PDA

Επιστροφή στο Forum : Speedtouch 500 κολλήματα ή της ΤELLAS???



coby
12-02-04, 03:59
Hi,
δεν ξέρω αν είναι του modem ή αν η tellas τις τελευταίες 2 μέρες κολλάει στην Πάτρα, αλλά εμένα τα νεύρα μου έχουν γίνει χάλια! Ακούστε το παράξενο... Έχω το last update του modem και χρησιμοποιώ το ΝΑΤ για να ανοίγω κάποια ports (4662,6881). Εκεί που surfarω ξαφνικά σταματάνε τα πάντα και δεν κατεβαίνει τίποτα! Σήμερα έκλεισα το emule και ξεκόλλησε. Ξέρω γω τύχη ήταν; Υπάρχει πρόβλημα στο routing? Κάνω κάτι λάθος στις ρυθμίσεις; Έχω κάνει quick connect από το μενού και όχι με manual τρόπο...

Αν μπορούσατε να με βοηθήσετε θα ήμουν ευγνώμων.

msx
12-02-04, 22:31
Χε χε. Μην ανισιχείς. Δεν είναι τίποτα σπουδέο. Το DSLAM του ΟΤΕ τον περν και γερν. 8-)

Τα ίδια πρόβλημα είχα κι εγώ για αρκετό καιρό και μία ορέα προΐα όλα στρώσανε και επανήλθα στα 50Kbyte/sec μεγίστου download. 8-) Εσύ καλό είναι να κάνεις παράπονα στον ΟΤΕ (και όχι να περιμένεις όπως εγώ) μπας και διορθωθεί νωρίτερα.

ogenikos
13-02-04, 00:14
Αν το παθαίνεις μόνο όταν τρέχεις το μουλάρι τότε κάτι συμβαίνει με αυτό, virus, trojan, καλό είναι να το ξαναεγκαταστήσεις, γιατί αφού ήδη κατεβάζεις δεν τίθεται θέμα "low id".
Το 500 άν το έχεις αναβαθμίσει τότε θα πρέπει να είναι 510, αν δεν σου λέει ότι είναι 510 καντο update σε 510 (προσοχή μην εγκαταστήσεις το update για uk isps).
Επίσης για να βεβαιωθείς ότι δεν φταίει το modem κάντο ένα "restore default settings".

coby
13-02-04, 04:03
Παιδιά ακούστε άλλο κουφό... Έφταιγε το Flashget. To έκλεινα και ξεκολλούσε η γραμμή. Το έβγαλα το ξαναέβαλα και τα ίδια. Σήμερα θα δοκιμάσω τι γίνεται με το emule και θα σας ενημερώσω... Αν υπάρχει πρόβλημα με βλέπω για format.

Κλαψ τώρα κατεβάζω με HiDownload...

drkostas
13-02-04, 10:00
Φταίει το dslam της περιοχής σου..

Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ και τα έριχνα στο emule,στην Tellas και σε 1002 άλλους λόγους..

Είναι σίγουρο όμως ότι φταίει το DSLam αφού το emule το δούλευα μέχρι 15/1 κολλημένο στα 41kb/s.
Σε ποιο DSLam ανήκεις;

coby
13-02-04, 17:24
Σε ποιο DSLam ανήκεις;


Πως θα το μάθω αυτό;

Σήμερα παρατήρησα πως μόλις άνοιξα το Outlook Express κατέβασε τα emails και μετά κόλλησε πάλι η γραμμή. Το κλείνω και όλα οκ. Δηλαδή μπορεί να είναι και τα windows... Anywayz είμαι καθαρός από ιούς και τέτοια...

coby
26-03-04, 21:58
Πως θα μάθω για το DSLAM τελικά και που να πάρω τηλ να παραπονεθώ; Τώρα δεν μπορώ να πάιξω online games!!! Mε τα utilities όλα καλά!

cyborg
29-03-04, 11:42
Κι εγώ έχω παρόμοιο πρόβλημα εδώ και πάρα πολύ καιρό. Ειδικά με τα παιχνίδια, υπάρχει πρόβλημα με το upload αν και στις υπόλοιπες εφαρμογές αυτό δείχνει να είναι καλό.
Με το emule έχω επίσης παρόμοιο πρόβλημα.
Νόμιζα κι εγώ ότι φταίει η Τellas, αλλά δεν είμαι σίγουρος. Μια φορά τους τηλεφώνησα να ζητήσω διακοπή γιατί δεν ήμουν ικανοποιημένος, μου ζήτησαν τα στοιχεία μου και μετά μου είπαν ότι η διακοπή γίνεται μέσω fax κτλ. Από τότε έφτιαξε η γραμμή και είχα καλή ταχύτητα και pings για αρκετές ημέρες. Τώρα πάλι τα ίδια.
Από ταχύτητες πάει καλά, αλλά από pings ειδικά στα παιχνίδια, όχι. Επίσης κι εγώ έχω πάντα το ίδιο πρόβλημα, ότι κατα καιρούς κολλάνε τα πάντα σαν να μην έχω internet.
Τώρα που λέτε ότι παίζει να φταίει το DSLAM της περιοχής, θα κοιτάξω κι εγώ να δω τι θα κάνω.
Ούτε κι εγώ ξέρω σε ποιο τηλέφωνο να καλέσω, αλλά μάλλον από το 131 ή όποιο άλλο είναι, ίσως βρεθεί λύση.[/img]

coby
29-03-04, 16:43
To έφτιαξα το πρόβλημα... Απλά έπρεπε να κάνω port forwarding με το UDP επιλεγμένο... Όλα καλά και τα pings άψογα!

cyborg
30-03-04, 01:56
To έφτιαξα το πρόβλημα... Απλά έπρεπε να κάνω port forwarding με το UDP επιλεγμένο... Όλα καλά και τα pings άψογα!

Άρα το πρόβλημα οφείλεται σε ρυθμίσεις του modem? Ωχ, και δεν ξέρω τι πρέπει να αλλάξω στο δικό μου.
Έχει μήπως κανείς ιδέα αν μπορώ να κάνω κάτι παρόμοιο σε ένα Prestige 650R-31?

johnvam
30-03-04, 14:00
Έχω το last update του modem και χρησιμοποιώ το ΝΑΤ για να ανοίγω κάποια ports (4662,6881).

φίλε μου απο πού κατέβασες το last update..?

coby
30-03-04, 16:43
Εδώ...

http://jetspeed.intracom.gr/js500/jetspeed_500_en.htm

@ ADSLgr.com All rights reserved.