PDA

Επιστροφή στο Forum : Προτάσεις για Flat CRT TV 29'' 4:3 100Hz μέχρι €800



WAntilles
29-07-06, 14:37
Ό,τι λέει ο τίτλος:

Προτάσεις για Flat CRT TV 29'' 4:3 100Hz μέχρι €800.

Ενδιαφέρομαι για τηλεόραση CRT, 29 inch διαγώνιο, πλήρως επίπεδη και στους 2 άξονες, aspect ratio 4:3 και 100Hz, μέχρι - κατά προτίμηση - €800.

Δεν με ενοχλεί εάν είναι και το προηγούμενο μοντέλο (π.χ. 2-2.5 χρόνια παλιό) και όχι το πιο πρόσφατο.

Εάν δε, έχει και λειτουργία supersampling και "χτενωτά" φίλτρα (π.χ. PixelPlus κλπ.) ακόμα καλύτερα.

Υποθέτω ότι όλες πια έχουν 100 μνήμες στο tuner τους, καθώς και 2 πλήρη (RGB, S-Video, Composite) SCART, οπότε δεν τα αναφέρω σαν specs.

Αναμένω τις προτάσεις σας.

Patentman
29-07-06, 14:51
Αν βρεις την Philips 29PT9521/12 (http://www.consumer.philips.com/consumer/catalog/catalog.jsp?fhquery=fh_secondid%3D29pt9521_12_gr_consumer%26fh_location%3D%2F%2Fconsumer%2Fel_GR%2Fcategories%3Ccatalog_ gr_consumer%2Fcategories%3Ctv_gr_gr_consumer%2Fcategories%3Ctv_4_3_ca_gr_consumer%2Fcategories%3Ctv_large_25_29_su_gr_co nsumer%26&productId=29PT9521_12_GR_CONSUMER&activeCategory=TV_GR_GR_CONSUMER&fredhopperpage=detail.jsp&activeTab=specifications&language=el&country=GR&catalogType=CONSUMER&proxybuster=QV34VNPKXKCHHJ0RMRCSHQVHKFSESI5P)
Αλλιως μετα samsung.

Βεβαια μετα κοπου πριν 6 μηνες βρηκα μια (τελευταια) 29PT9020/12 (http://www.consumer.philips.com/consumer/catalog/product.jsp?language=el&country=GR&catalogType=CONSUMER&productId=29PT9020_12_GR_CONSUMER) με Pixel plus2, δυο scart, το ενα εχει RGB.
Η σειρα 8χχχ ειναι για τα σκουπιδια, τις ειδα απο κοντα ολες και τις samsung.

ΥΓ. πριν ειχα την 29PT9413/12 με Dolby surround με ενσωματωμενο subwoofer και πεντε ηχεια (RIP).

Mosfet
29-07-06, 14:55
CRT 29 ιντσών; Υπάρχουν ακόμα τέτοιες; :p

Patentman
29-07-06, 15:00
Και ομως, υπαρχουν!
Δυσκολα τις βρισκεις και μιας και παιζουν πολυ καλυτερα απο τις Plasma των 1500ευρω και τις LCD της φτηνης κατηγοριας ειναι η λογικοτερη αγορα.
Υστερα να παρεις τηλεοραση 16:9 για να βλεπεις παραμορφωμενα δεν ειναι οτι πιο λογικο.
Μιλαμε παντα για την αφροκρεμα των CRT που κοστιζουν 600-700 ευρω, τα μισα απο μια μαπα Plasma/LCD.

WAntilles
29-07-06, 15:17
Patentman τις Philips τις 100άρες με το PixelPlus τις ξέρω από 1ο χέρι.

Εδώ και 2 χρόνια είμαι κατευχαριστημένος κάτοχος μιας 29PT9417.

Patentman
29-07-06, 16:29
Δεν εχει και αλλες, μονο Philips και Samsung και μονο μια ξεχασμενη Sony ειδα καλο μοντελο (αν και δεν παιζει καλυτερα -ποτε δεν επαιζαν καλυτερα).

Πηγαινε απο τον Κολομβουνη στον δρομο του Praktiker (πολυ κοντα του), ειναι ο μονος που εχει (ειχε οταν εψαχνα) πολλες CRT και ο μονος που ειχε την 9020.
Την πηρα αν και ηταν δειγμα 2 μηνων, ειχε πει οτι θα φερει.
Ειχε και μια 9417 δειγμα το careffour αλλά επαιζε επι κανα χρονο. Κανε και μια βολτα απο κει μπας εχουν φερει τιποτα ξεχασμενες.

ΥΓ. ειχα σαρωσει τα παντα στην ανατολικη Αττικη (τους εβαζα να ψαχνουν στις κεντρικες αποθηκες, κτλ) και του κεντρου τα μαγαζια τα ειχα παρει ολα τηλεφωνο.
ΥΓ2. το ξερω οτι σου αρεσουν.

power
29-07-06, 21:10
Πριν έξι μήνες πήρα μία Sony από τον Κωτσοβολο με 350Ε.

Τότε ήταν η περίοδος που ξεστοκάρανε γιατί κάθε εβδομμάδα είχανε και από μια σε προσφορά.

Τωρα δεν παίζει τιποτα?

Νικαετός
29-07-06, 21:19
Πολύ καλές WAn αλλά too much space my friend ! Δώσε κάτι παραπάνω και χτύπα έναν βιντεοπροβολέα ;)

Εγώ έχω και την Philips και μια Sony 29" , αγορασμένες και οι 2 την ίδια εποχή . Η Sony 485000 και η Philips 280.000 δρχ . (Η sony με 2 tuner) ...περιμένω να χαλάσουν για να πάρω έναν καλό προβολέα 3-4000 ευρώ ...Plasma ή lcd δεν παίρνω ακόμα , αν δεν ξεκαθαρίσουν τα πράγματα με HDTV κλπ ...

alefgr
29-07-06, 23:58
Δώσε κάτι παραπάνω και χτύπα έναν βιντεοπροβολέα ;)

Ναί αλλά ο βιντεοπροβολέας δεν είναι για να βλέπεις καθημερινά τηλεόραση και να κάνεις zapping. Η λάμπα κοστίζει...

Νικαετός
30-07-06, 13:12
A, σε αυτό έχεις δίκιο . Αλλά και ο WAn ,χρησιμοποιεί την τηλεόραση , όπως και εγώ ,δηλαδή μόνο για ταινίες και κανένα αγώνα CL ...;)

WAntilles
30-07-06, 13:42
Αλλά και ο WAn, χρησιμοποιεί την τηλεόραση, όπως και εγώ, δηλαδή μόνο για ταινίες και κανένα αγώνα CL.

Νικαετέ πολύ καλά τα λες, όμως:

1. Ο προβολέας απαιτεί:
α. Μία ελάχιστη απόσταση
β. Σωστή χωροταξική διαρρύθμιση και γεωμετρία του χώρου
Αυτά δεν πληρούνται εδώ.

2. Η TV προορίζεται για τους γονείς μου και όχι για μένα. Θα μπορούσα φυσικά να τους δώσω τη δική μου και να καπαρώσω εγώ τον προβολέα, αλλά δεν πληρώ το κριτήριο 1α.



ΥΓ: σκέφτεται πόσο απολαυστικές θα είναι οι 9-7-5-3-άρες του ολυμπιακού στο C.L. σε προβολέα

sdikr
30-07-06, 15:15
Νικαετέ πολύ καλά τα λες, όμως:

1. Ο προβολέας απαιτεί:
α. Μία ελάχιστη απόσταση
β. Σωστή χωροταξική διαρρύθμιση και γεωμετρία του χώρου
Αυτά δεν πληρούνται εδώ.

2. Η TV προορίζεται για τους γονείς μου και όχι για μένα. Θα μπορούσα φυσικά να τους δώσω τη δική μου και να καπαρώσω εγώ τον προβολέα, αλλά δεν πληρώ το κριτήριο 1α.



ΥΓ: * WAntilles σκέφτεται πόσο απολαυστικές θα είναι οι 9-7-5-3-άρες του ολυμπιακού στο C.L. σε προβολέα

Λαδι στην φωτιά!!

υπάρχουν Projector που δινουν το μέγιστο στο 1.5 μέτρα (εεε αν δεν έχεις το 1.5 τοτέ ....)


με το 2 συμφώνω απόλυτα, they are not ready yet για καινουργιες τεχνολογιές (τουλάχιστον οι δικοι μου)

WAntilles
30-07-06, 15:25
υπάρχουν Projector που δινουν το μέγιστο στο 1.5 μέτρα (εεε αν δεν έχεις το 1.5 τοτέ ....)

1. 1.5m σαφώς και έχω.
2. Λέγοντας "το μέγιστο" τί εννοείς; Τη μέγιστη ποιότητα;
3. Έχεις κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο υπόψη;
4. Τέτοια μοντέλα όμως, μήπως όταν προβάλλουν σε μεγαλύτερη απόσταση (όταν π.χ. αργότερα έχω μεγαλύτερο χώρο) "ξεχυλώνουν" πολύ την εικόνα;

Patentman
30-07-06, 17:36
Ειναι πολλα που παιζουν ρολο, ο χωρος/αποσταση, φωτισμος, ευκολια, κτλ.
Ακομα και στις CRT κατι βλεπεις με εντονο φως ηλιου, στις Plasma τιποτα, στον προβολεα παλι οχι καλα. Τους τελευταιους δεν τους εχω δει, αλλα καποιοι με απογοητευσαν.
Το 1.5 μετρο ποσες ιντσες;
Την 29" την εχω στα 4 μετρα.
Βεβαια αν ειναι μονο για ταινιες και 42" στα 3 μετρα ειναι καλα.

WAntilles
30-07-06, 18:10
Την 29" την εχω στα 4 μετρα.

Μακριά την έχεις.

Εδώ πέρα την έχω στα 2 και κάτι μέτρα (2.20-2.30m).

Νικαετός
30-07-06, 18:26
Oι βιντεοπροβολείς , έχουν δυνατότητα προβολής από 0 (σχεδόν) - το max των ιντσών τους ;) , όταν θα πας για την τηλεόραση , ζήτησε μια επίδειξη ... Από εκεί και πέρα δεν θα ησυχάσεις αν δεν τον βάλεις στο σαλόνι σου .

Η εικόνα "ξεχειλώνει" όπως αναφέρεις , όταν ξεπεράσει το maximum της δυνατότητας προβολής.

Όσο για την λυχνία που αναφέρει ο φίλος πιο πάνω , οι σύγχρονες λυχνίες ξεπερνούν κατά πολύ τις 3.000 ώρες . (Θα επανέλθω με περισσότερες πληροφορίες-επ΄αυτού)

alefgr
31-07-06, 00:12
Ακόμα και σε λογικές τιμές να είναι οι λάμπες, παρόλα αυτά αν δεν έχεις μιά μόνιμη οθόνη κατεβασμένη, ο βιντεοπροβολέας δεν ενδείκνυται για απλή παρακολούθηση TV. Στις περσότερες περιπτώσεις ατόμων που έχουν βιντεοπροβολέα, έχουν παράλληλα και μιά μεγάλη TV στο σαλόνι τους.

WAntilles
12-09-06, 11:55
Ποιά από τις παρακάτω συνδέσεις DVD Player -> TV είναι ποιοτικότερη:

α. SCART (RGB)
β. Συνιστωσών (Y-Pb-Pr)

Εκτός εάν είναι ίδιες σε ποιότητα.

netlag
12-09-06, 13:23
Ποιά από τις παρακάτω συνδέσεις DVD Player -> TV είναι ποιοτικότερη:

α. SCART (RGB)
β. Συνιστωσών (Y-Pb-Pr)

Εκτός εάν είναι ίδιες σε ποιότητα.

Διαβασε εδω http://www.projectorcentral.com/component.htm
και http://www.avforums.com/forums/showthread.php?t=43445

WAntilles
12-09-06, 13:37
Μάλιστα.

Άρα το Y-Pb-Pr είναι λίγο καλύτερο από το SCART-RGB.

πάει να ξεθάψει 3 καλώδια RCA

Patentman
12-09-06, 18:23
* WAntilles τελειομανης, τρεχει χωρις να χρειαζεται. :p

Καλοθεατη! :oneup:

Απιστευτη εικονα ε;

ΥΓ. και composite να βαλεις με καλο καλωδιο ειναι τοσο super τηλεοραση που δειχνει παπαδες (εκκλησια και ετσι...).

@ ADSLgr.com All rights reserved.