PDA

Επιστροφή στο Forum : Forthnet: Προβλήμα με τον λογαριασμό



gladiator79
30-07-06, 19:27
Ακουστε την ιστορια μου με τους συγκεκριμενους "κυριους":

-Αρχες Ιουλιου παιρνω τηλεφωνο για να διακοψω την συνδρομη μου 1 Bill (ληγει μεσα του μηνα) και να βαλω Τελας.Αφου τοςυ ρωταω τι ακριβως χρειαζεται,μου λενε να στειλω φαξ με τα στοιχεια μου,πραγμα που κανω αμεσως.
-Με βαζουν και περιμενω-ενω εχω κανει ηδη αιτηση στην Τελας-μεχρι τις 18 του μηνα,επειδη λεει "τοτε ακριβως ληγει η συνδρομη".
-Εκεινη την ημερα,καθως και 2 μερες μετα,τους παιρνω τηλ. και ρωταω τι θα γινει με τη διακοπη.Αρχικα,αρχιζουν το γνωστο παραμυθι οτι "καθυστερησε ο οτε",αλλα παιρνωντας τηλε. στον τελευταιο διαπιστωνω οτι πολυ απλα δεν του εχουν στειλει καν την αιτηση διακοπης!Νευριασμενος τους ξαναπαιρνω και τους φοβεριζω οτι θα προχωρησω σε καταγγελια κι ετσι την επομενη μερα,ως δια μαγειας,η γραμμη ειναι κομμενη!
-Επιτελους,απαλευθερωμενος απ'την εταιρια,περιμενω ησυχα τον οτε να μου ενεργοποιησει τη γραμμη.Εν τω μεταξυ,φευγω για ολιγοημερες διακοπες.Οταν γυρναω,διαπιστωνω εκπληκτος 2 πραγματα:ο οτε εχει ηδη ενεργοποιησει την γραμμη (!!!),αλλα η Φορθνετ μου εχει στειλει το λογαριασμο με τους επομενους 2 μηνες για πληρωμη!!!

Και ρωταω τωρα εγω:ειναι δυνατον μετα απ'ολη αυτη την φασαρια για τη διακοπη να εχουν το θρασος να στελνουν και λογαριασμο για να παρουν λεφτα,ενω εχει ηδη διακοπει η γραμμη και το ξερουν πολυ καλα?2 πραγματα μπορει να συμβαινουν:ή υπαρχει τελεια ασυννενοησια μεταξυ των διαφορων τμηματων της εταιριας ή νομιζουν οτι οι πελατες ειναι αβουλα οντα που πληρωνουν οτιδηποτε τοςυ ερχεται χωρις να το διαβαζουν.Δυστυχως,νομιζω οτι ισχυει το δευτερο.

Φυσικα,θα τους παρω αυριο (μιας και σημερα κανεις δεν απανταγε) και θα τους τακτοποιησω.Οχι μονο λεφτα δε θα παρουν,αλλα αν επιμεινουν θα προχωρησει και σε καταγγελια στο ΙΝΚΑ.Αυτο που με ανησυχει ειναι οτι,παρολο που η νεα συνδεση ειναι 1024,βλεπω οτι η γραμμη παραμενει στα 384-τουλαχιστον ετσι λεει το ρουτερ,αν και οι μετρησεις μου εβγαλαν αρκετα παραπανω (περιπου 45).Λετε να εχουν κανει καμια λαδια και να ξαναπηραν στον οτε λεγοντας τους να με ξανασυνδεσουν μ'αυτους???Θα τους παρει και θα τους σηκωσει!!!:mad::mad::mad:

anon
30-07-06, 21:45
Κατα τις ενεργοποιήσεις βάζουν συνήθως 384, και μετά άλλο τμήμα, αφού έχει ενημερωθεί για την ενεργοποίηση, δίνει την τελικη ταχύτητα (συνήθως). Οπότε περιμενε 2-3 εργάσιμες ημέρες πρώτα.

eye
31-07-06, 01:45
Μήπως είχες αορίστου χρόνου 1 bill που έχει δέσμευση για 1 χρόνο και σου ήρθε λογαριασμός?

NetJim
31-07-06, 03:31
Τι να πείς ρε φίλε το μόνο που μπορώ να σου πώ είναι κουράγιο και εμείς μαζί σου.
Αυτα τα πράγματα μόνο στον Ελλαδιστάν που ζούμε συμβαίνουν.
Ενημέρωσε εαν έχεις νέα!!!

gladiator79
31-07-06, 10:47
Μήπως είχες αορίστου χρόνου 1 bill που έχει δέσμευση για 1 χρόνο και σου ήρθε λογαριασμός?
Ναι,αυτην ειχα,αλλα τους ειχα ειδοποιησει τηλεφωνικως,με φαξ και εμαιλ οτι θελω να τη διακοψω 15 μερες πριν ληξει & μου ειχαν πει οτι τα ειχαν λαβει και ολα ηταν ενταξει...το περιεργο ειναι οτι ο λογαριασμος εκδοθηκε την ιδια ημερα που κοπηκε η γραμμη (19 Ιουλιου)!

eye
31-07-06, 11:36
Ναι,αυτην ειχα,αλλα τους ειχα ειδοποιησει τηλεφωνικως,με φαξ και εμαιλ οτι θελω να τη διακοψω 15 μερες πριν ληξει & μου ειχαν πει οτι τα ειχαν λαβει και ολα ηταν ενταξει...το περιεργο ειναι οτι ο λογαριασμος εκδοθηκε την ιδια ημερα που κοπηκε η γραμμη (19 Ιουλιου)!

Τότε είσαι θύμα της ελληνικής γραφειοκρατίας. Προφανώς το λογιστήριο της εταιρείας δεν ενημερώθηκε για την διακοπή και έστειλε λογαριασμό. Δεν χρειάζεται να τον πληρώσεις και ζήτησε τους να σου στείλουν κάποιο έγγραφο ότι δεν οφείλεις τίποτα γιατί στην ελλάδα ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται. Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι πως εταιρίες που ο υπολογιστής και τα δίκτια είναι η δουλειά τους δεν έχουν online συνδεδεμένες τις υπηρεσίες τους και λειτουργούν αυτόνομα γιατί δεν είναι μόνο η συγκεκριμένη εταιρεία που κάνει τέτοιες βλακείες.

minovg
01-08-06, 01:06
Ακουστε την ιστορια μου με τους συγκεκριμενους "κυριους":

-Αρχες Ιουλιου παιρνω τηλεφωνο για να διακοψω την συνδρομη μου 1 Bill (ληγει μεσα του μηνα) και να βαλω Τελας.Αφου τοςυ ρωταω τι ακριβως χρειαζεται,μου λενε να στειλω φαξ με τα στοιχεια μου,πραγμα που κανω αμεσως.
-Με βαζουν και περιμενω-ενω εχω κανει ηδη αιτηση στην Τελας-μεχρι τις 18 του μηνα,επειδη λεει "τοτε ακριβως ληγει η συνδρομη".
-Εκεινη την ημερα,καθως και 2 μερες μετα,τους παιρνω τηλ. και ρωταω τι θα γινει με τη διακοπη.Αρχικα,αρχιζουν το γνωστο παραμυθι οτι "καθυστερησε ο οτε",αλλα παιρνωντας τηλε. στον τελευταιο διαπιστωνω οτι πολυ απλα δεν του εχουν στειλει καν την αιτηση διακοπης!Νευριασμενος τους ξαναπαιρνω και τους φοβεριζω οτι θα προχωρησω σε καταγγελια κι ετσι την επομενη μερα,ως δια μαγειας,η γραμμη ειναι κομμενη!
-Επιτελους,απαλευθερωμενος απ'την εταιρια,περιμενω ησυχα τον οτε να μου ενεργοποιησει τη γραμμη.Εν τω μεταξυ,φευγω για ολιγοημερες διακοπες.Οταν γυρναω,διαπιστωνω εκπληκτος 2 πραγματα:ο οτε εχει ηδη ενεργοποιησει την γραμμη (!!!),αλλα η Φορθνετ μου εχει στειλει το λογαριασμο με τους επομενους 2 μηνες για πληρωμη!!!

Και ρωταω τωρα εγω:ειναι δυνατον μετα απ'ολη αυτη την φασαρια για τη διακοπη να εχουν το θρασος να στελνουν και λογαριασμο για να παρουν λεφτα,ενω εχει ηδη διακοπει η γραμμη και το ξερουν πολυ καλα?2 πραγματα μπορει να συμβαινουν:ή υπαρχει τελεια ασυννενοησια μεταξυ των διαφορων τμηματων της εταιριας ή νομιζουν οτι οι πελατες ειναι αβουλα οντα που πληρωνουν οτιδηποτε τοςυ ερχεται χωρις να το διαβαζουν.Δυστυχως,νομιζω οτι ισχυει το δευτερο.

Φυσικα,θα τους παρω αυριο (μιας και σημερα κανεις δεν απανταγε) και θα τους τακτοποιησω.Οχι μονο λεφτα δε θα παρουν,αλλα αν επιμεινουν θα προχωρησει και σε καταγγελια στο ΙΝΚΑ.Αυτο που με ανησυχει ειναι οτι,παρολο που η νεα συνδεση ειναι 1024,βλεπω οτι η γραμμη παραμενει στα 384-τουλαχιστον ετσι λεει το ρουτερ,αν και οι μετρησεις μου εβγαλαν αρκετα παραπανω (περιπου 45).Λετε να εχουν κανει καμια λαδια και να ξαναπηραν στον οτε λεγοντας τους να με ξανασυνδεσουν μ'αυτους???Θα τους παρει και θα τους σηκωσει!!!:mad::mad::mad:
Βασικά μην κάνεις καταγγελία στο ΙΝΚΑ (εκεί κανείς δεν απαντάει), αλλά στο www.efpolis.gr (Γραμματεία Καταναλωτή του Υπουργείου Ανάπτυξης). Στέλνεις με μέιλ την καταγγελία στο info@efpolis.gr Από εκεί στέλνουν κοινοποίηση εντός 10 ημερών. Στο λέω από προσωπική εμπειρία. ;)

frap
01-08-06, 02:17
Οταν γυρναω,διαπιστωνω εκπληκτος 2 πραγματα:ο οτε εχει ηδη ενεργοποιησει την γραμμη (!!!),αλλα η Φορθνετ μου εχει στειλει το λογαριασμο με τους επομενους 2 μηνες για πληρωμη!!!

Και ρωταω τωρα εγω:ειναι δυνατον μετα απ'ολη αυτη την φασαρια για τη διακοπη να εχουν το θρασος να στελνουν και λογαριασμο για να παρουν λεφτα,ενω εχει ηδη διακοπει η γραμμη και το ξερουν πολυ καλα?2 πραγματα μπορει να συμβαινουν:ή υπαρχει τελεια ασυννενοησια μεταξυ των διαφορων τμηματων της εταιριας ή νομιζουν οτι οι πελατες ειναι αβουλα οντα που πληρωνουν οτιδηποτε τοςυ ερχεται χωρις να το διαβαζουν.Δυστυχως,νομιζω οτι ισχυει το δευτερο.

Φυσικα,θα τους παρω αυριο (μιας και σημερα κανεις δεν απανταγε) και θα τους τακτοποιησω.Οχι μονο λεφτα δε θα παρουν,αλλα αν επιμεινουν θα προχωρησει και σε καταγγελια στο ΙΝΚΑ.

Τα'χεις πάρει άγρια με την όλη υπόθεση και δεν σε αδικώ, αλλά πάρε τους ένα τηλ. και μίλησέ τους όμορφα... θα το αναγνωρίσουν το λάθος τους τους και θα σου στείλουν πιστωτικό λογαριασμό. Πιθανότατα ο λογαριασμός που σου στειλανε είχε ήδη εκδοθεί πριν κοπεί η γραμμή (ή ενημερωθεί το σύστημά τους για την αλλαγή τέλος πάντων...)

Εμένα τουλάχιστον αυτό έκαναν και μου γύρισαν και τα λεφτά που χρέωσαν την πιστωτική μου σε τραπεζικό λογαριασμό.

-Κ.

pan.nl
01-08-06, 03:07
Τα'χεις πάρει άγρια με την όλη υπόθεση και δεν σε αδικώ, αλλά πάρε τους ένα τηλ. και μίλησέ τους όμορφα... θα το αναγνωρίσουν το λάθος τους τους και θα σου στείλουν πιστωτικό λογαριασμό. Πιθανότατα ο λογαριασμός που σου στειλανε είχε ήδη εκδοθεί πριν κοπεί η γραμμή (ή ενημερωθεί το σύστημά τους για την αλλαγή τέλος πάντων...)

Εμένα τουλάχιστον αυτό έκαναν και μου γύρισαν και τα λεφτά που χρέωσαν την πιστωτική μου σε τραπεζικό λογαριασμό.

-Κ.

Συμφωνώ και επαυξάνω. Και σε 'μένα συνέβη το ίδιο, τους πήρα τηλέφωνο, τα είπαμε ήρεμα και τον επόμενο μήνα μου έστειλαν ένα πιστωτικό τιμολόγιο και όλα καλά. Πρόκειται πιθανότατα για μη έγκαιρη ενημέρωση του λογιστηρίου.

Φιλικά

poptart
01-08-06, 13:03
Μου έχει συμβεί κι εμένα στο παρελθόν. Δεν είναι τίποτα σπουδαίο, ένας απλός αντιλογισμός γίνεται και τελειώνει το θέμα.

miv
01-08-06, 13:46
Δυστυχως υπαρχει ασυνεννοησια μεταξυ λογιστηριου και διευθυνσης πελατων. Κανε καταγγελια, αλλα φυσικα οχι στο ΙΝΚΑ. Θα σου πουν να γινεις μελος και να πληρωνεις συνδρομες. Να πας στη γενικη γραμματεια καταναλωτη ή στο συνηγορο του πολιτη.

gladiator79
02-08-06, 11:02
Δεν καταλαβαινω γιατι αλλαξε ο τιτλος του θεματος.Ειναι μηπως ψεματα πως αυτο που εκανε η Φορθνετ δειχνει ανευθυνοτητα και θρασος?Ή μηπως καποιοι εδω μεσα θελουν να μην τα λεμε στα ισια στις εταιριες που κοιτανε να μας εκμεταλλευτουν?:down:

Για την ιστορια,εκανα ηδη καταγγελια,αφου επικοινωνησα με την εταιρια & αφου με εστελναν επι μιση ωρα απ'τον ενα στον αλλο,στο τελος δηλωσαν αγνοια,ενω ειχαν το θρασος να μου πουν πως "για να εκδοθηκε ο λογαριασμος,δε θα εχει γινει διακοπη"!!!Φυσικα,τους ειπα οτι οχι μονο δεν προκειται να τους πληρωσω,αλλα θα προχωρησω & στις απαραιτητες καταγγελιες.

Κατα τα αλλα,ειναι μονο ενα "προβλημα στο λογαριασμο"...:mad::rolleyes:

@ ADSLgr.com All rights reserved.