PDA

Επιστροφή στο Forum : ups pcstar pro interactive 650VA



newbaby
29-07-06, 13:33
επειδή δεν πολυκαταλαβαίνω το manual θέλω να ρωτήσω καταρχήν τι ακριβώς κάνει το interactive, πότε φορτώνει (πρέπει να τον κλείνω όποτε δε δουλεύει ο υπολογιστής) και γενικά κάποιες βασικές αρχές καλής λειτουργίας. (έκανα καλή επιλογή για να κρατά οθόνη και πύργο?) ευχαριστώ

xena
29-07-06, 16:17
Η τεχνολογία Ενεργητικής Αναμονής (Line Interactive)

Το UPS ελέγχεται πλήρως από μικροεπεξεργαστή, ο οποίος παρακολουθεί συνεχώς την ποιότητα της τροφοδοσίας από το δίκτυο ηλεκτροδότησης, αντιδρώντας σε οποιεσδήποτε μεταβολές. Αυτή η διαδικασία καθιστά το UPS «Ενεργό». Για παράδειγμα, ένα UPS τύπου Pulsar ESV+ το οποίο διαθέτει το ESV Driver, μπορεί να παρέχει σωστά το φορτίο στην έξοδο ακόμα και αν η τάση στην είσοδο μεταβάλλεται μεταξύ:
170 και 295 volts, στις Ευρωπαϊκές Εκδόσεις
90 και 140 volts, στις Αμερικάνικες Εκδόσεις.

Mε άλλα λόγια, σε κανονικές συνθήκες λειτουργίας, το PC τροφοδοτείται άμεσα από το δίκτυο ηλεκτροδότησης, χωρίς καμία μορφή μετατροπής. Γενικά, το ρεύμα εισόδου φιλτράρεται προκειμένου να εξομαλύνονται οι πιο συνηθισμένες μορφές διακυμάνσεων της παρεχόμενης ισχύος.
Σε περίπτωση προβλήματος στην είσοδο, το UPS μεταθέτει το φορτίο στις μπαταρίες, προκειμένου να παράσχει σταθεροποιημένη ισχύ. Ολοένα και συχνότερα προστίθεται ένα επιπλέον κύκλωμα αντιστάθμισης τάσης, το οποίο ονομάζεται «booster» (ανύψωση τάσης) και το οποίο ενεργοποιείται στην περίπτωση παρατεταμένων πτώσεων τάσης στην είσοδο.

Χρόνος μεταφοράς του φορτίου στην εφεδρική πηγή ισχύος

Ορισμένοι κατασκευαστές UPS ισχυρίζονται ότι αυτή η διάταξη μπορεί να συγκριθεί με τη διάταξη των UPS τύπου On-Line, γιατί ο εναλλάκτης DC/AC είναι συνδεδεμένος συνεχώς με την έξοδο, όπως και στην περίπτωση ενός UPS τύπου On-Line. Το επιχείρημα αυτό είναι παραπλανητικό και καταρρίπτεται με μια προσεκτική εξέταση. Το γεγονός της συνεχούς σύνδεσης του εναλλάκτη στην έξοδο δε σημαίνει απαραίτητα ότι παρέχει ισχύ. Σε κανονικές συνθήκες λειτουργίας, η είσοδός του δεν συνδέεται με την πηγή ισχύος του, με άλλα λόγια με τη μπαταρία. Απλά, σε αυτά τα προϊόντα το ρελέ μεταγωγής τοποθετείται πριν και όχι μετά τον εναλλάκτη. Σε καμία περίπτωση η διάταξη αυτή δεν μειώνει το χρόνο μεταγωγής, ο οποίος παραμένει στα 4 ms, δηλαδή τον τυπικό χρόνο μεταγωγής όλων των συμβατικών UPS τύπου Off-Line.

Λειτουργία του Booster

Bασίζεταιι σε ένα πολύ απλό μηχανισμό: όταν η τάση ξεπεράσει μια συγκεκριμένη τιμή κατωφλίου, ένα ρελέ μεταβάλλει ξαφνικά την τάση εξόδου του μετασχηματιστή. Είναι έτσι δυνατή η επίτευξη τάσης εξόδου κατά 12% μεγαλύτερης της τάσης εισόδου. Προσθέτοντας επιπλέον ρελέ μπορεί να παρασχεθεί ρύθμιση τάσης πολλαπλών επιπέδων, με αύξηση ή μείωση της τιμής της τάσης. Ένα τόσο στοιχειώδες ηλεκτρομηχανικό σύστημα δεν μπορεί να συγκριθεί με ένα πραγματικό ηλεκτρονικό σύστημα ρύθμισης τάσης όπως αυτό που υλοποιείται στα περισσότερα UPS τύπου On-Line, το οποίο παρέχει τέλεια σταθερότητα στην τάση εξόδου.

ups pcstar pro interactive 650VA
Για τα λεφτά που έχει καλό είναι

nnn
29-07-06, 21:06
Πολύ χρήσιμες πληροφορίες και ανάλυση έχουν γίνει στο http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=371955&highlight=%28standby+stand%29+interactive+line#post371955

Namikaze
27-02-10, 11:43
θα ηθελα να κανω μια ερρωτηση και εγω με την σειρα μου....Εχω και εγω ενα παρομοιο UPS Pcstar Pro 650VA.....Ξερει κανεις πωσες ωρες πρεπει να το αφισω να φορτησει????

cranky
27-02-10, 13:29
Δεν γράφει το manual για την αρχική φόρτιση ;

@ ADSLgr.com All rights reserved.