PDA

Επιστροφή στο Forum : DC++ ....+ CPU (ΑΧΟΡΤΑΓΟ..?)



Salvador
12-02-04, 08:11
Εδω και 2 μερες που δουλεβω Dc++ εχω παρατηρησει οτι ενω στο task manager δεν τρωει πολυ μνήμη ,τελικα τρωει και δεν αφηνει τίποτα για αλλες εφαρμογες..

π.χ Η μνημη ανα 2sec'(cpu usage) αυξομειωνεται απο το 10% στο 100% χωρίς λογο.το εν λογο προγραμα δεν δειχνει ομως οτι καταλαμβανει την μνημηη

() δεν μπορω ουτε καν να δω divx ..μα και τωρα που γραφω ανα 5-10sec με κοβει γιατι το cpu usage φτανει στο 100%(ξερετε,,κενα για λιγο..σαν να κολαει)
ΤΟ ΚΑΡΑΓΟΥΣΤΑΡΩ ΤΟ DC++ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΝΑ ΤΟ ΑΛΛΑΞΩ..

μπορω να κανω κατι για να μπει στα ισα του το pc?
μην βιαστουνε μερικοι και πουνε κανε restart ,δεφραγτ και τετοια γιατι θα τα παρω...ΜΟΝΟ οποιος μπορει και γνωριζει κατι.

DC++ 0.306 (εχω κλεισει ακομα και τον νορτονα απο το παρασκηνιο...μονο του δουλεβει)

thankz
alex

Salvador
12-02-04, 08:13
οσο για τις συνθέσεις ειναι μια χαρόύλα

xp1800+
640mb ραμ

keleytis
12-02-04, 13:08
Εγω με Νορτονα αναμμενο δεν μπορω να δω καποια μεγαλα video (ταινιες) αλλα βλεπω ανετα μικρα μεχρι 200mb μπαινω σε διαφορα σιτε κανονικα,IRC δεν εχω γενικα μεγαλο προβλημα,ναι μεν τρωει πορους και εχει σκαμπανεβασματα σε αυτο αλλα οχι τοσο πολυ οσο περιγραφεις στο δικο σου!

Μηπως ειναι κατι αλλο?

ΥΓ)AMD Athlon 700
320mb Ram

blackjim
12-02-04, 13:26
Salvador25, μηπως θα ηταν καλυτερα να πεις καποιες λεπτομερειες για το τι ακριβως "τρεχεις" μεσα στο DC++?
Το λεω επειδη εχω το DC++ απο τον οκτωβρη (σε FULL λειτουργια :wink: ) και ποτε δεν χρησιμοποιουσε πολυ CPU (03% average!!).
Μεχρι και games με μεγαλες απαιτησεις τρεχω με DC++ στο background...
Εχω Ρ4 2,3GHz 512 RAM...

keleytis
12-02-04, 13:59
Εσυ εχεις ομως και εργαλειο τρελο!!!! :mrgreen:

Το περιεργο ειναι που το δικο μου το μπρικι δεν εχει προβλημα και εχει του Salvador?

idleboneZ
12-02-04, 15:44
Salvador απο προσωπικη πειρα σου λεω οτι οι τελευταιες εκδοσεις του DC απο 0.3ΧΧ και πανω εχουνε προβληματα με heavy cpu usage ειδικα οταν ανοιγεις πολλα slots σε αλλους η κατεβαζεις εσυ απο πολλους. Αν 8υμαμαι καλα μια εκδοση ειχε τετοιο προβλημα που σε 1-2 βδομαδες βγαλανε την καπακι. ( μου φαινεται οτι ητανε η 0.304, χωρις να ειμαι σιγουρος.
Εγω το δουλευα και σε δικο μου PC και σε PC με 10mbit συνδεση που τραβαγε μεγαλες ταχυτητες οποτε το εχω τεσταρει καλα.
Επειδη με κουρασε λιγο, εβαλα ενα alternative dc++ client το οποιο το ειχα και παλια αλλα η νεα εκδοση του πραγματικα με εχει αφησει πληρως ικανοποιημενο. Θα το βρεις εδω (http://gempond.com/odc/) και ειναι στην εκδοση 5.31.

Ελπιζω να σου αρεσει :wink:

αυτα

dantouan
12-02-04, 16:14
idleboneZ ειναι καλυτερο αυτο το alternative?
Μπορεις να μας πεις τις βασικες διαφορες του?

Desperado
13-02-04, 04:38
ρε σεις δεν εχει και spyware αυτο? μημπως αυτα ειναι που τρωνε τους πορους? γιατι απο ρυθμισεις δεν εχει τιποτα παραξενες...

boss
13-02-04, 12:02
Salvador μήπως το modem σου κλάνει μεμέντος λόγο πολλών connection/sessions κτλ;
Κάποτε είχα παρόμοιο πρόβλημα αλλά όχι με το dc++ αλλά με κάποιο άλλο p2p πρόγραμμα και τελικά συμπέρανα οτι έφταιγαν οι πολλές ταυτόχρονες συνδέσεις που είχα... τα παραπάνω με usb modem.
Ακόμα γενικά μερικές φορές για την κατανάλωση cpu κ ram με χρήση p2p programs εκτός των πολλαπλών συνδέσεων ευθύνεται σε μεγάλο βαθμό κ το αντίστοιχο priority που δίνεις στα προγράμματα που κατεβάζεις εκείνη την στιγμή, κατεβάζωντας 5 progs με priority πχ Highest υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να γονατίσει το pc σου ειδικά αν είναι lite...

idleboneZ
13-02-04, 17:31
idleboneZ ειναι καλυτερο αυτο το alternative?
Μπορεις να μας πεις τις βασικες διαφορες του?

οι διαφορες του..χμμμ

λοιπον. Εχει οτι εχει και το τελευταιο version του DC++ 0.306. Το πολυ βολικο Match Queue δηλαδη. Εχει επισης ενα βολικο function που λεγεται go to file οταν εχεις κανει search και του παιρνει του αλλου filelist και σε πηγαινει straight στο folder. Το sfv check poy kanei στα rarακια το δειχνει κατω αριστερα αφου τσεκαρει το καθε rarακι. Γενικως ειναι πολυ σταθερο, ακομα και σε 3-4 hubs με 9-12 slots ανοικτα και να κατεβαζεις κι εσυ απο 8-10 ατομα.. Κανω εδω copy paste απο την σελιδα τους να δεις τι παιζει.

What oDC has, and dc++ has not (everything is not presented here):
· Web links opens in new windows, instead of existing ones
· Seconds are shown in timestamps
· The sfv-check tells the result in the lowest status bar
· Auto-complete user names in main chat
· Skiplist. Files you don't want to be downloaded will be skipped
· Popup-menu for url's. Uou can either "Open", "Save as..." or "Add to Winamp playlist"
· "Go to file" in the popup menu in the search result window. Downloads the file list and "goes" to (focuses on) the file
· Notification in PM's when the user goes offline so you won't have to write messages that he/she won't see
· "Auto-search for alternatives" on both folders and multiple selected files
· User-specified textcolor (not just 16 colors, but Any color)
· User-defined colors in main chat (multicolor ie)
· Filter useless NMDC messages
· Filter in the user list. This way you can easily find users in the list
· Added icons to the window tabs, so you can easily see what that specific tab is (optional)
· Fast auto-search algorithm for the "search for alternatives" feature
· Customized colors for the progress bar in the transfer window
· Fast search for alternates for "releases"
· /lastlog feature
· Support for multi-button-mice
· Vertical tile feature to be able to tile sub-windows vertically, not only horizontally
· Option (in the View-menu) to show/hide the transfer window
· "File menu" to the transfer menu, to open incomplete files (or its folder[s])
· Web Shortcuts. Now you can type eg. "/g [search string]" to search google directly from chat
· File information (dimmed) in transfer window for files not beeing currently downloaded but is waiting
· Update check feature

blackjim
13-02-04, 17:44
Πρεπει να πω οτι μετα απο 2 μερες που τρεχω το οDC μου φαινεται το ιδιο "καλο" και στην ουσια ενα βελτιωμενο DC++. 8)
Πρεπει να πω επισης οτι σε γερα "τεστ" σε αντιθεση με το DC++ δε crashαρε σε ανοιγμα παραθυρων search ή σε πολλα Hubs... 8)
Ισως ειναι οντως καλυτερο σε interface. Θα δω και σε ταχυτυτες και resuming και ισως γινει το oDC η default επιλογη... :D

@ ADSLgr.com All rights reserved.