PDA

Επιστροφή στο Forum : Τεχνικο Τμημα του ΟΤΕ και τα θαυματα του...



maxtak
23-10-10, 14:08
Περιστέρι, περιοχή Αγ. Αντώνης (δηλαδή δίπλα στα κεντρικά του ΟΤΕ Περιστερίου).
Σε εργασίες εργοταξίου (Δ. Γούναρη και Πλαπούτα) κόβονται την Πέμπτη το πρωί 3 καλώδια ΟΤΕ. Κάποια στιγμή την Πέμπτη(21/10/2010) περνά συνεργείο του ΟΤΕ και ανανεώνει το ραντεβού για Παρασκευή πρωί(22/10/2010) για αποκατάσταση της βλάβης.(του κοψίματος δηλαδή).
Παρασκευή πρωί το συνεργείο πάει και ενώνει τα καλώδια.
Η βλάβη στις τηλεφωνικές γραμμές ΔΕΝ αποκαθίσταται. Τηλεφωνική επικοινωνία με 121(βλάβες) δηλώνεται (εκ μέρους μας) συνέχιση της βλάβης...ενώ λίγες ώρες αργότερα το Τεχν. Τμήμα "κλείνει" το πρόβλημα σαν αποκατάσταση. Και φυσικά εκ μέρους μας δηλώνεται εκ νέου η Παραμονή του προβλήματος.
Σαββάτο πρωί επειδή συνεχίζεται το πρόβλημα επικοινωνία με 121 για ενημέρωση. Η τηλεφωνήτρια μας ενημερώνει πως έγιναν προσπάθειες για να αποκατασταθεί το πρόβλημα με ηλεκτρονικό τρόπο που δεν στέφθηκε με επιτυχία οπότε εδοθει πάλι στο τεχν. Τμήμα για επι τόπου διερεύνηση του προβλήματος....
Ακόμα Δεν έχει εμφανιστεί συνεργείο στην περιοχή........

Χωρίς άλλα σχόλια
:whistle::whistle::whistle::hmm:

antonispgs
23-10-10, 14:48
ναι μωρε, τι ψαχνεις να βρεις. Εγω μια απλη αναβαθμιση ζητησα και απο την Τεταρτη δεν εχω ιντερνετ. Ουτε τηλεφωνο δε με εχουν παρει και ας εχει ολοκληρωθει ο ψηφιακος ελεγχος απο χτες. Εχει και χαρακτηρα "επειγον" η βλαβη μου, οπως μου ειπαν στο 121. ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

emeliss
23-10-10, 15:02
Γρήγορα απεκατέστησαν την καλωδιακή. Αλλά τώρα το πιθανότερο είναι να έρθεις αντιμέτωπος με την προσπάθεια μείωσης του κόστους και να μην υπάρχουν συνεργεία μέσα στο Σαββατοκύριακο. Αν είναι έτσι θα πάει από Δευτέρα.

Fragkiskos.K
23-10-10, 15:19
Δεν μου κάνει εντύπωση, είναι η κλασσική διαδικασία που ακολουθεί πάντα ο ΟΤΕ. Και όπως είπε και ο emellis, γρήγορα κάνανε. Όντως απο Δευτέρα :whistle:

maxtak
23-10-10, 16:03
Ένας από τους λόγους που το έγραψα είναι για την Ελληνική "λαμογιά"..:να κλείσω εγώ στα γρήγορα την βλάβη (και ας μην έχει αποκατασταθεί δηλωμένα),και όσοι έχουν πρόβλημα(τουλάχιστον μια ολόκληρη γειτονιά ) θα ξανακαλεσουν (μετά την Δευτέρα γιατί μέχρι τότε θα πιστεύουν ακόμα πως ισχύει η βλάβη που έχουν δώσει ήδη!!),εγώ να φαίνομαι γρήγορος και σωστός στην δουλειά μου...!!!
Αν και από τεχνικής άποψης πιστεύω πως ΔΕΝ έγινε σωστή τεχνική δουλειά(αποκατάσταση καλωδιακής)
..... είναι φυσικό όταν γίνεται ένα έργο να υπάρξουν και προβλήματα...

maxtak
25-10-10, 20:12
Ένας από τους λόγους που το έγραψα είναι για την Ελληνική "λαμογιά"..:να κλείσω εγώ στα γρήγορα την βλάβη (και ας μην έχει αποκατασταθεί δηλωμένα),και όσοι έχουν πρόβλημα(τουλάχιστον μια ολόκληρη γειτονιά ) θα ξανακαλεσουν (μετά την Δευτέρα γιατί μέχρι τότε θα πιστεύουν ακόμα πως ισχύει η βλάβη που έχουν δώσει ήδη!!),εγώ να φαίνομαι γρήγορος και σωστός στην δουλειά μου...!!!
Αν και από τεχνικής άποψης πιστεύω πως ΔΕΝ έγινε σωστή τεχνική δουλειά(αποκατάσταση καλωδιακής)
..... είναι φυσικό όταν γίνεται ένα έργο να υπάρξουν και προβλήματα...

....συνέχεια ενημέρωσης...
Από τα μέχρι τώρα στοιχεία η αποκατάσταση της "καλωδιακής" δεν πήγε και πολύ καλά....
Σε αρκετούς συνδρομητές ΔΕΝ έχει αποκατασταθεί ακόμα η βλάβη..!! (που πάλι τεχνικά σημαίνει πως το συνεργείο έκανε μάλλον "Δημοσιοϋπαλληλική δουλειά"....!!!!)
Υπομονή και επιμονή….
Ίσως κάποια στιγμή αποφασίσουμε (σαν λαός και εργαζόμενοι) να έχουμε επαγγελματική συνείδηση και όχι ΔημοΣιοΥπαλληλική
:):):whistle::whistle:

redcom7
25-10-10, 21:12
εμενα μου λενε εδω και 20 μερες οτι ειναι προβλημα απο την ΕΥΔΑΠ και δεν εχω τηλεφωνο καθολου απο ιντερνετ μονο βραδυνες ωρες..

ubuntubu
25-10-10, 21:17
Μεγάλο τμήμα των τεχνικών εργασιών στον ΟΤΕ,εδώ και καιρό έχει δοθεί σε εργολάβους.
Με ότι αυτό συνεπάγεται για την ποιότητα των εκτελούμενων έργων.
Μέσα σ'αυτά και οι καλωδιακές βλάβες ,δηλαδή οι βλάβες στα υπόγεια καλώδια.
Οπότε "Δημοσιοϋπαλληλική δουλειά" είχαμε κατα πάσα πιθανότητα απο ιδιώτη και έτσι τα σχόλια γυρίζουν μπούμερανγ.

Ότι πληρώνεις παίρνεις Μιχάλη !

emeliss
25-10-10, 21:25
Οπότε "Δημοσιοϋπαλληλική δουλειά" είχαμε κατα πάσα πιθανότητα απο ιδιώτη και έτσι τα σχόλια γυρίζουν μπούμερανγ.
Βασικά δεν γυρίζουν. Απλά μετατρέπονται σε σχόλια περί μεγιστοποίησης κέρδους σε βάρος των πελατών όλων των παρόχων. Τι τον νοιάζει τον καθένα αν ο ιδιώτης εργολάβος ή ο ιδιώτης ΟΤΕ τα κάνει χάλια εξαιτίας κάποιου πρότζεκτ μείωσης κόστους. Ένα και το αυτό είναι.

maxtak
25-10-10, 21:26
Μεγάλο τμήμα των τεχνικών εργασιών στον ΟΤΕ,εδώ και καιρό έχει δοθεί σε εργολάβους.
Με ότι αυτό συνεπάγεται για την ποιότητα των εκτελούμενων έργων.
Μέσα σ'αυτά και οι καλωδιακές βλάβες ,δηλαδή οι βλάβες στα υπόγεια καλώδια.
Οπότε "Δημοσιοϋπαλληλική δουλειά" είχαμε κατα πάσα πιθανότητα απο ιδιώτη και έτσι τα σχόλια γυρίζουν μπούμερανγ.

Ότι πληρώνεις παίρνεις Μιχάλη !

..Να είσαι σίγουρος, πως η συγκεκριμένη "δουλειά" έγινε από "έμπειρους" και ειδικευμένους τεχνικούς του Ο.Τ.Ε. και η βλάβη-κόψιμο- έγινε σε απόσταση 200 μέτρων από το κεντρικό κατάστημα και έδρα των τεχνικών.... και όπως είπα στο πρώτο μήνυμα ήρθαν άμεσα ελέγξανε το κόψιμο και έδωσαν ραντεβού για την επόμενη το πρωί...!!
......
:whistle::whistle::whistle:

cmaniac
25-10-10, 21:41
η συγκεκριμένη "δουλειά" έγινε από "έμπειρους" και ειδικευμένους τεχνικούς του Ο.Τ.Ε.

Συγνωμη που επεμβαινω σ αυτη την ωραια συζητηση, αλλα για το τελευταιο πραγμα που μπορεις να κατηγορησεις εναν τεχνικο του ΟΤΕ ειναι η εμπειρια του. Εχει μπει σε εγκαταστασεις με περισσοτερα μαζεμενα καλωδια, απ οσα θα δεις εσυ σε ολη σου τη ζωη..

ubuntubu
25-10-10, 21:47
..Να είσαι σίγουρος, πως η συγκεκριμένη "δουλειά" έγινε από "έμπειρους" και ειδικευμένους τεχνικούς του Ο.Τ.Ε. και η βλάβη-κόψιμο- έγινε σε απόσταση 200 μέτρων από το κεντρικό κατάστημα και έδρα των τεχνικών.... και όπως είπα στο πρώτο μήνυμα ήρθαν άμεσα ελέγξανε το κόψιμο και έδωσαν ραντεβού για την επόμενη το πρωί...!!
......
:whistle::whistle::whistle:
Ε τότε το μόνο που μπορώ να πώ είναι πως "Συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες "

maxtak
25-10-10, 21:53
Συγνωμη που επεμβαινω σ αυτη την ωραια συζητηση, αλλα για το τελευταιο πραγμα που μπορεις να κατηγορησεις εναν τεχνικο του ΟΤΕ ειναι η εμπειρια του. Εχει μπει σε εγκαταστασεις με περισσοτερα μαζεμενα καλωδια, απ οσα θα δεις εσυ σε ολη σου τη ζωη..


..θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου όσον αφορά την "εμπειρία"....
αυτό όμως δεν σημαίνει πως ένας έμπειρος, για τους οποιουσδήποτε δικούς του λόγους, δεν μπορεί να "απαξιώσει" κάποια στιγμή την "εμπειρία" και εργασία του.....

ubuntubu
25-10-10, 22:03
..θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου όσον αφορά την "εμπειρία"....
αυτό όμως δεν σημαίνει πως ένας έμπειρος, για τους οποιουσδήποτε δικούς του λόγους, δεν μπορεί να "απαξιώσει" κάποια στιγμή την "εμπειρία" και εργασία του.....
Ανασφάλεια στο εργασιακό περιβάλλον.
Μείωση αποδοχών.
Εντατικοποίηση στην εργασία.
Αναξιοκρατία.
Το γήρας ού γαρ έρχεται μόνον...
Καταρρακωμένο ηθικό.
Φτάνουν αυτά για αρχή;

agrelaphon
26-10-10, 14:36
Μην κάνετε την τρίχα τριχιά. Οι καλωδιακές βλάβες μερικές φορές αργούν στην αποκατάσταση. Δεν είναι utp τα υπόγεια καλώδια

maxtak
26-10-10, 14:46
Μην κάνετε την τρίχα τριχιά. Οι καλωδιακές βλάβες μερικές φορές αργούν στην αποκατάσταση. Δεν είναι utp τα υπόγεια καλώδια
:whistle::whistle::whistle::whistle::whistle::whistle::whistle::whistle:
Μάλλον δεν διάβασες σωστά από την αρχή.
Η καλωδιακή βλάβη, επειδή έγινε μέσα σε εργοτάξιο, την είδαν άμεσα και όπως φαίνεται στην αρχή.. ήρθε το συνεργείο την επόμενη μέρα και την επισκεύασε...
Δεν έγινε όμως σωστά η αποκατάσταση και κάποια τηλέφωνα (αρκετά από πληροφορίες) ΔΕΝ αποκαταστάθηκαν.
Απο εκει και μετά αρχιζουν τα θαύματα του Ο.Τ.Ε.
:whistle::whistle::whistle::whistle::whistle::whistle::whistle::whistle::whistle:

agrelaphon
26-10-10, 15:05
:whistle::whistle::whistle::whistle::whistle::whistle::whistle::whistle:
Μάλλον δεν διάβασες σωστά από την αρχή.
Η καλωδιακή βλάβη, επειδή έγινε μέσα σε εργοτάξιο, την είδαν άμεσα και όπως φαίνεται στην αρχή.. ήρθε το συνεργείο την επόμενη μέρα και την επισκεύασε...
Δεν έγινε όμως σωστά η αποκατάσταση και κάποια τηλέφωνα (αρκετά από πληροφορίες) ΔΕΝ αποκαταστάθηκαν.
Απο εκει και μετά αρχιζουν τα θαύματα του Ο.Τ.Ε.
:whistle::whistle::whistle::whistle::whistle::whistle::whistle::whistle::whistle:

Δεν το είπα μόνο για σένα :whistle::whistle::whistle::whistle::whistle::whistle::whistle:
Το 121 τι λέι δεν μας είπες πάντως :whistle::whistle::whistle::whistle::whistle::whistle:

maxtak
26-10-10, 15:36
Δεν το είπα μόνο για σένα :whistle::whistle::whistle::whistle::whistle::whistle::whistle:
Το 121 τι λέι δεν μας είπες πάντως :whistle::whistle::whistle::whistle::whistle::whistle:


δεν θέλω να αντιδικήσω μαζί σου αλλά το τι λέει το 121 το γράφω και στο 1ο post μου.
από την Δευτέρα και μετά η ενημέρωση από το 121 είναι πως "το Τεχν. Τμήμα θα έρθει να δει την βλάβη εντός της ημέρας" και σήμερα η ενημέρωση ήταν πως αφού"δεν θα πρόλαβαν , ίσως, χθες θα έρθουν σήμερα"........
:whistle::whistle::whistle::whistle::whistle::whistle::whistle::whistle::whistle:

maxtak
27-10-10, 16:37
....Με τα πολλά ήρθαν σήμερα (από τις 10 περίπου) και τελείωσαν σχεδόν τώρα...με αποκατάσταση της βλάβης....

(φαίνεται,από ψιθύρους, πως είχαν αφήσει και άλλα προβλήματα από παλαιότερα)
(πάλι από ψιθύρους το πρώτο συνεργείο αποκατάστασης της καλωδιακής "μπέρδεψε" και συνέδεσε ανάποδα καλώδια)
:whistle::whistle::whistle::whistle:

wesker
29-10-10, 10:20
....Με τα πολλά ήρθαν σήμερα (από τις 10 περίπου) και τελείωσαν σχεδόν τώρα...με αποκατάσταση της βλάβης....

(φαίνεται,από ψιθύρους, πως είχαν αφήσει και άλλα προβλήματα από παλαιότερα)
(πάλι από ψιθύρους το πρώτο συνεργείο αποκατάστασης της καλωδιακής "μπέρδεψε" και συνέδεσε ανάποδα καλώδια)
:whistle::whistle::whistle::whistle:

Tέλος καλό όλα καλά δηλαδή. Άντε τους περιμένω τώρα και από εδω, που είμαι απο την τετάρτη το απόγευμα χωρίς τηλέφωνο και το internet έχει ανεβάσει att 50. Όχι μόνο σε εμένα δηλαδή όλη η πολυκατοικία είναι χωρίς τηλ και ιντερνετ......

Highlander
29-10-10, 11:26
Ο ΟΤΕ αν δεν κάνει άρση της βλάβης σε 48 ώρες είναι υποχρεωμένος να σου δώσει πίσω χρήματα από το πάγιο.
Πριν 10 ημέρες είχα παρόμοιο θέμα, αλλά δεν καταχωρούσαν την βλάβη επειδή ήταν γενική.
Την τρίτη ημέρα τα είχα πάρει και ήμουν έτοιμος να αρχίσω πάλι διαδικασίες ΙΝΚΑ κλπ, το διόρθωσαν.

Κλείνουν τις βλάβες άσχετα το πραγματικό αποτέλεσμα για να μην δίνουν πίσω χρήματα.

Απλά ΑΙΣΧΟΣ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.