PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με ati 5870



Gregorp
20-10-10, 09:40
Καλημέρα σε όλους. Πρόσφατα αγόρασα την Asus matrix 5870 και έχω το εξής πρόβλημα, κάθε φορά που η κάρτα πιάνει 75 βαθμούς ο υπολογιστής σβήνει. Idle η κάρτα έχει περίπου 36 βαθμούς ενώ σε games πάει γύρω στους 70 και όταν φτάσει τους 75 o υπολογιστής σβήνει χωρίς μάλιστα να μπορώ να τον ανοίξω για 2-3 λεπτά. Σε όσα rewiews διάβασα οι θερμοκρασίες αυτές είναι normal καθώς full load μπορεί να φτάσει τους 85 χωρίς να υπάρχει πρόβλημα για την κάρτα. Υπάρχει κάποιος τρόπος μέσα από τα windows ή τα bios ή καποιο άλλο πρόγραμμα να το ρυθμίσω έτσι ώστε να μην σβήνει στους 75 αλλά πχ στους 85-90;

Banditgr
20-10-10, 09:52
Normal είναι οι 75 για κάρτα γραφικών. Οι υπόλοιπες θερμοκρασίες στο σύστημα (πχ επεξεργαστής) είναι επίσης φυσιολογικές ?

Gregorp
20-10-10, 10:11
ναι cpu ειναι γύρω στους 29 και σε games παει 34-35. Οι 75 για την κάρτα είναι normal αλλα το θέμα είναι σβήνει το pc μόλις τους φτάσει.Αυτό θέλω να ρυθμισω δλδ να μην σβήνει στους 75 αλλά πχ στους 90. Υπάρχει περιπτώση να φτάει κάτι άλλο πχ τροφοδοτικό? Το σύστημα είναι το εξής:κουτί haf x 942, mb asus crosshair IV formula, Asus matrix 5870, amd phenom II x6 1090t, psu coolermaster GX series 750w, kingston hx 6g ddr3, win 7 64bit

manicx
20-10-10, 10:27
Δεν νομίζω να είναι θέμα τροφοδοτικού. 750W είναι υπεραρκετά. Υπάρχει κάποιο software που να είναι ενεργοποιημένο (πχ της asus) σχετικά με θερμοκρασίες; Αν όχι, υπάρχουν στο BIOS settings επιτρεπόμενων max θερμοκρασιών;

Gregorp
20-10-10, 10:33
οχι δεν υπάρχει software της asus για τις θερμοκρασίες ενώ απο τα bios τα μπορώ να ρυθμίσω fail-safe θερμοκρασίες μόνο για cpu και όχι για την κάρτα

Banditgr
20-10-10, 11:17
Ρίξε μια ματιά στις εσωτερικές συνδέσεις, ειδικότερα στα 2, 6-pin καλώδια που συνδέονται στην κάρτα από τροφοδοτικό. Βεβαιώσου ότι πατάνε σωστά.

Gregorp
20-10-10, 11:49
Τα έβγαλα και τα ξανασυνδεσα τα καλώδια αλλα το πρόβλημα παραμένει:(

psolord
20-10-10, 12:35
Φίλε Γρηγόρη, μου φαίνεται λίγο περίεργο να σου σβήνει το PC λόγω της κάρτας γραφικών.

Όταν οι κάρτες γραφικών υπερ-ζεσταίνονται, απλά κάνουν reset τα ρολόγια τους σε χαμηλότερα ή μπορεί να κρασάρει αυτό που τρέχεις εκείνη τη στιγμή και το πολύ πολύ να πάρεις ένα driver error.

Αν το σβήσιμο είναι ακαριαίο, τότε είναι θέμα τροφοδοσίας. Αν υπήρχε software προστασίας, απλά θα έκανε shut down. Δεν μπορεί ένα πρόγραμμα να κάνει power off.

Θα σου πρότεινα να άλλαζες τα δύο καλώδια με τα υπόλοιπα δύο που έχει το τροφοδοτικό σου, αλλά το τροφοδοτικό σου είναι single rail οπότε δεν έχει ιδιαίτερο νόημα.

Αυτό που έχει νοήμα όμως, είναι να σιγουρευτείς ότι στο 8 pin της κάρτας, έχεις βάλει και το έξτρα δίπινο και όχι μόνο το εξάπινο.

Αν τελικά είναι όλα σωστά, κάνε το εξής. Κατέβασε το Furmark και κάνε ένα stress test στην native ανάλυση της οθόνης σου. Το Furmark γράφει και θερμοκρασίες την ώρα που τρέχει. Αν όντως σβήσει το σύστημα στους 75C, τότε βάλε τον ανεμιστήρα στο 75% ας πούμε και ξανατρέξε το Furmark. Παρατήρησε αν οι θερμοκρασίες είναι χαμηλότερες και αν σβήσει ο υπολογιστής.

atlandis
20-10-10, 13:03
Μήπως έχει το ati doctor?? Εγώ όποτε το βάζω έχω προβλήματα.. ανεβάζει υπερβολικά θερμοκρασία κάρτας.

Gregorp
20-10-10, 16:28
Έκανα το τεστ και την πρώτη φορά εσβησε το pc όταν η κάρτα έφτασε τους 83 βαθμούς. Άλλαξα μετα τα καλώδια και ξαναέκανα το τεστ και ο υπολογιστής έσβησε στους 81 βαθμούς. στο 3ο έβαλα τον ανεμιστήρα στο 70% και έσβησε όταν έφτασε τους 72 βαθμούς. Φυσικά κανένα τεστ δεν ολοκληρώθηκε,διαρκούσαν περίπου 4 λεπτά, ενώ και τις 3 φορές η θερμοκρασία είχε σταθεροποιηθεί αρκετή ώρα. Μήπως είναι πρόβλημα τροφοδοσίας τελικά?

famous-walker
20-10-10, 17:58
Δοκίμασε να αλλάξεις θύρα PCI, μήπως έχει πρόβλημα η θύρα. Είχα αντιμετωπίσει παλαιότερα ένα τέτοιο πρόβλημα και τελικώς αποδείχθηκε ότι είχε χαλάσει η AGP θύρα. Είχε ακριβώς τα ίδια συμπτώματα. Μπορεί να είναι και της τροφοδοσίας το πρόβλημα μήπως, να βάλεις άλλους αντάπτορες από molex σε PCI-E να δοκιμάσεις;

psolord
21-10-10, 11:15
Έκανα το τεστ και την πρώτη φορά εσβησε το pc όταν η κάρτα έφτασε τους 83 βαθμούς. Άλλαξα μετα τα καλώδια και ξαναέκανα το τεστ και ο υπολογιστής έσβησε στους 81 βαθμούς. στο 3ο έβαλα τον ανεμιστήρα στο 70% και έσβησε όταν έφτασε τους 72 βαθμούς. Φυσικά κανένα τεστ δεν ολοκληρώθηκε,διαρκούσαν περίπου 4 λεπτά, ενώ και τις 3 φορές η θερμοκρασία είχε σταθεροποιηθεί αρκετή ώρα. Μήπως είναι πρόβλημα τροφοδοσίας τελικά?

Ωραία. Βασικά αυτό ήθελα να δεις. Ότι δεν είναι θέμα θερμοκρασίας το power off. Θα έλεγα ότι πιθανότερο είναι να παίζει κάτι παίζει με το τροφοδοτικό σου, εκτός αν γίνεται κάνα περίεργο βραχυκύκλωμα στην κάρτα. Μήπως έχεις τίποτα spare parts να δοκιμάσεις άλλη κάρτα ή άλλο τροφοδοτικό?

Επίσης άλλος ένας τρόπος να δεις αν φταίει το τροφοδοτικό, είναι να κάνεις το εξής. Κατέβασε το Prime 95 και κάνε ένα stress test με όλους τους πυρήνες του επεξεργαστή. Παρατήρησε εδώ αν το σύστημα κρασάρει. Ασ'το να τρέξει λίγη ώρα.

Αν δεν κρασάρει, τότε όπως τρέχει το Prime 95, χωρίς να το κλείσεις, τρέξε στα καπάκια το Furmark. Παρατήρησε τον χρόνο που θα κρασάρει το σύστημα. Αν είναι όντως το τροφοδοτικό, τότε λογικά θα κρασάρει πολύ πιο γρήγορα, μπορεί και αμέσως.

Επίσης αν μπορείς/ξερεις, να κάνεις λίγο Overclock και Overvolt στον επεξεργαστή, θα είναι ακόμα καλύτερα, για να ανεβάσεις έτσι το power draw και να ζορίσεις περισσότερο το τροφοδοτικό.

ΥΓ Κάνε και ένα τεστ με το OCCT, μόνο στον επεξεργαστή και δες τι θερμοκρασίες δείχνει όταν είναι σε load. Τι επεξεργαστή έχεις btw?

Gregorp
21-10-10, 13:41
Χθες το απόγευμα έβαλα την κάρτα στον υπολογιστή ενός φίλου και δούλευε κανονικά χωρίς να κρασάρει. Έτρεξε κανονικά για αρκετή ώρα το Furmark σε θερμοκρασίες λίγο υψηλότερες από τις δικές μου ενώ ούτε στα games παρουσίασε κάποιο πρόβλημα.Άρα μαλλόν δεν πρέπει να γίνεται βραχυκύκλωμα ούτε να έχει καποιο άλλο πρόβλημα. Δυστηχώς το άλλο τροφοδοτικό που έχω είναι 400w οπότε δεν μπορώ να το δοκιμάσω. Αυτό που παρατήρησα πάντως είναι απο τις ενδείξεις τις κάρτας ότι στο δικό μου pc μπαίνει κατευθείαν σε heavy load ακόμα και όταν είναι στα windows και οι θερμοκρασίες είναι χαμηλές ενώ στο pc του φίλου μου ήταν σε light loading στα windows και heavy μόνο στα games.

Ο επεργαστής ειναι ο AMD PHENOM II X6 1090T 3.2GHZ

psolord
21-10-10, 14:24
Κατάλαβα. Τουλάχιστον όντως δεν φαίνεται να έχει πρόβλημα η κάρτα.

Κάνε και το τεστ που σου είπα με το OCCT.


Για να έχουμε καλό ρώτημα, μας είπες στο αρχικό μήνυμα, ότι πρόσφατα αγόρασες την Asus Matrix 5870. Τα προβλήματα λοιπόν άρχισαν από εκεί και μετά και για αυτό έβγαλες το συμπέρασμα ότι έφταιγε η κάρτα. Ποιο πριν το σύστημα δούλευε καλά και αν ναι, με ποια κάρτα? Τον Χ6 πόσο καιρό τον έχεις?

Gregorp
21-10-10, 18:48
Κατέβασα όπως είπες το Prime95 και έκανα stress test περίπου για ένα 10 λεπτό και όλα έδειχναν φυσιολογικά, η θερμοκρασία του επεξεργαστή ήταν περιπου 43-44 βαθμούς. Στη συνέχεια και χωρίς να κλείσω το Prime95 έτρεξα και το furmark, αλλά αυτή τη φορά το pc δεν έσβησε ενώ η κάρτα λειτουργούσε σε χαμηλότερες θερμοκρασίες περίπου 70-72 C.Και τα 2 μαζί τα έτρεξα για περίπου 15 λεπτά. Η διαφορά με τα τεστ που έκανα μόνο με το furmark, ήταν ότι αυτή τη φορά η κάρτα έτρεχε σε heavy load και όχι σε extreme load όπως στα προηγούμενα τεστ όταν και έφτανε 83-84 βαθμούς, που σημαίνει ότι δε ζορίζονταν όταν έτρεχα και τα 2 προγράμματα

Μετά έκανα furmark μόνο του ξανα και παλι τα ιδια..85 βαθμούς περίπου, 4-4,5 λεπτα απο την αρχη του τεστ και shutdown χωρις να μπορώ να ανοίξω το pc για 3-4 λεπτά.

Έκανα και το test με το OCCT εκείνο που κρατάει μια ώρα και το τεστ ολοκληρώθηκε χωρίς προβλήματα και η θερμοκρασία cpu ήταν 37-38.

Για την ερώτηση που έκανες τα υπόλοιπα εκτός της κάρτας τα έχω εδώ και 3 βδομάδες περίπου. Μέχρι να ρθει η κάρτα χρησιμοποιούσα μια MSI 9800gt δανεική από ένα φίλο και ο υπολογιστής δεν έβγαλέ κάποιο πρόβλημα, αλλά η αλήθεια ότι δεν τον ζόρισα καθώς τον χρησιμοποιούσα μόνο για internet, office κτλ. Τα προβλήματα όντως άρχισαν όταν έβαλα την κάρτα και γιαυτό θεώρησα ότι μάλλον φταίει η καρτα.

Μήπως στην τελική φταίει κάτι άλλο όπως mobo, να γίνεται εκεί κάποιο βραχυκύκλωμα και να μην φταίει η τροφοδοσία?

psolord
21-10-10, 19:39
Δεν μου κάθονται καλά όλα αυτά. Αν ήταν το τροφοδοτικό, με το που έτρεξες Prime95+Furmark μαζί, θα έπρεπε να είχε κάνει μπαμ με τη μία.

Δε δοκιμάζεις αυτό που είπε ο φίλος μας παραπάνω? Άλλαξε PCIe slot στην κάρτα. Αν μη τι άλλο, μπορεί να ζεσταίνεται το chipset πολύ και αν την πας μία θέση κάτω, να κουλάρει και να μην έχεις πρόβλημα.

Το ότι δεν σε αφήνει να το ανάψεις για λίγη ώρα, σημαίνει ότι όντως κάποιος σένσορας δίνει τιμές που δεν το αφήνει να ξεκινήσει. Δες στο BIOS αν υπάρχει καμία περίεργη ρύθμιση, με πολύ χαμηλά όρια και δεν το αφήνει να παίξει σωστά. Κάνε και κάνα BIOS reset άμα δεν γίνει τίποτα με την αλλαγή της θέσης. Το BIOS πάντως ψαχ'το.

ΥΓ. Ποια από αυτές (http://www.google.gr/images?hl=el&q=asus+matrix&um=1&ie=UTF-8&source=univ&ei=vWvATN28Dc_FswaClbHqCA&sa=X&oi=image_result_group&ct=title&resnum=3&ved=0CDAQsAQwAg&biw=1920&bih=923)είναι η κάρτα σου?

Gregorp
21-10-10, 20:09
Το δοκίμασα στις 3 απο τις 4 PCIe θύρες όταν το πρότεινε ο famous-walker,όπως άλλαξα και τα καλώδια που πηγαίναν στην κάρτα απο το τροφοδοτικό αλλά πάντα γίνεται το ίδιο. Απο τα bios δεν έχω πειράξει τίποτα γιατί απότι είχα δει fail-safe temperatures ήταν 100C. Θα το κάνω ένα reset όπως λες αλλά δεν ξέρω πόσο νόημα έχει απο την στιγμή που δεν αλλαξα τπτ.

Η καρτα ειναι η http://www.asus.gr/product.aspx?P_ID=c0W4T5UPMiR4E0X9&templete=2

psolord
21-10-10, 20:34
Το δοκίμασα στις 3 απο τις 4 PCIe θύρες όταν το πρότεινε ο famous-walker,όπως άλλαξα και τα καλώδια που πηγαίναν στην κάρτα απο το τροφοδοτικό αλλά πάντα γίνεται το ίδιο. Απο τα bios δεν έχω πειράξει τίποτα γιατί απότι είχα δει fail-safe temperatures ήταν 100C. Θα το κάνω ένα reset όπως λες αλλά δεν ξέρω πόσο νόημα έχει απο την στιγμή που δεν αλλαξα τπτ.

Η καρτα ειναι η http://www.asus.gr/product.aspx?P_ID=c0W4T5UPMiR4E0X9&templete=2

Μάλιστα. Βλέπω ότι το κατέχεις!:oneup:

Η κάρτα έχει full exhaust έξω από το κουτί, οπότε δεν θα επηρέαζε το chipset ούτως ή άλλως.

Σόρυ που σε κουράζω, αλλά μήπως μπορείς να μας πεις, το 400W τροφοδοτικό που έχεις, τι ρεύματα δίνει στην 12V?

Μήπως μπορεί ο φίλος σου να σου δώσει το τροφοδοτικό του να το δοκιμάσεις στο δικό σου PC? Ξέρω είναι bitch αλλά...!

Gregorp
21-10-10, 21:14
Νομίζω 16 ή 18Α δε θυμάμαι αλλά δεν κάνει, η κάρτα θέλει 40 αν δν κάνω λάθος.Άλλο τροφοδοτικό να βρω να βάλω μου είναι δύσκολο.

Εσυ δεν με κουράζεις, η όλη ιστορία εδώ και 3 μέρες μου την έχει δώσει στα νεύρα.Αύριο μάλλον θα τους παω πακέτο στα e-shop psu-mobo-gpu, αλλά το θέμα είναι οτι ήθελα να ξέρω τι έχει για να δω και πως θα το αντιμετωπίσω, γιατί δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα να σου πω την αλήθεια για το service τους και θέματα εγγυήσεων κτλ

psolord
21-10-10, 23:39
Άμα είναι 16 ή 18Α, όντως δεν κάνει...!

Κοίτα, απλά, θα τους το πας και θα πείς ότι σβήνει το ρεύμα όταν παίζεις κάμποση ώρα. Τίποτα άλλο. Όσο πιο λίγα λες, τόσο πιο πολύ ψάχνουν.

iakoboss7
21-10-10, 23:52
μα αφου δεν φτανουν τα 16-18Α γιατι να το παει? καινουριο τροφοδοτικο θελει...

psolord
21-10-10, 23:56
μα αφου δεν φτανουν τα 16-18Α γιατι να το παει? καινουριο τροφοδοτικο θελει...

Βρε συ αυτό είναι το παλιό του τροφοδοτικό, όχι αυτό που έχει τώρα. Απλά έλεγα μπας και έφτανε έστω και οριακά να κάνει ένα γρήγορο τεστ με το παλιό.

iakoboss7
21-10-10, 23:58
ααα συγνωμη τοτε :oops:

@ ADSLgr.com All rights reserved.