PDA

Επιστροφή στο Forum : Ελλειψη δικτυου στον ΟΤΕ



gtk
19-10-10, 00:23
Μετακομισα στο χαλανδρι. Παιρνω τηλεφωνο τον οτε να κανω μεταφορα τηλεφωνου και internet στη νεα μου διευθυνση. Και μου απαντανε "ξερετε, θα πρεπει να περιμενετε ενα μεγαλο χρονικο διαστημα, γιατι αυτη τη περιοδο δεν υπαρχουν ελευθερες γραμμες στη περιοχη σας οποτε θα πρεπει οι τεχνικοι να κανουν αναβαθμιση ή να απελευθερωθει καποια γραμμη.
Στη περιπτωση αναβαθμισης μπορε να παρει και 4-5 μηνες!!!

Ρωτησα για εναλλακτικο παροχο, αλλα μου ενοησαν οτι ακομα και οι κανονικοι ιδιωτες χρησιμοποιουν σε ενα σημιο το public δικτυο, οποτε θα πρεπει να περιμενω σε καθε περιπτωση.
Ισχυουν τα παραπανω η' χανω κατι? Να ψαξω τους ιδιωτες παροχους?

DVader
19-10-10, 00:30
Ρώτα για καλού κακού και σε εναλλακτικό !!!:p

Alekos
19-10-10, 01:16
δεν ειναι υποχρεωμενοι να παρεχουν τηλεφωνια παντου ;
δε ξερω ,απλα ρωταω γιατι μου φαινονται περιεργα αυτα τα πραματα

gtk
20-10-10, 00:20
Δεν ειναι υποχρεωμενοι , θα σου πουν . Ιδιωτικη εταιρια ειναι και καλα.
Παντως ειναι εξοργιστικο. Να μεινεις χωρις τηλεφωνο / internet για 4 μηνες. Μεσα στην αθηνα

Η ερωτηση μου ειναι αν ισχυει το γεγονος οτι ουτε αλλοι παροχοι δε θα μπορεσουν να με εξυπηρετησουν, αφου ολοι κανουν χρηση του δικτυου του οτε (το νοικιαζουν και καλα). Ισχυει κατι τετοιο ? Ξερει κανεις?

Οσο και να παιρνω τηλεφωνο ιδιωτικους παροχους, το μονο που γνωριζουν ειναι να μου λενε τις τιμες των πακετων και ποσο κερδισμενοι θα βγουμε αν αγορασουμε το πακετο τους. Λες και δεν εχουμε το ιντερνετ για αυτες τις πληροφοριες

karetsos
20-10-10, 00:31
Δεν ειναι υποχρεωμενοι , θα σου πουν . Ιδιωτικη εταιρια ειναι και καλα.
Παντως ειναι εξοργιστικο. Να μεινεις χωρις τηλεφωνο / internet για 4 μηνες. Μεσα στην αθηνα

Η ερωτηση μου ειναι αν ισχυει το γεγονος οτι ουτε αλλοι παροχοι δε θα μπορεσουν να με εξυπηρετησουν, αφου ολοι κανουν χρηση του δικτυου του οτε (το νοικιαζουν και καλα). Ισχυει κατι τετοιο ? Ξερει κανεις?

Οσο και να παιρνω τηλεφωνο ιδιωτικους παροχους, το μονο που γνωριζουν ειναι να μου λενε τις τιμες των πακετων και ποσο κερδισμενοι θα βγουμε αν αγορασουμε το πακετο τους. Λες και δεν εχουμε το ιντερνετ για αυτες τις πληροφοριες

καλωσηρθες στον υπεροχο κοσμο των ελληνικων τηλεπικοινωνιων...

το μονο που εχω να σου ευχηθω ειναι καλη υπομονη και καλη τυχη...

johnsruro
20-10-10, 16:27
Μήπως να πας από τα καταστήματα των άλλων παρόχων και να ρωτήσεις κατ' ιδίαν? Μήπως να μιλήσεις με κανένα τεχνικό από τις άλλες εταιρίες για να σε ενημερώση για την σύνδεση στην περιοχή σου? Δε μπορεί ολόκληρη περιοχή να μην μπορεί να κάνει νέα σύνδεση από κανένα πάροχο. Αντί να πάμε μπροστά πάμε πίσω? Υποθέτω ότι τα dslams των αλλων παρόχων θα έχουν κάποια πόρτα και για σένα. Μην πιστεύεις τον ΟΤΕ. Αυτός απλα δε θέλει να σε χάσει.

maik
20-10-10, 19:14
Βλεπω η καραμελα περι "ιδιοκτητου" εν εχει λιωσει ακομα.
Ο χαλκος που ξεκιναει απο το κεντρο Α/Κ και παει στα σπιτια μας ειναι ο ιδιος για ολους.
. Δεν εχει καμια σχεση με τις πορτες στα dslam.
Αν υπαρχει ελευθερο ζευγαρι χαλκου το παιρνει ο πρωτος που εχει κανει αιτηση. Ειτε στον ΟΤΕ ειτε σε παροχο ειτε στον Αγ Θεραποντα. Και για τους δυσπιστους να πω οτι η καλυψη αυτη γινεται αυτοματα και παρακολουθειται απο ολους μα ολους τους παροχους καθημερινα.

stMike
20-10-10, 20:18
Νομίζω πως η τηλεφωνία είναι καθολική υπηρεσία οπότε είναι υποχρεομένος από τον νόμο να βρει/βάλει και να σου δώσει. Αν δεν υπάρχει χαλκός όντως ούτε οι άλλοι πάροχοι θα σε εξυπηρετήσουν . Σαν λύση θα σου πρότεινα να προμηθευτείς ένα αντίσκηνο και να στηθείς έξω από τον ΟΤΕ να παρακαλέσεις μήπως και ελεήσουν...

Manos29
20-10-10, 20:32
Βασικα αν σου ειπε ο Οτε οτι δεν υπαρχει διαθεσιμη γραμμη και αν οντως ισχυει αυτο τοτε και σε ενναλακτικο να πας το ιδιο προβλημα θα εχουν να αντιμετωπισουν και εκεινοι.

Το θεμα ειναι αν οντως ισχυει οτι δεν υπαρχει διαθεσιμη γραμη , Για Χαλανδρι μιλαμε οχι για καμμια απομακρυσμενη περιοχη .

Τωρα απο εκει και περα αν ρωτησεις σε ενναλακτικο ισως σου πουν οτι θα το κανονισουν εκεινοι αλλα αν κολησει το θεμα στη διαθεσιμη γραμμη και παλι θα πρεπει να περιμενεις εκτος του οτι θα φας και κοροιδια στη μαπα οτι και καλα εκεινοι θα τα καταφερουν .

Αρα , ξαναπαρε τηλεφωνο στον Οτε και πες οτι θελεις νεα γραμμη για την περιοχη σου σπιτι σου να δεις τι θα σου απαντησουν αυτη την φορα εξαλου δυσκολα θα πεσεις στον ιδιο τηλεφωνητη τηλεφωνητρια .

Αν σου πουν τα ιδια απλα αποφασισε σε ποια εταιρεια θελεις να ενεργοποιησεις την γραμμη σου αν αυτη ειναι ο Οτε τοτε κανε αιτηση και μπες στην ουρα για να σου βαλουν τηλεφωνο , αν εχεις αποφασισει να πας σε αλλον παροχο τοτε απλα παρε τηλεφωνο τον παροχο αυτον και κανε αιτηση εκει και επισης μπες στην ουρα για το ποτε θα σου περασουν τηλεφωνο .

Νομιζω πως δεν υπαρχει κατι αλλο .

Προσωρινα μπορεις να μιλας απο κανα κινητο , οσο για ιντερνετ αν το εχεις απολυτη αναγκη σε βλεπω για κανα στικακι on the go cosmote vodafone wind κλπ .

Καλη τυχη.

sdikr
20-10-10, 20:34
Νομίζω πως η τηλεφωνία είναι καθολική υπηρεσία οπότε είναι υποχρεομένος από τον νόμο να βρει/βάλει και να σου δώσει. Αν δεν υπάρχει χαλκός όντως ούτε οι άλλοι πάροχοι θα σε εξυπηρετήσουν . Σαν λύση θα σου πρότεινα να προμηθευτείς ένα αντίσκηνο και να στηθείς έξω από τον ΟΤΕ να παρακαλέσεις μήπως και ελεήσουν...


Καλό είναι να προσέχουμε τι ζητάμε,
τηλέφωνο ίσως να μπορεί και να δώσει, αλλά με τέτοιο τρόπο που να μην περνάει adsl ή ακόμα και πάνω απο 9.6κ dialup.

η καθολική υπηρεσία δεν λέει πουθενά οτι θα πρέπει πχ να το δώσει σε 1 μέρα, μπορεί να πάρει και 6 μήνες η επέκταση δικτύου

FuS
20-10-10, 21:45
Μήπως να πας από τα καταστήματα των άλλων παρόχων και να ρωτήσεις κατ' ιδίαν?

Για πιο λόγο; Για να τον μπλέξουν περισσότερο;
Θα στείλουν αίτημα μέσω wcrm στον οτέ και θα φάνε άκυρο.
Χώρια ότι αν μιλάς για καμιά wind πχ θα τον φλομώσει και στα παραμύθια για οπτικές μέχρι το υπνοδωμάτιο και την τουαλέτα για να γίνει η αίτηση (άσχετα αν δεν προχωρήσει τίποτα) και θα μπλεχτεί ο φίλος περισσότερο.


Μήπως να μιλήσεις με κανένα τεχνικό από τις άλλες εταιρίες για να σε ενημερώση για την σύνδεση στην περιοχή σου?

Ο τεχνικός του άλλου παρόχου σε τι θα τον ενημερώσει αφού ο πάροχος θα στείλει αίτημα στον οτέ μέσω wcrm;
Τα έχεις μπλέξει και νομίζεις πως υπάρχει ιδιόκτητο δίκτυο.


Δε μπορεί ολόκληρη περιοχή να μην μπορεί να κάνει νέα σύνδεση από κανένα πάροχο.

Ποιός μίλησε για περιοχή; :hmm:
Πρέπει να διαβάσεις τι είναι το pcm και τι σημαίνει ενίσχυση εισαγωγής.



Αντί να πάμε μπροστά πάμε πίσω? Υποθέτω ότι τα dslams των αλλων παρόχων θα έχουν κάποια πόρτα και για σένα.

Τι σχέση έχει η πόρτα εφφσον υπάρχει έλλειψη ακραίου δικτύου;
Μην λες ό,τι να ναι..


Μην πιστεύεις τον ΟΤΕ. Αυτός απλα δε θέλει να σε χάσει.

Και ποιον να πιστέψει;
Εσένα;
Ξαναδιάβασε όλα αυτά που έχεις γράψει ;)

gtk
21-10-10, 00:40
Παιρνω καθε μερα τηλεφωνο και τους ζαλιζω. Το θεμα ειναι οτι οι τεχνικοι δε σηκωνουν ποτε τα τηλεφωνα στα οποια θα επρεπε να απαντανε συμφωνα με την υπηρεσια των ραντεβου. Ουτε καν ο συγκροτμηματαρχης δεν απαντα. Μηπως πηγαινει και αυτος και απλωνει καλωδια με τους υφισταμενους του??
Και οταν ρωταω τα παιδια στα ραντεβου "πως αλλιως μπορω να τους βρω?" μου απαντανε "πηγαινε απο τα γραφεια τους 13:30 - 15:00" !! Θα φευγω δηλαδη απο τη δουλεια μεσημεριατικα για να κυνηγαω απο πισω τους τεχνικους μπας και με λυπηθουν και κανουν αναβαθμιση μια ωρα νωριτερα!


Αυτο με τους ιδιωτικους παροχους οντως πρεπει να προκεται για ντεμεκ ιδιοκτητα δικτυα. Και γω τοτε μενω σε ιδιοκτητο σπιτι (απλα δινω 400 ευρω το μηνα νοικι :lol:)

ps: ναναι καλα ο τυπος που του "κλεβω" το ελευθερο wireless του. Καποτε, ολα τα wireless δικτυα ηταν ανοιχτα, λογω αγνοιας προφανως. Τωρα εχουν ξυνπησει σχεδον ολοι

sdikr
21-10-10, 00:42
Παιρνω καθε μερα τηλεφωνο και τους ζαλιζω. Το θεμα ειναι οτι οι τεχνικοι δε σηκωνουν ποτε τα τηλεφωνα στα οποια θα επρεπε να απαντανε συμφωνα με την υπηρεσια των ραντεβου. Ουτε καν ο συγκροτμηματαρχης δεν απαντα. Μηπως πηγαινει και αυτος και απλωνει καλωδια με τους υφισταμενους του??
Και οταν ρωταω τα παιδια στα ραντεβου "πως αλλιως μπορω να τους βρω?" μου απαντανε "πηγαινε απο τα γραφεια τους 13:30 - 15:00" !! Θα φευγω δηλαδη απο τη δουλεια μεσημεριατικα για να κυνηγαω απο πισω τους τεχνικους μπας και με λυπηθουν και κανουν αναβαθμιση μια ωρα νωριτερα!


Αυτο με τους ιδιωτικους παροχους οντως πρεπει να προκεται για ντεμεκ ιδιοκτητα δικτυα. Και γω τοτε μενω σε ιδιοκτητο σπιτι (απλα δινω 400 ευρω το μηνα νοικι :lol:)

ps: ναναι καλα ο τυπος που του "κλεβω" το ελευθερο wireless του. Καποτε, ολα τα wireless δικτυα ηταν ανοιχτα, λογω αγνοιας προφανως. Τωρα εχουν ξυνπησει σχεδον ολοι

είναι εκεί πριν τις 8 το πρώι, μετά βγαίνουν για να φτιάξουν πράγματα, δοκίμασε το δεν χάνεις κάτι

πάντως ότι και να γίνει δεν θα γίνει αυρίο, είναι κάτι που θέλει χρόνο (σκάψιμο, πέρασμα γραμμών κλπ)

gtk
21-10-10, 01:00
Παιρνω καθημερινα (καθημερινα ομως) 7:00 - 8:00 και 13:30 - 15:00 (τις ωρες δηλαδη που ειναι στα γραφεια τους και σηκωνουν και τηλεφωνα - και καλα). Δε το σηκωσε ποτε κανενας.
Ουτε ο συγκροτμηταταρχης δε σηκωνει το τηλ του. Καλα, ολοι σκαβουνε στον Οτε? Και τοτε πως γινεται να εχουν πιταρει τα δικτυα?? Μενει να παρω τον Παναγη...:rofl:

Δε περιμενω να μου φτιαξουν αυριο το internet. Μια ενημερωση περιμενω απο τους πραγματικα υπευθυνους. Οχι απο τις κοπελες

sdikr
21-10-10, 01:06
Παιρνω καθημερινα (καθημερινα ομως) 7:00 - 8:00 και 13:30 - 15:00 (τις ωρες δηλαδη που ειναι στα γραφεια τους και σηκωνουν και τηλεφωνα - και καλα). Δε το σηκωσε ποτε κανενας.
Ουτε ο συγκροτμηταταρχης δε σηκωνει το τηλ του. Καλα, ολοι σκαβουνε στον Οτε? Και τοτε πως γινεται να εχουν πιταρει τα δικτυα?? Μενει να παρω τον Παναγη...:rofl:

Δε περιμενω να μου φτιαξουν αυριο το internet. Μια ενημερωση περιμενω απο τους πραγματικα υπευθυνους. Οχι απο τις κοπελες

δεν θα έλεγα οτι σκάβουν, αν θέλεις πετάξου σε ενα κατάστημα του οτε και κάνε μια γράπτη αίτηση ώστε να πάρεις αριθμό πρωτοκόλλου, αν πάλι δεν σου απαντήσουν τότε προχωρά προς την ΕΕΤΤ

Πραγμάτικα αυτό που λένε πάρτε εσείς τους τεχνικούς δεν μου αρέσει, θα ήθελα να αλλάξει αλλά αυτή την στιγμή έτσι δουλεύει το σύστημα, οι τεχνικοί πρέπει να βγούνε έξω. (πάντως το μεσημέρι τους έχω πετύχει στο κέντρο μου)

gtk
21-10-10, 01:13
Πραγμάτικα αυτό που λένε πάρτε εσείς τους τεχνικούς δεν μου αρέσει
Αυτο ακριβως ειναι που με εξοργιζει και μενα. Και τοτε ειναι που αρχιζουν τα μπιν3λικι@
Και τοτε μου απαντανε "εμεις απλα στελνουμε τις αιτησεις μεσω δικτυου, δεν εχουμε αμεση επικοινωνια, αυτα τα τηλεφωνα μας εχουν δωσει, αυτα σας δινουμε" "Και ποιος σας εδωσε τα τηλεφωνα?" "εεε, ααα, τουυυυυυυυυυτ"

Α ρε γερμανοι που σας χρειαζονται

johnsruro
26-10-10, 14:54
Έχεις απόλυτο δίκιο φίλε μου. Κάνε υπομονή. Διάβασε την υπογραφή μου και ...υπομονή! Και μετά λέμε ότι οι εναλλακτικοί είναι για τα πανηγύρια κι ο ΟΤΕ σιγουρια, ταχύτητα, εξυπηρέτηση, κτλ...ΑΜΕΕΕΕ!!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.