PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με μουλαρι μαυρο χερι..



Stathis
12-02-04, 07:43
Παιδια σημερα ξαναεβαλα το μουλαρι παλι μετα απο καιρο και εχω προβλημα.Εβαλα αρχικα το plus και οταν προσπαθουσα να συνδεθω ολοι σχεδον οι σερβερς μου λεγανε¨your 4662 port is unreachable. Εγω εχω ανοιξει κανονικα τις θυρες 4662 τισιπι 4662 γιουντιπι ,4672 γιουντιπι και 4673 γιουντιπι.Τις ειχα ανοιχτες και απο πριν.Η μονη διαφορα απο πριν ειναι οτι τωρα εχω αλλαξει προβαιντερ, πηγα tellas.
Βαζω λοιπον να κανω δοκιμη και το μαυρο χερι βαση του λινκ απο δημοφιλες ποστ του cosmos εδω.Μου συνδεεται αλλα firewalled και δεν λεει open.
Πιστευω οτι κατι γινεται με την 4662 που μου λεγε και το plus.Αλλα τι? αφου ολα ανοιχτα τα χω...

EvilHawk
12-02-04, 12:54
Χμμμ μάλλον αρχισε να τιs κόβει η Tellas , δοκίμασε άλλες ports ....

cosmos
12-02-04, 13:00
Stathis, είσαι σίγουρος ότι έχεις ανοίξει τις θύρες; Τσέκαρε ξανά τις ρυθμίσεις port mapping και/ή firewall.

Stathis
12-02-04, 16:38
Ναι τις εχω ανοιξει.Και οχι μονο, τις εκλεισα και τις ξανανοιξα μηπως ειχε παιχτει τιποτε.Και εχω ανοιγμενες και αλλες για netmeeting teamspeak κλπ.Γενικα εχω και σε αλλα προβληματα, π.χ στο teamspeak δεν ακουω τιποτε παρολο που ο κολλητος μου με το ιδιο μοντεμ (jetspeed500i) απο κατω μου δεν εχει ανοιξει τιποτε και ακουει μια χαρα.
Μηπως τα φτυσε το μοντεμ? Διοτι και στο dc ++ πλεον οταν παω να συνδεθω active δινοντας τις αναλογες Ports δεν μου συνδεεται, μονο passive....

Nick2k2
13-02-04, 01:26
Χμμ stathi και σε σένα τα ίδια με το dc++ ε; Γμτ και γω δεν μπορώ να συνδεθώ σαν active και η πλάκα είναι οτι δεν έχω κανένα port κλειστό τα έχω αφήσει όλα ανοιχτά και δουλεύω με software firewall.Ενώ σε όλα τα άλλα p2p μου δουλεύουν κανονικά στο dc++ όταν βάζω active αν και συνδέομαι δεν μπορώ να κατεβάσω τπτ και απο κανέναν,μου βγάζει κάτι invalid IP connectToMe ένα τέτοιο μύνημα.Απο την άλλη με passive δουλεύει αλλά και πάλι σε αρκετούς δεν μπορώ να συνδεθώ γιατί μου λέει οτι είναι και αυτός σε passive και η σύνδεση δεν πρόκειται να πραγματοποιηθεί.Δεν ξέρω τι στο καλό παίζει,ακολούθησα και τις οδηγίες που λέει για να δουλέψεις σε active αλλά χωρίς αποτέλεσμα.Λέτε να παίζει με την tellas τπτ;
Παρεπιπτόντως έχω το zyxel 650R-31 και σε κανένα άλλο p2p δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα όπως είπα και πριν.

cosmos
13-02-04, 08:56
Stathis, ίσως αν στο jetspeed επαναφέρεις τις εργοστασιακές ρυθμίσεις να παίξει το πράγμα. Κάνε μία δοκιμή αν θέλεις. Φρόντισε μόνο να έχεις απενεργοποιημένο το firewall του Jetspeed και αρχικά κάνε port mapping μόνο για τα TBH ports. Αν δουλέψει, βάζεις και τα υπόλοιπα.

Stathis
13-02-04, 18:32
Πως ακριβως γινεται αυτο? Το χω κανει ρεσετ πολλες φορες και το μπαζοβγαλει και απο την τροφοδοσια.Σημειωτεον ειχα κανει απο την πρωτη στιγμη αναβαθμιση το φιρμγουερ αλλα ολα ηταν μια χαρα.Τωρα τελευταια το παρουσιασε αυτο.Η 4662 πορτ μου δεν ειναι προσβασιμη οτι και να κανω...

cosmos
13-02-04, 20:14
Stathis, από τη διαχείριση web πας System. Εκεί έχει νομίζω μία επιλογή reset config ή factory defaults, δε θυμάμαι...

Stathis
13-02-04, 21:57
Το κανα αλλα παλι τα ιδια.Ας κοιταξουμε λιγο τις ρυθμισεις στο μουλαρι γιατι κατι δεν παει καλα,μηπως ειναι απο κει το προβλημα.Στο bandwith μου εχει USS DSS disabled και δεν μου εχει επιλογη για να τα ανοιξω.Δεν εχει κουτακι.Καμια ιδεα?Μηπως δεν βλεπω εγω κατι?

Stathis
13-02-04, 22:21
Οκ το βρηκα αυτο,κοιταζα πιο κατω. Οταν παω να συνδεθω μου δειχνει τη λιστα με σερβερς που λεει μονο το ip τους και σε εναν μονο απο αυτους δειχνει οτι εχει κοσμο.Συνεχεια μου βγαζει ταδε server appears to be dead.Με δειχνει firewalled και προσπαθει συνεχεια να συνδεθει αλλα ολους τους βρισκει dead.Ισως πραγματικα να εχει προβλημα το μοντεμ εσωτερικα ,δηλαδη hardware και να μην μπορω να χρησιμοποιησω την 4662...

Phmorpheus
13-02-04, 22:27
Παιδια αρχιζω να υποψιάζομαι ότι κατι παιζει με tellas γιατι και εμένα ο μαυρος χερις δεν λεει να λειτουργησει, ασε που οταν το ανοιγω σερνεται ολοκληρο το internet δεν μπορω να επισκεφθω κανενα site και οι ταχυτητες του μουλαριου χαλια... Αν εχει παρατηρησει κανεις κατι παρομοιο να το πει

DrWho
13-02-04, 22:48
Κάτι αντίστοιχο συμβαίνει και σε μένα με FORTHNET 384 που συνοδεύεται μάλιστα με πτώση της ταχύτητας του DL που εδώ και 3 ημέρες έχει πέσει απο 43 που ήταν σε 25 σταθερά . Checkαρε και το άλλο thread για το μουλάρι ( όχι μπλακ χαντ )

Stathis
14-02-04, 02:01
Πηρα τηλεφωνο την τρελας και τους ρωτησα περι πορτ και μου ειπε ενας κυριος εκει οτι δεν υπαρχει τετοια περιπτωση,αμα κλεινανε λεει καποια πορτ ( κανανε ταπ οπως μου το πε) για οποιοδηποτε λογο θα μας ενημερωνανε.Οποτε κατα τελλας ειναι προβλημα του μοντεμ μου...

Latinos
14-02-04, 13:08
Ο φίλος σου έχει και αυτός τον ίδιο παροχέα; Αν όχι δοκίμασε και με την δικιά του σύνδεση... Επίσης δοκίμασε και με το δικό του modem αν έχει την ίδια συμπεριφορά το σύστημα σου Τί τους έχουμε τους φίλους; .... για να τους παίρνουμε τα modem :P

@ ADSLgr.com All rights reserved.