PDA

Επιστροφή στο Forum : Hol Λάρισα



karinakis
23-10-10, 15:06
παιδιά μενω Λάρισα, στο κέντρο, Μανδηλαρά με Παναγούλη συγκεκριμένα. Εχω forthnet αλλα πάνω από 3,8 δεν είδα ποτέ παρόλου που πληρώνω ως είθιστε μέχρι 24Mbps. Προσανατολίζομαι για hol τώρα. Υπάρχει κάποιος εδώ κοντά που την χρησιμοποιεί να εκφέρει άποψη σχετικά με τις ταχύτητες

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

giorgosk
25-10-10, 20:40
Τι να σου πω βρε φίλε !!!!!!

sdikr
25-10-10, 20:42
Αν μας δώσεις τα νούμερα απο τα στατιστικά του ρουτερ θα βοηθούσε,
σε γενικές γραμμές η Hol συγχρονίζει χαμηλότερα

tasanas
29-10-10, 00:07
Για να πιάνεις μόλις 3.8 μάλλον είσαι μακρία από το DSLAM. Φυσικά για να σου πούμε σίγουρα δώσε χαρακτηριστικά γραμμής. Αν δε σου επιτρέπει η γραμμή σου για παραπάνω όπου και να πας δε θα πετύχεις κάτι καλύτερο.

MaFiOzOs_GR
31-10-10, 15:33
παιδιά μενω Λάρισα, στο κέντρο, Μανδηλαρά με Παναγούλη συγκεκριμένα. Εχω forthnet αλλα πάνω από 3,8 δεν είδα ποτέ παρόλου που πληρώνω ως είθιστε μέχρι 24Mbps. Προσανατολίζομαι για hol τώρα. Υπάρχει κάποιος εδώ κοντά που την χρησιμοποιεί να εκφέρει άποψη σχετικά με τις ταχύτητες

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Για σου γείτονα (μένω Μανδηλαρά με Ρουσβελτ! :p), η αλήθεια είναι ότι πιάνεις πολύ λίγο....
Σε πιο Α/Κ υπάγεσαι; Ακαδημία;;;
Εγώ που είμαι 200m μακριά σου υπάγομαι στο "Μεταμόρφωση" πάντως..... :hmm:

Δώσε μας τα χαρακτηριστικά της γραμμής σου να δούμε τι παίζει και μετά θα σου πω και εντυπώσεις απο HOL (στατιστικά router, speedtests και δε συμμαζεύεται...) :oneup:

........Auto merged post: MaFiOzOs_GR πρόσθεσε 11 λεπτά και 12 δευτερόλεπτα αργότερα ........

@sdikr

Γίνεται να συγχωνευτούν τα 4 νήματα, που αφορούν την Hol στην Λάρισα, σε ένα;; :hmm:

1 (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=279406) + 2 (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=315983) + 3 (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=439708) + και το παρόν

karinakis
31-10-10, 17:43
Για σου γείτονα (μένω Μανδηλαρά με Ρουσβελτ! :p), η αλήθεια είναι ότι πιάνεις πολύ λίγο....
Σε πιο Α/Κ υπάγεσαι; Ακαδημία;;;
Εγώ που είμαι 200m μακριά σου υπάγομαι στο "Μεταμόρφωση" πάντως..... :hmm:

Δώσε μας τα χαρακτηριστικά της γραμμής σου να δούμε τι παίζει και μετά θα σου πω και εντυπώσεις απο HOL (στατιστικά router, speedtests και δε συμμαζεύεται...) :oneup:

........Auto merged post: MaFiOzOs_GR πρόσθεσε 11 λεπτά και 12 δευτερόλεπτα αργότερα ........

@sdikr

Γίνεται να συγχωνευτούν τα 4 νήματα, που αφορούν την Hol στην Λάρισα, σε ένα;; :hmm:

1 (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=279406) + 2 (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=315983) + 3 (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=439708) + και το παρόν



Εγώ υπάγομαι στο κέντρο της Ακαδημίας.
Κάποιες ενδείξεις από το router μου:

Line Mode ADSL2+ Line State Show Time
Line Power State L0 Line Up Time 05:16:00:58
Line Coding Trellis On Line Up Count 2

Statistics Downstream Upstream
Line Rate 4329 Kbps 395 Kbps
Attainable Line Rate 5332 Kbps 368 Kbps
Noise Margin 5.6 dB 4.8 dB
Line Attenuation 71.5 dB 32.7 dB
Output Power 0.0 dBm 12.9 dBm
MSGC (number of bytes in overhead channel message) 53 12
B (number of bytes in Mux Data Frame) 29 24
M (number of Mux Data Frames in FEC Data Frame) 8 8
T (Mux Data Frames over sync bytes) 5 2
R (number of check bytes in FEC Data Frame) 12 12
S (ratio of FEC over PMD Data Frame length) 1.7622 15.8505
L (number of bits in PMD Data Frame) 1144 107
D (interleave depth) 32 4
Delay 14 15
Super Frames 30141003 28803418
Super Frame Errors 10513 0
RS Words 1111449502 3134759
RS Correctable Errors 1260466 16
RS Uncorrectable Errors 178109 0
HEC Errors 9727 0
OCD Errors 22 0
LCD Errors 0 0
Total Cells 704271273 563263
Data Cells 819810670 13051
Bit Errors 0 0
Total ES 11593 9
Total SES 244 0
Total UAS 154 0

valen_gr
31-10-10, 21:14
εχεις κανει λαθος με τα φιλτρα σου. διορθωσε το .
Το att των 71.5 db ειναι απο εκει...

karinakis
02-11-10, 08:34
εχεις κανει λαθος με τα φιλτρα σου. διορθωσε το .
Το att των 71.5 db ειναι απο εκει...

τι εννοείς valen_g;;;; μπορείς να μου δώσεις αναλυτικότερες οδηγίες;;

Ευχαριστώ

karinakis
02-11-10, 10:44
τι εννοείς valen_g;;;; μπορείς να μου δώσεις αναλυτικότερες οδηγίες;;

Ευχαριστώ

επιπλέον άλλαξα φιλτράκι, άλλαξα spliter δοκίμασα και με άλλο router τα ίδια

valen_gr
02-11-10, 20:31
εννοώ οτι att 70+ db δεν υπαρχει, και μαλιστα στην ταχυτητα αυτη. Τετοια βλεπω οταν εχει μπει λαθος φιλτρο. Δοκιμασε χωρις ΤΙΠΟΤΑ συνδεμενο σε καμια πριζα (ουτε τηλεφωνα, ουτε φιλτρα,φαξ κλπ) και ΜΟΝΟ το ρουτερ, απευθειας, χωρις φιλτρο και πες μας εαν εχεις αλλαγη.

karinakis
05-11-10, 11:28
εννοώ οτι att 70+ db δεν υπαρχει, και μαλιστα στην ταχυτητα αυτη. Τετοια βλεπω οταν εχει μπει λαθος φιλτρο. Δοκιμασε χωρις ΤΙΠΟΤΑ συνδεμενο σε καμια πριζα (ουτε τηλεφωνα, ουτε φιλτρα,φαξ κλπ) και ΜΟΝΟ το ρουτερ, απευθειας, χωρις φιλτρο και πες μας εαν εχεις αλλαγη.

λοιπόν valen

ακολούθησα τη συμβουλή σου και σύνδεσα την γραμμή απευθείας χωρίς να παρεμβάλλεται φιλτράκι, τηλέφωνο, splitter. Η αλλαγή ήταν θεαματική. Σου παραθέτω παρακάτω τις νέες ενδείξεις μου :

Line Mode ADSL2+ Line State Show Time
Line Power State L0 Line Up Time 00:00:33:37
Line Coding Trellis On Line Up Count 10

Statistics Downstream Upstream
Line Rate 19484 Kbps 533 Kbps
Attainable Line Rate 21864 Kbps 584 Kbps
Noise Margin 6.4 dB 8.9 dB
Line Attenuation 9.0 dB 5.2 dB
Output Power 0.0 dBm 10.3 dBm


επομένως τι ακριβώς φταίει;;; το φιλτράκι;;; το splitter; η γραμμή

Πάντως σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σου. Χρησιμότατες.

........Auto merged post: karinakis πρόσθεσε 80 λεπτά και 52 δευτερόλεπτα αργότερα ........


λοιπόν valen

ακολούθησα τη συμβουλή σου και σύνδεσα την γραμμή απευθείας χωρίς να παρεμβάλλεται φιλτράκι, τηλέφωνο, splitter. Η αλλαγή ήταν θεαματική. Σου παραθέτω παρακάτω τις νέες ενδείξεις μου :

Line Mode ADSL2+ Line State Show Time
Line Power State L0 Line Up Time 00:00:33:37
Line Coding Trellis On Line Up Count 10

Statistics Downstream Upstream
Line Rate 19484 Kbps 533 Kbps
Attainable Line Rate 21864 Kbps 584 Kbps
Noise Margin 6.4 dB 8.9 dB
Line Attenuation 9.0 dB 5.2 dB
Output Power 0.0 dBm 10.3 dBm


επομένως τι ακριβώς φταίει;;; το φιλτράκι;;; το splitter; η γραμμή

Πάντως σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σου. Χρησιμότατες.

Valen_gr κάτι άλλο που διαπίστωσα μόλις τώρα είναι το εξής :

αφού έκανα τον έλεγχο συνδέοντας απευθείας την γραμμή πάνω στο router με αποτελέσματα αυτά που προανέφερα έκανα ξανά την σύνδεση όπως την είχα πριν.
Απλά ξέχασα να βάλω στο φιλτράκι και συνέδεσα μόνο το spliter. Πάλι έχω υψηλή ταχύτητα αλλά διακόπτεται η σύνδεσή μου όταν μιλάω στο τηλέφωνο!!! Το φιλτράκι που σου λέω μου είχαν πει να το συνδέσω πριν από την γραμμή. Στη συνέχεια η γραμμή καταλήγει πανω στο spliter και από κει στο router. Τι νομίζεις ότι φταίει τώρα;;;

MaFiOzOs_GR
05-11-10, 13:38
Statistics Downstream Upstream
Line Rate 19484 Kbps 533 Kbps
Attainable Line Rate 21864 Kbps 584 Kbps
Noise Margin 6.4 dB 8.9 dB
Line Attenuation 9.0 dB 5.2 dB
Output Power 0.0 dBm 10.3 dBm

21864 kbps;;;;;;;;; :blink:
Χάθηκε να συνδέομαι και γω στην "Ακαδημία" και να πιάνω τόσο;
200 μέτρα μακριά από σένα μένω ρε γμτ....:whip:

Παρόλα αυτά έχεις λίγο upload.Έπρεπε να κλειδώνει κάπου στα 900+ :hmm:


Απλά ξέχασα να βάλω στο φιλτράκι και συνέδεσα μόνο το spliter. Πάλι έχω υψηλή ταχύτητα αλλά διακόπτεται η σύνδεσή μου όταν μιλάω στο τηλέφωνο!!! Το φιλτράκι που σου λέω μου είχαν πει να το συνδέσω πριν από την γραμμή. Στη συνέχεια η γραμμή καταλήγει πανω στο spliter και από κει στο router. Τι νομίζεις ότι φταίει τώρα;;;

Μα γιατί να έχεις και φιλτρακι και splitter; Βάλε μόνο το splitter στην πρίζα της γραμμής και μετά στην έξοδο DSL σύνδεσε το router, και στην έξοδο phone σύνδεσε το τηλέφωνο.Δες και εδώ (http://www.hol.gr/files/support/hol_dp_manual.pdf) ένα σχήμα. Τα φιλτράκια τα χρειάζεσαι για τα υπόλοιπα τηλέφωνα που βρίσκονται στα υπόλοιπα δωμάτια.

valen_gr
05-11-10, 21:41
xexe, ημουν σιγουρος :p
Απλα εχεις βαλει φιλτρο + σπλιτερ, κατι που δεν ειναι απαραιτητο. Το σπλιτερ ειναι ηδη απο μονο του φιλτρο.
Και τα δυο μαζι = προβλημα.
Απο το γεγονος οτι οταν εχεις μονο το σπλιτερ χωρις το φιλτρο και αποσυνδεεται το ιντερνετ οταν μιλας στο τηλεφωνο, θα κανω μια εικασια οτι εχεις προβληματικο σπλιτερ.
Δοκιμασε να το αντικαταστήσεις με αλλο.


.... εκτος και εαν ισχυει αυτο που λέει ο μαφιοζος, δηλαδη εχεις αλλα τηλεφωνα σε αλλα δωματια χωρις φιλτρα, εαν ειναι οντως ετσι, βαζεις κι εκει φιλτρα.

Παντως προβλημα γραμμης δεν δειχνει να ειναι, αλλα συνδεσμολογιας προβλημα!

giorgosk
06-11-10, 02:55
Karinakis ειδες το φως το αληθινό τώρα ε.

karinakis
06-11-10, 08:11
xexe, ημουν σιγουρος :p
Απλα εχεις βαλει φιλτρο + σπλιτερ, κατι που δεν ειναι απαραιτητο. Το σπλιτερ ειναι ηδη απο μονο του φιλτρο.
Και τα δυο μαζι = προβλημα.
Απο το γεγονος οτι οταν εχεις μονο το σπλιτερ χωρις το φιλτρο και αποσυνδεεται το ιντερνετ οταν μιλας στο τηλεφωνο, θα κανω μια εικασια οτι εχεις προβληματικο σπλιτερ.
Δοκιμασε να το αντικαταστήσεις με αλλο.


.... εκτος και εαν ισχυει αυτο που λέει ο μαφιοζος, δηλαδη εχεις αλλα τηλεφωνα σε αλλα δωματια χωρις φιλτρα, εαν ειναι οντως ετσι, βαζεις κι εκει φιλτρα.

Παντως προβλημα γραμμης δεν δειχνει να ειναι, αλλα συνδεσμολογιας προβλημα!
κάτι τέτοιο υποψιάζομαι και εγώ valen_gr.

Δεν υπάρχουν άλλα τηλέφωνα στο σπίτι. Ένα και μοναδικό. Όσο αφορά το σπλιτερ μπορώ να αγοράσω ένα οποιοδήποτε;;;;;; το ρουτερ που εχω ειναι το siemens cl-110. Χρειάζομαι κάποιο συγκεκριμένο για το ρουτερ μου;;;; τι προτείνεις;;;;

Ευχαριστώ

MaFiOzOs_GR
06-11-10, 12:23
Ένα απλό splitter για PSTN θα την κάνει την δουλειά....

Notis007
10-11-10, 21:17
Ενδοιαφέρεται ένας συγγενής μου να βάλει HOL, καθώς είναι με σύνδεση Vodafane και τον θα τον βόλευε να συνδυάσει το internet με τη HOL, γιατί του βγαίνει ποιό οικονομικά. Μένει στην Δήμητρας (κοντάς με τη Φιλλενήνων(κόμβος ΟΤΕ)) και με Conn-x 8 Mbps που ήταν δεν είχε πρόβλημα ποτέ.

Μένει κανένας συμπολίτης εκεί κοντά που να έχει HOL, να πει αν είναι ικανοποιημένος από τη συνδρομή (διακοπές σύνδεσης, ποιότητα κόμβου). Η γραμμή (24άρα) είναι με ταχύητα ικονοποιητική; πλησιάζει στα 24 ή είναι κακή;

Ευχαριστώ για οποιαδήποτε πληροφορία.

nikolas17
10-11-10, 21:22
Ενδοιαφέρεται ένας συγγενής μου να βάλει HOL, καθώς είναι με σύνδεση Vodafane και τον θα τον βόλευε να συνδυάσει το internet με τη HOL, γιατί του βγαίνει ποιό οικονομικά. Μένει στην Δήμητρας (κοντάς με τη Φιλλενήνων(κόμβος ΟΤΕ)) και με Conn-x 8 Mbps που ήταν δεν είχε πρόβλημα ποτέ.

Μένει κανένας συμπολίτης εκεί κοντά που να έχει HOL, να πει αν είναι ικανοποιημένος από τη συνδρομή (διακοπές σύνδεσης, ποιότητα κόμβου). Η γραμμή (24άρα) είναι με ταχύητα ικονοποιητική; πλησιάζει στα 24 ή είναι κακή;

Ευχαριστώ για οποιαδήποτε πληροφορία.

Αυτό που ρωτάς είναι πολύ υποκειμενικό. Στη ποιότητα υπηρεσίας παίζει άμεσο ρόλο η γραμμή (ο χαλκός) που έχει ο συγγενής σου μέχρι το σπίτι του. Αν έχει ακόμα το conn-x και μπορεί να ανεβάσει στατιστικά θα ήταν πολύ χρήσιμο.
Σε γενικές γραμμές πάντως κι εφόσον λες ότι δεν είχε πρόβλημα, ούτε τώρα θα έχει ειδικά αφού είναι κοντά στο Α/Κ. :)

........Auto merged post: nikolas17 πρόσθεσε 0 λεπτά και 54 δευτερόλεπτα αργότερα ........


κάτι τέτοιο υποψιάζομαι και εγώ valen_gr.

Δεν υπάρχουν άλλα τηλέφωνα στο σπίτι. Ένα και μοναδικό. Όσο αφορά το σπλιτερ μπορώ να αγοράσω ένα οποιοδήποτε;;;;;; το ρουτερ που εχω ειναι το siemens cl-110. Χρειάζομαι κάποιο συγκεκριμένο για το ρουτερ μου;;;; τι προτείνεις;;;;

Ευχαριστώ

Δοκίμασες μια άλλη τηλεφωνική συσκευή μήπως αυτή που έχεις προκαλεί βραχυκύκλωμα?

Notis007
10-11-10, 23:47
Αυτό που ρωτάς είναι πολύ υποκειμενικό. Στη ποιότητα υπηρεσίας παίζει άμεσο ρόλο η γραμμή (ο χαλκός) που έχει ο συγγενής σου μέχρι το σπίτι του. Αν έχει ακόμα το conn-x και μπορεί να ανεβάσει στατιστικά θα ήταν πολύ χρήσιμο.
Σε γενικές γραμμές πάντως κι εφόσον λες ότι δεν είχε πρόβλημα, ούτε τώρα θα έχει ειδικά αφού είναι κοντά στο Α/Κ. :)

Υποκειμένικό ως ένα σημείο είναι αυτά. Είναι σε σχετικά νέα πολυκατοικία 10ετίας (όπως το λάβει κανείς) και με την προηγούμενη σύνδεση ήταν όλα μέλι-γάλα, κανένα απολύτως πρόβλημα. Θα του πάρω στοιχεία για τη σύνδεση του και θα σας ενημερώσω.

Ευχαριστώ για την απάντηση.

karinakis
04-12-10, 18:44
τελικά συνδέθηκα με την hol. Μένω Μανδηλαρά με Παναγούλη και ανήκω στο κέντρο της Φιλελλήνων. Οι ταχύτητες που μου δίνει η hol με το speed meter είναι οι εξής :
download : 10500 ποτέ περισσότερο και αρκετές φορές λιγότερο
upload : 331

είναι καλά; μένει κανένανας εδώ κοντά να μου απαντήσει; τι μπορώ να κάνω γι' αυτό...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

MaFiOzOs_GR
04-12-10, 18:55
Πιο πάνω (μήνυμα #6) μας είπες ότι υπάγεσαι στο κέντρο ακαδημία και κλείδωνες στα ~21800 kbps! :hmm:
Τι ισχύει τελικά;

Άμα βάλεις το νούμερο του τηλεφώνου σου εδώ (http://www.hol.gr/default.asp?pid=333&portability), σε ποιο κέντρο λέει ότι είσαι;

Στα ερωτήματα που κάνεις (φίλτρα, ταχύτητες, κλπ), έχουμε ήδη απαντήσει λίγο παραπάνω.....

karinakis
05-12-10, 08:00
Πιο πάνω (μήνυμα #6) μας είπες ότι υπάγεσαι στο κέντρο ακαδημία και κλείδωνες στα ~21800 kbps! :hmm:
Τι ισχύει τελικά;

Άμα βάλεις το νούμερο του τηλεφώνου σου εδώ (http://www.hol.gr/default.asp?pid=333&portability), σε ποιο κέντρο λέει ότι είσαι;

Στα ερωτήματα που κάνεις (φίλτρα, ταχύτητες, κλπ), έχουμε ήδη απαντήσει λίγο παραπάνω.....

έχεις δίκιο. Υπάγομαι Ακαδημία. Απλά από λάθος έγραψα Φιλελλήνων. Τώρα όσον αφορά την ταχύτητα που λες 21800 είναι όταν συνδέομαι απευθείας επάνω στο router. όταν όμως εχω spletter τότε κινούμαι γύρω στο 10500 και πολλές φορές και λιγότερο

Vitruvian78
05-12-10, 10:42
Και σου είπανε πιο πάνω οτι έχεις προβληματικό splitter. Το άλλαξες με καινούριο και έχεις το ίδιο πρόβλημα;; Πριν μας είπες οτι ήσουν στη Forthnet, γιατί έφυγες και πήγες hol εφόσον η γραμμή σου μπορούσε τελικά να λειτουργεί άψογα;

karinakis
05-12-10, 18:50
Και σου είπανε πιο πάνω οτι έχεις προβληματικό splitter. Το άλλαξες με καινούριο και έχεις το ίδιο πρόβλημα;; Πριν μας είπες οτι ήσουν στη Forthnet, γιατί έφυγες και πήγες hol εφόσον η γραμμή σου μπορούσε τελικά να λειτουργεί άψογα;


στη forthnet έγινε η δοκιμή με απευθείας σύνδεση. Όταν συνέδεα splitter τότε έπεφτα στα 3,8. Πήρα καινούριο αλλά πάλι τα ίδια. Τώρα με την hol που συνδέθηκα είμαι γύρω στα 10500. το splitter είναι καινούριο αυτό που είχε η hol μέσα στη συσκευασία. Δεν ξέρω τι να υποθέσω. Ελπίζω να μην έγινα βαρετός

Ευχαριστώ

MaFiOzOs_GR
05-12-10, 19:23
στη forthnet έγινε η δοκιμή με απευθείας σύνδεση. Όταν συνέδεα splitter τότε έπεφτα στα 3,8. Πήρα καινούριο αλλά πάλι τα ίδια. Τώρα με την hol που συνδέθηκα είμαι γύρω στα 10500. το splitter είναι καινούριο αυτό που είχε η hol μέσα στη συσκευασία. Δεν ξέρω τι να υποθέσω. Ελπίζω να μην έγινα βαρετός

Ευχαριστώ

Μήπως κατά λάθος σύνδεσες ανάποδα τα καλώδια στο splitter?
Δηλαδή το καλώδιο του τηλεφώνου στην έξοδο του ADSL και το καλώδιο του ρούτερ, στην έξοδο του τηλεφώνου;; :hmm:

Άμα συνδέσεις απευθείας το ρουτερ στην πρίζα, τι νούμερα πιάνεις;;;

karinakis
05-12-10, 19:30
Μήπως κατά λάθος σύνδεσες ανάποδα τα καλώδια στο splitter?
Δηλαδή το καλώδιο του τηλεφώνου στην έξοδο του ADSL και το καλώδιο του ρούτερ, στην έξοδο του τηλεφώνου;; :hmm:

Άμα συνδέσεις απευθείας το ρουτερ στην πρίζα, τι νούμερα πιάνεις;;;


τα καλώδια είναι σωστά τοποθετημένα. Σε έλεγχο που έκανα πριν λίγο με απευθείας σύνδεση της γραμμής πάνω στο router η ταχύτητα με τον μετρητή της hol ήταν περίπου στο 11200. Δηλαδή ελάχιστή διαφορά...

MaFiOzOs_GR
05-12-10, 19:39
Καταρχήν αγνόησε παντελώς τον "μετρητή της HOL"καθότι είναι ένα εντελώς αναξιόπιστο εργαλείο μέτρησης!!! :)

Πιο χρήσιμο θα ήταν να μας δώσεις τα στατιστικά του ρούτερ ή ένα γράφημα DMT (εφοσον έχεις το siemens υποστηριζεται).

Για να κλειδώνεις την μία στα 21.8Mbps και την άλλη στα 10-11Mbps μάλλον κάτι δεν πάει καλά με την γραμμή εφόσον αποκλείσαμε το ενδεχόμενο να φταίει το splitter.Ειδικά εφόσον και το upload είναι χαμηλό, τότε σίγουρα υπάρχει κάποιο καλωδιακό πρόβλημα.

karinakis
05-12-10, 19:48
Καταρχήν αγνόησε παντελώς τον "μετρητή της HOL"καθότι είναι ένα εντελώς αναξιόπιστο εργαλείο μέτρησης!!! :)

Πιο χρήσιμο θα ήταν να μας δώσεις τα στατιστικά του ρούτερ ή ένα γράφημα DMT (εφοσον έχεις το siemens υποστηριζεται).

Για να κλειδώνεις την μία στα 21.8Mbps και την άλλη στα 10-11Mbps μάλλον κάτι δεν πάει καλά με την γραμμή εφόσον αποκλείσαμε το ενδεχόμενο να φταίει το splitter.Ειδικά εφόσον και το upload είναι χαμηλό, τότε σίγουρα υπάρχει κάποιο καλωδιακό πρόβλημα.

τώρα με την Hol έχω ως router το netfaster. Εχω ελεγξει με τρεις διαφορετικούς τρόπους την ταχύτητα και οι αποκλίσεις είναι μικρές
(hol, QSpeedTest r53,speedtest). Το ρουτερ μου λέει ότι κλειδώνει στα εξής :

INTERNET
ADSL: CONNECTED
ADSL UPTIME: 0:00:30:47
PPP UPTIME: 0:00:30:44
Mode: G.992.5 (ADSL2+)
Upload: 422 Kbps.
Download: 17899 Kbps.
WAN IP: 62.38.77.98
Subnet Mask: 255.255.255.255
Gateway: 62.38.0.170
Primary DNS: 194.30.220.117
Secondary DNS: 194.30.220.114


δεν είναι όμως μεγάλη η απόκληση σε σχέση από αυτό που παίρνω εγώ από τους μετρητές;;;;;;

MaFiOzOs_GR
05-12-10, 22:36
Γιαυτό σου είπα παραπάνω ότι το speedtest της HOL δεν είναι καθόλου αξιόπιστο.....

Κλειδώνεις σχεδόν στα 18Mbps και σού βγάζει 10-11Mbps στο test!!!!

To upload είναι πολύ χαμηλό.Θα έπρεπε να είναι πάνω από 800kbps και εσύ έχεις γύρω στα 400kbps.Άμα δεν μπορείς να κλειδώσεις παραπάνω στο upload με κανένα router, πρέπει να το δηλώσεις για βλάβη.Το download είναι μια χαρά πάντως. ;)

valen_gr
05-12-10, 23:44
και στην forthnet, αμα δεις, παλι χαμηλα κλειδωνε στο upload... πιθανοτατα κατι τρεχει αλλα απο την δικη του μερια..

giorgosk
12-12-10, 22:52
Xθες και σήμερα παρατηρώ χαμηλή ταχύτητα.
Κανείς άλλος ;

MaFiOzOs_GR
12-12-10, 22:59
Γενικά τον τελευταίο μήνα είναι λίγο δύσκολα τα πράγματα.....

Δες στα νήματα: Σερνόμαστε λίγο?? (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=447628) & hol & ping times v.2010 (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=353777)

Squall
14-12-10, 02:09
Σημερα, απο το μεσημερι και μετα τα streaming sites μου αργουν ΠΑΡΑ πολυ (αργει και το φωρτομα αλλα και το buffering). Σε http/p2p κανενα προβλημα.

Τωρα (εδω και μιση ωρα) δεν μου ανοιγει καν το youtube. Φιλος απο Αθηνα με HOL ειναι οκ μου ειπε (και γενικα δεν αντιμετωπισε προβλημα σημερα).

Για να δουμε αν θα στρωσει αυριο...

MaFiOzOs_GR
14-12-10, 02:15
Squall και μένα μια χαρά πάει το streaming (IP:76.166.xxx.xxx), κάνε κάνα restart στο router να αλλάξεις IP και θα στρώσει πιστεύω. ;)

Squall
14-12-10, 02:25
Του εκανα restart (2 μαλιστα, +1 το PC).

Και εγω με IP 79.166.XXX.XXX ειμαι.

Χμμ...

MaFiOzOs_GR
14-12-10, 02:32
Το restart του pc δύσκολα θα το επηρέαζε έτσι και αλλιώς! :p

Εμένα το streaming από youtube@720p πάει νερό πάντως.... :hmm:

Squall
14-12-10, 02:38
Θα το αφησω για σημερα και βλεπουμε. Αν δεν το νιωσει και αυριο θα ριξω ενα τηλεφωνακι (γιατι κατι μου λεει πως αυτο θα με επηρεασει και σε online games).

MaFiOzOs_GR
14-12-10, 02:47
Κοίτα έτσι και αλλιώς η Hol έχει τσιμπημένα pings και δεν ενδεικνύεται για online gaming.Παλιά βέβαια ήταν χειρότερα, αλλά μετά την αλλαγή του routing (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=3821198#post3821198) έφτιαξε λίγο το πράγμα!!

Σου βάζω στοίχημα ότι άμα πάρεις αύριο τηλέφωνο πάντως θα σου πούνε ότι "ξέρουν για το πρόβλημα με τις ταχύτητες" και ότι "προσπαθούν για να το φτιάξουν το συντομότερο δυνατό!" :p

Squall
14-12-10, 12:15
Τελικα τωρα το πρωι εχει στρωσει. Περιεργα πραγματα...

ΥΓ: Δεν εχω προβλημα με τα Online, μεσα στο "οριο" των 100ms ειμαι τις περισσοτερες φορες.

jdtech
16-12-10, 21:10
Σου βάζω στοίχημα ότι άμα πάρεις αύριο τηλέφωνο πάντως θα σου πούνε ότι "ξέρουν για το πρόβλημα με τις ταχύτητες" και ότι "προσπαθούν για να το φτιάξουν το συντομότερο δυνατό!" :p

Γενικότερα το λένε αυτό. Δεν ξέρω ποιος τους έχει δασκαλέψει αλλά θα σταματήσει να δουλεύει οτ σύστημα αφού το πολύ το κύριε ελέησον το βαριέται και ο θεός. :bless:

gravis
21-04-13, 00:46
Απο χτες ριχνουν οπτικες ινες στην περιοχη "αγιους Σαραντα" , ρωτωντας τους τεχνικους που σκαβανε, mου ειπανε οτι βαζουμε οπτικες ινες τις forthnet, hol και vodafone, στο ιδιο καναλι.. Τωρα για ποιο λογο ειναι δεν ξερω, παντως οχι για vdsl

@ ADSLgr.com All rights reserved.