PDA

Επιστροφή στο Forum : Vivodi Full,μήπως δεν συμφέρει πλέον;



Σελίδες : [1] 2

spirost
30-07-06, 10:09
Δεν θα σας κουράσω με αριθμούς και ποσοστά σχετικά με τις συγκρίσεις που έκανα το Σαβ/κο για να διαπιστώσω εάν η vivodi(το full πακέτο χωρίς OTE)είναι ακόμη ανταγωνιστική(λαμβάνοντας υπόψη και τα 500 λεπτά που περιλαμβανονται στο πακέτο).
Το αποτέλεσμα είναι μάλλον(εξαρτάται από τις κλήσεις υπεραστικές ή αστικές) αρνητικό(έχω full vivodi με 384/128)...Με μικρή διαφορά είναι φθηνότερος ο ΟΤΕ,εάν λάβω υπόψη και το διπλασιασμό των ταχυτήτων που άρχισε ήδη ο ΟΤΕ η vivodi στο full πακέτο δεν είναι πλέον η πιο συμφέρουσα προσφορά στην αγορά(σε επίπεδο full).
Καμία πρόταση-σκέψη;
Μήπως ήρθε η ώρα για αλλαγή;

mondeo
30-07-06, 11:27
Κάνε λίγο υπομονή φίλε μου.Αναμένονται εξελίξεις.Πάντως με τα 500 δωρεάν λεπτάτο μήνα με 10 Ευρώ,στον πΟΤΕ στοιχίζουν πολύ περισσότερο.

aroutis
30-07-06, 12:13
Δεν υπάρχει περίπτωση η Vivodi να αφήσει τους πελάτες αορίστου στις ίδιες τιμές.

Κάθε φορά την ίδια κουβέντα έχουμε, κάθε φορά κάποιοι φωνάζουν, και στο τέλος βγαίνει η γνωστή ανακοίνωση...

Δεν συμφέρει τη Vivodi (ή κάθε vivodi) να μην είναι ανταγωνιστική στα συμβόλαια αορίστου. Τόσο απλό ειναι.

sdikr
30-07-06, 13:16
ποια αναβάθμιση; ακόμα πιλοτική ειναι, κάτσε να γίνει και ξανακάνε τις πράξεις ;)


Ακόμα αν δεν κάνω λάθος στην αοριστου η vivodi βγαίνει 33,80 με φπα
29,9 βγαίνει η 384 με συνδρομη αοριστου altecnet, βάλε σε αυτά τα 12 περιπου ευρώ του παγιου του οτε πάμε στα 41,9

Θα μου πεις στα 33.80 πρέπει να βάλεις και το dslphone αλλά εκεί έχεις και τα δωρεάν λεπτα , που πχ αν τα εκανες στον ΟΤΕ (μονο σαν αστικά ) είναι κοντά στα 15 ευρώ

pan.nl
30-07-06, 15:39
Πάντως και λίγο ακριβότερη να έβγαινε από ΑΡΥΣ, δε θα ξαναγύριζα σε ΟΤΕ ADSL ούτε με σφαίρες. Ποιοτικά την τοποθετώ πολύ πάνω από το "Fast Internet" που είχα πριν βάλω Vivodi Full LLU. Αλλά, όπως και τα παιδιά παραπάνω, είμαι κι εγώ αισιόδοξος πως δε θα μείνει με σταυρωμένα χέρια.

Φιλικά

sdikr
30-07-06, 15:58
Πάντως και λίγο ακριβότερη να έβγαινε από ΑΡΥΣ, δε θα ξαναγύριζα σε ΟΤΕ ADSL ούτε με σφαίρες. Ποιοτικά την τοποθετώ πολύ πάνω από το "Fast Internet" που είχα πριν βάλω Vivodi Full LLU. Αλλά, όπως και τα παιδιά παραπάνω, είμαι κι εγώ αισιόδοξος πως δε θα μείνει με σταυρωμένα χέρια.

Φιλικά

Υπάρχει μια διαφόρα,
Και η vivodi έχει διξεί οτι μπορεί να εχει κατάσταση συμφόρησης ;)
Αλλά μιας και έχει πλήρη ελεγχο στο δικτυο της ολο και κάτι κάνει (ωστε να υπάρχει λογος να πάει καποιος σε αυτήν)

pan.nl
30-07-06, 16:09
Υπάρχει μια διαφόρα,
Και η vivodi έχει διξεί οτι μπορεί να εχει κατάσταση συμφόρησης ;)
Αλλά μιας και έχει πλήρη ελεγχο στο δικτυο της ολο και κάτι κάνει (ωστε να υπάρχει λογος να πάει καποιος σε αυτήν)

Ουδείς τέλειος σ'αυτή τη χώρα, ούτως ή άλλως και έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτά που γράφεις, όμως από τότε που έβαλα Vivodi τα νεύρα μου είναι πλέον εντάξει όταν χρησιμοποιώ Voip, ή κατεβάζω κάτι (ακόμα και όταν τα pings έφθαναν στα 650 ms) και αυτό μου φθάνει προς το παρόν ;)

Φυσικά, δε θα έλεγα όχι σε μείωση τιμών!

voithostyrempora2
30-07-06, 17:28
Αν υπολογίσεις από τη μία μεριά αορίστου σε ISP , γραμμή πΟΤΕ , πάγιο τηλεφώνου και 500 λεπτά ομιλίας πρέπει να βγαίνουν πολύ περισσότερα απ'ό,τι θα δώσεις για full llu και DSLphone.Εάν πάρεις και ένα 6μηνο/12μηνο προπληρωμένο πακέτο , η διαφορά είναι έτη φωτός.Για να μην πούμε για ποιότητα γραμμής...:whistle:

leandros
30-07-06, 19:52
Ουδείς τέλειος σ'αυτή τη χώρα, ούτως ή άλλως και έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτά που γράφεις, όμως από τότε που έβαλα Vivodi τα νεύρα μου είναι πλέον εντάξει όταν χρησιμοποιώ Voip, ή κατεβάζω κάτι (ακόμα και όταν τα pings έφθαναν στα 650 ms) και αυτό μου φθάνει προς το παρόν ;)

Φυσικά, δε θα έλεγα όχι σε μείωση τιμών!



...τι γλυκούλι γατάκι:)

pan.nl
30-07-06, 23:52
...τι γλυκούλι γατάκι:)

:offtopic:

Η γάτα μου η Selma είναι, αν μιλάς για το avatar μου...Τυφλώθηκε στο ένα μάτι από τραυματισμό πριν από κάποιες ημέρες ...:sorry:

Βλέπω κι εσύ "Hellasweather-ίτης" ;)

On topic τώρα, η ουσία πιστεύω είναι αυτό που λέμε "σχέση απόδοσης - τιμής". Ε, δε νομίζω ότι η Vivodi τα πάει άσχημα, όπως και οι υπόλοιπες εταιρείες που προσφέρουν LLU συνδέσεις.

Φιλικά

spirost
22-08-06, 17:22
Αλλάζει το τοπίο με τις αναβαθμίσεις του ΟΤΕ.....:chess_kin
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=45099

pan.nl
22-08-06, 18:07
Αλλάζει το τοπίο με τις αναβαθμίσεις του ΟΤΕ.....:chess_kin
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=45099

Δε θα με εξέπληττε αν και η Vivodi έκανε το ίδιο σύντομα (τουλάχιστον δε σταματώ να ελπίζω) ;)

ross
22-08-06, 20:55
εγω παντως περιμενω απο την vivodi να ηγειται των εξελιξεων και οχι να επεται....
συνεπως εχει ηδη αργησει...

leandros
22-08-06, 21:54
ότι ήταν να κάνει η βιβο πιστεύω το κανε στις 20/7 με τις "προσφορές" της..

voithostyrempora2
23-08-06, 00:32
εγω παντως περιμενω απο την vivodi να ηγειται των εξελιξεων και οχι να επεται....
συνεπως εχει ηδη αργησει...

Εγώ πάντως θα διαφωνήσω μαζί σου :p . Ας πάρουμε την πιο καλή προσφορά σε δίκτυο ΟΤΕ.Το OnDSLkit :twisted: (μόνο που λέω το όνομα διαμονίζομαι :rofl: ) έχει 26 ευρώ για 1024/256. Μες στο γενικότερο χαμό δεν έχω καταλάβει εάν αυτοί που το πήραν (με 12μηνη δέσμευση εννοείται) θα αναβαθμιστούν σε 2048/256 . Οπότε ας πάρουμε 2 περιπτώσεις:

(ας πούμε πρώτα για shared llu)

α)Έστω ότι αναβαθμίζονται.Θα έχουν με 26 ευρώ μια 2048/256.Έτσι από τη μία θα πληρώνουν 36% περισσότερο (26 ευρώ αντί για 19 που είναι στη Βιβόντι) και από την άλλη έχουν λιγότερο από το μισό up της Βιβόντι (256 αντί για 640 :whistle: ).Ε , νομίζω ότι συμφέρει πολύ η Βιβόντι ;) .

β)Έστω ότι δεν αναβαθμίζονται :rolleyes: .Θα πληρώνουν πάλι 36% περισσότερο , αλλά θα έχουν και μισό download (1024 αντί για 2048 στη Βιβόντι) εκτός από λιγότερο από μισό upload. .E , τώρα απέχει έτη φωτός η Βιβόντι.

(και βλέπεις , συγκρατήθηκα και δεν είπα κουβέντα για απόδοση γραμμής , όπου στη μεν Βιβόντι είναι σχεδόν τέλεια , αφού πιάνω το 86% της ονομαστικής ταχύτητας 24/7 , ενώ στον πΟΤΕ πολλοί είναι σε διπλό πίτα-DSLAM απ'όλα χωρίς κρεμμύδι :rofl: .Εάν μπει και αυτό στην κουβέντα θα απελπιστούν οι απανταχού πΟΤΕτζήδες)

Άμα μιλήσουμε για full llu , η διαφορά είναι ακόμα πιο συντριπτική :cool: .

α)Με δεδομένη την αναβάθμιση σε 2048/256 :whistle: , θα πληρώνουν 26 ευρώ + 14 τα πάγια = 40 ευρώ το μήνα με 0 δωρεάν λεπτά ομιλίας το μήνα.Με Full llu βγαίνει (με 12μηνο πακέτο) 21,58 ευρώ το μήνα + 9,52 ευρώ το DSLphone = 31,10 ευρώ το μήνα με 500 λεπτά δωρεάν χρόνο ομιλίας .Οπότε με 22,3% περισσότερα χρήματα στον ΟΤΕ , παίρνεις λιγότερο από το μισό upload και 500 λεπτά λιγότερα δωρεάν χρόνου ομιλίας ---> συντριβή του δημόσιου δεινόσαυρου πΟΤΕ.

(και παλι δε μιλάω για ποιότητα δικτύου , γιατί θα κλάψουν -δημόσιες- μανούλες)

β)Εάν δεν αναβαθμιστούν : ακολουθεί ταινία με το άσπρο Χ σε κόκκινο φόντο πάνω δεξιά στην οθόνη σας :p .

Για πες μου που υστερεί η Βιβόντι :whistle: ...

Disclaimer : Ιδεολογικά υποστηρίζω τους πιο μικρούς και τις εναλλακτικές προτάσεις.Οπότε και πιο ακριβή να ήταν η Βιβόντι (εντάξει , κομματάκι πιο ακριβή) , πάλι θα τη στηριζα.Πόσο μάλλον τώρα που είναι από πολύ έως συντριπτικά πολύ πιο φθηνη από τον ΟΤΕ και προσφέρει πολυυυυυυυυυυυυυυυυυυ καλύτερες υπηρεσίες από αυτόν.Εάν κάποιος καλύπτεται από δίκτυο Βιβόντι δε βλέπω ούτε μισό λόγο να μην προτιμήσει Full llu + DSLphone.

Μy 2 c

sdikr
23-08-06, 00:38
Αν σε καλύπτει η vivodi πιστέυω οτι αξίζει, αν είσαι δηλάδη στους τυχερους του 3% της ελλάδας :p

Μην ξεχναμε βέβαια οτι σε shared είναι 68 περιπου τον μήνα, σε llu είναι 72 (Αοριστου)

Αν πας σε προπληρωμενο είναι 19 σε full 21,58 αυτό φυσικά αν έχει κάλυψη και πόρτες η vivodi Και δώσεις τα λεφτά Upfront δηλάδη αν έχουν πρόβλημα ίσως να σου κάνουν δώρο δυο μηνες

weakwire
23-08-06, 01:39
δε καταλαβαίνω..γιατί να πάει σε dslphone ντε και καλά?Πολλοι νομίζουν ότι το dfull llu έρχεται και με dslphone.Εγώ είμαι full llu έχω αριθμό πλέον μόνο απο icall και παίρνω τηλέφωνα απο sipdiscount/voipbuster που είναι 600 λεπτα τη βδομάδα δωρεάν.βγάλε δηλάδη 7 ευρώ απο το μηνιαίο πάγιο.
(δε βάζω το 10ευρώ στο voipbuster γιατι είναι καταναλώσιμο σε κινητά πχ...)

sdikr
23-08-06, 01:41
δε καταλαβαίνω..γιατί να πάει σε dslphone ντε και καλά?Πολλοι νομίζουν ότι το dfull llu έρχεται και με dslphone.Εγώ είμαι full llu έχω αριθμό πλέον μόνο απο icall και παίρνω τηλέφωνα απο sipdiscount/voipbuster που είναι 600 λεπτα τη βδομάδα δωρεάν.βγάλε δηλάδη 7 ευρώ απο το μηνιαίο πάγιο.
(δε βάζω το 10ευρώ στο voipbuster γιατι είναι καταναλώσιμο σε κινητά πχ...)

Βαλέ +3 το I-call, βαλε τα 10 ευρω για 10 μήνες, βάλε τα 300 λεπτα ανα βδομάδα

Απο την άλλη βέβαια I-call ¨εχεις και μέσω ΟΤΕ, όπως και voipbuster, οπότε δεν θα έπρεπε να το βάζεις ;)

voithostyrempora2
23-08-06, 01:54
Απο την άλλη βέβαια I-call ¨εχεις και μέσω ΟΤΕ, όπως και voipbuster, οπότε δεν θα έπρεπε να το βάζεις ;)

Nαι , αλλά μέσω ΟΤΕ έχεις 14 ευρώ το μήνα πάγιο , ενώ στη Βιβόντι παίρνεις full llu με 2,50 ευρώ παραπάνω από το shared llu το μήνα (σε 6μηνο ή 12μηνο πακέτο).Άρα υπάρχει μια διαφορά στο πάγιο ---> 14>>2,5 :p .

edit : σήμερα που ανέβηκα στο Χαλάνδρι για να πάρω το προπληρωμένο πακέτο 2 μβιτ , ρώτησα για φορητότητα αριθμού (μιας και με ενδιαφέρει να απαλλαγώ από τον ΟΤΕ μετά τη λήξη του πακέτου που πήρα σήμερα).Η απάντηση είναι ότι υπάρχει φορητότητα παίρνοντας μια γραμμή 64/64 καθαρά όμως για DSLphone και μόνο .Την οποία 64/64 ΔΕΝ μπορείς να αναβαθμίσεις για να βάλες και Ιντερνετ μαζί.

Οπότε εάν θες να διατηρήσεις τον αριθμό σου πετώντας τον ΟΤΕ πρέπει να πάρεις full llu και να βάλεις και σε δεύτερη γραμμή 64/64 DSLphone - μπλέξιμο δλδ , αν και ακόμα και έτσι βγαίνει πιο φθηνά από ΟΤΕ.Μου είπαν πάντως ότι περιμένουν κάποια στιγμή μες στη σεζόν που ξεκινάει :p να ξεκινήσει πρόγραμμα full llu + DSLphone με φορητότητα.Αν γίνει και αυτό , άντε γεια ΟΤΕ :oneup: ...

sdikr
23-08-06, 01:58
Nαι , αλλά μέσω ΟΤΕ έχεις 14 ευρώ το μήνα πάγιο , ενώ στη Βιβόντι παίρνεις full llu με 2,50 ευρώ παραπάνω από το shared llu το μήνα (σε 6μηνο ή 12μηνο πακέτο).Άρα υπάρχει μια διαφορά στο πάγιο ---> 14>>2,5 :p .


Δεν θα μιλήσω για τιμές, για τα 7 ευρώ, για το οτι σταματήσαν στα χανιά, για το ότι το ενα δουλέυει και χωρίς ρευμά (χωρίς ups), για το οτι στο ενα το φαξ είναι δεδομένο στο αλλο ειναι λότο (να μην μιλήσω για dialup) και για όλα τα αλλα



edit : σήμερα που ανέβηκα στο Χαλάνδρι για να πάρω το προπληρωμένο πακέτο 2 μβιτ , ρώτησα για φορητότητα αριθμού (μιας και με ενδιαφέρει να απαλλαγώ από τον ΟΤΕ μετά τη λήξη του πακέτου που πήρα σήμερα).Η απάντηση είναι ότι υπάρχει φορητότητα παίρνοντας μια γραμμή 64/64 καθαρά όμως για DSLphone και μόνο .Την οποία 64/64 ΔΕΝ μπορείς να αναβαθμίσεις για να βάλες και Ιντερνετ μαζί.

Οπότε εάν θες να διατηρήσεις τον αριθμό σου πετώντας τον ΟΤΕ πρέπει να πάρεις full llu και να βάλεις και σε δεύτερη γραμμή 64/64 DSLphone - μπλέξιμο δλδ , αν και ακόμα και έτσι βγαίνει πιο φθηνά από ΟΤΕ.Μου είπαν πάντως ότι περιμένουν κάποια στιγμή μες στη σεζόν που ξεκινάει να ξεκινήσει πρόγραμμα full llu + DSLphone με φορητότητα.Αν γίνει και αυτό , άντε γεια ΟΤΕ ...

τι ακριβώς βγαίνει ποιο φθηνά;
δηλάδη ποσο χρεώνουν την 64/64; (isdn δίνουν; )

WandereR
23-08-06, 02:06
Ε ρε παιδια μόνο χοντρικα μπορουμε να κανουμε συγκρισεις. Αμα το ξεψειριζουμε οδηγουμαστε σε αυτό περιγράφει ο sdikr

voithostyrempora2
23-08-06, 02:16
Δεν θα μιλήσω για τιμές, για τα 7 ευρώ, για το οτι σταματήσαν στα χανιά, για το ότι το ενα δουλέυει και χωρίς ρευμά (χωρίς ups), για το οτι στο ενα το φαξ είναι δεδομένο στο αλλο ειναι λότο (να μην μιλήσω για dialup) και για όλα τα αλλα

Όχι , να μιλήσεις για τιμές :p .Εάν εννοείς τιμές DSLphone & i-call έχεις δίκιο , αλλά το θέμα μας είναι πόσο πάγιο πληρώνεις για full llu στον ΟΤΕ (14 ευρώ) και πόσο στη Vivodi (2,50 ευρώ σε πακέτο 2 mbit και 3,50 ευρώ στα αορίστου ).

Για το που υπάρχει και που όχι (π.χ. Χανιά) είναι θέμα κάλυψης , αν και (έχεις δίκιο) είναι δείγμα αναξιοπιστίας από μεριάς Βιβόντι να καταργει το DSLphone στην επαρχία , αντί να το επεκτείνει .Οπότε κάποιος εκτός Αθήνας , Θεσ/νικης και Πάτρας μπορεί να ψιλοδιστάσει με το σκεπτικό ότι μπορεί να τον 'κρεμάσει' η εταιρία.

Τέλος , το βασικό πρόβλημα του DSLphone (εκτός της φορητότητας) είναι το ότι εάν έχει πρόβλημα η γραμμή , δε θα έχεις τηλέφωνο να δηλώσεις βλάβη :rofl: .

Για φαξ δεν ξέρω (αλλά σε πιστεύω) και για τα 7 ευρώ δεν καταλαβαίνω τί εννοείς.

Πάντως μπορεί να έχει κάποια μείον το DSLphone , αλλά κοστίζει πολύ πολύ φθηνότερα από τον ΟΤΕ (κάνε 500 λεπτά αστικά & υπεραστικά σε ένα μήνα , να δεις πόσα θα πληρώσεις και πρόσθεσε 14 ευρώ πάγιο, ενώ με το DSLphone θα πληρώσεις 12-13 ευρώ σύνολο ;) ) .




τι ακριβώς βγαίνει ποιο φθηνά;
δηλάδη ποσο χρεώνουν την 64/64; (isdn δίνουν; )

Χμμμ , βασικά έμεινα με τα 9,52 ευρώ του DSLphone. Αλλά , η αλήθεια είναι ότι δε ρώτησα πόσο κοστίζει η 64/64.Πάντως δε νομίζω να κοστίζει παραπάνω από 14 ευρώ το μήνα (και έχεις και 500 λεπτά αστικές & υπεραστικές το μήνα).Ε πρόσθεσε σε αυτη την τιμή και τα 2,5-3,5 που πληρώνεις παραπάνω για ful llu σε σχέση με το shared llu και πάλι θα είναι πιο φθηνά.Τερσπα , επειδή πιάστηκα αδιάβαστος , θα ρωτήσω πόσο κοστίζει η 64/64 και θα ποστάρω την τιμή (όταν θα πάρω τηλ. για να δω πως πάει η αναβάθμιση στα 2 μβιτ :cool: ) .Και μπορεί να μη δίνουν isdn , αλλά δίνουν 2 γραμμές.Μία με το παλιό σου νούμερο του ΟΤΕ και μία με νούμερο Βιβόντι (π.χ. για Αθηνα 211-ΧΧΧΧΧΧΧ).Οπότε στη μια γραμμή θα μιλάει η μητέρα και στην άλλη η κόρη :rofl: .

sdikr
23-08-06, 02:26
Όχι , να μιλήσεις για τιμές :p .Εάν εννοείς τιμές DSLphone & i-call έχεις δίκιο , αλλά το θέμα μας είναι πόσο πάγιο πληρώνεις για full llu στον ΟΤΕ (14 ευρώ) και πόσο στη Vivodi (2,50 ευρώ σε πακέτο 2 mbit και 3,50 ευρώ στα αορίστου ).

Για το που υπάρχει και που όχι (π.χ. Χανιά) είναι θέμα κάλυψης , αν και (έχεις δίκιο) είναι δείγμα αναξιοπιστίας από μεριάς Βιβόντι να καταργει το DSLphone στην επαρχία , αντί να το επεκτείνει .Οπότε κάποιος εκτός Αθήνας , Θεσ/νικης και Πάτρας μπορεί να ψιλοδιστάσει με το σκεπτικό ότι μπορεί να τον 'κρεμάσει' η εταιρία.

Τέλος , το βασικό πρόβλημα του DSLphone (εκτός της φορητότητας) είναι το ότι εάν έχει πρόβλημα η γραμμή , δε θα έχεις τηλέφωνο να δηλώσεις βλάβη :rofl: .

Για φαξ δεν ξέρω (αλλά σε πιστεύω) και για τα 7 ευρώ δεν καταλαβαίνω τί εννοείς.

Πάντως μπορεί να έχει κάποια μείον το DSLphone , αλλά κοστίζει πολύ πολύ φθηνότερα από τον ΟΤΕ (κάνε 500 λεπτά αστικά & υπεραστικά σε ένα μήνα , να δεις πόσα θα πληρώσεις και πρόσθεσε 14 ευρώ πάγιο, ενώ με το DSLphone θα πληρώσεις 12-13 ευρώ σύνολο ;) ) .


στον οτε πληρώνεις 14 για μια γραμμη pstn , αυτό χωρίς adsl

η vivodi θέλει 18.92 (μέχρι τα 1024 full llu) + 7 για το dslphone
στα 2048 θέλει 29.63 + 7 για dslphone

Αυτό για να έχει τηλέφωνια

το Φαξ αν δεν το καταλαβαίνεις αστό, δεν αξίζει να μιλάμε για αυτό

Κάνε μια σώστη πραγματικά πράξη, με σωστές συγκρίσεις, ναι ο ΟΤΕ είναι ακριβότερος, αλλά δεν είναι τόσο ακριβότερος αν σκεφτείς το lifeline, το φαξ, το dial up, (μην το πάω και σε isdn) και πάνω απ' όλα την κάλυψη και φυισκά τα χανια :p

pan.nl
23-08-06, 02:26
Οπότε εάν θες να διατηρήσεις τον αριθμό σου πετώντας τον ΟΤΕ πρέπει να πάρεις full llu και να βάλεις και σε δεύτερη γραμμή 64/64 DSLphone - μπλέξιμο δλδ , αν και ακόμα και έτσι βγαίνει πιο φθηνά από ΟΤΕ.Μου είπαν πάντως ότι περιμένουν κάποια στιγμή μες στη σεζόν που ξεκινάει :p να ξεκινήσει πρόγραμμα full llu + DSLphone με φορητότητα.Αν γίνει και αυτό , άντε γεια ΟΤΕ :oneup: ...

Τέτοια να διαβάζω και τίποτα άλλο! Άντε να δούμε πότε θα στείλουμε τον ΟΤΕ, που ακόμα κρατάω μόνο και μόνο για το τηλεφωνικό νούμερο...

voithostyrempora2
23-08-06, 02:37
στον οτε πληρώνεις 14 για μια γραμμη pstn , αυτό χωρίς adsl

η vivodi θέλει 18.92 (μέχρι τα 1024 full llu) + 7 για το dslphone
στα 2048 θέλει 29.63 + 7 για dslphone

Αυτό για να έχει τηλέφωνια

το Φαξ αν δεν το καταλαβαίνεις αστό, δεν αξίζει να μιλάμε για αυτό

Κάνε μια σώστη πραγματικά πράξη, με σωστές συγκρίσεις, ναι ο ΟΤΕ είναι ακριβότερος, αλλά δεν είναι τόσο ακριβότερος αν σκεφτείς το lifeline, το φαξ, το dial up, (μην το πάω και σε isdn) και πάνω απ' όλα την κάλυψη και φυισκά τα χανια :p

Μα μπορείς να έχεις σκέτη τηλεφωνία με μια 64/64 ;) (η οποία δεν ξέρω πόσο ακριβώς κοστίζει).

Και για το κομμάτι με τα bold συμφωνώ απόλυτα.Το DSlphone δεν είναι το δυνατό σημείο της Βιβόντι και έχει αρκετά μείον , αλλά ακόμα και έτσι βγαίνει πιο φθηνά από τον ΟΤΕ (ο οποίος έχει την τεχνογνωσία για την σταθερή τηλεφωνία καμιά 60αριά χρόνια παραπάνω από τη Βιβόντι :whistle: ) .

(καλή ήταν και η αποψινή ανταλλαγή απόψεων , πέρασε η νύχτα :p )

weakwire
23-08-06, 02:45
Τέτοια να διαβάζω και τίποτα άλλο! Άντε να δούμε πότε θα στείλουμε τον ΟΤΕ, που ακόμα κρατάω μόνο και μόνο για το τηλεφωνικό νούμερο...
το bye bye οτε μπορείς να το βγάλεις τότε...

sdikr
23-08-06, 03:40
Μα μπορείς να έχεις σκέτη τηλεφωνία με μια 64/64 ;) (η οποία δεν ξέρω πόσο ακριβώς κοστίζει).

Και για το κομμάτι με τα bold συμφωνώ απόλυτα.Το DSlphone δεν είναι το δυνατό σημείο της Βιβόντι και έχει αρκετά μείον , αλλά ακόμα και έτσι βγαίνει πιο φθηνά από τον ΟΤΕ (ο οποίος έχει την τεχνογνωσία για την σταθερή τηλεφωνία καμιά 60αριά χρόνια παραπάνω από τη Βιβόντι :whistle: ) .

(καλή ήταν και η αποψινή ανταλλαγή απόψεων , πέρασε η νύχτα :p )

60 χρόνια δεν είναι, ψηφιακός ειναι εδώ και 15 χρόνια

Τελικα τι ειναι το δυνατο σημείο της vivodi;


Εμένα δεν θα μου βγάλει απο την σκέψη κανενας την κίνηση που εκάνε να κόψει το dslphone στα χανια, γιατί λεει δεν συμφέρει, δηλάδη αυρίο μπορεί να πεί δεν με συμφέρει το llu οπότε bye bye vivodi welcome OTE

Συγνώμη αλλά ουτε ο ΟΤΕ τα κάνει αυτά (ακόμα....)

Το δικτύο της; το οποιο δεν έχει πόρτες (το οποιο σαν δικαιολογιά λέμε τι καλά που κάνει για να μην γεμισει σαν τον ΟΤΕ, αλλά δεχεται πελάτες μέσω ΟΤΕ; )

Και μετά βλέπεις εναλακτικους στο εξωτερικο και βλέπεις τι σημαίνει εναλακτικος :whistle:

WandereR
23-08-06, 04:24
Εμένα δεν θα μου βγάλει απο την σκέψη κανενας την κίνηση που εκάνε να κόψει το dslphone στα χανια, γιατί λεει δεν συμφέρει, δηλάδη αυρίο μπορεί να πεί δεν με συμφέρει το llu οπότε bye bye vivodi welcome OTE
Δεν είναι απιθανο, καθόλου.

Τα κοιταζα καποτε και στο σαιτ της ΕΤΤΤ,, αν θυμαμαι καλα το νουμερα τα δίναν ανα χιλιαδα σε πιορχες με 4ψηφιο προθεμα. Αλλά αναφεροταν οτι μπορουσαν να γίνουν και διακονονισμοι και για μικρότερες ποσότητες.

Δεν μπορώ να εντοπίσω που ακριβώς λοιπον της κοστιζει το VoIP και της κοστίζει το LLU

pan.nl
23-08-06, 04:46
το bye bye οτε μπορείς να το βγάλεις τότε...

Και να βάλω τί? Bye bye OTE κατά το ήμισυ? Κατάργησα το DSL από ΟΤΕ, μένει το υπόλοιπο σκέλος. Ε, δε βλάπτει να σκεφτόμαστε και λίγο αισιόδοξα..!

voithostyrempora2
23-08-06, 04:56
60 χρόνια δεν είναι, ψηφιακός ειναι εδώ και 15 χρόνια

Τελικα τι ειναι το δυνατο σημείο της vivodi;


Εμένα δεν θα μου βγάλει απο την σκέψη κανενας την κίνηση που εκάνε να κόψει το dslphone στα χανια, γιατί λεει δεν συμφέρει, δηλάδη αυρίο μπορεί να πεί δεν με συμφέρει το llu οπότε bye bye vivodi welcome OTE

Συγνώμη αλλά ουτε ο ΟΤΕ τα κάνει αυτά (ακόμα....)

Το δικτύο της; το οποιο δεν έχει πόρτες (το οποιο σαν δικαιολογιά λέμε τι καλά που κάνει για να μην γεμισει σαν τον ΟΤΕ, αλλά δεχεται πελάτες μέσω ΟΤΕ; )

Και μετά βλέπεις εναλακτικους στο εξωτερικο και βλέπεις τι σημαίνει εναλακτικος :whistle:

Ακόμα και 15 να'ναι , συγκρίνεις τα 15 ψηφιακά χρόνια του ΟΤΕ (με άλλα 45 πριν σε αναλογικά) με έτοιμο δίκτυο σε όλη την Ελλάδα με τα 3-4 χρόνια που έχει δίκτυο η Βιβόντι (η οποία ιδρύθηκε το 2001) ? σε θέμα τεχνογνωσίας δε συγκρίνονται .

Τελικά , το δυνατό σημείο της Βιβόντι (το οποίο την ξεχωρίζει από όλους τους υπόλοιπους εναλλακτικούς) είναι το δίκτυο της (το οποίο είναι αισθητά μεγαλύτερο και από την Τελλάς και από τη ΗΟΛ , αλλά και οι δύο τώρα ξεκινάνε , άρα ας περιμένουμε) , στο οποίο μπορείς να έχει πολύ φθηνό και πολύ ποιοτικό DSL , ή τουλάχιστον πολύ πολύ πιο φθηνό από του ΟΤΕ και πολύ πολύ πιο καλό.Νομίζω σε κάλυψα :) .

Έχω την εντύπωση ότι δεσμεύεται ξεχωριστό bandwidth για τους llu και διαφορετικό για τους ΑΡΥΣ - διόρθωσε με αν κάνω λάθος.Άσε που και εσύ ο ίδιος ξέρεις ότι είναι διαφορετικό να δεχθείς 5 ΑΡΥΣ πελάτες ακόμα και διαφορετικό να στήσεις/αναβαθμίσεις ένα DSLAM ακόμα στο δίκτυό σου.Αν για ένα πράγμα δεν μπορείς να κατηγορήσεις τη Βιβόντι , αυτό είναι ότι δεν κάνει επενδύσεις και δε στήνει το δικό της δίκτυο.Που είναι οι άλλοι μεγάλοι εναλλακτικοί? Η Φόρθνετ κοιμάται ύπνο βαθύ και η ΗΟΛ μόλις ξυπνησε.Οπότε , η τελευταια εταιρία που μπορεί να κατηγορηθεί είναι η Βιβόντι.

Όσο για την αξιοπιστία της , ναι ήταν αρκετά μεγάλο πλήγμα η απόσυρση του DSLphone , αλλά για το llu (με το χέρι στην καρδιά) πόσες πιθανότητες δίνεις να αποσυρθεί? λες να πετάξει έτσι επενδύσεις εκατομμυρίων ευρώ ??? αλλά το πλήγμα παραμένει πλήγμα - άλλη συζήτηση αυτή ;) .

Και σε τελική ανάλυση , η Βιβόντι είναι η μόνη εταιρία που δίνει αξιόπιστο full+τηλεφωνία στην Ελλάδα σε ένα (σχετικά) ικανοποιητικό βαθμό του πληθυσμού σε 4-5 μεγάλες πόλεις.Αν επιμένεις να τη 'σταυρώνεις' , συνέχισε ελεύθερα , αρκεί πριν να έχει πυροβολήσει εξ επαφής τους άλλους εναλλακτικούς που αγοράζουν με 5 , πουλάνε με 8 και νομίζουν ότι καταφέρνουν κάτι , ενώ απλά επιβιώνουν , μέχρι να τους κατεβάσει τους διακόπτες ο ΟΤΕ και να βαρέσουν κανόνι ;) .

Άντε , καλημέρα.

aroutis
23-08-06, 09:31
Όσο για την αξιοπιστία της , ναι ήταν αρκετά μεγάλο πλήγμα η απόσυρση του DSLphone , αλλά για το llu (με το χέρι στην καρδιά) πόσες πιθανότητες δίνεις να αποσυρθεί? λες να πετάξει έτσι επενδύσεις εκατομμυρίων ευρώ ??? αλλά το πλήγμα παραμένει πλήγμα - άλληΕχεις κανένα link; Για ποια απόσυρση του DSLPhone μιλάς, εκτός αν εννοείς για την ιστορία των Χανίων;

Αλλο το ένα άλλο το άλλο.. Από οτι γνωρίζω δεν υπάρχει κάποιος σκοπός να σταματήσει η παροχή του DSLPhone σαν υπηρεσία..

<edit>Διαβασα το post.. ακυρο</edit>

@sdikr, η μόνη περίπτωση να πεί οτι δεν τη συμφέρει η παροχη LLU (τη vivodi) ειναι να κλείσει. Δεν βλέπω κάτι τέτοιο, ειδικά οταν προχωρά σε παροχή triple play (ως συνήθως πρώτη, οντως ο ΟΤΕ ακόμη αγρό αγοράζει, ανακαλύπτοντας κάτι εκπληκτικές ταχύτητες 2Mbits.. :whistle: )

Α ναι.. στο εξωτερικό δεν βλέπεις μόνο εναλλακτικούς ... βλέπεις και τους άλλους... ετσι δεν ειναι ; :whistle:
Εκτός αν θές να μου συγκρίνεις τη Bell Canada με τον ΟΤΕ! :rofl:

spirost
23-08-06, 12:19
Κατ'αρχήν να επισημάνω ότι ο διακριτικός τίτλος είναι εάν συμφέρει πλέον το full πακέτο της vivodi.
Είναι γεγονός ότι η vivodi είναι σε σχέση με όλους τους υπόλοιπους εναλλακτικούς σε πλεονεκτική θέση λόγω των πραγματικών επενδύσεων που έχει κάνει(έστω και σε περιορισμένη κλίμακα στα μεγάλα αστικά κέντρα)ωστόσο είναι ένα άλλο κεφάλαιο.
Επιστρέφω στην ουσία:
1)για να έχεις full πρέπει να πληρώσεις το πάγιο το οποίο περιλαμβάνει δωρεάν 500 λεπτά(είτε τα χρησιμοποιήσεις είτε όχι).Το κόστος είναι 8 ευρώ + ΦΠΑ άρα περίπου 9.5 ευρώ.
2)για όλες τις συνδέσεις full υπάρχει υπεραξία δηλαδη ο x συνδρομητής που έχει ΟΤΕ και συνδρομή vivodi πληρώνει λιγότερο απο τον πελάτη της vivodi στις full συνδρομές(παραπέμπω στον τιμοκατάλογο της vivodi).
Από τα παραπάνω προκύπτει ότι περίπου 12 με 15 ευρώ(σχεδόν όσο το πάγιο του ΟΤΕ)δηλαδή μηνιαίο πάγιο 9.5+υπεραξία πρέπει υποχρεωτικά να πληρώνονται κάθε μήνα.
3)Άρα το πλεονέκτημα έγκειται στα δωρεάν λεπτά,ο καθένας λοιπόν με βάση την μηνιαία κίνηση που έχει καταμέσο όρο μπορεί να συγκρίνει ανάλογα εάν είναι συμφέρουσα ως προς αυτο η vivodi(π.χ με 2 ώρες το μήνα αστικά και υπεραστικά δεν συμφέρει διότι ανήκω σε αυτή την κατηγορία και έχω κάνει τις σχετικές πράξεις).
4)τέλος προέκυψε και ο διπλασιασμός της ταχύτητας του OTE ο οποίος τον κάνει άμεσα ανταγωνιστικό ως προς τη vivodi.Η σχετικές πληροφορίες για να μην μεγαλώσω υπερβολικά το κείμενο υπάρχουν στην ιστοσελίδα.Πλέον είναι ξεκάθαρο ότι σε συγκεκριμένες κατηγορίες συνδρομητών,με βάση τα παραπάνω,η vivodi δεν είναι πλέον ανταγωνιστική ως προς τον OTE

WandereR
23-08-06, 14:44
Για να μην μπερδευομαστε με τα δωρεαν του DSLphone(αν και 5€ απο τα δωρεαν ε θα τα χρησιμοποιήσεις)

2048 ένας χρόνος προπληρωμη βιβο:
19/μήνα
i-call:3/μήνα

Σύνολο 22€*

Παγιο ΟΤΕ:15 ευρω ανα μήνα

Βρες interent στα _____ με 22-15=7€ το μήνα να δεις γιατι καρασυμφερει ακόμα η βιβοντι.

*Φυσικα VoIP ακόμα ανώριμο, δεν μπορείς να δεχτείς φαξ, ίσως προβλήματα με τα 800/1 και κινητα.

spirost
23-08-06, 15:56
Για να ξεκαθαρισω κατι:
-Τα 9.5 euros για το dslphone τα πληρώνεις ούτως η άλλος και έμμεσα με τη συνδρομη dsl αυξάνεται περισσότερο το κόστος,ο καθένας με βάση τις κλήσεις που κάνει μπορεί να κρίνει εάν καλύπτεται η όχι(εσύ 5 ευρώ άλλος 2 ευρώ άλλος 15 ευρώ).
-Δεν τίθεται ζήτημα για το προπληρωμένο.Η προπληρωμή έχει κατ'αρχήν ένα πλεονέκτημα(φαινομενικά καλή τιμή) και πολλά μειονεκτήμα:
α)πληρώνεις όλο το ποσό(δηλαδή απώλεια ρευστού)
β)δεσμευση για το χρονικό διάστημα της προπληρωμής(με ότι συνεπάγεται αυτό)
γ)Δεν επωφελήσε από τις μειώσεις των τιμών κατά τη διάρκεια της δέσμευσης ίσως η χειρότερη ιδιότητα της προπληρωμής
δ)αποδεδειγμένα απαράδεκτη εξυπηρέτηση με την γνωστή διαδικασία πινκ πονκ(ενώ στην full ο υπάλληλος της vivodi δεν μπορεί να σου πεί ότι για όλα είναι υπεύθυνος ο ΟΤΕ).
Γράφω πάντα για συνδρομή αορίστου χρόνου(η προπληρωμή είναι τυχοδιωκτικό μέσο για άμεση συγκέντρωση μετρητών)και η σύγκριση γίνεται πάντα με όμοια προιόντα(αορίστου χρόνου).
Τα managerιλικια για να παραπλανούν τoν καταναλωτή είναι γνωστά και ο καθένας από εμάς μπορεί να κρίνει ανάλογα τις εταιρίες τηλεπικοινωνιών.

voithostyrempora2
23-08-06, 16:14
Επιστρέφω στην ουσία:
1)για να έχεις full πρέπει να πληρώσεις το πάγιο το οποίο περιλαμβάνει δωρεάν 500 λεπτά(είτε τα χρησιμοποιήσεις είτε όχι).Το κόστος είναι 8 ευρώ + ΦΠΑ άρα περίπου 9.5 ευρώ.
2)για όλες τις συνδέσεις full υπάρχει υπεραξία δηλαδη ο x συνδρομητής που έχει ΟΤΕ και συνδρομή vivodi πληρώνει λιγότερο απο τον πελάτη της vivodi στις full συνδρομές(παραπέμπω στον τιμοκατάλογο της vivodi).
Από τα παραπάνω προκύπτει ότι περίπου 12 με 15 ευρώ(σχεδόν όσο το πάγιο του ΟΤΕ)δηλαδή μηνιαίο πάγιο 9.5+υπεραξία πρέπει υποχρεωτικά να πληρώνονται κάθε μήνα.
3)Άρα το πλεονέκτημα έγκειται στα δωρεάν λεπτά,ο καθένας λοιπόν με βάση την μηνιαία κίνηση που έχει καταμέσο όρο μπορεί να συγκρίνει ανάλογα εάν είναι συμφέρουσα ως προς αυτο η vivodi(π.χ με 2 ώρες το μήνα αστικά και υπεραστικά δεν συμφέρει διότι ανήκω σε αυτή την κατηγορία και έχω κάνει τις σχετικές πράξεις).
4)τέλος προέκυψε και ο διπλασιασμός της ταχύτητας του OTE ο οποίος τον κάνει άμεσα ανταγωνιστικό ως προς τη vivodi.Η σχετικές πληροφορίες για να μην μεγαλώσω υπερβολικά το κείμενο υπάρχουν στην ιστοσελίδα.Πλέον είναι ξεκάθαρο ότι σε συγκεκριμένες κατηγορίες συνδρομητών,με βάση τα παραπάνω,η vivodi δεν είναι πλέον ανταγωνιστική ως προς τον OTE

Ας τα πάρουμε ένα-ένα.Λοιπόν, Η ,όπως σωστά λες , υπεραξία του full llu είναι (ανάλογα το πακέτο) 2,5-3,5 ευρώ το μήνα.Άρα είναι σα να πληρώνεις shared llu και 2,5-3,5 ευρώ το μήνα, σωστά? οπότε ας πούμε ότι το κόστοσ της τηλεφωνίας σε αυτή την περίπτωση είναι 9,52 ευρώ το DSLphone + 2,5 έως 3,5 ευρώ το μήνα = 12-13 ευρώ το μήνα (περίπου).Το πάγιο του Οτε (14 ευρώ) και οι χρεώσεις του είναι πιο ακριβές , άρα και χωρίς τα 500 λεπτά συμφέρει.Εάν προσθέσουμε και τα 500 λεπτά , η διαφορά είναι συντριπτική :whistle: .Ας πούμε για σένα (και εδώ δεν κατάλαβα τί εννοείς) , θα μιλάς 120 λεπτά το μήνα και θα πληρώνεις 12-13 ευρώ το μήνα (και θα σου μένουν 380 λεπτά αχρησιμοποίητα) , ενώ στον ΟΤΕ θα πληρώνεις 14 ευρώ + το κόστος των κλήσεων που (αναλογα πόσες θα είναι οι αστικές και πόσες οι υπεραστικές) θα βγαίνει κάπου στα 15 ευρώ.ΆΡα στη Βιβόντι θα πληρώσεις 12-13 ευρώ και στον ΟΤΕ 30 ευρώ.Πώς σε συμφέρει ο ΟΤΕ???:hmm:

Για να μην πω ότι παίρνεις πολύ-πολύ φθηνό ADSL σε τιμή shared llu (αφού την υπεραξία του full llu έχει αφαιρεθεί στους πάνω υπολογισμούς).Έτσι , θα πάρεις 2048/640 με 19 ευρώ (αντί των 26 του ΟΤΕ) και με υπερδιπλάσιο upload και μάλιστα όλα αυτά μετά τον απίστευτο διπλασιασμό του φανταστικού πΟΤΕ μας που όλοι τον αγαπάμε επειδή μας εκμεταλλ... εννοώ μας ανοίγει το δρόμο στη ευρυζωνικότητα ανακαλύπτοντας τον τροχό , δλδ την ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ταχύτητα του 2048/256 :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: (την ώρα που η Βιβόντι προσφερει 4,8 και 12 μβιτ και triple play κτλ. κτλ. κτλ. :whistle: ).

Ε , ας μου εξηγήσει κάποιος γιατί ΔΕΝ συμφέρει το full llu ;) .


(μα 256 upload??? :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: )

WandereR
23-08-06, 16:19
δ)αποδεδειγμένα απαράδεκτη εξυπηρέτηση με την γνωστή διαδικασία πινκ πονκ(ενώ στην full ο υπάλληλος της vivodi δεν μπορεί να σου πεί ότι για όλα είναι υπεύθυνος ο ΟΤΕ).
Γράφω πάντα για συνδρομή αορίστου χρόνου(η προπληρωμή είναι τυχοδιωκτικό μέσο για σώρρευση μετρητών)και η σύγκριση γίνεται πάντα με όμοια προιόντα(αορίστου χρόνου).
Τα managerιλικια για να παραπλανούν τoν καταναλωτή είναι γνωστά και ο καθένας από εμάς μπορεί να κρίνει ανάλογα τις εταιρί τηλεπικοινωνιών.

Προπληρωμη δεν είναι τόσο κάκη και ούτε ενοχλεί αυτόν που την κάνει.

Το βλέπουμε στραβά επειδη οι καλές προπλήρωμες ξεκινήσαν με πακετα προσφορων.

Τα προπληρωμενα της βιβοντι δεν έχουν σχέση με αυτά.


Οι τιμές της στην αοριστου όντως έχουν μνει΄αρκετά υψηλές θα διορδωθουν όμως απο σεπτεμβη μαζι με τις αναβαθμίσεις του ΟΤΕ

spirost
23-08-06, 16:54
Προφανώς δεν έχω γίνει κατανοητός,θα προσπαθήσω να εξηγήσω όσο το δυνατόν αναλυτικότερα τη σκέψη μου σχετικά με το ζήτημα:
Είμαι όπως έχω αναφέρει και παραπάνω συνδρομητής στη vivodi(full dsl phone 384/128).
Κάθε μήνα πρέπει να πληρώσω 33.80 ευρώ για adsl(384/128) + μηνιαίο πάγιο 9.50 ευρώ(phone) σύνολο 43.30 ευρώ.
-Διακρίνουμε 2 ξεχωριστές χρεώσεις adsl+phone.
Έχει εξαντληθεί το θέμα με το phone και τα δωρεάν λεπτά ομιλίας σε ορισμένους συμφέρει σε άλλους όχι(οι εναλλακτικοί δίνουν και δωρεάν λεπτά ομιλίας εφόσον έχεις ΟΤΕ με χαμηλές χρεώσεις χωρίς πάγιο κλπ κλπ).
Πληρώνω 33.80 για adsl 384/128....σύμφωνα με τις τιμές που υπάρχουν στην αγορά αυτή τη στιγμή στις αορίστουσε καμία περίπτωση δεν έχω την χαμηλότερη τιμή στην αγορά και με τον διπλασιασμό στις συνδέσεις του ΟΤΕ μάλλον έχω μία από τις πιο ακριβές συνδέσεις!!
Εξού και ο προβληματισμός εάν συμφέρει η vivodi.....
**Θέλω να γίνει σαφές ότι σκέφτομαι ως καταναλωτής και όχι ως υπερμαχός της μίας ή της άλλης πλευράς**

voithostyrempora2
23-08-06, 17:19
Πληρώνω 33.80 για adsl 384/128....σύμφωνα με τις τιμές που υπάρχουν στην αγορά αυτή τη στιγμή στις αορίστουσε καμία περίπτωση δεν έχω την χαμηλότερη τιμή στην αγορά και με τον διπλασιασμό στις συνδέσεις του ΟΤΕ μάλλον έχω μία από τις πιο ακριβές συνδέσεις!!
Εξού και ο προβληματισμός εάν συμφέρει η vivodi.....
**Θέλω να γίνει σαφές ότι σκέφτομαι ως καταναλωτής και όχι ως υπερμαχός της μίας ή της άλλης πλευράς**


Ε πήγαινε κι εσύ βρε αδερφέ σε ένα 6μηνο προπληρωμένο σε 1 ή 2 μβιτ και θα πληρώνεις λιγότερα με σχεδόν 3πλάσια η και 6 πλάσια ταχύτητα ;) .

Εάν θες ντε και καλά αορίστου , βάλε από τη μια μερια αυτά που σωστά αναφέρεις και από την πλευρά ΟΤΕ βάλε συνδρομή για γραμμή ADSL , συνδρομή για Internet και πάγιο τηλεφωνικής γραμμής ΟΤΕ και τηλεφωνήματα που κάνεις (ζαλίστηκα από τη σκέψη και μόνο για το κόστος αυτό :p ) .

sdn
23-08-06, 17:28
Τελικα τι ειναι το δυνατο σημείο της vivodi;


Το δυνατό σημείο είναι ότι οι πιθανότητες να σου λειτουργήσει το voip είναι 99.9% ενώ από δίκτυο το ΟΤΕ είναι το υπόλοιπο (0.1%).

Έχει σχετικά καλές ταχύτητες....

Έχει τεχνικό τμήμα που όταν υπάρχει τεχνικό πρόβλημα δεν σου λένε @@

Έχει από σχετικά καλές τιμές έως και άριστες...

ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΝΗΤΙΚΑ (και δεν είναι και λίγα). Ας μην τα αναφέρω πάλι και γίνει χαμός :)

aroutis
23-08-06, 17:32
Προφανώς δεν έχω γίνει κατανοητός,θα προσπαθήσω να εξηγήσω όσο το δυνατόν αναλυτικότερα τη σκέψη μου σχετικά με το ζήτημα:
Είμαι όπως έχω αναφέρει και παραπάνω συνδρομητής στη vivodi(full dsl phone 384/128).
Κάθε μήνα πρέπει να πληρώσω 33.80 ευρώ για adsl(384/128) + μηνιαίο πάγιο 9.50 ευρώ(phone) σύνολο 43.30 ευρώ.
-Διακρίνουμε 2 ξεχωριστές χρεώσεις adsl+phone.
Έχει εξαντληθεί το θέμα με το phone και τα δωρεάν λεπτά ομιλίας σε ορισμένους συμφέρει σε άλλους όχι(οι εναλλακτικοί δίνουν και δωρεάν λεπτά ομιλίας εφόσον έχεις ΟΤΕ με χαμηλές χρεώσεις χωρίς πάγιο κλπ κλπ).
Πληρώνω 33.80 για adsl 384/128....σύμφωνα με τις τιμές που υπάρχουν στην αγορά αυτή τη στιγμή στις αορίστουσε καμία περίπτωση δεν έχω την χαμηλότερη τιμή στην αγορά και με τον διπλασιασμό στις συνδέσεις του ΟΤΕ μάλλον έχω μία από τις πιο ακριβές συνδέσεις!!
Εξού και ο προβληματισμός εάν συμφέρει η vivodi.....
**Θέλω να γίνει σαφές ότι σκέφτομαι ως καταναλωτής και όχι ως υπερμαχός της μίας ή της άλλης πλευράς**Παμε λοιπον..
Τo VoDSL ειναι add On service, το οποίο και φυσικά χρεώνεται επιπλέον στο λογαριασμό σου (εξού και τα 9,5euro που αναφέρεις).

Τα 500 λεπτά ομιλίας που αναφέρεις, ειναι πολύ σημαντικά, δεν γνωρίζω αν σε συμφέρουν, εμένα πάντως με καρά-συμφέρουν (ενδεικτικά θα αναφέρω οτι στο τελευταίο λογ/σμό είχα χρέωση κλήσεων 2,5 euro!).

Τέλος, με τον διπλασιασμό των γραμμών του ο ΟΤΕ θα οδηγήσει τη Vivodi σε ανάλογη κίνηση, όταν έγινε το press conference για το tripple play αυτό αναφέρθηκε. Κάπου μάλιστα έχει postαριστει (γαμώ τις λέξεις :whistle:) to λινκ.


Θεωρώ ,οτι μέχρι το τέλος Σεπτεμβρίου θα δούμε ενδιαφέρουσες (understatement) κινήσεις από τη Vivodi.. ;)

sdikr
23-08-06, 20:57
Παμε λοιπον..
Τo VoDSL ειναι add On service, το οποίο και φυσικά χρεώνεται επιπλέον στο λογαριασμό σου (εξού και τα 9,5euro που αναφέρεις).

Τα 500 λεπτά ομιλίας που αναφέρεις, ειναι πολύ σημαντικά, δεν γνωρίζω αν σε συμφέρουν, εμένα πάντως με καρά-συμφέρουν (ενδεικτικά θα αναφέρω οτι στο τελευταίο λογ/σμό είχα χρέωση κλήσεων 2,5 euro!).

Τέλος, με τον διπλασιασμό των γραμμών του ο ΟΤΕ θα οδηγήσει τη Vivodi σε ανάλογη κίνηση, όταν έγινε το press conference για το tripple play αυτό αναφέρθηκε. Κάπου μάλιστα έχει postαριστει (γαμώ τις λέξεις :whistle:) to λινκ.


Θεωρώ ,οτι μέχρι το τέλος Σεπτεμβρίου θα δούμε ενδιαφέρουσες (understatement) κινήσεις από τη Vivodi.. ;)

Αν είμασταν bell canada τότε θα είχαμε και Lifeline support :p

H πλάκα ξέρεις ποια είναι, οτι με το μίσος που έχουμε στον ΟΤΕ αν κάποιος μας δώσει ΟΤΕ+1 τον κάνουμε θέο, στο εξωτερικό απλά σβήνει





Το δυνατό σημείο είναι ότι οι πιθανότητες να σου λειτουργήσει το voip είναι 99.9% ενώ από δίκτυο το ΟΤΕ είναι το υπόλοιπο (0.1%).

Έχει σχετικά καλές ταχύτητες....

Έχει τεχνικό τμήμα που όταν υπάρχει τεχνικό πρόβλημα δεν σου λένε @@

Έχει από σχετικά καλές τιμές έως και άριστες...

ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΝΗΤΙΚΑ (και δεν είναι και λίγα). Ας μην τα αναφέρω πάλι και γίνει χαμός :smile:

Μα δεν έχω πρόβλημα με το voip, (σε αυτό έχουμε επιλογή εγώ πήγα σε i-call)

Δεν σου λένε @@; αλλά εχω διαβάσει

Τιμές έχει κάλες εκεί που έχει ανταγωνισμό, για πάρε 4mbit (αν αντέχει η τσέπη σου, ενώ στο εξωτερικό ο εναλάκτικος δίνει 24mbit)



Μετά απο 3 (ή 4 χρόνια) adsl στήν ελλάδα, ποιος ο λόγος να δινω Point + στην vivodi;

έκανε καμια κινήση;

Θεσσαλονική πχ τα ίδια με πριν 4 χρονια, Ερμού, Πλ. Ελευθερίας

Ο ΟΤΕ απο την άλλη πλέον δινει στην ανω χχχχχχχχχχ κάνει και αναβαθμισή,

να κανω συγκριση bullfrog με vivodi; (μπα έχει χάσει η vivodi), να κάνω BT με ΟΤΕ; (μια χαρά τα πάει ο ΟΤΕ)


ΥΓ κάνω συγκριση με vivodi γιατί ειναι ο μονος πραγματικος εναλακτικος και όχι λιανική ;)

aroutis
24-08-06, 00:32
Αν είμασταν bell canada τότε θα είχαμε και Lifeline support :p

H πλάκα ξέρεις ποια είναι, οτι με το μίσος που έχουμε στον ΟΤΕ αν κάποιος μας δώσει ΟΤΕ+1 τον κάνουμε θέο, στο εξωτερικό απλά σβήνειΟ ΟΤΕ στο εξωτερικό οχι απλά θα είχε σβήσει, κάποιοι θα είχαν μπει και φυλακή.. (τι καποιοι, πολλά μπουμπουκια που λέει και ο άπαικτος Κακαουνάκης :respekt:)



Δεν σου λένε @@; αλλά εχω διαβάσειΜη μπλέκεις το τεχνικό τμήμα με το τμήμα εξυπηρέτησης, οι ΤΕΧΝΙΚΟΙ είναι καλά παιδιά και καλά καταρτημένα.


Τιμές έχει κάλες εκεί που έχει ανταγωνισμό, για πάρε 4mbit (αν αντέχει η τσέπη σου, ενώ στο εξωτερικό ο εναλάκτικος δίνει 24mbit)Αντε πάλι, θές να πείς οτι οι τιμές του ΟΤΕ ειναι ανταγωνιστικες με του εξωτερικού; Θα συμφωνήσω πάντως, η 4Mbit ειναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΗ.


Μετά απο 3 (ή 4 χρόνια) adsl στήν ελλάδα, ποιος ο λόγος να δινω Point + στην vivodi; έκανε καμια κινήση;

Θεσσαλονική πχ τα ίδια με πριν 4 χρονια, Ερμού, Πλ. ΕλευθερίαςΓια να δούμε. Εχει δώσει πρώτη εως και 4Mbits (ακόμη και αν ειναι ακριβό) στην Ελλάδα, όταν ο ΟΤΕ κυνηγά ΤΩΡΑ να δώσει 2, έχει δώσει πρώτη στην Ελλάδα ADSL2+ όταν ο ΟΤΕ μάλλον έχει στειλει τα "στελέχη" του για σεμινάρια, θα δώσει -εκτός συγκλονιστικού απροόπτου- πρώτη triple play στην Ελλάδα οταν ο ΟΤΕ .. ασε, πάλι θα επαναλαμβάνομαι.


Ο ΟΤΕ απο την άλλη πλέον δινει στην ανω χχχχχχχχχχ κάνει και αναβαθμισήΕ καιρός δεν ήταν να βρεί το συγκλονιστικό 2MBit ; Εστω και με 256... (!)


να κανω συγκριση bullfrog με vivodi; (μπα έχει χάσει η vivodi), να κάνω BT με ΟΤΕ; (μια χαρά τα πάει ο ΟΤΕ)Να συγκρίνουμε τον ΟΤΕ με καμία Σουηδική ή Γαλλική αντίστοιχη ; Τι κερδίζουμε αλλο από το να θυμόμαστε τα χάλια μας σαν χώρα;



ΥΓ κάνω συγκριση με vivodi γιατί ειναι ο μονος πραγματικος εναλακτικος και όχι λιανική ;)Βάλε το sig... ;)

manicx
24-08-06, 10:41
Ο ΟΤΕ στο εξωτερικό οχι απλά θα είχε σβήσει, κάποιοι θα είχαν μπει και φυλακή.. (τι καποιοι, πολλά μπουμπουκια που λέει και ο άπαικτος Κακαουνάκης :respekt:)


Στην Ευρώπη κατά ένα 70-80% ισχύει η μονοπωλειακή πολιτική σε ότι αφορά τις τηλεπικοινωνίες. Όσο ζούσα στο Ηνωμένο Βασίλειο, οι Βρετανοί έβριζαν την BT ΣΥΝΕΧΩΣ καθώς πίστευαν ότι οι τιμές ήταν απίστευτα υψηλές. Αρα μην λέμε ότι στο εξωτερικό ο ΟΤΕ θα είχε σβήσει. Καλώς ή κακώς ζούμε στην Ελλάδα, μια χώρα με βουνά, λαγκάδια και θάλασσες και με πολύ χαμηλή τεχνολογική υποδομή σε όλους τους τομείς. Μην τα καταρρίπτουμε και όλα.



Μη μπλέκεις το τεχνικό τμήμα με το τμήμα εξυπηρέτησης, οι ΤΕΧΝΙΚΟΙ είναι καλά παιδιά και καλά καταρτημένα.

Παρ'ολα αυτά, για να φτάσεις στο τεχνικό κομμάτι πρέπει να περάσεις πρώτα από το τμήμα πωλήσεων και το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών. Αν το περάσεις στην τελική.



Για να δούμε. Εχει δώσει πρώτη εως και 4Mbits (ακόμη και αν ειναι ακριβό) στην Ελλάδα, όταν ο ΟΤΕ κυνηγά ΤΩΡΑ να δώσει 2, έχει δώσει πρώτη στην Ελλάδα ADSL2+ όταν ο ΟΤΕ μάλλον έχει στειλει τα "στελέχη" του για σεμινάρια, θα δώσει -εκτός συγκλονιστικού απροόπτου- πρώτη triple play στην Ελλάδα οταν ο ΟΤΕ .. ασε, πάλι θα επαναλαμβάνομαι.

Για όλα υπάρχει η πρώτη. Το θέμα είναι ότι είναι για τους λίγους και θα συνεχίσει να είναι καθώς η νοοτροπία που έχουν ενδοεταιρικά είναι μικρή. Ας δώσει 24mbit... Για ποιον; Το θέμα δεν είναι να δίνεις καλες υπηρεσίες, αλλά να δίνεις υπηρεσίες προσιτές σε ολους. Εκεί η Vivodi ΠΟΤΕ δε θα μπορέσει να φτάσει. ΠΟΤΕ και όχι πΟΤΕ.



Να συγκρίνουμε τον ΟΤΕ με καμία Σουηδική ή Γαλλική αντίστοιχη ; Τι κερδίζουμε αλλο από το να θυμόμαστε τα χάλια μας σαν χώρα;

Βλ παραπάνω.

aroutis
24-08-06, 10:50
Για όλα υπάρχει η πρώτη. Το θέμα είναι ότι είναι για τους λίγους και θα συνεχίσει να είναι καθώς η νοοτροπία που έχουν ενδοεταιρικά είναι μικρή. Ας δώσει 24mbit... Για ποιον; Το θέμα δεν είναι να δίνεις καλες υπηρεσίες, αλλά να δίνεις υπηρεσίες προσιτές σε ολους. Εκεί η Vivodi ΠΟΤΕ δε θα μπορέσει να φτάσει. ΠΟΤΕ και όχι πΟΤΕ.Δίνει στους συνδρομητές της, οι οποίοι μάλλον δεν έχουν πρόβλημα να απολαμβάνουν αυτες τις υπηρεσίες έτσι δεν είναι;

Δεν γνωρίζω αν ποτέ (ή πΟΤΕ ή Ποτε) θα φτάσει να καλύπτει όλη την Ελλάδα, ή πΟτε :p , αυτό που με ενδιαφέρει πολύ όμως ειναι αν καλύπτει εμένα. Και με καλύπτει.

Επίσης αυτά που λές για την BT μπορεί να ισχύουν, δεν καταρρίπτουν αυτά που λέω. Απλά επιβεβαιώνεις οτι ο ΟΤΕ λειτουργώντας μονοπωλειακά παρέχει κατώτερες υπηρεσίες από αυτές για τις οποίες συζητάμε (δες post).

Τέλος, βεβαίως περνάς από το customer service για να πας στο tech support, παντως η "πενιχρή" (κάτι χρόνια συνδρομητής ειμαι στη vivodi) πείρα μου λέει ότι ελάχιστες φορές ΔΕΝ κατάφερα να μιλήσω απευθείας με τεχνικό.

manicx
24-08-06, 11:15
Δίνει στους συνδρομητές της, οι οποίοι μάλλον δεν έχουν πρόβλημα να απολαμβάνουν αυτες τις υπηρεσίες έτσι δεν είναι;

Σίγουρα, αλλά το πρώτιστο είναι να γίνεις συνδρομητής. Γιατί αν δεν είσαι, τι να το κάνεις; Είναι σα να είσαι σε μια βιτρίνα μαζί με άλλους 10 και να βλέπεις ένα τύπο πίσω από το τζάμι να βρίσκεται με κανά θεϊκό μωρό.


Δεν γνωρίζω αν ποτέ (ή πΟΤΕ ή Ποτε) θα φτάσει να καλύπτει όλη την Ελλάδα, ή πΟτε :p , αυτό που με ενδιαφέρει πολύ όμως ειναι αν καλύπτει εμένα. Και με καλύπτει.


Ε, αυτό είναι όμως που λέω. Εμένα δεν με καλύπτει για λόγους που έχω προαναφέρει κι εκεί επικεντρώνω το ενδιαφέρον μου. Προσιτές υπηρεσίες για όλους, όχι για τους λίγους.



Επίσης αυτά που λές για την BT μπορεί να ισχύουν, δεν καταρρίπτουν αυτά που λέω. Απλά επιβεβαιώνεις οτι ο ΟΤΕ λειτουργώντας μονοπωλειακά παρέχει κατώτερες υπηρεσίες από αυτές για τις οποίες συζητάμε (δες post).

Παρέχει κατώτερες αλλά πλέον προσιτές σε όλους τους Έλληνες. Και όπως σου είπα, σε μία χώρα όπως η Ελλάδα, όπου ο 40χρονος δεν ξέρει πως ανάβει ο Η/Υ, αυτό είναι επιτυχία.



Τέλος, βεβαίως περνάς από το customer service για να πας στο tech support, παντως η "πενιχρή" (κάτι χρόνια συνδρομητής ειμαι στη vivodi) πείρα μου λέει ότι ελάχιστες φορές ΔΕΝ κατάφερα να μιλήσω απευθείας με τεχνικό.


Δεν εννοοούσα αυτό. Εννοώ το κομμάτι όπου περιμμένεις κανά 30λεπτο πριν αι σιχτιριάσεις και το κλείσεις όπως επίσης και το κομμάτι όπου υποψήφιοι πελάτες απογοητεύονται από το φτωχότατο service του τμήματος εξυπηρέτησης πελατών και καταλήγουν σε άλλους ISPs.

Disconnected
24-08-06, 11:55
Τους τελευταίους μήνες πλήρωνα 67,592 ευρώ ανά μήνα στη Vivodi, για Shared LLU 2048/640 αορίστου. Σήμερα έδωσα 229 ευρώ και το γυρίζω σε "προπληρωμένο" πακέτο, το οποίο ξεκινάει από Σεπτέμβριο (χωρίς καμία διακοπή στη λειτουργία της γραμμής απ'ότι μου είπανε).

Από 68 -> 19 (κι ας πρόκειται να ρίξουν τις τιμές αορίστου) δεν με χαλάει καθόλου :)

Το προπληρωμένο είναι πάντα η πιο συμφέρουσα λύση για αυτόν που δεν σκοπεύει να αλλάξει provider στο προσεχές μέλλον.

incisiv
24-08-06, 11:58
Πολυς κοσμος ακολουθησε αυτη τη λυση γιατι συμφερει.

Anarki
24-08-06, 12:36
Να ρωτήσω κάτι άσχετο εγώ για να μην κάνω νέο τοπικ. Είδα να λέτε οτι σταμάτησε η λειτουργία του DSLPhone στα Χανιά. Εγώ σκεφτόμουν να βάλω full llu vivodi στα Χανιά αλλά μπήκα σε σκέψεις τώρα γιατί θέλω να έχω αριθμό τηλεφώνου. Κοίταξα λίγο το i-call και απο οτι είδα δίνει γεωγραφικούς αριθμούς μόνο σε συγκεκριμένους νομούς και ο νομός Χανίων δεν συμπεριλαμβάνεται σε αυτούς. Υπάρχει κάποια άλλη voip υπηρεσία με την οποία μπορώ να έχω κανονικό αριθμό;
Συγγνώμη για το οφ-τοπικ αλλα πιστεύτω οτι δεν άξιζε να ανοίξω νέο τοπικ για μια απλή ερώτησούλα :oops:

WandereR
24-08-06, 13:03
@anarki, όχι δεν υπάρχει.


Αν και υπάρχει και κάποια δυνατότητα να πάρεις προσωπικούς αριθμους μέσω ΕΕΤΤ αλλά αυτό δεν ξέρω τι ακριβώς είναι να μην σε μπλέκω

users
24-08-06, 13:09
η βιβοντι έχει ελάχιστη χρέωση 1 λεπτό στα τηλεφωνήματα...

:down:

@ ADSLgr.com All rights reserved.