PDA

Επιστροφή στο Forum : WD 250GB παραξενο πρόβλημα



kotsos231
29-07-06, 17:04
Πριν τρεις μηνες αγορασα εναν Western Digital Caviar SE16 SATA2 250Gb και ακουγοταν ενας ηχος σαν να ανοιγοκλεινε τρεις συνεχομενες φορες. Το εκανε 2 με 3 φορες την εβδομαδα. οχι πολυ συχνα. Το εψαξα με πολλα προγραμματα, Scandisk, wd lifeguard, SMART status και πολλα αλλα utilities για δισκους και δεν εβγαζε κανενα προβλημα.
Ειναι χωρισμενος σε τεσσερα partition.
Τωρα το προβλημα ειναι οτι κανει επανεκινηση μολις μπει στα windows. χωρις κανενα error. Ξεκιναω μια καινουργια εγκατασταση και κολαει παντα σε διαφορετικο σημειο της εγκαταστασης. τους δισκους τους βλεπω κανονικα απο αλλο δισκο με Linux. χωρις κανενα προβλημα.
Τα partition ειναι:
1. Windows xp pro 20Gb
2. Windows xp x64 19Gb (μισοτελιωμενα)
3. mp3 100Gb
4 Games 100Gb
Φυσικα δεν ειναι γεματα....

Patentman
29-07-06, 17:07
Ειναι dual boot?
Τουλαχιστον τα ΧΡ με τα 2003 ειχαν ενα προβλημα στο dual boot.

http://support.microsoft.com/kb/322952/en-us

Επισης βρηκα αυτο:

Before you install Windows XP 64-Bit Edition, you should decide which file system you will use. A file system is the method by which information is stored on a hard disk.

Windows XP supports the NTFS file system or one of the file allocation table file systems (FAT or FAT32). To set up a dual-boot configuration, you should select one file system for all your partitions: FAT32 or NTFS.
http://support.microsoft.com/kb/306856/en-us

kotsos231
29-07-06, 17:15
Ειναι dual boot αλλα γινοταν και πριν βαλω τα 64. Α αυτο ξεκινησε απο την στιγμη που εβαλα τον AMD 4800+ στο συστημα. που με εκανε να πιστευω οτι δεν φτανει το τροφοδοτικο. αλλα δεν συμβαινει κατι τετοιο γιατι εβγαλα εναν δισκο(linux) και ενα cd-rw και εκανε τα ιδια. 485watt πρεπει να φτανουν. η πλακα ειναι οτι με το utility της WD δεν βγαζει κανενα προβλημα! Δεν μπορω να καταλαβω τι φταιει......

xena
29-07-06, 17:18
Αν έχεις ένα liveCD Linux δοκίμασε να μπείς με αυτό , έτσι για να βεβαιωθούμε ότι το πρόβλημα είναι του σκληρού.

Patentman
29-07-06, 17:25
Σβηστα ολα.
Κανε καθαρη εγκατασταση windows XP.
Με 64bit κτλ δεν θα δεις διαφορά παρα προβληματα να λυσεις, πολλες εφαρμογες δεν θα σου τρεχουν καν.

kotsos231
29-07-06, 17:27
Αυτη την στιγμη ειμαι με αλλο δισκο και τρεχει linux. τον δισκο τον βλεπω κανονικα. ολα δειχνουν οτι πανε ρολοι! μολις ξεκιναω εγκατασταση στον δισκο, απλα σταματαει ο δισκος να δουλευει.(τα λαμπακια του πληκτρολογιου δουλευουν, η μπαρα κατω δεξια δουλευει).


Σβηστα ολα.
Κανε καθαρη εγκατασταση windows XP.
Με 64bit κτλ δεν θα δεις διαφορά παρα προβληματα να λυσεις, πολλες εφαρμογες δεν θα σου τρεχουν καν.
Να σβησω ολο τον δισκο η μονο το πρωτο και δευτερο partition? γιατι αυτα που εχω μεσα δεν χωρανε πουθενα!!!!! :sorry: :sorry:

Και ο ηχος που ακουγεται?? τι εναι?

alerasta
29-07-06, 17:31
Ωχ, να ανησυχήσω που κάποιος (δεν ξέρω ποιός) δίσκος μου μιά στο τόσο κάνει έναν ήχο σαν: κρρρ, τακ, κρρρ, τακ; S.M.A.R.T. tools και διαγνωστικά δε βρίσκουν τίποτα ανησυχητικό.

Patentman
29-07-06, 17:33
Βαζεις CD XP Pro (οχι home λογω επεξεργαστη) κανεις φορματ τα δυο partition που εχουν λειτουργικα και μετα κανεις καθαρη εγκατασταση.

Αν θελεις πριν το φορματ να παρεις αρχεια σου τοτε μπαινεις με το GHOST10 bootableCD και με τον explorer που εχεις κανεις copy-paste τα αρχεια σε αλλο partition.
Μπορεις να το κανεις και με εργαλεια που εχει εδω. http://www.ultimatebootcd.com/download.html

ΥΓ. συνηθως ποτε δεν λεω κανε φορματ, αλλα στην περιπτωση σου με τα 64bit beta νομιζω πως δεν αξιζει να το παλεψεις, πιο χρονοβορο και ψυχοφθορο.


Ωχ, να ανησυχήσω που κάποιος (δεν ξέρω ποιός) δίσκος μου μιά στο τόσο κάνει έναν ήχο σαν: κρρρ, τακ, κρρρ, τακ; S.M.A.R.T. tools και διαγνωστικά δε βρίσκουν τίποτα ανησυχητικό. http://wdc.custhelp.com/cgi-bin/wdc.cfg/php/enduser/std_adp.php?p_faqid=61&p_created=1003443395&p_sid=B2PjFEdi&p_lva=&p_sp=cF9zcmNoPTEmcF9zb3J0X2J5PSZwX2dyaWRzb3J0PSZwX3Jvd19jbnQ9MjcxJnBfcHJvZHM9MCZwX2NhdHM9MCZwX3B2PSZwX2N2PSZwX3NlYXJjaF9 0eXBlPWFuc3dlcnMuc2VhcmNoX2ZubCZwX3BhZ2U9MSZwX3NlYXJjaF90ZXh0PWJpb3MgcGh5c2ljYWw*&p_li=&p_topview=1

Συνηθως φτιαει ο controller, η καλωδιοταινια, ο driver, τα jumper ή το οτι δεν καναμε clear cmos και τελευταιος ο δισκος.
Δισκοι που κανανε κλικ-κλακ-κλονγκ σταματησαν οταν ο ελεκτης (με ολα τα πανω που τον αφορουν) τον οδηγησε σωστα.

Κανε ομως αυτο:

Turn off your computer system and disconnect the data cable to the drive that is making the noise. Do NOT remove the power cable. Turn your computer system back on. If the clicking noise still persists, your drive is defective and needs to be replaced.

kotsos231
29-07-06, 17:41
ΥΓ. συνηθως ποτε δεν λεω κανε φορματ, αλλα στην περιπτωση σου με τα 64bit beta νομιζω πως δεν αξιζει να το παλεψεις, πιο χρονοβορο και ψυχοφθορο.

64bit beta δεν ειναι. Και το εκανε και πριν αυτο.(πηγα να βαλω μετα τα 64 για να ανοιξω τον δισκο και να σωσω τα αρχεια μου. ετσι μετα θα εκανα ξανα εγκατασταση απο την αρχη τα xp pro.) και μετα θα ειχα δυο λειτουργικα. (τα linux ειναι σε αλλο δισκο και δεν τον εχω επανω κανονικα. ασε που δεν μπορω να πειραξω αρχεια απο εκει. ξερεις ειναι κλειδωμενοι οι φακελοι.....)

Patentman
29-07-06, 17:46
Σε καθε περιπτωση μπορουσες να περασεις ΧΡ στο δευτερο partition.

kotsos231
29-07-06, 17:48
http://wdc.custhelp.com/cgi-bin/wdc.cfg/php/enduser/std_adp.php?p_faqid=61&p_created=1003443395&p_sid=B2PjFEdi&p_lva=&p_sp=cF9zcmNoPTEmcF9zb3J0X2J5PSZwX2dyaWRzb3J0PSZwX3Jvd19jbnQ9MjcxJnBfcHJvZHM9MCZwX2NhdHM9MCZwX3B2PSZwX2N2PSZwX3NlYXJjaF9 0eXBlPWFuc3dlcnMuc2VhcmNoX2ZubCZwX3BhZ2U9MSZwX3NlYXJjaF90ZXh0PWJpb3MgcGh5c2ljYWw*&p_li=&p_topview=1

Συνηθως φτιαει ο controller, η καλωδιοταινια, ο driver, τα jumper ή το οτι δεν καναμε clear cmos και τελευταιος ο δισκος.
Δισκοι που κανανε κλικ-κλακ-κλονγκ σταματησαν οταν ο ελεκτης (με ολα τα πανω που τον αφορουν) τον οδηγησε σωστα.

Κανε ομως αυτο:
Αυτο ειναι!!:hmm: Εκανα αναβαθμηση το bios της μητρικης(για τον καινουργιο επεξεργαστη) και μετα δεν επιανε τους δισκους μου. περασα τους καινουργιους driver και ολα καλα(υποτιθεται):whistle: Τα windows ειπαν το ποιημα στον δισκο!!!!
:hmm: Ναι θα τα σβησω ολα και θα δουμε μετα τι γινεται!!!!!:(

Patentman
29-07-06, 17:53
Μετα απο καθε αναβαθμιση bios θελει κανονικα clear cmos.

alerasta
29-07-06, 17:56
http://wdc.custhelp.com/cgi-bin/wdc.cfg/php/enduser/std_adp.php?p_faqid=61&p_created=1003443395&p_sid=B2PjFEdi&p_lva=&p_sp=cF9zcmNoPTEmcF9zb3J0X2J5PSZwX2dyaWRzb3J0PSZwX3Jvd19jbnQ9MjcxJnBfcHJvZHM9MCZwX2NhdHM9MCZwX3B2PSZwX2N2PSZwX3NlYXJjaF9 0eXBlPWFuc3dlcnMuc2VhcmNoX2ZubCZwX3BhZ2U9MSZwX3NlYXJjaF90ZXh0PWJpb3MgcGh5c2ljYWw*&p_li=&p_topview=1

Συνηθως φτιαει ο controller, η καλωδιοταινια, ο driver, τα jumper ή το οτι δεν καναμε clear cmos και τελευταιος ο δισκος.
Δισκοι που κανανε κλικ-κλακ-κλονγκ σταματησαν οταν ο ελεκτης (με ολα τα πανω που τον αφορουν) τον οδηγησε σωστα.


Controller (SATA 2 στη μητρική) & καλωδιοταινίες μπορεί να φταίνε (αν και έχω πάρει τα καλύτερα data cables που βρήκα), οι δίσκοι είναι όλοι SATA 1/2 οπότε δεν έχουν jumpers. Drivers έχω τους τελευταίους από MSI γιά το nforce4, όταν δοκίμασα κατ' ευθείαν από nvidia οι δίσκοι μου απόκτησαν φαντάσματα και έκαναν ότι ήθελαν. Ακόμα και σήμερα πάντως μερικές φορές όταν μεταφέρω πολύ μεγάλα αρχεία (700MB+) από τον ένα δίσκο στον άλλο μεταφέρονται corrupted...

Τα ...ηχητικά εφέ τα έχω ακούσει μέχρι τώρα τρείς φορές σε διάστημα περίπου τριών μηνών, ο υπολογιστής δεν κλείνει ποτέ και δύο από τους δίσκους ταλαιπωρούνται από καθημερινό backup που διαρκεί περίπου 2.5 - 3 ώρες.

kotsos231
29-07-06, 17:59
Ευχαριστω Patentman! Θα λαβω υποψη μου τις συμβουλες σου και θα κανω εγκατασταση! Τα λεμε μετα (μπορει και οχι γιατι θα το πεταξω απο το παραθυρο :evil: αν δεν γινει!)

Patentman
29-07-06, 18:02
Τα ...ηχητικά εφέ τα έχω ακούσει μέχρι τώρα τρείς φορές σε διάστημα περίπου τριών μηνών,
Εαν ειναι ενα μονο κλακ δεν υπαρχει λογος ανησυχιας.
Μονο τα συνεχομενα σε διαστημα δυο-τριων δευτερολεπτων.


πολύ μεγάλα αρχεία...μεταφέρονται corrupted...
Γι΄αυτο φταιει ο driver.
Θα στο κανει ειδικα οταν μεταφερεις φακελο με πολλα αρχεια.

Αν δεις οτι ο εκτιμωμενος χρονος παιζει παρα πολυ ακομα και σε ενα αρχειο εχεις σιγουρα προβλημα.


Θα λαβω υποψη μου τις συμβουλες σου και θα κανω εγκατασταση!
Clear cmos και τα σχετικα.

kotsos231
30-07-06, 11:27
Τελικα ολα καλα! Το προβλημα το εντοπισα με το partition magic. Μολις ανοιξα και ειδα τους δισκους, καταλαβα οτι ολα ειχαν γινει σαλατα στα διαμερισματα.(partition magic recovery disks).Ειχε 6 διαμερισματα συνολο και τα δυο ηταν boot.Τα εσβησα ολα και ο δισκος ηταν σαν καινουριος. Τα windows εγκατασταθηκαν κανονικα!:) Ειχα ξεχασει οτι πεδευομουν να περασω τα VISTA!:whistle: Παλι υποτιθεται δεν εκανε αλλαγες στο δισκο.........

kotsos231
17-08-06, 15:49
Τελικα εχω ξανα το ιδιο προβλημα που ειχα και πριν! ακουγεται ο δισκος, κολανε τα windows, επανεκινηση στην επανεκινηση. το utility της WD λεει οτι ολα ειναι οκ(ακομα και στο τεστ επανω ο δισκος κανει κλανκ κλουνκ)!! η μητρηκη που εχω εχει και ενα αλλο controler ενα silicon, και εκει κανει αλλα κοληματα παγωνει εντελως....!!
Βρηκα και ενα αλλο utility που βλεπει το smart και μου λεει οτι η θερμοκρασια ειναι 62 ενω της WD λεει οτι δεν εχει προβλημα θερμοκρασιας!! τι να κανω ποιον να πιστεψω!!! Ξερω οτι θα το παω πισω και θα μου πουν οτι ειναι ενταξει!!! Θα τρελαθω!! Το μονο που μενει ειναι να το βαλω σε αλλο μηχανημα και να δω τι κανει!

Patentman
17-08-06, 17:12
http://wdc.custhelp.com/cgi-bin/wdc.cfg/php/enduser/std_adp.php?p_faqid=61&p_created=1003443395&p_sid=B2PjFEdi&p_lva=&p_sp=cF9zcmNoPTEmcF9zb3J0X2J5PSZwX2dyaWRzb3J0PSZwX3Jvd19jbnQ9MjcxJnBfcHJvZHM9MCZwX2NhdHM9MCZwX3B2PSZwX2N2PSZwX3NlYXJjaF9 0eXBlPWFuc3dlcnMuc2VhcmNoX2ZubCZwX3BhZ2U9MSZwX3NlYXJjaF90ZXh0PWJpb3MgcGh5c2ljYWw*&p_li=&p_topview=1

Συνηθως φτιαει ο controller, η καλωδιοταινια, ο driver, τα jumper ή το οτι δεν καναμε clear cmos και τελευταιος ο δισκος.
Δισκοι που κανανε κλικ-κλακ-κλονγκ σταματησαν οταν ο ελεκτης (με ολα τα πανω που τον αφορουν) τον οδηγησε σωστα.

Κανε ομως αυτο:

Turn off your computer system and disconnect the data cable
to the drive that is making the noise. Do NOT remove the power cable.
Turn your computer system back on. If the clicking noise still persists,
your drive is defective and needs to be replaced.
Αυτο το εκανες;
Αν δεν εχει την καλωδιοταινια εξακολουθει να κανει κλικ κλακ;

kotsos231
17-08-06, 18:04
Το εχω κανει αυτο και δεν κανει τιποτα ο δισκος. Μπορει να φταιει ο controler δεν ξερω.... τωρα τον εβαλα σε ενα φιλο μου και δειχνει να δουλευει καλα ο δισκος.! περα απο αυτο ο δισκος ανεβαζει θερμοκρασια 62 βαθμους. Το utility που εχω ειναι το: HDDScan_v27! Το προγραμμα τησ WD δεν βγαζει προβλημα θερμοκρασιας!!!!!

Patentman
17-08-06, 18:19
Εχεις problem τοτε.
1. Αναβαθμισε το bios και μετα κανε clear cmos. Περνα τους τελευταιους drivers της μητρικης/ελεγκτη δισκου.
2. Αλλαξε συστημα. Δεν νοειται να δουλευει αλλου καλα ο δισκος και οχι σε σενα. Δεν εχει προβλημα ο δισκος αλλά το δικο σου συστημα. Το να φερεις τον δισκο στα μετρα (ιδιοτροπιες) του συστηματος δεν ειναι η λυση.
Συστημα λεγεται κατι που του πετας επανω οτιδηποτε (μη προβληματικο προϊον/συσκευη) και δουλευειαψογα, ακουραστα, απροβληματιστα.

Αν δεν δουλεψει το #1 πας στο #2.

Φιλικα στο λεω η επομενη επιλογη σου να ειναι Intel.

kotsos231
18-08-06, 01:13
Το εχω κανει αυτο και δεν κανει τιποτα ο δισκος. Μπορει να φταιει ο controler δεν ξερω.... τωρα τον εβαλα σε ενα φιλο μου και δειχνει να δουλευει καλα ο δισκος.! περα απο αυτο ο δισκος ανεβαζει θερμοκρασια 62 βαθμους. Το utility που εχω ειναι το: HDDScan_v27! Το προγραμμα τησ WD δεν βγαζει προβλημα θερμοκρασιας!!!!!

Τελικα εβγαλε προβλημα και στον φιλο μου!(ολο τελικα λεω.....)!!! ο δισκος κανει το εξης: Οταν κανω τεστ την επιφανεια καπου στη μεση κανει κλανκ κλουνκ (ο δισκος εντελως αδειος μετα απο διαγραφη partition και format). Θερμοκρασια φτανει και στα δυο μηχανηματα 65-67! αλλο δεν ξερω τι να πω! Εκανα και τεστ με το Nero για αποδοση και βγαζει σφαλμα....και ολα αυτα μετα απο κανενα 2ωρο.
Α! Απο κατω η πλακετα εχει κατι σαν σκουρια επανω σε κατι επαφες!!!!περισοτερο μιαζει σαν υπερθερμανση!! Δεν ξερω!
10090

nnn
19-08-06, 00:35
Πήγαινε τον πίσω για αλλαγή,δεν δικαιολογείται αυτή η διάβρωση στην πλακέτα.

gallahant
21-08-06, 01:18
Πω πω, αυτο ειναι που λεμε...καψιμο:(

kotsos231
23-08-06, 13:38
Το εστειλα πισω και περιμενω αποτελεσματα.... Σημερα αυριο θα μου πουν!!!

kotsos231
31-08-06, 07:43
Δεν θα το πιστεψετε αλλα η εταιρια που αγορασα τον δισκο ειναι για κλεισιμο!:eek: :eek: :eek:
Το δισκο φυσικα τον αφησαν στην ακρη.... Η αποθηκη ΑΔΕΙΑ....:eek: :eek: Παω απο εκει και τους βλεπω ολους με κατι μουτρα μεχρι κατω!!! ΖΑΧΑΡΗ για καφε δεν ειχαν!!!!!!!! ειχε τελιωσει!!!
Τελος παντον πηρα ευτυχως τα λεφτα μου πισω και πηγα πηρα δυο seagate 160GB!!
Τους εχω βαλει σε RAID και βρηκα την υγεια μου!!

ΤΕΛΟΣ.:closed:

gallahant
31-08-06, 08:08
Χεχε, τι να πεις, παλι καλα που σου δωσαν τα λεφτα σου και πηρες καινουριους. Με γεια !

@ ADSLgr.com All rights reserved.