PDA

Επιστροφή στο Forum : ΔΕΝ ΣΥΓΧΡΟΝΙΖΕΙ ΣΤΑ 3,6 km !!!



mpetou
31-07-06, 13:21
Λοιπών με adsl conn-x 384 σε PSTN γραμμή με dslam siemens-xlink-p50-1 και 2 modems speedtouch 536 ενα δικο μου και ενα του τεχνικου του οτε δεν μπορω να πετύχω συνχρονισμό στα 3,6 km.
2 δικαιολογιες μου είπε ο οτε:
1) Η απόσταση.
2) Οτι τα καλώδια είναι εναέρια.
Μπορεί καποιος που γνωριζει το θέμα, να μου πει αν ισχυει αυτό η με δουλεύει ο οτε ;
Δήλωσα βλάβη στο 121 2 φορές αλλα δεν μπορούν να το φτιάξουνε μου είπανε.
Υπάρχει περιπτωση να βαριούντε ή να μην τους συμφέρει να το φτίαξουνε ;
Ξέρει κανείς ισως τι αλλο μπορεί να φταίει ;

cmos
31-07-06, 13:34
Λοιπών με adsl conn-x 384 σε PSTN γραμμή με dslam siemens-xlink-p50-1 και 2 modems speedtouch 536 ενα δικο μου και ενα του τεχνικου του οτε δεν μπορω να πετύχω συνχρονισμό στα 3,6 km.
2 δικαιολογιες μου είπε ο οτε:
1) Η απόσταση.
2) Οτι τα καλώδια είναι εναέρια.
Μπορεί καποιος που γνωριζει το θέμα, να μου πει αν ισχυει αυτό η με δουλεύει ο οτε ;
Δήλωσα βλάβη στο 121 2 φορές αλλα δεν μπορούν να το φτιάξουνε μου είπανε.
Υπάρχει περιπτωση να βαριούντε ή να μην τους συμφέρει να το φτίαξουνε ;
Ξέρει κανείς ισως τι αλλο μπορεί να φταίει ;

Aπό εδώ http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=19417 θα δεις ότι όχι μόνο συγχρονίζει αλλά και πιάνει περίπου 5 Mbps ιδανικά.

Το θέμα όμως είναι είσαι 3,6 km από τον ΟΤΕ "οδικά" (γιατί αυτό δεν λέει τίποτα) ή πραγματική απόσταση καλωδίου ΟΤΕ = 3,6 km ?

cmos
31-07-06, 13:47
να ζητήσεις να μετρήσουν την εξασθένιση της γραμμής σου

mpetou
31-07-06, 13:50
τα καλώδια πάνε κατα μηκος του δρομου και ισως είναι και λιγοτερο απο 3,6 km

cmos
31-07-06, 14:17
Γενικά μετά τα 3.5 km για πολλές γραμμές ADSL αρχίζουν τα προβλήματα. Λόγω του μεγάλου μήκους καλωδίου συσσωρεύονται πολλά κομμάτια χαλκού με προβλημα θορύβου και απωλειών.

Νομίζω πρέπει να σου πουν την εξασθένιση και το θόρυβο της γραμμής σου και αν είναι δυνατόν να δοκιμάσουν με SIEMENS modem (speedstream) μήπως και αυτό καταφέρει να κλειδώσει. Το 536 είναι από τα καλύτερα modems για "μακριές" γραμμές. Μια έσχατη δοκιμή θα ήταν να του περάσεις το τελευταίο firmware 6.1.0.5. και να ξαναδοκιμάσεις.

Αν η γραμμή σου είναι θορυβώδης ναι πραγματικά είσαι στα όρια που το πρωτόκολλο ADSL μπορεί να δουλέψει

blackshadow84
31-07-06, 14:21
Που μένεις γιατι έχω και εγώ παρόμοιο πρόβλημα!

mpetou
31-07-06, 18:37
νομός Ηρακλείου σε ένα χωριό.
Αλλά πείτε μου τι να κανω για να μου το φτιαξουνε
γιατι μου λενε δε φτιαχνει .
ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ

frap
01-08-06, 01:30
Αν είναι το (2) πρέπει να το γνωρίζουν αυτοί. Ζήτα να σε ενημερώσουν υπεύθυνα (δλδ, εγγράφως!!). Αλλά αν είναι αυτό, μάλλον δεν φτιάχνεται έτσι απλά...
Σχετικά με το (1), αν και το μήκος που αναφέρεις δεν το δικαιολογεί, ίσως η παλαιότητα του δικτύου στην περιοχή σου σε συνδοιασμό με μικρή διατομή σύρματος να δημιουργεί το πρόβλημα. Σε τέτοια περίπτωση μην περιμένεις λύση σύντομα... το μόνο που μπορούν να κάνουν είναι να σου αλλάζουν ζεύγη (αν υπάρχουν ελεύθερα στο trunk) ώστε να πετύχουν κάποιο που να δουλεύει.

Ερώτηση: Με μοντεμ, τι ταχύτητες έπιανες;
Ερώτηση 2: Ο τεχνικός δοκίμασε από την μπρίζα του σπιτιού σου μόνο ή και από το "κουτί" στην είσοδο (ή κάπου εκεί) της οικοδομής/μονοκατοικίας;

mpetou
01-08-06, 07:44
Με modem επιανα 64kbps isdn.
Ο τεχνικός δοκίμασε και απο το κουτι και απο την πρίζα.

frap
01-08-06, 08:13
Με modem επιανα 64kbps isdn.
Δεν άλλαξες σε PSTN εε; Οπότε δεν είσαι σε κατά λάθος πάνω σε PCM...


Ο τεχνικός δοκίμασε και απο το κουτι και απο την πρίζα.
Οπότε αποκλείεται και το δίκτυο του σπιτιού σου...

Αν ξαναεπικοινωνήσεις, πίεσέ τους να δοκιμάσουν κι από το ΚΑΦΑΟ της γειτονιάς (το γκρι κουτί κάπου σε κάποιο πεζοδρόμιο πάνω σε τσιμεντένιο βάθρο...) μήπως και το πρόβλημα είναι εκεί. Κάποιο άλλο μέλος τους είχε καταφέρει, το πρόβλημα εντοπίστηκε από εκεί προς το σπίτι του και ο ΟΤΕ σχετικά γρήγορα πέρασε νέο καλώδιο προς την οικοδομή...

Αλλιώς ... :down:

mpetou
01-08-06, 14:14
Εκει είναι αγροτικη περιοχη και δεν εχει καφάο.
(Μου ειπανε οτι δοκιμασανε το modem στο κεντρο και συνχρονιζε)
Oσο για την isdn είναι αλλη τηλεφωνικη γραμμη με αλλο αριθμο δεν είναι η pstn.
Τωρα θα κανω αιτηση και με την isdn και ειδωμεν.
Λέτε η isdn να πιάνει καλύτερα σε προβληματικές γραμμές σε μακρυνές αποστάσεις ;

frap
01-08-06, 22:16
Εκει είναι αγροτικη περιοχη και δεν εχει καφάο.
(Μου ειπανε οτι δοκιμασανε το modem στο κεντρο και συνχρονιζε)
Προφανώς...


Oσο για την isdn είναι αλλη τηλεφωνικη γραμμη με αλλο αριθμο δεν είναι η pstn.
Ε, για την PSTN τότε αν είχες χρησιμοποιήσει ποτέ μοντεμ, τι ταχύτητες είχες. Ή δανείσου ένα από κάποιον και δοκίμασε να πάρεις κάπου να δεις τώρα. Αν είσαι σε PCM, δεν θα πιάνεις πάνω από 33.6k στην καλύτερη. Και φυσικά no-adsl!!!

Διαβάζοντας ότι είσαι σε αγροτική περιοχή είναι πολύ πιθανό το πρόβλημά σου με την PSTN είναι ότι είναι ότι πέφτει σε PCM. Η ταχύτητα κλειδώματος PSTN modem είναι μια ένδειξη, αλλά μπορείς και να τους ρωτήσεις εάν ισχύει κάτι τέτοιο. Εάν ισχύει, μπορείς επίσης να τους ζητήσεις να σε βγάλουν προκειμένου να παίξει η adsl.


Τωρα θα κανω αιτηση και με την isdn και ειδωμεν.
Λέτε η isdn να πιάνει καλύτερα σε προβληματικές γραμμές σε μακρυνές αποστάσεις ;Όχι, δεν ισχύει κάτι τέτοιο.
Υπάρχει όμως πιθανότητα να είναι το ζεύγος καλωδίων της ISDN καλύτερης ποιότητας, άσχετα από το ότι είναι ISDN. Επίσης, στις ISDN δεν γίνεται να υπάρχει PCM....

Όλα αυτά φυσικά με την προϋπόθεση ότι οι τηλεφωνικές γραμμές στην περιοχή σου ΔΕΝ είναι εναέριες έτσι;...

mpetou
02-08-06, 04:19
Δυστηχώς είναι εναέριες και οι 3 γραμμές. 2 pstn και 1 isdn.
Το pcm τι είναι ;

axeman
02-08-06, 10:39
Δεν νομίζω ότι το προβλημα οφείλεται στις εναέριες γραμμές αλλα στην ποιότητα και την παλαιότητα του χαλκου. Κανε αυτό που προτεινε ο cmos και ρωτησε τους για την εξασθένιση της γραμμής.

frap
02-08-06, 11:05
3.6 km εναέριες γραμμές;;; :nono:

Το adsl ΔΕΝ παίζει σε εναέριες γραμμές.... Υπάρχει πολύ μεγάλος θόρυβος. Ειδικά εάν η απόσταση που καλύπτεται είναι μεγάλη. Κάπου, κάποτε, είχα δει κάποιο έγγραφο από τον ΟΤΕ που έγραφε για τις προϋποθέσεις και το ανέφερε και αυτό σαν "αναγκαία" για την παροχή της υπηρεσίας. Και επειδή δεν δικαιολογούνται να μην το γνώριζαν αυτό στον ΟΤΕ (το δίκτυό τους είναι) νομίζω πως μπορείς να διεκδικήσεις πίσω και το τέλος ενεργοποίησης.

Υπάρχει κάποιος στην περιοχή σου που έχει adsl και να έχεις οπτική επαφή μαζί του; Αν ναι, μπορείς να συζητήσεις μαζί του για ασύρματο δίκτυο! Η εμβέλεια εύκολα φτάνει το 1-2km, ειδικά σε περιοχές χωρίς δόμηση.

Το PCM είναι μία διάταξη που πολυπλέκει πολλές αναλογικές γραμμές συνδρομητών σε ένα ζεύγος χαλκού που καταλήγει στο κέντρο του ΟΤΕ. Μπαίνει συνήθως σε περιοχές όπου τα ζεύγη που ξεκινούν από το κέντρο του ΟΤΕ δεν επαρκούν για να καλυφθούν όλοι οι συνδρομητές.

@ ADSLgr.com All rights reserved.