PDA

Επιστροφή στο Forum : Η Samsung επιταχύνει τα Vista



chrand
28-07-06, 19:22
Τα επερχόμενα Windows Vista θα εμπεριέχουν ρουτίνες που θα μπορούν να χρησιμοποιούν αποθηκευτικές συσκευές "μνήμης", όπως Flash Drives και Solid State Disks, ως μεσάζοντα ανάμεσα στο λειτουργικό σύστημα και το δίσκο - και με αποτέλεσμα την επιτάχυνση κάθε διαδικασίας ανάγνωσης και εγγραφής.

Η Samsung είναι η πρώτη εταιρεία που παρουσίασε προϊόντα ειδικά για αυτό το σκοπό. Αν έχετε ένα USB Flash Drive που δεν χρησιμοποιείτε συχνά, θα μπορείτε να το αξιοποιήσετε ως μνήμη cache για τους δίσκους του υπολογιστή σας, κατά την εργασία σας με τα Windows Vista.

Αυτή είναι μια από τις νέες προσθήκες στην επερχόμενη έκδοση του δημοφιλέστερου λειτουργικού του πλανήτη, και αποδεικνύεται αρκετά ευέλικτη, αφού θα μπορεί να συνεργαστεί με κάθε τύπο μνήμης για να βελτιώσει την ταχύτητα πρόσβασης στους δίσκους. Κάθε τρόπος αποθήκευσης σε "μνήμη" θα μπορεί να αξιοποιηθεί ως πρόσθετη μνήμη για τον υπολογιστή, που όμως θα� δηλώνει ειδίκευση στην επιτάχυνση των δίσκων.

Τα περισσότερα μέσα αποθήκευσης σε μνήμη έχουν χωρητικότητα που ξεκινά από τα 16MBs και φτάνουν (όχι και τόσο συχνά) μέχρι και τα 2GB, ή και (ακόμη σπανιότερα) ως τα 4GBs.
Η Samsung λοιπόν είναι η πρώτη εταιρεία που ανακοίνωσε τη διάθεση βασισμένων σε Flash NAND solid-state-disks μεγέθους 4GBs όχι για "γενική χρήση", αλλά ειδικά για συνεργασία με τα Windows Vista και το σύστημα επιτάχυνσης που θα εμπεριέχουν. Η Samsung προωθεί την τεχνολογία της κυρίως σε κατασκευαστές notebooks που θα προσθέτουν στα προϊόντα τους τα Windows Vista.

Αξίζει πάντως να σημειωθεί πως, αν και η νέα αυτή σειρά προϊόντων αποθήκευσης της Samsung μπορεί να είναι διαθέσιμη ανά πάσα στιγμή, ακόμη δεν έχει ξεκινήσει η μαζική παραγωγή τους.

http://www.pcw.gr/default.php?pid=6&art_id=1899&cat_id=29

mpardsu
28-07-06, 21:02
Ξέρει κανείς πόσο πιο γρήγορες (θα) είναι αυτές οι μνήμες σε σχέση με την cache των σκληρών δίσκων?

dith
28-07-06, 22:20
Επιτέλους βλέπω να υλοποιείται κάτι που τόσο καιρό φαινόταν σε εμένα προφανές και επιτακτικό...

Δικαιολογίες του τύπου "μέχρι τώρα ήταν ακριβή υλοποίηση" δεν την δέχομαι έτσι απλά. Και πολλές άλλες τεχνολογίες είναι ακριβές, αλλά μας τις πασάρουν και μας τις "επιβάλλουν" με αποτέλεσμα να "γίνονται" φθηνές στην πορεία.

Ονειρέυομαι το επόμενο σύστημά μου να έχει φορτωμένο τον πυρήνα του λειτουργικού σε μια τέτοια μνήμη και να ανοίγει και να λειτουργεί με την ταχύτητα που λειτουργεί η τηλεόρασή μου!!

Gothic
29-07-06, 01:28
Ονειρέυομαι το επόμενο σύστημά μου να έχει φορτωμένο τον πυρήνα του λειτουργικού σε μια τέτοια μνήμη και να ανοίγει και να λειτουργεί με την ταχύτητα που λειτουργεί η τηλεόρασή μου!!
Κοινώς ονειρεύεσαι μια Amiga... :whistle:

aiolos.01
29-07-06, 04:18
Το πρόβλημα με τη flash μνήμη δεν είναι η τιμή της, αλλά οι πολύ λίγες (για χρήση ως σκληρός δίσκος) φορές που μπορεί να γραφτεί.

Wolverine
29-07-06, 07:27
Το πρόβλημα με τη flash μνήμη δεν είναι η τιμή της, αλλά οι πολύ λίγες (για χρήση ως σκληρός δίσκος) φορές που μπορεί να γραφτεί.

Η Samsung μιλά για Flash NAND, solid-state-disks άλλη τεχνολογία από τις απλές Flash και δεν έχουν το πρόβλημα με τον αριθμό τον εγγραφών.

Balantis7
29-07-06, 17:21
Δηλαδή τα USB sticks που χρησημοποιούμε έχουν περιορισμένο αριθμό εγραφών?

alerasta
29-07-06, 17:25
Κοινώς ονειρεύεσαι μια Amiga... :whistle:

Ετσι, έτσι... :respekt::worthy:

Wolverine
29-07-06, 18:41
Δηλαδή τα USB sticks που χρησημοποιούμε έχουν περιορισμένο αριθμό εγραφών?

Ναι έχουν περιορισμένο αριθμό εγγραφών. Ανάλογα τον κατασκευαστή βέβαια κυμαίνεται ο αριθμός. Πάντως είναι αρκετές χιλιάδες ώστε να μην δημιουργεί πρόβλημα στα USB stick’s αλλά για χρήση cache δεν κάνει καθώς στην cache το λειτουργικό γράφει πολλές φορές.

sdikr
30-07-06, 03:44
Πάντως δεν έχω δει φλασάκι να ειναι ποιο γρήγορο απο εναν σκληρό δισκό,

Ναι μεν πχ το usb2 λέει 480mbps αλλά όσο τα είδατε εσείς αλλο τοσο τα είδα και εγώ
απο την αλλή το sataII θεωρητικά έχει 1.5Gbps

Εγω για την ώρα βλέπω πρόβλημα με το Interface ;)

Wolverine
30-07-06, 08:15
Έτσι όπως το λέει το άρθρο, ότι το προωθεί σε κατασκευαστές laptop, ίσως να εννοεί ότι θα έχει και κάποιο άλλο interface σύνδεσης. Πιθανώς και sata. Πάντως δεν θα με χάλαγε να είχα μια γρήγορη μνήμη στον υπολογιστή που να είναι η cache και να μην τρώει χώρο από τον δίσκο και να μην τον κανιβαλιζει κιόλας.

NIB
30-07-06, 11:30
Τα usb sticks είναι πάναργα ρε παιδιά, ακόμα και σε σχέση με 1 καλό σκληρό δίσκο(τουλάχιστον όσον αφορά το read/write, από latency δεν ξέρω). Το interface δεν είναι το πρόβλημα(όσον αφορά τα usb sticks). Και για το sata 2, υπάρχει κανένας δίσκος που να μπορεί να σου δώσει 1.5gbit; Όχι βέβαια. Επίσης το usb interface χρησιμοποιεί αρκετά το cpu κάτι που καθυστερεί ακόμα περισσότερο την όλη διαδικασία.

frap
01-08-06, 01:58
Τα NAND flash είναι διαφορετική διάταξη των τρανζίστορ στο τσιπάκι σε σχέση με τα NOR flash που είναι ευρέως διαδεδομένα.

-Έχουν κατ'αρχήν πιο αργή (!!!) πρόσβαση στα περιεχόμενα γιατί τα στοιχεία μνήμης είναι διατεταγμένα σε σειρά. Με διάφορες τεχνικές paging αυτό δεν είναι και τόσο μεγάλο μειονέκτημα.
-Επιτρέπουν μεγαλύτερη πυκνότητα bit, λόγω των λιγότερων και απλούστερων διασυνδέσεων που απαιτούνται στο τσιπ.
-Δεν έχουν ιδιαιέτερα καλύτερο ΜΤΒF από τις NOR flash. Εάν η Samsung θέλει να φτιάξει κάτι για συνχή προσπέλαση r/w θα πρέπει να καταφύγει σε τεχνικές rotating που θα ισοσταθμίσουν τη "φθορά" σε όλα τα bits του τσιπ. Απλά θα απαιτεί επιπλέον ηλεκτρονικά κάτι τέτοιο και θα ανεβάσει το κόστος.

-Κ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.