PDA

Επιστροφή στο Forum : πρόβλημα με OnDSL kit wireless 512



tsounis_d
29-07-06, 23:27
Από καιρό περίμενα να ανοίξουν πόρτες στην περιοχή μου και με το που υπήρξαν διαθέσιμες έτρεξα να αγοράσω το OnDsl Wireless thw OTENET. Περίμενα υπομονετικά 15 ημέρες περίπου να ενεργοποιηθεί και εκεί που πιστευα ότι επιτέλους θα γινω κι εγώ προνομιούχος έλληνας ήρθε η πραγματικότητα να με προσγειώσει απότομα. Το router δεν κατάφερνε με τιποτα να συγχρονιστει και αν το κατάφερνε οι ταχύτητες ήταν απελπιστικές!!!!!!!!(χειρότερα και απο 33Kbps μόντεμ!!) Με τα πολλά και μετά από πολλά τηλέφωνα στην τηλεφωνική υποστήριξη της ΟΤΕΝΕΤ συνειδητοποίησα ότι το DSL δούλευε άψογα μονο όταν δεν είχα συνδεδεμένο στο splitter το καλώδιο του τηλεφώνου που πήγιανε στο ΝΕΤMOD (έχω ISDN και το πακέτο OnDsl ήταν το αντίστοιχο για ISDN)!!!! Επικοινωνόντας με τους τεχνικούς μου είπαν ότι έχει πολύ θόρυβο η γραμμή μου και πως θα έπρεπε να ενημερώσω τον ΟΤΕ να μου την καθαρίσουν στο 121! Και τώρα περιμένω να "βάλουν μπουγάδα" και μέχρι να καθαρίσει η γραμμή δεν μπορώ να έχω DSL και τηλέφωνο μαζί!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Καμιά ιδέα???????????????????

spirosta
29-07-06, 23:40
μήπως απλά είναι χαλασμένο το splitter?

ghostnik
30-07-06, 00:28
Και γώ το ίδιο νομίζω ... όσο για το αν έχει θόρυβο η γραμμή σου μπορείς να το δείς και απο το router σου ... και συγκρίνοντας τις τιμές που σου βγάζει με το FAQ του cmos (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=21205)

tsounis_d
31-07-06, 17:41
Στο router στα diagnostics μου δινει τις παρακάτω τιμές όταν έχω συνδέσει το netmod στο Phone του spliter

Operation Data Upstream Downstream
Noise Margin 20 dB 2147483647 dB
Attenuation 63 dB 63 dB

και τις εξής τιμές χωρίς το netmod συνδεδεμένο
Operation Data Upstream Downstream
Noise Margin 20 dB 9 dB
Attenuation 63 dB 63 dB

ghostnik
31-07-06, 19:42
2147483647 dB :shock: Τί είναι τούτο ...
Μάλλον έγινε κάποιο overflow, προσπάθησε να βγάλει αρνητική τιμή και ... :hmm:

Αλλά και χωρίς το netmod τα πράγματα δέν είναι καλά με το downstream ...

tsounis_d
03-08-06, 15:01
Λοιπόν ήρθε σήμερα ο τεχνικός του ΟΤΕ. Ενας 50χρονος κύριος που αμφιβάλω αν ήξερε τι είναι το DSL και αν εχει ακουμπίσει ποτέ υπολογιστή στη ζωή του που μου εξήγησε ότι οι μαλάκες στα κεντρικά τους στέλνουν να ελένξουν τις γραμμές χωρίς να τους έχουν εκπαιδεύσει. Μου είπε να δούμε τις μπρίζες και τα καλώδια καθώς και αν έχω σωστά τις συνδέσεις (είχε λίγο πρεσβυωπία και δεν μπορούσε να διαβάσει τα γραμματάκια στις ετικέτες αλλα με λίγη βοήθεια - είχε ξεχάσει και τα γυαλιά του στο σπιτι- διαπίστωσε ότι οι συνδέσεις είχαν γίνει σωστά. Μετά άρχισε ο πειραματισμός και αφού αλλάξαμε το netmode, to router kai to spritter σε διαφορους συνδυασμούς καταλήξαμε στο συμπέρασμα ότι μαλλον φταίει το splitter. Ετσι με το δικό του Splitter κατάφερνα να συγχρονηστώ στα 512Kbps με τις εξής παραμέτρους
Operation Data Upstream Downstream
Noise Margin 20 dB 8 dB
Attenuation 63 dB 63 dB
Που μου έδινε ένα άκρως ικανοποιητικό download της τάξης των 50-55KB/sec. Έτσι πήγα και αγόρασα και εγώ ένα ίδιο splitter από το κατάστημα του ΟΤΕ και τώρα όλα πάνε μια χαρά παρά το θόρυβο στη γραμμή!!!

Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά σας και την άμεση ανταπόκριση στο πρόβλημά μου!:oneup:

tsounis_d
31-08-06, 22:31
και τώρα η συνέχεια!!! Εκεί που ήμουν μια χαρά με τα 512Kbps ήρθε η αναβάθμιση του ΟΤΕ να μου κάνει τη ζωή κόλαση!!! Μου στέλνει μαιλ η OTENET και με πληροφορεί ότι διπλασίασε την ταχύτητα μου σε 1024Kbps DL/ 256Kbps UL! Πάω κι εγώ να το διαπιστώσω. Ανοίγω το πρόγραμμα διαχείρησης του router και βλέπω upload 256Kbps και χαίρομαι αλλά βλέπω 504kbps στο download!!!! Αδύνατο να συγχρονιστεί το modem σε ταχύτητα πανω από τα 504kbps και αυτό λόγω του θορύβου στην γραμμή!!!-Noise Margin 15 dB(UL) 6 dB(DL) Attenuation 63 dB(UL) 63 dB(DL)- Τι να κάνω τώρα εγώ??? Να επικοινωνήσω με τον ΟΤΕ και να μου στείλουν πάλι ένα τεχνικό που δεν ξέρει την τύφλα του για να μου διορθώσει το πρόβλημα θορύβου στην γραμμή???? Any suggestions ?:hmm:

nnn
31-08-06, 23:28
Πάρε στο 121 δήλωσε βλάβη και πες ό,τι μετά την αναβάθμιση αυξήθηκε υπερβολικά ο θόρυβος.

tsounis_d
02-09-06, 01:16
Εν τω μεταξύ διαπίστωσα ότι όταν δεν έχω συνδέσει το netmod στο Spitter τότε το router συγχρονίζει στα 980kbps και μου δίνει noise margin για DL 9 (από 4 που έχω με το netmod συνδεδεμένο)!!! Καλά είναι δυνατόν το netmod να κανει τοσο θόρυβο και να επηρεάζει τοσο το συγχρονισμό? Υπάρχει κάποιο φίλτρο που θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω για να περιορίσω το θόρυβο του netmod?????

sdikr
02-09-06, 13:30
Εν τω μεταξύ διαπίστωσα ότι όταν δεν έχω συνδέσει το netmod στο Spitter τότε το router συγχρονίζει στα 980kbps και μου δίνει noise margin για DL 9 (από 4 που έχω με το netmod συνδεδεμένο)!!! Καλά είναι δυνατόν το netmod να κανει τοσο θόρυβο και να επηρεάζει τοσο το συγχρονισμό? Υπάρχει κάποιο φίλτρο που θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω για να περιορίσω το θόρυβο του netmod?????

Να αλλάξεις το σπλιτερ που μάλλον ειναι προβληματικό

tsounis_d
02-09-06, 18:26
Έχω αλλάξει 2 spliter ένα που είχε στη συσκευασία και δεν συγχρόνιζε με τίποτα και 2 Speedtouch (ένα που αγόρασα και ένα που μου στέιλαν από την OTENET) αλλά το αποτέλεσμα είναι το ίδιο! Τα Speedtouch συγχρονίζουν στα 448Kbps όταν έχω το Netmod συνδεδεμένο και στα 993kbps όταν αποσυνδέω το netmod!!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.