PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα της HOL στη Σαλαμίνα



drx5pace
23-10-10, 18:29
Γεια σας,
στέλνω το μήνυμα αυτό για να ενημερώσω την κοινότητα και κυρίως όσους απ' τους χρήστες της συνδέονται από Σαλαμίνα μέσω της HOL ότι κατά τις ώρες με αυξημένο φόρτο -συνήθως τις απογευματινές και βραδινές ώρες- η ταχύτητα του κατεβάσματος μειώνεται πολλές φορές ακόμα και στο 1/5 της ταχύτητας κατεβάσματος υπό κανονικές συνθήκες.

Το πρόβλημα είναι πλέον διαπιστωμένο απ' την εταιρεία αλλά απ' ό,τι έχω καταλάβει εάν δε διαμαρτυρηθούν και άλλοι χρήστες της περιοχής δε θα υπάρξει διόρθωση της κατάστασης.

Ευχαριστώ.

Dark-Side
23-10-10, 18:45
Η ταχύτητα μειώνεται και σε εγχώριους και σε σέρβερς στο εξωτερικό;

drx5pace
23-10-10, 18:56
Αυτό δεν το γνωρίζω. Το σίγουρο είναι ότι στην περιοχή, τουλάχιστον, που λέγεται Τσάμη το πρόβλημα είναι υπαρκτό. Την ώρα αυτή ενώ είμαι συγχρονισμένος στα 19940 κατεβάζω με 380 KB/s... δυστυχώς.

momo
25-10-10, 20:28
ΠΕΙΡΑΙΑ - Ν ΦΑΛΗΡΟ
Μια απο τα ιδια. Τελικα εκανα μεγαλο λαθος που εφυγα απο ΟΤΕ για -15Ε
Καθε απογευμα - βραδι για περιπου 2- 3 ωρες δεν βλεπω με τιποτα και απο πουθενα πανω απο 600Κβ\ς Λες και εχει κοφτη για ενα 3ωρο η γραμμη . Flat το Du-meter στα 600 . Η Ηοl δεν ειναι που εκανε και Upgrade (σα δε ντρεπομαστε λεω εγω ) και καλα πριν κατι μηνες (6?) . Αισχος απλα Αισχος εαν υπαρχη κοφτης (Βεβαια κοφτης τοπικος :rofl: λιγο δυσκολο μαλλον για μπουκωμα "περιεργο" ).

matelas
25-10-10, 20:36
Η Ηοl δεν ειναι που εκανε και Upgrade (σα δε ντρεπομαστε λεω εγω ) και καλα πριν κατι μηνες (6?) .

Έκανε και πριν λίγες μέρες ξανά. :rolleyes:

zoug100
25-10-10, 20:54
Έκανε και πριν λίγες μέρες ξανά. :rolleyes:

Ναι.Φαινεται.:rofl:
Γι' αυτο τον λογο και στην Πατρα τις ωρες αιχμης η ταχυτητα δεν ξεπερναει τα 500-600 ΚΒ/sec.Κοφτη βαζουν η μπουκωνει τοσο πολυ πια;

matelas
25-10-10, 20:56
Ναι.Φαινεται.:rofl:
Γι' αυτο τον λογο και στην Πατρα τις ωρες αιχμης η ταχυτητα δεν ξεπερναει τα 500-600 ΚΒ/sec.Κοφτη βαζουν η μπουκωνει τοσο πολυ πια;

Παίζει να μπουκώνει. Όσο για την αναβάθμιση δεν έχω πειστεί ακόμα πως είναι στα 30. :whistle:

momo
25-10-10, 23:48
Κοντα 12 το βραδι και ακομα κατω απο τα 600 kb\s με sync στα 17,5 mbps

drx5pace
26-10-10, 22:06
Πολύ ωραία αυτά που διαβάζω! Το "αστείο" της υπόθεσης είναι ότι μου έκαναν τον ανήξερο... Κοιτούσαν και ξανακοιτούσαν τη γραμμή μου τη στιγμή που εγώ τους έλεγα ότι δε φταίει αυτό.

Από μένα ας δεχθούν (σε πρώτη φάση) την αγανάκτησή μου.


Α·Π·Α·Ρ·Α·Δ·Ε·Κ·Τ·Ο·Ι

:down:

drx5pace
28-10-10, 12:53
Χθες μετά από δύο χρόνια που έχω κάνει τη μετακόμιση από το παλιό μου σπίτι θυμήθηκαν τον παλιό εξοπλισμό (τον οποίο και χρησιμοποιώ καθώς ο νέος -Netfaster2- που μου έστειλαν δεν συγχρόνιζε σωστά) και με πήραν τηλέφωνο για να τον επιστρέψω!
ΤΥΧΑΙΟ (1ο)... ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ!

Επίσης χθες μιλούσα με ένα γνωστό μου ο οποίος μένει κοντά στην περιοχή μου και μου έλεγε πως τους πήρε τηλέφωνο για να αναφέρει το ίδιο πρόβλημα και του είπαν ότι είναι πρωτοφανές το πρόβλημά του και θα πρέπει να το κοιτάξουν!!!
ΤΥΧΑΙΟ (2ο)... ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ! ...και πάλι

Σχετικά με την ταχύτητα κατεβάσματος πριν λίγο (12:45 28-10-2010) έκανα έναν έλεγχο και ήταν... απροσδιόριστη :p Άνω-κάτω

momo
28-10-10, 13:41
Αστα φιλε μου . Τωρα πειραιας - ν. φαληρο max 500kb\s
Χαλια

NikosGR7
28-10-10, 13:59
Ρε παιδια εγω μενω Περαμα και εχω την 6αρα και κατεβαζω με 620. Δεν νομιζω οτι ειναι προβλημα της HOL.

momo
28-10-10, 14:07
Τωρα(!) εχεις 620 ?

NikosGR7
28-10-10, 14:10
Ναι και αλλες φορες κατεβαζω και με 630

momo
28-10-10, 14:12
Καποιος αλλος απο πειραια - σαλαμινα δεν υπαρχει μπας και το προβλημα ειναι τοπικο?

NikosGR7
28-10-10, 14:19
http://speedtest.ftp.otenet.gr/ για μπες εδω και δες με ποσο σου κατεβαζει.

........Auto merged post: NikosGR7 πρόσθεσε 4 λεπτά και 4 δευτερόλεπτα αργότερα ........

http://speedtest.ftp.otenet.gr/ για μπες εδω και δες με ποσο κατεβαζει και πες μας

momo
28-10-10, 14:21
Εχω μπει και ωρες αιχμης , Πχ σημερα που ειναι αργια βλεπω απο 400-800 περιπου ωρες μη αιχμης βλεπω το max για την γραμμη μου δηλαδη 1,8 mb\s

NikosGR7
28-10-10, 14:29
Περιεργο:hmm:

geopapa
28-10-10, 14:54
Επιβεβαιώνω και γω.
Παλαιότερα δεν ειχα κανένα προβλημα αλλα τώρα πλέον τις ώρες αιχμής η ταχύτητά μου πέφτει στο μισο. :mad:
Μόλις τώρα έτρεξα το speedtest.hol.gr και έβγαλε 3088 kbps download και 540 kbps upload.
Επίσης να πώ οτι ανέφερα το πρόβλημα πριν λίγες μέρες και μου είπαν οτι δεν γνωρίζουν για κάποιο προβλημα στην Σαλαμίνα και γι αυτό και δέν περιλαμβάνεται στις περιοχές για αναβάθμιση!

NikosGR7
28-10-10, 17:09
Ρε παιδια ποιες ειναι οι ωρες αιχμης?

drx5pace
28-10-10, 18:19
Το θέμα δεν είναι να ορίσουμε εμείς το ποιες είναι οι "ώρες αιχμής", το θέμα είναι ότι το πρόβλημα αυτό το παρατηρώ τον τελευταίο μήνα συνήθως από τις 18:00 έως τις 24:00 και σήμερα ως μέρα αργίας από νωρίς το πρωί.

Μόλις μίλησα με HOL και ζήτησα να με καλέσει προϊστάμενος ώστε να υπάρξει επίσημη και υπεύθυνη ενημέρωση και να δούμε και το οικονομικό κομμάτι της συμφωνίας.

Δεν είναι σωστό να πληρώνω για 20 και να παίρνω 3!

valen_gr
28-10-10, 21:22
Πόσο πληρώνεις το μισθωμένο στα 20 mbps?

drx5pace
28-10-10, 21:33
Έχω το πακέτο HOL double play GR με Vodafone. Κάπου στα 25€ νομίζω βγαίνει. Γιατί ρωτάτε;

momo
28-10-10, 21:34
Α ωραια τωρα ο valen_gr θα μας πει για τα ratio του adsl 20/1 30/1 κτλ.
Το μισθωμενο προφανως δεν ειναι adsl ουτε στην τιμη ουτε στην ποιοτητα .
Με μισθωμενα μονο θα υπηρχε HoL - 8+ providers η οι 1/2 και αν?
Ο Οτε μισθωμενο μου εδεινε 3 χρονια περιπου ? Ουτε προβλημα με πινγκ ειχα ουτε με DL για 3 (ΤΡΙΑ) χρονια .
Πλακα μας κανεις? ειπε κανεις οτι θελουμε 20 διαρκως? η ακομα και 24?
Αλλα γιατι να πληρωνουμε ΕΩΣ 24 να εχουμε 15-16-17-κτλ οταν εχει πακετο σε αλλη τιμη στα 6 mbps? Για να πληρωνουμε τσαμπα και ΠΟΤΕ να μην τα βλεπουμε? Παρα μονο το βραδι στις 3 μαζι με τους λυκους?

drx5pace
28-10-10, 21:42
Αγαπητέ valen_gr είμαι συγχρονισμένος στο 19990 και κατεβάζω σε ΚΣ με 1,8-1,9MBps. Το φαινόμενο παρατηρείται τον τελευταίο μήνα. Μήπως είναι παράλογη η αγανάκτησή μου;

bill27
28-10-10, 21:42
να επιβεβαιωσω και γω
γιαννουλη λαρισας με 6αρα γραμμη κατεβασμα απο ftp ntua και φτπ οτενετ
μεγιστο 250κ/β.
σημερα ειναι η 1 μερα που το παρατηρησα
αν συνεχιστει θα τους παρω τηλ για βλαβη.
αν γινει καμια ομαδικη καταγγελια-αιτημα ειμαι μεσα.

momo
28-10-10, 22:06
Στα 250 kb/s και εγω τωρα

valen_gr
28-10-10, 22:49
Edit.......
Βασικά, επειδή δεν έχω την όρεξη για διαξιφισμούς ,
Η ένσταση μου ειναι στο οτι θελει να τον καλεσει προιστάμενος για να δει και το οικονομικό κομματι της συμφωνιας.
δηλαδη τι?
έκπτωση? Αποζημίωση?
το χαρτί της "συμφωνιας" καλυπτει καθε ερώτημα.


Προφανώς και εχει καποιο θέμα με την υπηρεσία, δεν προσπαθώ να δικαιολογήσω κατι, αλλα στραβώνω οταν βλεπω καποιον
να απαιτει πραγματα που δεν εχει συμφωνησει και δεν θα εχει ανταποκριση.
Αυτοι που πληρωνουν για μισθωμενα δεν ειναι χαζοι. Αλλιως θα βαζαν ολοι απο μια DSL γραμμη.

Εαν θελει, ας μιλησει με το τεχνικο τμημα, να τον ενημερωσουν εαν υπαρχει οντως προβλημα, εαν υπαρχει καποια βελτιωση στον οριζοντα κλπ κλπ...

Το να αναβαθμιστει καποιο κεντρο, δεν ειναι υποθεση παταμε ενα κουμπι, μπορει να παρει καιρο. Οποτε, ας ενημερωθει και κινηθει αναλογα. Παραμονη στην υπηρεσια, η διακοπη.
Το να διεκδικει οικονομικα (!!?!) θεματα εμενα προσωπικα μου φαινεται αστειο απο την στιγμη που εκει που μπηκε η τζιφρα δεν υπαρχει προβλεψη, αλλα ουτε και απο πλευρας ΕΕΤΤ σχετικα με την ταχυτητα κλπ κλπ...

stMike
29-10-10, 18:46
Απέχω αρκετά από Σαλαμίνα- Πειραιά και δεν έχω παρατηρησει κάποιο πρόβλημα ή αλλαγή στη συμπεριφορά της γραμμής τελευταία. Μάλλον το πρόβλημα είναι τοπικό και όπως τα λέτε μάλλον το ξέρουν κιόλας. Το πότε θα το φτιάξουν είναι βέβαι το βασικό.

@ ADSLgr.com All rights reserved.