PDA

Επιστροφή στο Forum : Η επόμενη μέρα της wind



makis
23-10-10, 12:07
Το βέβαιο πάντως είναι, σύμφωνα με τον διευθύνοντα σύμβουλο κ. Ν. Ζαρκαλή, ότι η εταιρεία δεν προτίθεται να πάει σε νέο «πόλεμο» τιμών καθώς, όπως ανέφερε ο ίδιος, η αγορά κινητής τηλεφωνίας στη χώρα μας δουλεύει με πολύ μικρά περιθώρια κέρδους λόγω του εξοντωτικού ανταγωνισμού, κάτι που δεν θεωρείται υγιές. Σύμφωνα με τον κ. Ζαρκαλή, η διοίκηση της εταιρείας σκέπτεται σοβαρά το rebranding, δηλαδή την αλλαγή του ονόματός της και του σήματος, καθώς αυτά είναι καταχωρισμένα στο προηγούμενο ιδιοκτησιακό καθεστώς της Weather Ιnvestments.

Πηγή http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=19&artId=362394&dt=22/10/2010 το βήμα on line
Πάλι αλλαγή oνόματος :hmm:

blkik
23-10-10, 12:51
Όταν τα έλεγα εγώ ότι τελείωσε η Wind κάποιοι λέγαν ότι δεν ξέρω τι λέω

Τώρα που πωλήθηκε-σωθηκε ξανά θα αλλάξει όνομα για 4η φορά.
Το μόνο θετικό είναι ότι η σβήστηκαν τα χρέη της αφού αγοράστηκε από τους δανειστές της.

sta8ista
23-10-10, 20:08
Φίλε μου συμφωνώ απόλυτα. Και στο τέλος την πληρώνουμε εμείς που είμαστε συνδρομητές. Εγώ δεν πιστεύω πα΄ντως ότι θα πάει πακλύτερα γιατί αυτοί που την πήραν χάσαν ήδη πολλά για να δεχτούν να χώσουν κιάλλα για να την ανεβάσουν.

opener
23-10-10, 21:47
...
Σύμφωνα με τον κ. Ζαρκαλή, η διοίκηση της εταιρείας σκέπτεται σοβαρά το rebranding, δηλαδή την αλλαγή του ονόματός της και του σήματος, καθώς αυτά είναι καταχωρισμένα στο προηγούμενο ιδιοκτησιακό καθεστώς της Weather Ιnvestments.

Πηγή http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=19&artId=362394&dt=22/10/2010 το βήμα on line
Πάλι αλλαγή oνόματος :hmm:
Και;
Υπαρχει προβλημα αν αντι Wind ονομαστει τωρα "Earth Wind and Fire"?
http://www.earthwindandfire.com/
:p


Φίλε μου συμφωνώ απόλυτα. Και στο τέλος την πληρώνουμε εμείς που είμαστε συνδρομητές. Εγώ δεν πιστεύω πα΄ντως ότι θα πάει πακλύτερα γιατί αυτοί που την πήραν χάσαν ήδη πολλά για να δεχτούν να χώσουν κιάλλα για να την ανεβάσουν.
Τι "την πληρωνουμε εμεις", αλλαξαν οι τιμες;

makis
24-10-10, 00:36
Ήμουν συνδρομητής σταθερής-κινητής(η οποία έγινε καρτοκινητή)-ίντερνετ της wind.
Από θέμα κάλυψης στην καρτοκινητή(που ακόμα διατηρώ),και ποιότητας σταθερής τηλεφωνίας(που πλέον δεν έχω)δεν έχω,και ούτε είχα ιδιαίτερα προβλήματα.
Στο θέμα ίντερνετ είχα αρκετά.
Νομίζω ότι η συγκεκριμένη εταιρεία δεν έχει υποδομές στο θέμα ίντερνετ,και ούτε πηστέυω ότι ποτε θα αποκτήσει,γιατί δεν κάνει απολύτος τίποτε απλός τα παίρνει .......
Ενας δυσαρεστημένος πελάτης της wind σταθερής-ίντερνετ.
Και πηστέψτε με ότι πάντα ένας δυσαρεστημένος πελάτης δημιουργεί άλλους 10 αυτό είναι αλυσίδα και νόμος ....

opener
24-10-10, 07:13
Ήμουν συνδρομητής σταθερής-κινητής(η οποία έγινε καρτοκινητή)-ίντερνετ της wind.
Από θέμα κάλυψης στην καρτοκινητή(που ακόμα διατηρώ),και ποιότητας σταθερής τηλεφωνίας(που πλέον δεν έχω)δεν έχω,και ούτε είχα ιδιαίτερα προβλήματα.
Στο θέμα ίντερνετ είχα αρκετά.
Νομίζω ότι η συγκεκριμένη εταιρεία δεν έχει υποδομές στο θέμα ίντερνετ,και ούτε πηστέυω ότι ποτε θα αποκτήσει,γιατί δεν κάνει απολύτος τίποτε απλός τα παίρνει .......
Ενας δυσαρεστημένος πελάτης της wind σταθερής-ίντερνετ.
Και πηστέψτε με ότι πάντα ένας δυσαρεστημένος πελάτης δημιουργεί άλλους 10 αυτό είναι αλυσίδα και νόμος ....
κατανοητα μεν, ασχετα δε και με τον τιτλο και με το πρωτο μηνυμα του θεματος......

makis
24-10-10, 12:12
Καλημέρα απόλυτα σωστός opener ...Μάλλον πρέπει να ανοίξω νέο θέμα γιατί απλά ήθελα και εγώ να καταθέσω την άποψη μου

kapodistrias
24-10-10, 13:37
Έχω 2 συνδέσεις double play και στη μια έχω προσθέσει και το κινητό.

Δεν θα έλεγα οτι έχω πρόβλημα μέχρι τώρα...

Εγώ πάντως αισιοδοξώ για το μέλλον.

stMike
24-10-10, 19:25
Το rebranding είναι μάλλον υποχρεωτικό καθώς το όνομα wind είναι ιδιοκτησία του προηγούμενου ιδιοκτήτη. Φυσικά πέρα από το όνομα πρέπει να αλλάξουν αρκετά πράγματα. Αυτό που εμένα με προβληματίζει είναι ότι οι νέοι ιδιοκτήτες δεν είναι του χώρου. Συγκεκριμένα είναι οι δανειστές της προηγούμενης ιδιοκτησίας. Αγοράζοντας την wind με την διαγραφή των χρεών αυτό που κάνουν είναι να προσπαθούν να αποτρέψουν την χρεωκοπία της εταιρείας που θα τους άφηνε απλήρωτους, και να την μεταπωλήσουν ξανά. Δε νομίζω ότι θα επενδύσουν μακροπρόθεσμα.

iakoboss7
25-10-10, 07:32
και ποιος θα την παρει? :p

thenetpoet
25-10-10, 10:20
Το rebranding είναι μάλλον υποχρεωτικό καθώς το όνομα wind είναι ιδιοκτησία του προηγούμενου ιδιοκτήτη. Φυσικά πέρα από το όνομα πρέπει να αλλάξουν αρκετά πράγματα. Αυτό που εμένα με προβληματίζει είναι ότι οι νέοι ιδιοκτήτες δεν είναι του χώρου. Συγκεκριμένα είναι οι δανειστές της προηγούμενης ιδιοκτησίας. Αγοράζοντας την wind με την διαγραφή των χρεών αυτό που κάνουν είναι να προσπαθούν να αποτρέψουν την χρεωκοπία της εταιρείας που θα τους άφηνε απλήρωτους, και να την μεταπωλήσουν ξανά. Δε νομίζω ότι θα επενδύσουν μακροπρόθεσμα.

παιδια, η εταιρεία έχει και κέρδη και διαθέσιμα κεφάλαια για επενδύσεις, Εκτός των άλλων, οι νέοι ιδιοκτήτες θα βάλουν και άλλα 420m.
Τώρα το όνομα είναι νομίζω αδιάφορο αν θα λέγεται Χ ή Ψ. Πάντως μη ξεχνάμε οτι και πριν λεγόταν ΤΙΜ ενώ δεν είχε καμία σχέση με την TIM Italia. Απλά είχε "νοικιάσει" το brand name.

dbal
25-10-10, 10:37
Όταν τα έλεγα εγώ ότι τελείωσε η Wind κάποιοι λέγαν ότι δεν ξέρω τι λέω
Το μόνο θετικό είναι ότι η σβήστηκαν τα χρέη της αφού αγοράστηκε από τους δανειστές της.

Μήπως αυτές οι δυο δηλώσεις είναι λίγο αντιφατικές??? Γιατί ξέρω άλλες "υγιείς" εταιρείες με βουνό χρέη που ψάχνουν να πουληθούν απεγνωσμένα, έχουν ξεχάσει τι πάει να πει διαφήμιση και marketing και άλλα τέτοια υγιή...αυτές δεν είναι τελειωμένες???

Και όσον αφορά το rebranding, καλό για την μάζα και τις αρχές του marketing δεν είναι αλλά ο συνειδητοποιημένος πελάτης (όπως οι χρήστες του forum μας :oneup: ) δεν επηρεάζεται από αυτά - αν κρίνει θετικά μια εταιρεία την επιλέγει και μην ξεχνάμε οτι αυτή την φορά η αλλαγή, αν τελικά γίνει, θα είναι αναγκαστική λόγω δικαιωμάτων στο όνομα Wind από τον Sawiris, και μόνο σε περίπτωση που δεν τα βρουν στο οικονομικό.

μπλες
25-10-10, 17:44
για τα μπαζα ειταν και για τα μπαζα θα ειναι:down::down::down::down::down:

iliask
25-10-10, 18:31
το θέμα είναι σχετικά απλό γι εμάς τους καταναλωτες.... Η εταιρεια αλλάξε χέρια και απαλάχτηκε απο τις δανειακες τις υποχρεωσεις .Επιπλέον οι νέοι ιδιοκτητες βάζουν καποια επιπλέον χρημάτα για να τρέξει το μαγαζί. Αυτο μπορεί να σημαινει εξαγορές- επενδυσεις κτλ κτλ . Το γεγονός ότι δενειναι του χώρου δεν έχει απολύτως καμία σχέση , Φανταζομαι πως υπάρχουν απειρα funds που κατέχουν εταιρειες με εντελώς αγνωστο αντικειμενο για τους ιδιοκτητες τους οι οποιοι όμως φροντιζουν να τοποθετουν στη διοικηση σχετικους με το αντικειμενο.
Και εαν η προθεση είναι να πουλήσουν στη συνέχεια θα το κανουν αφου θα έχουν προθεση να βγάλουν και για να βγάλουν θα πρέπει να έχουν νεους πελάτες και να μην χάνουν τους ηφιστάμενους αρα βελτιωση των υπηρεσιων ..... Μακαρί να πανε καλύτερα τα πραγματα !

makis
25-10-10, 18:35
Εγώ πάντος πηστέυω ότι τα 24 Gbit διασύνδεση με εξωτερικό είναι πάρα πολύ λίγα.
Η εταιρεία από την αρχή της μέχρι και τώρα πηστέυω ότι κάνει βήματα χελώνας

thenetpoet
26-10-10, 10:38
Εγώ πάντος πηστέυω ότι τα 24 Gbit διασύνδεση με εξωτερικό είναι πάρα πολύ λίγα.
Η εταιρεία από την αρχή της μέχρι και τώρα πηστέυω ότι κάνει βήματα χελώνας

φιλε μου, εφ'όσον λες οτι είναι λίγα, σημαίνει οτι γνωριζεις και τα στατιστικά χρήσης τους, δηλαδή αν είναι γεμάτες οι διασυνδέσεις προς το internet.
Το πρόβλημα, αν και όπου υπάρχει, συνήθως δεν βρίσκεται στις διεθνείς διασυνδέσεις που είναι αρκετά φθηνές, αλλά στο backhauling από τα llu στα κεντρικά. Εκεί δημιουργείται συνήθως το congestion και οχι στο internet, και ο βέλτιστος τρόπος για να λυθεί είναι η διασύνδεση με ίνα.

Revolution
26-10-10, 11:32
Φίλε μου συμφωνώ απόλυτα. Και στο τέλος την πληρώνουμε εμείς που είμαστε συνδρομητές. Εγώ δεν πιστεύω πα΄ντως ότι θα πάει πακλύτερα γιατί αυτοί που την πήραν χάσαν ήδη πολλά για να δεχτούν να χώσουν κιάλλα για να την ανεβάσουν.

Πως ακριβως την πληρωνουμε εμεις (συνδρομητες) ?

Georgevtr
26-10-10, 14:03
Πως ακριβως την πληρωνουμε εμεις (συνδρομητες) ?

Στην ταλαιπωρία,στους τυρχάπαστους της ΤΥ,στις αλλαγές ονόματος-τερματικών κλπ.
Φτάνουν?:hmm:

nyannaco
26-10-10, 14:20
Βάζεις στην αριστερή πλευρά της ζυγαριάς τα χρήματα που πληρώνεις, και στη δεξιά το πακέτο που παίρνεις. Το πακέτο περιλαμβάνει τόσο τις υπηρεσίες όσο και την ταλαιπωρία. Αν κρίνεις ότι η ζυγαριά γέρνει δεξιά μένεις, αλλιώς φεύγεις. Η απόφαση είναι δική σου. Τόσο απλά. Καμία επιτροπή τηλεπικοινωνιών ή ό,ποιος άλλος φορέας δεν μπορεί να καθορίσει την πορεία και το μέλλον ενός παρόχου όσο η ίδια η αγορά.

amoydar
26-10-10, 14:32
Βάζεις στην αριστερή πλευρά της ζυγαριάς τα χρήματα που πληρώνεις, και στη δεξιά το πακέτο που παίρνεις. Το πακέτο περιλαμβάνει τόσο τις υπηρεσίες όσο και την ταλαιπωρία. Αν κρίνεις ότι η ζυγαριά γέρνει δεξιά μένεις, αλλιώς φεύγεις. Η απόφαση είναι δική σου. Τόσο απλά. Καμία επιτροπή τηλεπικοινωνιών ή ό,ποιος άλλος φορέας δεν μπορεί να καθορίσει την πορεία και το μέλλον ενός παρόχου όσο η ίδια η αγορά.

:oneup:

Revolution
26-10-10, 15:12
Στην ταλαιπωρία,στους τυρχάπαστους της ΤΥ,στις αλλαγές ονόματος-τερματικών κλπ.
Φτάνουν?:hmm:

Τοτε γιατι δεν πας στις σιγουρες δοκιμασμενες και ψημενες λυσεις και πειραματιζεσαι?

blkik
27-10-10, 12:16
γιατί πολύ απλά κρίνεις ότι η ζυγαριά γέρνει δεξιά.
Η wind είναι ίσως η μοναδική εταιρεία που γέρνει αριστερα

@ ADSLgr.com All rights reserved.