PDA

Επιστροφή στο Forum : χάλια γραμμή ή?



jmilanopsil
21-10-10, 16:13
Καλησπέρα...

Λοιπόν δεν είμαι καθόλου γνώστης για αυτό θα περιγράψω τα γεγονότα λεπτομερώς

λοιπόν πήγα από 4νετ σε οτέ πριν ένα μήνα....την αλλαγή την έκανα για λόγους συχνών αποσυνδέσεων αλλά όπως αποδείχτηκε αργότερα το πρόβλημα ήταν στο modem και όχι στην εταιρεία


.τώρα με οτέ έχω τα εξής στοιχεία

78694



το θέμα είναι ότι με φόρθνετ μετά την αλλαγή του μόντεμ συγχρόνιζα γύρω στο 13 με 14

.όσο ήμουν στη φόρθνετ μου είχαν προτείνει αλλαγή καλωδίωσης σπιτιού

δεν το έκανα λόγω κόστους ,αλλά εν τέλει πήρα κάλωδιο utp5 από το κουτί του σπιτιού

και το έφερα με καναλάκι στο μοντεμ.

το θέμα είναι πως η ταχύτητα που πιάνω είναι ίδια με αυτήν της πρίζας του οτέ...

τώρα με τον οτέ παρατηρώ και χαμηλή ταχύτητα αλλά και αποσυνδέσεις...

να πώ πώς με τεχνικό είχαμε μετρήσει την ταχύτητα στο κουτί του σπιτιού και ήταν 13 με 14

αλλά μέσα στο σπίτι σε όλες τις πρίζες αλλά και στο καλώδιο το εξωτερικό η ταχύτητα έρχεται 9 με 5 ανάλογα με τη μέρα

τι μπόρώ να κάνω?τι φταεί?

συσκευές τηλεφώνου υπάρχουν δυο ένα σταθερό και ένα φάξ όλες με σπλιτερακια:clap:

jasa007
21-10-10, 16:22
Δεν μπορούμε να δούμε τα στατιστικά...

jmilanopsil
21-10-10, 16:29
το έφτιαξα:oneup:

antonis556
21-10-10, 16:30
Σβησε την IP και υπολοιπα

jmilanopsil
21-10-10, 16:36
οκ:oneup:

gio5aMG
21-10-10, 16:49
Ποιό μόντεμ είναι αυτό που έχει πορτοκαλί interface; Σα το Baudtec είναι αλλά σε περτικαλί... :p Με 42 att νομίζω η ταχύτητα είναι εκεί που πρέπει. Μην ξεχνάς ότι στη forthnet ήσουν με snr 6db ενώ εδώ έχεις 9.

jmilanopsil
21-10-10, 16:54
είναι το baudtec connx at work αλλά δεν έχω at work...συμφωνώ απλά αφού χρησιμοποιώ απευθείας καλώδιο από τον κατανεμητή στο modem δεν θα έπρεπε το attenuation να πέσει λίγο και να ανέβει η ταχύτητα?

μίας και η μέτρηση που είχε γίνει στον κατανεμητή έδειχνε 14mbs ταχύτητα?πουσημαίνει ότι έφταιγε η καλωδίωση του σπιτιού?
να και μία φώτο από τα στοιχεία


όταν συνδέεται το modem στην πρίζα του σπιτιού με σπλίττερ....

78695

gio5aMG
22-10-10, 13:31
Το καλώδιο που φέρνεις από τον κατανεμητή είναι απλό τηλεφωνικό; rz11; Πόσα μέτρα περίπου; Τη μέτρηση στον κατανεμητή την έκανες με μικρό καλώδιο και το Baudtec ή με κάποια ειδική συσκευή;

Lapetr
23-10-10, 20:23
Πωωω, κι έκανες και μανούρα να αλλάξεις και στα κάνανε και μούτι! Το ρούτερ το βάζεις κατευθείαν στη γραμή χωρίς σπλίτερ και συνεχίζεις να έχεις την ίδια ταχύτητα? Μήπως να βάλεις κανένα αλλό ρούτερ ή να περάσεις κανα update? Μήπως να τους πάρει ςένα τηλ να τους κράξεις και να δώσεις βλάβη γιατί πήγε για καλύτερα και έχασες κι αυτά που είχες?

Georgevtr
23-10-10, 22:35
είναι το baudtec connx at work αλλά δεν έχω at work...συμφωνώ απλά αφού χρησιμοποιώ απευθείας καλώδιο από τον κατανεμητή στο modem δεν θα έπρεπε το attenuation να πέσει λίγο και να ανέβει η ταχύτητα?
Βασικό.Πέταξε το τενεκεδάκι αυτό που έχεις για ρούτερ και πάρε ένα σωστό μηχάνημα

μίας και η μέτρηση που είχε γίνει στον κατανεμητή έδειχνε 14mbs ταχύτητα?πουσημαίνει ότι έφταιγε η καλωδίωση του σπιτιού?


Ναι.


όταν συνδέεται το modem στην πρίζα του σπιτιού με σπλίττερ....

78695

Με το συγκεκριμένο ρούτερ και με το attn 38-39 που έχεις,συγχρονίζει μια χαρά.

Aνέβασε ένα γράφημα απο την γραμμή σου με το Dmt H το OrbMT.

........Auto merged post: roumanos21r πρόσθεσε 3 λεπτά και 48 δευτερόλεπτα αργότερα ........



να πώ πώς με τεχνικό είχαμε μετρήσει την ταχύτητα στο κουτί του σπιτιού και ήταν 13 με 14

αλλά μέσα στο σπίτι σε όλες τις πρίζες αλλά και στο καλώδιο το εξωτερικό η ταχύτητα έρχεται 9 με 5 ανάλογα με τη μέρα

τι μπόρώ να κάνω?τι φταεί?

συσκευές τηλεφώνου υπάρχουν δυο ένα σταθερό και ένα φάξ όλες με σπλιτερακια:clap:

Ωπς τώρα το είδα.Παρεμβολή.Τσέκαρε το.Σβήσε ότι υπάρχει σπίτι σου και αναψέ τα ένα προς ένα.Απο φούρνο μικροκυμάτων μέχρι το ...ασανσερ.

jmilanopsil
25-10-10, 20:30
ουπς τώρα είδα τις απαντήσεις παιδιά...



Λοιπόν όσον αφορά το ρουτεερ πάει για αλλαγή σύντομα....

οι μετρήσεις στον κατανεμητή έγιναν από το ρουτερ του τεχνικού...επίσης το dmt δεν έχει για baudtec...μπορώ να κάνω κάτι άλλο?

όσον αφορά για το σβήσιμο των συσκευών τι εννοείς?

το καλώδιο είναι utp 5 και έχει μήκος περίπου 6 με 7 μέτρα...



επίσης την κυριακή άλλαξα όλα τα φιλτράκια,έβαλα σε όλεσ τισ πρίζες ανεξαρτήτως ύπαρξης τηλεφώνου η μη

και κέρδισα ένα χιλιάρικο σε ταχύτητα.

εμένα δεν με προβληματίζει αν η καλωδίωση του σπιτιού είναι χάλια αφού έβαλα το εξωτερικό καλώδιο...γιατί όμως ούτε αυτό δεν λειτουργεί...?

matelas
25-10-10, 20:40
@jmilanopsil μια χαρά είναι η γραμμή σου. Για την εξασθένηση που έχει η γραμμή είσαι οκ. Αν δεν έχεις και αποσυνδέσεις είσαι πολύ καλά.

jmilanopsil
25-10-10, 20:47
ναι αλλά το θέμα είναι ότι έξω στο σπίτι η γραμμή έρχεται 13 και μέσα μπαίνει 8 με εννιά και ίσως και 5..΄

το τράβηγμα εξωτερικού καλωδίου δεν βοηθάει...


με φόρθνετ που είχα και το καινούργιο ρούτερ δεν είχα καμία αποσύνδεση και έπιανα 13 με 14...με οτέ με το ζόρι δέκα και πάλι αποσυνδέεται...

ξέρω απέχω αρκετά από το dslam αλλά όταν στο δίπλα τετράγωνο πίανουν 17 με οτέ...ε λέω δε μπορεί κάτι φταίει...

matelas
25-10-10, 20:52
Η forthnet έχει μικρότερο snrm. Αν εξω έχεις 13 και μέσα 8 τότε ξανακοίταξε τις καλωδιώσεις σου, τηλέφωνα, φίλτρα, πρίζες. Γνώμη μου πάντως είναι πως αν είναι σταθερό άστο όπως είναι, για τα στατιστικά είσαι και παραπάνω.

jmilanopsil
25-10-10, 20:59
για να ελέγξω καλωδιώσεις τι ακριβώς κοιτάω?


το θέμα είναι ότι δεν είναι σταθερό το προφίλ...και τα στατιστικά δεν είναι τα ίδια εκτός σπιτιού...

matelas
25-10-10, 21:13
Δες εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=114819). Κατά πάσα πιθανότητα το "πρόβλημα" (για με να δεν υπάρχει πρόβλημα :p ) είναι στον χώρο σου.

ptoma
25-10-10, 21:22
Εξωτική ερώτηση.... μήπως έχεις βάλει φιλτράκι (αυτό που εσύ λες σπλίτερ) και στην μπρίζα του router?

jmilanopsil
26-10-10, 16:54
το ρούτερ συνδέεται στη πρίζα με σπλιτεράκι όχι με adsl filter...


αυτό...μόλις μπορέσω θα κάνω μια μέτρηση στον κατανεμητή να σας πώ τις

ακριβείς τιμές της γραμμής μου πριν μπούν στο σπίτι..

ένα ρουτεράκι για τα στοιχεία της γραμμής μου...που δηλαδή άμα αποσυγχρονίζει τουλαχιστον να βρίσκει μόνο του ξανά τη γραμμή υπάρχει...?

και να συγχρονίζει καλά για το att μου?

blkik
27-10-10, 14:10
Ρε φίλε πλάκα μας κάνεις με 42att πιάνεις 9500 και έχεις και παράπονο.

Πρώτα πρώτα δεν βγαίνουν τα νούμερα που μας λες με 42att το μέγιστο είναι κάτω από 9. Για να πιάσεις 13 με 14 πρέπει να έχεις 36 και κάτω. Δες στο παρακάτω link
http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php

Σίγουρα τα στατιστικά που σου δείχνει το Modem σου είναι λάθος
Αμφιβάλω ακόμα και για τις μετρήσεις του τεχνικού που βρήκε 13 γραμμή. Πάρε ένα καλό router και βάλτο απευθείας στον κατανεμητή και μετά στην πρίζα του οτε ή στο καλώδιο που τράβηξες για να δούμε τα πραγματικά στοιχεία της γραμή σου.

jmilanopsil
27-10-10, 14:40
αυτό λέω ρε παιδιά..


η μέτρηση στην οποία είδα το 13 με 14 μεγκα με τα μάτια μου έγινε από τον τεχνικό με δικό του ρουτερ... στον κατανεμητή απλά αυτό που δεν θυμάμαι είναι πόσο αττ έδειξε τότε...

αυτό που προσπαθώ να πώ είναι υπάρχει κάποιο πρόβλημα στο σπίτι και ΄χανεται το σήμα αλλά δεν μπορώ να το εντοπίσω...

και πίστευα ότι με το εξωτερικό καλώδιο θα το πετύχω αλλά μπα...

πρώτο βήμα να πάρω ρούτερ της προκοπής...

και μετά θα ποστάρω...



απλά τα πράγματα δεν είναι αυτό που φαίνονται πάντα..
εγώ φωνάζω γιατί τα γύρω σπίτια πιάνουν άλλες ταχύτητες πιό νορμάλ...και το δικό μου έχει τόσο χαμηλή:whistle:

jmilanopsil
27-10-10, 22:00
λοιπόν θέλω να ξεκαθαρίσω κάποιες ασάφιες για τις οποίες δεν είμαι σίγουρος
αν τις κάνω καλά...


στην αρχική πρίζα του σπιτιού υπάρχει ένα τηλέφωνο το οποίο έχει σπλίτερ πάνω χωρίς τίποτα άλλο.

στις υπόλοιπες πρίζες υπάρχουν φιλτράκια χωρίς να υπάρχει συσκευή
και μόνο στο δωμάτιο του υπολογιστή υπάρχουν δύο πρίζες οι οποίες η μία έχει το φαξ με σπλίττερ

και η άλλη έχει το ρούτερ η χρησιμοποιώ το εξωτερικό καλώδιο.

είναι καλύτερο φαξ και ιντερνετ να είναι μαζί σε μία?

η να το έχω όπως το έχω τώρα?


καμιά άλλη λεπτομέρεια να έχω κατα νού?

jmilanopsil
01-11-10, 17:56
έρχεται το νέο μόντεμ σήμερα...θα κάνω μετρήσεις σε γραμμή και κατανεμητή και σας ενημερώνω.

το νίωθω κάτι θα αλλάξει

@ ADSLgr.com All rights reserved.