PDA

Επιστροφή στο Forum : Zyxel P660HW-Tx για αντικατάσταση NETFASTER IAD της HOL



dimk1
19-10-10, 21:40
Θα προσπαθήσω να περιγράψω αναλυτικά τη κατάσταση μπας και γίνεται να σωθεί τό νέο router και να μη τρέχω να ψάχνω αγοραστή να το πουλήσω.

Προχθές με τους κεραυνούς το Netfaster παρέδωσε. Οι ethernet πόρτες δε δίνουν σήμα. Το wireless και η τηλεφωνία παίζουν κανονικά στο σπίτι. Αγόρασα λοιπόν το router της Ζyxel που βλέπετε εδώ http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.613668.

To πρόβλημα είναι οτι δε ξέρω αν μου κάνει το συγκεκριμένο μιας και στο σπίτι έχω 2 γραμμές και το Netfaster υποστήριζε με συγκεκριμένη συνδεσμολογία και τις δύο. Με το συγκεκριμένο router υπάρχει κάποιος τρόπος να δουλέυουν και τα δύο τηλέφωνα μου;

Ένα επιπλέον πρόβλημα είναι οτι η κύρια γραμμή του σπιτιού είναι στο σαλόνι και η δεύτερη στο δωμάτιο μου. Είχα το router στο δωμάτιο μου και συνδεόμουν με ethernet. Αν η συσκευή που αγόρασα δεν υποστηρίζει 2 τηλέφωνα, τότε το router πρέπει να πάει αναγκαστικά στο σαλόνι σωστά;

Τέλος, για τη σύνδεση μου αρχικά ακολούθησα τον Wizard της Ζyxel και δεν έβαλα πουθενά username και password όσον αφορά τo encapsulation PPPoE της HOL. Πρέπει να τα βρώ αναγκαστικά; Και χωρίς αυτά πάντως συνδέθηκα στο internet.

trac3rt
19-10-10, 22:54
Μια βασική ερωτησούλα...Voip τηλεφωνία έχεις? Δηλαδή χρησιμοποιείς τις θύρες Phone1,Phone2 στο netfaster?

dimk1
19-10-10, 23:14
Μια βασική ερωτησούλα...Voip τηλεφωνία έχεις? Δηλαδή χρησιμοποιείς τις θύρες Phone1,Phone2 στο netfaster? Ναι νομίζω είναι αναγκαίες να συνδεθούν εκεί οι γραμμές για να υποστηρίζονται και οι δύο συνδέσεις του σπιτιού.

Να υπενθυμίσω, αν έχει κάποια σημασία ότι το Netfaster παίζει σαν τηλεφωνία και wireless, δε παίζει το ethernet μονο. Μπορώ να το αφήσω εκεί που είναι για να παίζουν τα τηλέφωνα και να παρεμβάλω κάπως το Zyxel μόνο για το ethernet?

trac3rt
19-10-10, 23:25
Βασικά γιατί δεν δηλώνεις στη Hol βλάβη στο ρούτερ? Δωρεάν αντικατάσταση θα γίνει (επιβεβαίωσε μόνο ότι οι lan θύρες έχουν το πρόβλημα και όχι π.χ. το καλώδιο δικτύου ή η κάρτα δικτύου του υπολογιστή σου)

dimk1
19-10-10, 23:54
Βασικά γιατί δεν δηλώνεις στη Hol βλάβη στο ρούτερ? Δωρεάν αντικατάσταση θα γίνει (επιβεβαίωσε μόνο ότι οι lan θύρες έχουν το πρόβλημα και όχι π.χ. το καλώδιο δικτύου ή η κάρτα δικτύου του υπολογιστή σου) Δηλαδή σώνει και καλά να χρησιμοποιήσω κάτι της HOL? Εγώ πήρα ένα ρουτερ. Ενδεχομένως και να αγόρασα λαθος προιόν. Αυτό θέλω να μάθω. Και αν όχι να δώ πως θα παίξει το ρημάδι το τηλέφωνο από τη δευτερεύουσα πρίζα.

dkmaster
20-10-10, 02:48
Εάν έχεις voip τηλεφωνιά, ναι θα χρησιμοποιήσεις υποχρεωτικά της hol προϊόν.

dimk1
20-10-10, 12:47
Εάν έχεις voip τηλεφωνιά, ναι θα χρησιμοποιήσεις υποχρεωτικά της hol προϊόν.
Δε ξέρω ρε παιδιά αν έχω VOIP. Στο σπίτι τα δύο τηλέφωνα όταν τα καλέσεις βαράνε ταυτόχρονα, αλλά όταν καλέσεις εσύ το ένα δείχνει το κλασσικό μου τηλέφωνο και το άλλο της HOL με ένα 2310 μπροστά νομίζω. Μου φαίνεται περίεργο με ένα απλό ρουτερ να μη μπορώ να κανω τη δουλεια μου σε ενα PSTN δίκτυο. Περίμενα να βάλω το ρουτερ μου με ένα σπλιτερ σε μια πριζα και το ADSL εκεί και ένα φιλτράκι στην άλλη συσκευή και να καθάριζα

mondeo
20-10-10, 15:27
Βάλε ένα τηλέφωνο απ' ευθείας στην πρίζα του τηλεφώνου (με φίλτρο).Αν ακούσεις σήμα έχεις POTS και μπορείς να βάλεις όποιο ρούτερ θέλεις.Αν δεν ακούσεις τίποτα έχεις VOIP και θα δουλέψει μόνο με Netfaster και Fritz 7140.

dimk1
20-10-10, 16:48
Tέλεια...Έχω VOiP. Τη Παρασκευή έρχονται απο τη HOL να μου φέρουν νέο Netfaster IAD 2 και παραδίδω το παλιό. Έμεινα με ένα καινούριο Zyxel στα χέρια σαν μ......

mondeo
21-10-10, 15:40
Κι εγώ στην αρχή είχα Voip.Μετά ζήτησα την μετάβαση σε POTS και μου το άλλαξαν.

@ ADSLgr.com All rights reserved.