PDA

Επιστροφή στο Forum : μια ιστορία Conn-x



lamesaint
28-07-06, 11:33
Έχοντας γραμμή DSL δικιά μου και καθώς τελείωνε η συνδρομή στην 4νετ είπα να πάω για 512 Conn-X μια και μου φάνηκε καλύτερη τιμή απο ότι έδινα μέχρι τώρα.

Παίρνω τηλ στο 134 , κάνω αίτηση, τους λέω επίσης ότι πρέπει να αλλάξει η γραμμή από 384 σε 512, εντάξει το γράψαμε ευχαριστούμε, θα σας πάρουμε τηλ.

1) Περνάνε κανα δυό μέρες, λέω ας πάρω να δώ που βρίσκεται το θέμα. Και ακούω να λέει ο υπάλληλος : "α μάλιστα βλέπω ότι έγινε η αλλαγή σε 512. τώρα μπορούμε να προχωρήσουμε την αίτηση!!!!" δηλ΄. αν δεν είχα πάρει τηλ πότε θα το παίρνανε χαμπάρι???

2) συνέχεια του ίδιου τηλ. : "θα σας πάρουν τηλ. σε μερικές μέρες να κανονίσουμε ραντεβού με τον κούριερ να σας δώσει κωδικούς και να υπογράψετε την σύμβαση".

3) έχουμε φτάσει 2η βδομάδα της ιστορίας , κούριερ πουθενά, δώστου πάλι τηλ. "δώστε μου τα στοιχεία σας να τα , δεν τα κανονίζουμε εμείς αυτά":( . Τέλος πάντων κλείνουμε πάλι ραντεβού για τον κούριερ.
Περιτό να πώ ότι ο κούριερ δεν φάνηκε την ημέρα και ώρα που είχαμε πεί και έτσι πάει και η 2η βδομάδα.

4) την 3η βδομάδα ξανα τηλ. λέω τα καθέκαστα, κοιτάνε τα κιτάπια (γιατί τέτοια πρέπει να χουν :evil:) και μου λέει "εδώ βλέπω παραλαβή εξοπλισμού από το κατάστημα!!!!:evil::evil::lol::lol:"

Τα παραπέρα εννοούνται...
Μου δώσαν επι τόπου κωδικούς και ενεργοποίησα την σύνδρομη και ο κούριερ ήρθε μετά από 5 μέρες (αν και είχα πάψει πια να ελπίζω :lol::lol::lol:)
BTW ο κούριερ ήταν από την υπηρεσία Πόρτα-Πόρτα των ΕΛΤΑ:lol::lol::lol::lol:

wishbone
28-07-06, 11:55
Παρε τους ξανά κ ρώτα τους απο ποια ημερομηνία φαίνεται ενεργοποιημένο το connex, στο σύστημά τους. Σύγκρινε με την ημερομηνία που σου έδωσαν κωδικούς κ ζήτα (αν υπάρχει διαφορά που μάλλον θα υπάρχει) να σου αφαιρέσουν το 0,5 ?μηνα Χ 28,5 ευρω ===
Τώρα που είναι νωρίς...

lamesaint
28-07-06, 12:18
Παρε τους ξανά κ ρώτα τους απο ποια ημερομηνία φαίνεται ενεργοποιημένο το connex, στο σύστημά τους. Σύγκρινε με την ημερομηνία που σου έδωσαν κωδικούς κ ζήτα (αν υπάρχει διαφορά που μάλλον θα υπάρχει) να σου αφαιρέσουν το 0,5 ?μηνα Χ 28,5 ευρω ===
Τώρα που είναι νωρίς...

α αυτό ήταν από τα πρώτα που τσέκαρα στην όλη ιστορία...:oneup:

dgeor
28-07-06, 13:28
Εγώ, έχοντας επίσης aDSL από τον ΟΤΕ και providing από τη FORTHnet, αποφάσισα να βάλω το Connex 384.
Για να μην μείνω χωρίς internet ούτε λεπτό, με βάλανε συνδρομή αορίστου ΟΤΕnet μέχρι να ενεργοποιηθεί το Connex και σημειώσανε ότι πρόκειται για μετατροπή της αορίστου σε connex.
Έκανε δύο εργάσιμες η μετατροπή.
Την αορίστου την ενεργοποίησα από το σπίτι.
Εξοπλισμός, κωδικοί και λοιπά δεν χρειάστηκα τίποτα.
Η μόνη επαφή μου με courier ήταν η σύμβαση του connex που ήρθε στο σπίτι.
Μια χαρά ευχαριστημένος μέχρι στιγμής και το βασικότερο, σε έξι μήνες ή ανανεώνω ή κόβω την ΟΤΕnet αλλά η γραμμή μένει δική μου.

lamesaint
28-07-06, 14:38
Εγώ, έχοντας επίσης aDSL από τον ΟΤΕ και providing από τη FORTHnet, αποφάσισα να βάλω το Connex 384.
Για να μην μείνω χωρίς internet ούτε λεπτό, με βάλανε συνδρομή αορίστου ΟΤΕnet μέχρι να ενεργοποιηθεί το Connex και σημειώσανε ότι πρόκειται για μετατροπή της αορίστου σε connex.
Έκανε δύο εργάσιμες η μετατροπή.
Την αορίστου την ενεργοποίησα από το σπίτι.
Εξοπλισμός, κωδικοί και λοιπά δεν χρειάστηκα τίποτα.
Η μόνη επαφή μου με courier ήταν η σύμβαση του connex που ήρθε στο σπίτι.
Μια χαρά ευχαριστημένος μέχρι στιγμής και το βασικότερο, σε έξι μήνες ή ανανεώνω ή κόβω την ΟΤΕnet αλλά η γραμμή μένει δική μου.

Στο my.otenet.gr στα στοιχεία του λογαριασμου σου, δείχνει ConnX ή OnDSL Home αορίστου?
Γιατί εμένα δείχνει το 2ο.

dgeor
28-07-06, 14:51
Το ίδιο και σε εμένα.
Κανείς παλιότερος με conn-x για επιβεβαίωση;

kgou
28-07-06, 15:19
'Εχω ConnX 512 εδώ και 2 μήνες (πριν είχα γραμμή από ΟΤΕ στο όνομα μου και ISP Altec) και σε μένα γράφει
Όνομα Υπηρεσίας : OnDSL HOME 512 ΑΟΡΙΣΤΟΥ

Έχει έρθει μάλιστα και ο 1ος λογαριασμός με όλες τις χρεώσεις σωστές (57 Ευρώ το δίμηνο). Δεν νομίζω να έχετε πρόβλημα.

ghostnik
28-07-06, 15:27
Με ConnX 512 εδώ και 1,5 μήνα και στο myOtenet και μένα γράφει OnDSL HOME 512 ΑΟΡΙΣΤΟΥ
Είστε ΟΚ !

gedi
28-07-06, 17:26
Και εμένα το ίδιο. Απ'ότι κατάλαβα με λίγο ψάξιμο, λογιστικά το Conn-x είναι το ΟnDSL αορίστου, το οποίο ο ΟΤΕ "αγοράζει" από την Otenet και μεταπωλεί με άλλη ονομασία και τιμή.
Οπότε στον λογαριασμό, που είναι η λογιστική απεικόνιση των πραγμάτων, εμφανίζεται onDSL...

dgeor
28-07-06, 17:43
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

mdd.45
03-08-06, 18:21
Ρε παιδια ακριβως το ιδιο προβλημα και σε μενα. Τον π@ιζουν στο πΟτε. Ειχα 384/128 οτε με Provider Φορτνετ. Μεσο 134 ειπα να μπω στο Conn-x 512 (ωστε στο μελλον να γινει 1024) χωρις να εχω διακοπη στο νετ. 28-7-2006 εκανα αίτηση και 1-8-2006 ειχα 512 γραμμη και περιμενα τον Courier. Ακομα περιμενω. Ειχαν κανει μονο αιτηση απο το 134 για γραμμη και οχι πακετο Conn-x 512. Πήρα τηλ. στις 2-8-2006 και αφου κατάλαβα τι παίζει εκάνα αιτηση και για Conn-x. Σημερα με πηραν απο πΟτε και μοθ εκλεισαν ραντεβου με Courier για 8-8-2006. Παιδες απλα εγινε ΧΑΜΟΣ. Αν ειναι δυνατον. Με τα πολλα μου ειπαν οτι αυριο θα με παρουν τηλ. για να μου δώσουν κωδικους πρόσβασης και ο Courier βλεπουμε απο βδομαδα. Αν δεν εχω κωδικους αυριο τοτε ακυρωνω αιτηση και ειτε παω για πακετο 1024 η για provider forthnet οπου οι κωδικοι ερχονται μεσω sms σε 15 λεπτακια. Αν μου ελεγαν οτι θα εμενα χωρις νετ 10-12 μερες θα εκανα διακοπη και επανασυνδεση σε 1024 πακετο που ειναι και της μοδας αυτες τις μερες. ΕΛΕΟΣ πια με τη δημοσιoυπαλληλικη νοοτροπια και κατασταση. Ε.Ε. να πεσουν προστοιμα να σφιξουν οι κ%λοι!!! Αντε πια.... Τα εγραψα και ξεθυμανα.... για σημερα!!!

manoulamou
04-08-06, 10:47
Ρε παιδια ακριβως το ιδιο προβλημα και σε μενα. Τον π@ιζουν στο πΟτε.
Οταν λες πΟτε τι εννοεις? Και με ποιον παιζουν?
Εαν μιλας για τον ΟΤΕ και τον ... πελατη του, ισως να περιμενουμε λιγο την απολυτη ιδιωτικοποιηση του
και να χαρουμε ολοι μαζι μετα, μια ακομα ελληνικη εκδοχη της ελευθερης /ανεξελεγκτης/ αγορας:p

chfilis
04-08-06, 11:53
ισως γινεται για ενα απλο λογο.....βαζουν σε ολους 384 για να εχουν γρηγορα ιντερνετ....και σιγα σιγα θα τα αλλαξουν...δηλαδη ισως εχουν σαν στανταρ επιλογη στο dslam 384 και μετα στελνουν τις αιτησεις για 512 στο τμήμα που παραμετροποιει τις γραμμες.και μαλλον στο δευτερο τμήμα εχει πεσει φορτο εργασιας ειναι και καλοκαιρι και δεν τα προλαβαινουν ωστε να γινονται παραλληλα με την ενεργοποιηση της γραμμης....η μονη λογική εξήγηση....

manoulamou
04-08-06, 13:54
Σχετικα με τις ενεργοποιησεις σε χαμηλοτερη ταχυτητα και
επειδη δεν ειστε υποχρεωμενοι να τα διαβαζετε/ξερετε ολα:
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=643956&postcount=18

mdd.45
04-08-06, 15:35
Σχετικα με τις ενεργοποιησεις σε χαμηλοτερη ταχυτητα και
επειδη δεν ειστε υποχρεωμενοι να τα διαβαζετε/ξερετε ολα:
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=643956&postcount=18

Auto pou les mporei na einai alitheia alla einai ektos thematos. De tithetai thema test. Den ekana nea grammi. Exo 384/128 pano apo 2 xronia. Anabathmisi zitasame kai paketo conn-x 512 ego kai to paidi pou ksekinise to post. Α ναι ελληνικα. Τεσπα. Σημερα με πειραν απο οτε (= πΟΤΕ) και μου εδωσαν κωδικους ενεργοποιησης. Μου ειπαν να μπω my.otenet.gr για περισσοτερες "οδηγίες" (οπως αποδειχτηκε για ενεργοποιση). Το θεμα ειναι πως να τους ενργοποιήσεις αν δεν εχες ηδη νετ και γενικα οδηγίες (εδω ροτησα για τα DNS ip της οτενετ και νομιζαν οτι ροτησα για το προγραμμα της Nasa για το 2008) . Ευτυχως το μοντεμακι μου 56k πηρε φωτια και εκανα οτι επρεπε αλλα ρε παιδια ελεος και παλι. Ετοιχε να εχω μοντεμ και 56κ λογαριασμο. Αλλιως θα ετρεχα παλι. Καλα για τον Κουριερ δεν συζηταω... απο βδομαδα και βλεπουμε. Χαιρε Ελλαδαρα ανοργανωτη σε ολα!!! Οσο για το τι πραμα "παιζουν" δε θα ηθελα να το αναλυσω περισσοτερο..... Οσοι ασχολουνται με οτε, δεη, δημοσιες υπηρεσιες καταλαβαινουν πολυ καλα τι εννοω.....

lamesaint
04-08-06, 16:04
. Μου ειπαν να μπω my.otenet.gr για περισσοτερες "οδηγίες" (οπως αποδειχτηκε για ενεργοποιση). Το θεμα ειναι πως να τους ενργοποιήσεις αν δεν εχες ηδη νετ και γενικα οδηγίες (εδω ροτησα για τα DNS ip της οτενετ και νομιζαν οτι ροτησα για το προγραμμα της Nasa για το 2008) . Ευτυχως το μοντεμακι μου 56k πηρε φωτια και εκανα οτι επρεπε αλλα ρε παιδια ελεος και παλι. Ετοιχε να εχω μοντεμ και 56κ λογαριασμο. Αλλιως θα ετρεχα παλι...

Επειδή το έιχα και γώ απορία, αλλά τελικά έπεσα τυχαία πάνω του ιδού η απάντηση:

ΠΡΟΣΟΧΗ
Σημείωση :
Κατά την πρώτη ρύθμιση του modem, αν δεν έχετε ήδη ενεργοποιήσει τη συνδρομή σας στην OTEnet, τότε στις ρυθμίσεις όταν σας ζητηθεί username εισάγετε "otenet@otenet.gr" και password "otenet". Όταν η διαδικασία ολοκληρωθεί ανοίγετε τον Internet Explorer και στη γραμμή διευθύνσεων πληκτρολογείτε http://my.otenet.gr. Επιλέγετε «ΕΓΓΡΑΦΗ», εισάγετε το κωδικό αριθμό (pin) που σας έχει δοθεί και ακολουθείτε τη διαδικασία.
Αφού ολοκληρώσετε την εγγραφή σας κάνετε «ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ» δηλώνοντας το username και το password της επιλογής σας.
Όταν ολοκληρωθεί και αυτή η διαδικασία εισάγετε το CD εγκατάστασης στο CD-ROM και ακολουθήστε τις παραπάνω ρυθμίσεις βάζοντας τους προσωπικούς σας κωδικούς username της μορφής user@otenet.gr και το password.

Αυτά από το
http://www.oteshop.gr/page_content.asp?wid=335&hop=h
στις οδηγίες για το Alcatel 585/585i αν και υποθέτω κάτι παρόμοιο θα ισχύειε και για τ'άλλα ρούτερ/μόντεμς.

@ ADSLgr.com All rights reserved.