤΕ που σου άφησε ο ΟΤΕτζής τα καλώδια μέχρι το σπίτι σου

sofaki
18-10-10, 16:17
Ναι,τα καλώδια τα έβαλε στο κουτί της πολυκατοικίας και μου είπε να καλέσω ηλεκτρολόγο να τα συνδέσει με μένα.Πάντως ο αριθμός που μου έδωσαν πλέον καλει.Αρα το σημα μου λειπει.

emeliss
18-10-10, 16:31
Η γραμμή του ΟΤΕ φτάνει μέχρι το κουτί της πολυκατοικίας. Δεν χρειάζεται να βάλεις τηλέφωνο για να το ελέγξεις. Κάτι παίζει όμως με την εσωτερική καλωδίωση, γι'αυτό σου είπε να φωνάξεις ηλεκτρολόγο για να ανεβάσει την γραμμή μέχρι το διαμέρισμα.

BOBBY
18-10-10, 23:29
Φώναξε επιτέλους έναν μάστορα να το κοιτάξει!!!! :p

Δεν νομίζω να είναι κάτι σοβαρό πάντως,οι ΟΤΕτζήδες είναι και λίγο "τεμπέληδες" στο να βρίσκουν γραμμές εκτός δικαιοδοσίας τους εκτός εάν έχεις Αλτις.;)

sofaki
19-10-10, 08:20
Τελικά δεν είχε τπτ!Ανοιξε ο φιλος μου το κουτι τον πινακα στο σπιτι μας κ τα καλωδια δεν ήταν συνδεδεμένα!Τελικα ενεργοποιήθηκε και το τηλέφωνο κ το νετ!

hostolis
19-10-10, 15:32
Τελικά δεν είχε τπτ!Ανοιξε ο φιλος μου το κουτι τον πινακα στο σπιτι μας κ τα καλωδια δεν ήταν συνδεδεμένα!Τελικα ενεργοποιήθηκε και το τηλέφωνο κ το νετ!

Μα καλά, το προφανές δεν έλεγξε ο οτετζής;

sofaki
19-10-10, 15:35
Τα καλώδια δεν ήταν συνδεδεμένα μέσα στο διαμέρισμά μου,οπότε νομίζω ότι δεν έχει δικαίωμα να πειράξει κάτι εντός του σπιτιού.

hostolis
19-10-10, 15:39
Α, νόμιζα οτι είχε έρθει να κάνει έλεγχο και μέσα στο σπίτι.

valen_gr
19-10-10, 16:58
λαθος, ελεγχο μεσα στο σπιτι μονο ηλεκτρολογος. Τεχνικος ΟΤΕ κλπ μονο μερτηση σε πριζα θα παρει.
Απ'οτι βλεπω, μια χαρα σου κατασκευασε γρηγορα βροχο ο ΟΤΕ.
Και μετα λεμε οτι ολα ειναι ισα και ομοια.

BOBBY
19-10-10, 19:53
λαθος, ελεγχο μεσα στο σπιτι μονο ηλεκτρολογος. Τεχνικος ΟΤΕ κλπ μονο μερτηση σε πριζα θα παρει.
Απ'οτι βλεπω, μια χαρα σου κατασκευασε γρηγορα βροχο ο ΟΤΕ.
Και μετα λεμε οτι ολα ειναι ισα και ομοια.


Όπως έγραψα και παραπάνω,θα μπορούσε να το κοιτάξει αλλά βαρέθηκε.Δεν είδε και χαρτζιλίκι να έρχεται οπότε τζίφος.Όσο για τον βρόγχο,δεν έχω κάτι να πω,μπράβο για την ταχύτητα.

Τέλος καλό,όλα καλά.:)

emeliss
19-10-10, 20:14
Όπως έγραψα και παραπάνω,θα μπορούσε να το κοιτάξει αλλά βαρέθηκε.Δεν είδε και χαρτζιλίκι να έρχεται οπότε τζίφος.
Λόγια του αέρα και τσάμπα κατηγορίες. Σύμφωνα με το sofaki ο άνθρωπος έψαξε τις πρίζες, δεν είδε να ανεβαίνει σήμα από την εισαγωγή και της ζήτησε να φέρει ηλεκτρολόγο.

ubuntubu
19-10-10, 20:22
Όπως έγραψα και παραπάνω,θα μπορούσε να το κοιτάξει αλλά βαρέθηκε.Δεν είδε και χαρτζιλίκι να έρχεται οπότε τζίφος.
Μα έτσι θα έτρωγε το χαρτζηλίκι του εγκαταστάτη ηλεκτρολόγου ,που περιέργως :whistle:ξεχνά να συνδέσει τις γραμμές και μάλιστα σε νέες οικοδομές.
Άλλο το τι μπορεί και άλλο το τι επιτρέπεται να κάνει.
Θεωρητικά ,ο υπάλληλος του ΟΤΕ που αποδεδειγμένα χρηματίστηκε απο πελάτη,απολύεται πάραυτα.

Είπαμε θεωρητικά έτσι ; :wink:

BOBBY
19-10-10, 21:08
Λόγια του αέρα και τσάμπα κατηγορίες. Σύμφωνα με το sofaki ο άνθρωπος έψαξε τις πρίζες, δεν είδε να ανεβαίνει σήμα από την εισαγωγή και της ζήτησε να φέρει ηλεκτρολόγο.

Τα πιστεύεις αυτά που λες;Αν ναι να μεταφερθεί στο fun section.Ακούς εκεί έψαξε τις πρίζες.Ξέρεις πολλούς να το κάνουν;Εγώ όχι.

emeliss
19-10-10, 21:16
Τα πιστεύεις αυτά που λες;Αν ναι να μεταφερθεί στο fun section.Ακούς εκεί έψαξε τις πρίζες.Ξέρεις πολλούς να το κάνουν;Εγώ όχι.
Μάθε να διαβάζεις.


Hρθε σήμερα ο τεχνικός του ΟΤΕ να κάνει τη νέα σύνδεση.Ελεγξε τις πρίζες στο σπίτι με ένα μηχάνημα το οποίο έκανε τον ήχο τουτ,τουτ.
Οταν κατεβηκε όμως στο κουτί της πολυκατοικίας,το έλεγξε όλο αλλά δεν είχε σήμα το εργαλείο του.
Μου είπε ότι δεν μπορεί να κάνει κάτι γι'αυτό ο ΟΤΕ κ να καλέσω ηλεκτρολόγο.Μου έβαλε κάτι καλώδια,τα οποία τα άφησε ελέυθερα κ είπε να καλέσω ηλεκτρολόγο να τα συνδέσει κ να ελέγξει γιατί δεν υπάρχει σήμα.
Τι μπορεί να συμβαίνει?Τι να ζητήσω από τον ηλεκτρολόγο?

ubuntubu
19-10-10, 21:19
ΒΟΒΒΥ Έχεις καταλάβει ότι δεν έχει καμιά δουλειά ο τεχνικός με τις βλάβες στο εσωτερικό δίκτυο του πελάτη ;

BOBBY
19-10-10, 21:42
Ξέρω πολύ καλά τι λέω.Θέλετε να μου πείτε ότι με την γεννήτρια δεν κατάφερε να βρεί την γραμμή που ανεβαίνει από τον κατανεμητή στο σπίτι και την βρήκε ο ηλεκτρολόγος;Οκ,τότε όλα αυτά που έχω δεί τόσα χρόνια να τα ξεχάσω.


Καμία υποχρέωση δεν έχει αλλά δεν έχει και όρεξη να εξυπηρετήσει τον πελάτη του.

Επιμένω να μπεί στο fun section.

emeliss
19-10-10, 21:53
Ξέρω πολύ καλά τι λέω.
Λες λες λες αλλά ακόμα δεν διαβάζεις!!! Όλοι κάνουν λάθη. Όσοι επιμένουν όμως...

BOBBY
19-10-10, 22:49
Λες λες λες αλλά ακόμα δεν διαβάζεις!!! Όλοι κάνουν λάθη. Όσοι επιμένουν όμως...

Οκ,ότι πεις. :)

sofaki
19-10-10, 23:30
Ο οτετζής απλά έλεγξε με το μηχάνημά του τις πρίζες κ μετά το κεντρικό κουτί της οικοδομής.Τελικά δεν καλέσαμε ηλεκτρολόγο,απλά ανοίξαμε κ είδαμε ότι τα καλώδια μας ήταν μη συνδεδεμένα κι έτσι ούτε ηλεκτρολόγος είδε χαήρι από εμας.Πάντως σε 1 βδομάδα ακριβώς είχα τηλέφωνο και πακέτο υπηρεσιών.Ενω με την Hol περίμενα 40 μέρες κ άγνωστο πόσο ακόμα θα περίμενα.Τάχα ο ΟΤΕ δεν έδινε βρόγχο.

........Auto merged post: sofaki πρόσθεσε 2 λεπτά και 46 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Μάθε να διαβάζεις.

Ο άνθρωπος ήταν εξυπηρετικός.Ανεβοκατέβηκε γύρω στις 3 φορες επειδή δεν έβρισκε σήμα κάτω και μάλιστα με κάλεσε και μένα για να δω ότι όντως δεν ακούγεται τπτ με το μηχάνημά του.Απλά μου πέρασε τη γραμμή του ΟΤΕ εκεί που έπρεπε κ μου είπε να καλέσω ηλεκτρολόγο να την ανεβάσει σπίτι.Τελικα δεν είχαμε κομμένο καλώδιο ή κάτι άλλο,απλά δεν ήταν συνδεδεμένα στην είσοσο του σπιτιού.
Ποιος ευθύνεται δεν ξέρω,εγώ μόλις 10 μέρες μένω ως ενοικιάστρια στο σπίτι.

johnsruro
20-10-10, 16:15
Μάλλον ο σπιτονοικοκύρης ή ο προηγούμενος ενοικιαστής που δεν ειδοποίησε το σπιτονοικοκύρη για το θέμα αν αυτός έκανε την κουτσουκέλα.

ΥΓ. Αυτό με το "φακελάκι" μέχρι και στον ΟΤΕτζή το διάβασα και σε άλλο τόπικ κάποια στιγμή. Έμα ήμαρτον τώρα. Δηλαδή δεν μπορούσε να βρεί, ή να τσεκάρει αν το πρόβλημα είναι μέσα στο σπίτι? Δηλαδή είπε: " Α μέχρι το κουτί της πολυκατοικίας δεν έχει προβ, οπότε άντε γεια!" ??? Εντάξει δεν είναι υποχρεομένος αλλά δεν φέυγεις έτσι από τον πελάτη!

emeliss
20-10-10, 16:47
Διάβασε το ακριβώς παραπάνω ποστ. Δεν έφυγε "έτσι", ούτε ζήτησε τίποτα. Να κράζουμε τα λάθος, ok, να κράζουμε όμως και τα σωστά;

maik
20-10-10, 19:06
Ο ηλεκτρολογος πρεπει να εχει κανει κανονικα ολες τις συνδεσεις μεσα στο σπιτι.
Ειναι υποχρεωση του.
Ο υπαλληλος του ΟΤΕ δεν εχει καμια δουλεια να ανοιγει τις πριζες για να δει το αυτονοητο.
Ασε που υπαρχει και περιπτωση (την εχω δει) να χαλασει καποια πριζα και να του ζητανε μετα και τα ρεστα.
Το μεγαλο show παντως γινεται με τα utp καλωδια. Οτι χρωμα θελει σε οποιο οριο θελει ο καθενας βοηθος του βοηθου ηλεκτρολογου. Ακομα δεν εχουν μαθει οτι τα ορια στο rj11 εινα τα 2-3.:lol::lol:

xmperop1
20-10-10, 21:06
Μάλλον ο σπιτονοικοκύρης ή ο προηγούμενος ενοικιαστής που δεν ειδοποίησε το σπιτονοικοκύρη για το θέμα αν αυτός έκανε την κουτσουκέλα.

ΥΓ. Αυτό με το "φακελάκι" μέχρι και στον ΟΤΕτζή το διάβασα και σε άλλο τόπικ κάποια στιγμή. Έμα ήμαρτον τώρα. Δηλαδή δεν μπορούσε να βρεί, ή να τσεκάρει αν το πρόβλημα είναι μέσα στο σπίτι? Δηλαδή είπε: " Α μέχρι το κουτί της πολυκατοικίας δεν έχει προβ, οπότε άντε γεια!" ??? Εντάξει δεν είναι υποχρεομένος αλλά δεν φέυγεις έτσι από τον πελάτη!

Φεύγεις και παραφεύγεις όταν το συναντάς συνέχεια ιδίως σε νέες πολυκατοικίες.
Ενημερώνεις τον πελάτη να φωνάξει ηλεκτρολόγο του κατασκευαστή και καθάρισες.
Αλλωστε έχει πληρωθεί και για την σύνδεση των καλωδίων όχι μόνο για το βίδωμα στο κουτάκι τους.

valen_gr
22-10-10, 11:09
.Πάντως σε 1 βδομάδα ακριβώς είχα τηλέφωνο και πακέτο υπηρεσιών.Ενω με την Hol περίμενα 40 μέρες κ άγνωστο πόσο ακόμα θα περίμενα.Τάχα ο ΟΤΕ δεν έδινε βρόγχο.

.

οχι και τάχα. Εάν ο ΟΤΕ ειχε παραδώσει βρόχο, το πιο ευκολο πραγμα για την HOL να σου στειλει τεχνικο για μικτονομηση.Ουτως η αλλως δεν συμφερει και τον παροχο να σε εχει χωρις γραμμη.
Απλα αποτελει τρανταχτο παραδειγμα πως οταν παροχος ζητησει γραμμη , μπορει να περιμενει 40 ημερες, ενω οταν υποψηφιος πελατης ΟΤΕ ζητησει γραμμη, σε 1 εβδομαδα ολα ειναι ετοιμα.:whistle:

sexrazat
22-10-10, 11:29
Ο οτετζής απλά έλεγξε με το μηχάνημά του τις πρίζες κ μετά το κεντρικό κουτί της οικοδομής.Τελικά δεν καλέσαμε ηλεκτρολόγο,απλά ανοίξαμε κ είδαμε ότι τα καλώδια μας ήταν μη συνδεδεμένα κι έτσι ούτε ηλεκτρολόγος είδε χαήρι από εμας.Πάντως σε 1 βδομάδα ακριβώς είχα τηλέφωνο και πακέτο υπηρεσιών.Ενω με την Hol περίμενα 40 μέρες κ άγνωστο πόσο ακόμα θα περίμενα.Τάχα ο ΟΤΕ δεν έδινε βρόγχο.

........Auto merged post: sofaki πρόσθεσε 2 λεπτά και 46 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Ο άνθρωπος ήταν εξυπηρετικός.Ανεβοκατέβηκε γύρω στις 3 φορες επειδή δεν έβρισκε σήμα κάτω και μάλιστα με κάλεσε και μένα για να δω ότι όντως δεν ακούγεται τπτ με το μηχάνημά του.Απλά μου πέρασε τη γραμμή του ΟΤΕ εκεί που έπρεπε κ μου είπε να καλέσω ηλεκτρολόγο να την ανεβάσει σπίτι.Τελικα δεν είχαμε κομμένο καλώδιο ή κάτι άλλο,απλά δεν ήταν συνδεδεμένα στην είσοσο του σπιτιού.
Ποιος ευθύνεται δεν ξέρω,εγώ μόλις 10 μέρες μένω ως ενοικιάστρια στο σπίτι.

Σοφάκι απ' ότι κατάλαβες άνοιξες εμφύλιο πόλεμο. Λίγο ακόμα και θα μάθεις πράγματα για το σπίτι σου που ούτε να τα φανταζόσουνα:rofl:

sofaki
22-10-10, 12:13
Αφού λύθηκε το πρόβλημα,γιατί τόση ανησυχία βρε παιδιά?Ετυχε κ ήταν απλή η λύση στο πρόβλημά μου,μπορεί να είχε κάτι πιο σοβαρό (πχ κομμένο καλώδιο κτλ),οπότε εκεί θα βλέπαμε....
Τι να μάθω για το σπίτι μου βρε?

sexrazat
22-10-10, 21:23
Αφού λύθηκε το πρόβλημα,γιατί τόση ανησυχία βρε παιδιά?Ετυχε κ ήταν απλή η λύση στο πρόβλημά μου,μπορεί να είχε κάτι πιο σοβαρό (πχ κομμένο καλώδιο κτλ),οπότε εκεί θα βλέπαμε....
Τι να μάθω για το σπίτι μου βρε?

Όλο και κάποιο μυστήριο θα ανακαλύψει κάποιος που πρέπει σώνει και καλά να επιβεβαιώσει ότι οι τεχνικοί του ΟΤΕ δεν κάνουν καλά τη δουλειά τους και θα μας προτείνει να το ψάξουμε:p

valen_gr
22-10-10, 23:44
οχι και μυστηριο...βγαζει ματι.....

wezor
24-10-10, 02:55
Το ότι βγάζει μάτι κάτι φορές βγάζει (όμως δεν νομίζω να φταίει όλες ο ΟΤΕ αλλά κάποιες σίγουρα ναι …) παράδειγμα το πρόβλημα μου σε νέα τηλεφωνική γραμμή στην HOL που ερχόταν να κάνει την μεικτονόμιση ο τεχνικός της HOL δυο φορές ήρθε γιατί δεν έβρισκε σήμα στο καλώδιο που ερχόταν από έξω μέχρι το κεντρικό κουτί της πολυκατοικίας στο ενδιάμεσο είχαν ξαναέρθει του ΟΤΕ και είπαν είναι μια χαρά η γραμμή ξαναήρθε της HOL πάλι σήμα δεν έβρισκε και συμφώνησαν για συνδυαστικό και αφού περιμέναμε μια εβδομάδα με το που ήρθαν και οι 2 μαζί ξαφνικά είχε σήμα η γραμμή κανονικά (και δεν είναι ότι δεν μπορούσε να βρει το σήμα ο τεχνικός της HOL τόσες μέρες γιατί ο ίδιος έκανε την πρώτη κίνηση στο συνδυαστικό για να δει αν έχει σήμα η γραμμή και ξαφνικά είχε… ) και για όλα αυτα φάγαμε 20 μέρες εξτρά ... :down:
Συμπεράσματα δικά σας ….

valen_gr
24-10-10, 14:14
βασικά, την ίδια περίοδο, 2 απο το φορουμ, εσυ και η sofaki κάνατε αιτηση για νέα γραμμη.
Στην μια περιπτωση ειχαμε καθυστερηση 40+ ημερων στην παράδοση του βροχου , που -αναμενομενα- οδηγησε σε ακυρωση της αιτησης και μεταβασης στον ΟΤΕ που -ως δια μαγειας- ο βροχος βρεθηκε και κατασκευαστηκε σε λιγοτερο απο εβδομαδα, και η δευτερη περίπτωση η δική σου, που ο βροχος παραδοθηκε μεν, με βλαβη δε, που μετα απο ΔΥΟ δηλωσεις βλαβης ΔΕΝ αποκατασταθηκε, ωστε να γινει τελικα το -ελεεινό κατα την αποψη μου- να "διορθωθει" το προβλημα πριν την πραγματοποιηση του συνδιαστικου.

0 στα 2, 100% ταλαιπωρια και στις δυο περιπτωσεις.

Τυχαιο?

sdikr
24-10-10, 14:28
βασικά, την ίδια περίοδο, 2 απο το φορουμ, εσυ και η sofaki κάνατε αιτηση για νέα γραμμη.
Στην μια περιπτωση ειχαμε καθυστερηση 40+ ημερων στην παράδοση του βροχου , που -αναμενομενα- οδηγησε σε ακυρωση της αιτησης και μεταβασης στον ΟΤΕ που -ως δια μαγειας- ο βροχος βρεθηκε και κατασκευαστηκε σε λιγοτερο απο εβδομαδα, και η δευτερη περίπτωση η δική σου, που ο βροχος παραδοθηκε μεν, με βλαβη δε, που μετα απο ΔΥΟ δηλωσεις βλαβης ΔΕΝ αποκατασταθηκε, ωστε να γινει τελικα το -ελεεινό κατα την αποψη μου- να "διορθωθει" το προβλημα πριν την πραγματοποιηση του συνδιαστικου.

0 στα 2, 100% ταλαιπωρια και στις δυο περιπτωσεις.

Τυχαιο?

Ανάλογα, θα μπορούσε κάποιος να πει πχ οτι δεν πήγε τεχνικός στο Α/Κ του παρόχου να δεί αν η γραμμή είναι εντάξει.

valen_gr
24-10-10, 14:35
1) στην μια περιπτωση δεν ειχε παραδωθει καν ο βροχος, οποτε τεχνικος στο Α/Κ ειναι ατοπο εντελως.
2) στην δευτερη περιπτωση, που ξερεις οτι δεν εγινε έλεγχος και στο DSLAM?Ακόμα και η βλαβη να ήταν απο την πόρτα του παρόχου, με την πρώτη δήλωση βλάβης, η απάντηση του ΟΤΕ θα ήταν "οχι σημα σε οριο παρόχου", οποτε τοτε θα γινόταν και ο ελεγχος στο DSLAM .Το μετα την πρωτη δηλωση βλαβης, έφτασε σε δευτερη δηλωση βλαβης, δευτερη αποστολη τεχνικου στον πελατη, και τελικα αιτηση για συνδιαστικό, μάλλον δειχνει οτι δεν έφταιγε η πόρτα του παροχου...

sdikr
24-10-10, 14:36
1) στην μια περιπτωση δεν ειχε παραδωθει καν ο βροχος, οποτε τεχνικος στο Α/Κ ειναι ατοπο εντελως.
2) στην δευτερη περιπτωση, που ξερεις οτι δεν εγινε έλεγχος και στο DSLAM?

Δεν μίλησα για την 1η, μίλησα για την 2η, εσύ που ξέρεις οτι έγινε;

valen_gr
24-10-10, 14:46
απο το ιστορικό. Με την παράδοση του βροχου, δεν υπηρχε σημα στο ακρο του πελατη, οποτε και γινεται η πρωτη δηλωση βλαβης. Ερχεται συνεργειο του ΟΤΕ που φτανει στον πελατη, και μιλαει και με την ξαδερφη του wezor,οπως αναφερει και ο ιδιος.Πιστεψε με, εαν δεν υπηρχε σημα απο το DSLAM που ξεκιναει και τον ελεγχο ο τεχνικος του ΟΤΕ, δεν κανει ασκοπα βολτες μετα...γυριζει την βλαβη με βλαβη προς εγκαταστασεις παροχου. Μονο και μονο αυτο μου αρκει.

sdikr
24-10-10, 15:00
απο το ιστορικό. Με την παράδοση του βροχου, δεν υπηρχε σημα στο ακρο του πελατη, οποτε και γινεται η πρωτη δηλωση βλαβης. Ερχεται συνεργειο του ΟΤΕ που φτανει στον πελατη, και μιλαει και με την ξαδερφη του wezor,οπως αναφερει και ο ιδιος.Πιστεψε με, εαν δεν υπηρχε σημα απο το DSLAM που ξεκιναει και τον ελεγχο ο τεχνικος του ΟΤΕ, δεν κανει ασκοπα βολτες μετα...γυριζει την βλαβη με βλαβη προς εγκαταστασεις παροχου. Μονο και μονο αυτο μου αρκει.


Δεν το ξέρουμε όμως αυτό οπότε;

valen_gr
24-10-10, 15:14
τι ακριβως δεν ξερουμε?

maik
24-10-10, 19:05
τι ακριβως δεν ξερουμε?

Δεν ξερεις τι εγινε, κανεις απλα υποθεσεις.
Θα μπορουσα να σου πω δεκαδες ιστοριες καθημερινης τρελλας με τα συνδυαστικα.
Οταν οι παροχοι βαλουν το χερι στην τσεπη και επανδρωσουν σοβαρη υπηρεσια ελα να τα ξαναπουμε. Μεχρι τοτε οι αναθεσεις σε περιστασιακες εταιριουλες δεν λυνουν το προβλημα.

Οσο για την βλαβη στο "οριο παροχου" το εχω δει δεκαδες φορες να κλεινει ετσι αλλα να επαναλαμβανεται γιατι δεν θελει ο παροχος να χρεωθει την βλαβη.

emeliss
24-10-10, 19:07
Δεν υπάρχει λόγος να το τραβήξουμε άλλο. Το sofaki δεν έχει, εδώ και καιρό, πρόβλημα. :lock:

maik
24-10-10, 19:12
Δεν υπάρχει λόγος να το τραβήξουμε άλλο. Το sofaki δεν έχει, εδώ και καιρό, πρόβλημα. :lock:

Αλλοι εχουν το προβλημα:whistle:

sexrazat
24-10-10, 19:29
Καλά τα έλεγα εγώ από την αρχή. Άλλα ρωτάς κι άλλα μαθαίνεις:p

valen_gr
24-10-10, 19:51
παραξενο, μονο εσεις οι "αναμενομενοι" ενοχληθηκατε...
maik, δεν με ενδιαφερουν οι εκατονταδες ιστοριες τρελας.
Την περιπτωση της sofaki την αφηνουμε στην ακρη, οι 40+ μερες για παραδοση βροχου φαινεται να μην ειναι παραξενο.
Αλλα πες μου, ειλικρινά τωρα, υπαρχει εστω και μια περιπτωση, ο τεχνικος του ΟΤΕ να ΜΗΝ βρηκε σημα στο οριο του παροχου, αλλα, παρολο που δεν βρηκε, να μπηκε στο βανακι και να πηγε στην πολυκατοικια του wezor?
Δουλευομαστε στα ισα μου φαινεται...


@sexrazat η ειρωνια δεν σου παει...

sexrazat
24-10-10, 19:55
παραξενο, μονο εσεις οι "αναμενομενοι" ενοχληθηκατε...
maik, δεν με ενδιαφερουν οι εκατονταδες ιστοριες τρελας.
Την περιπτωση της sofaki την αφηνουμε στην ακρη, οι 40+ μερες για παραδοση βροχου φαινεται να μην ειναι παραξενο.
Αλλα πες μου, ειλικρινά τωρα, υπαρχει εστω και μια περιπτωση, ο τεχνικος του ΟΤΕ να ΜΗΝ βρηκε σημα στο οριο του παροχου, αλλα, παρολο που δεν βρηκε, να μπηκε στο βανακι και να πηγε στην πολυκατοικια του wezor?
Δουλευομαστε στα ισα μου φαινεται...


@sexrazat η ειρωνια δεν σου παει...

Χιούμορ είναι. Αν εσύ το κατάλαβες για ειρωνεία τι να πω.

valen_gr
24-10-10, 19:58
εφοσον οι παρεμβασεις σου αναλίσκονται σε χιουμορ και οχι ουσια , εγώ τι να πω...

sexrazat
24-10-10, 20:13
εφοσον οι παρεμβασεις σου αναλίσκονται σε χιουμορ και οχι ουσια , εγώ τι να πω...

Ποιά είναι η ουσία; Το sofaki έχει λύσει το πρόβλημα. Το αν φταίει ο ΟΤΕ ή ο πάροχος μόνο εικασίες μπορούμε να κάνουμε. Έπειτα ο καθένας έχει και ένα σενάριο στο μυαλό του και προσπαθεί να κολλήσει τη συγκεκριμένη περίπτωση στο σενάριο που τον βολεύει.
Δεν ασχολήθηκα καθόλου με το συγκεκριμένο πρόβλημα. Απλά λέω ότι με λίγη καλή διάθεση μπορείς να πιαστείς και να κάνεις την τρίχα τριχιά είτε από τη μιά είτε από την άλλη πλευρά.
Αφορμή να υπάρχει για να ""πλακωνόμαστε""

Τέλος πάντων. Για ιστορικούς λόγους αν μου στείλετε το τηλ. θα μάθω και κατά πάσα πιθανότητα ποιος έφταιγε για να μην μιλάμε στον αέρα. Αλλά καλύτερα ας αφήσουμε την κοπέλα στην ησυχία της. Τέλος από μένα και καλό βράδυ. Αρχίζει κι ο θρύλος:)

maik
24-10-10, 20:46
παραξενο, μονο εσεις οι "αναμενομενοι" ενοχληθηκατε...
maik, δεν με ενδιαφερουν οι εκατονταδες ιστοριες τρελας.
Την περιπτωση της sofaki την αφηνουμε στην ακρη, οι 40+ μερες για παραδοση βροχου φαινεται να μην ειναι παραξενο.
Αλλα πες μου, ειλικρινά τωρα, υπαρχει εστω και μια περιπτωση, ο τεχνικος του ΟΤΕ να ΜΗΝ βρηκε σημα στο οριο του παροχου, αλλα, παρολο που δεν βρηκε, να μπηκε στο βανακι και να πηγε στην πολυκατοικια του wezor?
Δουλευομαστε στα ισα μου φαινεται...


@sexrazat η ειρωνια δεν σου παει...

Οι ιστοριες τρελλας πρεπει να σε ενδιαφερουν γιατι εχουν αμεση σχεση με τους παροχους και τα καμωματα τους.
Και ΝΑΙ οταν δεν υπαρχει σημα στο οριο παροχου την πρωτη φορα τουλαχιστον παει τεχνικος για να ελεγξει την συνεχεια του βρογχου. Αν επαναληφθει η βλαβη φυσικα και δεν παει κανεις.

Εδω δεν μπορουν να βρουν που ειναι η εισαγωγη και δηλωνουν βλαβη, πλακα με κανεις;

valen_gr
24-10-10, 21:09
Και ΝΑΙ οταν δεν υπαρχει σημα στο οριο παροχου την πρωτη φορα τουλαχιστον παει τεχνικος για να ελεγξει την συνεχεια του βρογχου. Αν επαναληφθει η βλαβη φυσικα και δεν παει κανεις.



Μάλλον εσυ με κανεις πλάκα.....αυτο που λες ειναι πραγματικα ιστοριες θερινής νυκτός...

wezor
24-10-10, 21:24
Αν και δεν είμαι πολύ γνωστής επί του θέματος ( ποιος πρέπει να πάει στο καφέα σε ποιον ανήκουν τα όρια κ.τ.λ. ) απλά έχω μάθει κάποια πράγμα από το Forum αυτό και κάποια από μονός μου !Στην δικια μου περίπτωση ήρθε ο τεχνικός της HOL να κάνει την μεικτονομιση μου είπε ότι δεν βρίσκει σήμα στο καλώδιο που έρχεται στην είσοδο της πολυκατοικίας και ότι εικάζει ότι ο ΟΤΕ μπορεί να μην γιατί δεν βρήκε ούτε χαρτάκι (είναι κάτι που αφήνει ο ένας τεχνικός για να ξέρει και ο άλλος ότι έχει έρθει το σήμα κάτι τέτοιο μου είπε ) αμέσως έδωσε βλάβη στον ΟΤΕ και αμέσως την άλλη μέρα ξαναήρθε ο ΟΤΕ (δεν έχω κακό λόγο να πω για αυτό ) πήγε πάλι στο υπόγειο και λέει ήταν μπροστά η ξαδέρφη μου εμείς είχαμε δώσει σήμα στην γραμμή και ξαναήρθαμε μήπως έχει γίνει λάθος αλλά έχεις κανονικά σήμα της είπε και έφυγε (ααα της είπε ότι είχα αφήσει και χαρτάκι αλλά δεν θα το είδε ο τεχνικός της HOL) !
Ήρθε μετά από 4 μέρες πάλι ο τεχνικός από την HOL πάλι δεν μπορούσε να βρει σήμα όπως μου είπε στα όρια που του έδινε ο ΟΤΕ έψαχνε σχεδόν μίση ώρα με το ρολόι ! (μέχρι που έβγαλε και τα καλώδια των άλλων διαμερισμάτων μήπως και είχε μπερδευτεί η γραμμή σε κάποιο άλλο καλώδιο ) πηρέ την HOL στα κεντρικά τους είπε να ελέγξουν από μέσα κάτι οι ίδιοι του είπαν ότι τα όρια που ψάχνεις είναι αυτά δεν έχεις αφήσει κάποιο που δεν το ειδές( έτσι μου είπε το παιδί ) και μετά δήλωσε στην HOL βλάβη ότι βρίσκει διακοπή στα 187 μετρά έξω από την πολυκατοικία (τώρα να μην μπορούσε να βρει το σήμα ο τεχνικός της HOL γιατί να μην είχε ίσως τις γνώσεις τι να πω .. αλλά δεν νομίζω γιατί ο ίδιος πρώτος κοίταξε βρήκε το σήμα στο συνδυαστικό ραντεβού ). Και καλέσαμε συνδυαστικό το όποιο βεβαία έγινε μετά από μια εβδομάδα και τώρα όλα καλά ..

@ ADSLgr.com All rights reserved.