PDA

Επιστροφή στο Forum : Ip του ΟΤΕ με χαρακτηρισμό «poor»



atlandis
23-10-10, 19:16
Θα ήθελα να ρωτήσω το τι συμβαίνει με τα ip του ΟΤΕ σε dynamic. Πολλές φορές όταν αλλάζει ip το μόντεμ δεν μπορώ να στείλω email και μου επιστρέφει πίσω, διότι αυτή εδώ η ιστοσελίδα χαρακτηρίζει το ip μου σε κατάσταση “poor” spam, etc.

http://www.barracudacentral.org/lookups

Αναγκάζομαι κάθε φορά να κάνω disconnect – connect 5-6-7 φορές για να πάρω ένα καλό ip αλλά και αυτό μερικές φορές μετατρέπεται σε poor. Δεν νομίζω να είμαι μόνο εγώ το πρόβλημα αφού σύμφωνα με το παραπάνω, τα περισσότερα είναι χαρακτηρισμένα ως “poor”. Έχω 3-4 προγραμματακια για malware και δεν φαίνετε κάπου να έχω μποτ η τρογιαν.

Τι λύση προτείνετε? Ο ΟΤΕ είναι ενήμερος για αυτό? Μήπως αυτή η ιστοσελίδα που μου έρχεται ότι μπλόκαρε το μαιλ μου είναι απάτη?
Χθες το βράδυ μετά από μια μικρή σύντομη διακοπή ρεύματος, χρειάστηκα να κάνω 8 φορές connect-disconnect για να πάρω ένα ιπ που να είναι οκ.. Δεν θα έλεγα ότι στέλνω συνέχεια μαιλ.. 1-2 την εβδομάδα. Και περισσότερες φορές μέσω yahoo-hotmail

Εχω MacAfee πρόγραμμα ιόν μαζί με antispyware, ad-aware, spybot, malware bytes.. και 2 ακόμη.
Χρησιμοποιώ MacAfee γιατί έχω τσάμπα για πάντα.. γιαυτο δεν το αλλάζω..

cca
23-10-10, 19:19
Η λύση ειναι να μην χρησιμοποιείς τον δικό σου mail server για SMTP. Χρησιμοποίησε της OTEnet είτε απευθείας είτε σαν relay host, διαφορετικά θα έχεις συνέχεια αυτά τα προβλήματα οτι ISP και να έχεις.

treli@ris
23-10-10, 19:22
Και τι σχεση εχει αυτη η σελιδα με τις ΙΡ του ΟΤΕ; Και σ' εμενα poor γραφει αλλα οτι εχω στειλει πηγαινει κανονικα.

atlandis
23-10-10, 19:32
Σε εμένα πολλά έρχονται πίσω και γράφει ένα κατεβατό για μπλοκ από μπαρακουντα κτλ κτλ..

Θα κάνω αυτό τότε που ανέφερε ο CA

Κρίνοντας πόντος από τα ip τα ¾ είναι σπαμμινγκ.. αναρωτιέμαι με την ανακοίνωση της microsoft στο τι θα κάνουν..

enasdios
23-10-10, 20:43
μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τον SMTP της otenet, για να στείλεις mail που δν ειναι μπλαμπλα@otenet.gr ? ισχύει και για άλλους παρόχους ?

cca
24-10-10, 00:59
μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τον SMTP της otenet, για να στείλεις mail που δν ειναι μπλαμπλα@otenet.gr ? ισχύει και για άλλους παρόχους ?
Εγώ τον χρησιμοποιώ σαν relay host χρόνια τώρα, αρα σαφώς και γίνεται. Για άλλους παρόχους δε ξέρω να σου απαντήσω, μια δοκιμή θα σε πείσει!

johnsruro
26-10-10, 16:05
συγγνώμη δηλαδή πρέπει να χρησιμοποιηθεί ο server του Οτε για να παιζει σωστά η σύνδεση? lol!

sdikr
26-10-10, 17:51
συγγνώμη δηλαδή πρέπει να χρησιμοποιηθεί ο server του Οτε για να παιζει σωστά η σύνδεση? lol!

το Mail ναι, για αυτό υπάρχουν η στατικές για αυτους που θέλουν να έχουν τον δικό τους server.
Γενικός η dynamic είναι No no σε διάφορες λίστες για σπαμ

johnsruro
27-10-10, 15:34
Αυτό δεν είναι κάπως περιοριστικό?
Δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει κανένα dyndns ή no-ip για να λύσει το πρόβλημα της δυναμικότητας?

sdikr
27-10-10, 15:43
Αυτό δεν είναι κάπως περιοριστικό?
Δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει κανένα dyndns ή no-ip για να λύσει το πρόβλημα της δυναμικότητας?


Για Mail server δύσκολα, σε κανεναν πάροχο,

DVader
27-10-10, 16:06
Θα ήθελα να ρωτήσω το τι συμβαίνει με τα ip του ΟΤΕ σε dynamic. Πολλές φορές όταν αλλάζει ip το μόντεμ δεν μπορώ να στείλω email και μου επιστρέφει πίσω, διότι αυτή εδώ η ιστοσελίδα χαρακτηρίζει το ip μου σε κατάσταση “poor” spam, etc.

http://www.barracudacentral.org/lookups

Αναγκάζομαι κάθε φορά να κάνω disconnect – connect 5-6-7 φορές για να πάρω ένα καλό ip αλλά και αυτό μερικές φορές μετατρέπεται σε poor. Δεν νομίζω να είμαι μόνο εγώ το πρόβλημα αφού σύμφωνα με το παραπάνω, τα περισσότερα είναι χαρακτηρισμένα ως “poor”. Έχω 3-4 προγραμματακια για malware και δεν φαίνετε κάπου να έχω μποτ η τρογιαν.

Τι λύση προτείνετε? Ο ΟΤΕ είναι ενήμερος για αυτό? Μήπως αυτή η ιστοσελίδα που μου έρχεται ότι μπλόκαρε το μαιλ μου είναι απάτη?
Χθες το βράδυ μετά από μια μικρή σύντομη διακοπή ρεύματος, χρειάστηκα να κάνω 8 φορές connect-disconnect για να πάρω ένα ιπ που να είναι οκ.. Δεν θα έλεγα ότι στέλνω συνέχεια μαιλ.. 1-2 την εβδομάδα. Και περισσότερες φορές μέσω yahoo-hotmail

Εχω MacAfee πρόγραμμα ιόν μαζί με antispyware, ad-aware, spybot, malware bytes.. και 2 ακόμη.
Χρησιμοποιώ MacAfee γιατί έχω τσάμπα για πάντα.. γιαυτο δεν το αλλάζω..


Οτι πώ λογικά ισχύεi για κάθε πάροχο όχι μόνο για τον οτε. Μέσα από δυναμικές διευθύνσεις δεν μπορεί να γίνει smtp mail delivery. Και αυτό γιατί ο κάθε mailserver που παραλαμβάνει αλληλογραφία για κάποιο από τα domains που εξυπηρετεί τσεκάρει αν το ip που έχει ο mailserver που στέλνει το mail είναι valid ή όχι ... Αν θυμάμαι σωστά στα δυναμικά ips δεν υπάρχει reverse dns οπότε βγαίνει not valid το ip και το mail δεν παραδίδεται. Λύση σε αυτό το θέμα δεν υπάρχει ... Είναι καθαρά θέμα πολιτικών ασφαλείας του κάθε σερβερ και τελικά όλων των public security εργαλείων όπως είναι το barracunda. Αν προσέξεις μέσα στο κατεβατό σου λέει να διαβάσεις τις πολιτικές ασφαλείας και ότι σου είπα το λέει καθαρά εκεί ... Αν ρωτήσεις τον ΟΤΕ στο helpdesk στο λένε ...

Οι λύσεις που προτείνω είναι δύο:
1. Βάλε ως relay mailserver τον mail.otenet.gr Αν και πολλές φορές γυρνάει πίσω το mail επειδή το ip του είναι σε ban list. Για να το κάνεις αυτό πρέπει να προστέσεις το ip mail.otenet.gr μέσα στις επιτρεπτές ip που μπορούν να στείλουν mail για το domain σου αλλιώς πάλι θα έχεις πρόβλημα. Γενικά εχω δεί ότι ο mailserver ειδικά του οτε είναι τελείως αναξιόπιστος για να αποστολή αλληλογραφίας μέσα από smtp relay. Το ίδιο πιστεύω είναι και τον άλλων παρόχων. Αν είσαι στον οτε δεν μπορείς δεν σου επιτρέπετε να στείλεις μέσα από άλλον πάροχο ...
2. Πάρε στατικό ip που παίζει κανονικά αξιόπιστα. Το είχα αυτό για πολλλλλλαααααά πραγματικά χρόνια και μάλιστα είχα block ip αλλά το έκοψα λόγω κόστους...και το έκανα δυναμικό ...Γιατί δεν είναι απλά παίρνω το ip..Πρέπει να γυρίσω το πακέτο σε εταιρικό και από εκεί να πάρω το ip. Τουτέστιν ...κανά 50 ευρώ το διμηνο ... για isdn σύνδεση.

Πολύ θα ήθελα να μάθω αν υπάρχουν public mail relay servers αλλά το βλέπω δύσκολο ..

Οσο για το dynadns δεν έχει καμία σχέση με το πρόβλημα....
Μπορείς να βρείς σχετικά πολλά άρθρα αλλά και εδώ (http://bcn.boulder.co.us/%7Eneal/cablemail.html) ένα

Sorry :down::down::hmm::oops::sorry::sorry::sorry::sorry:

Αν έχεις δικό πραγματικό dns server επειδή έχω και το ίδο πρόβλημα σχεδιάζω μια λύση που αν παίξει θα την πω...:hmm:

Α ! Και κάτι ακόμα...Μην κανείς κανένα παράπονο πουθενά. Οι οικιακές adsl δεν είναι σαν υπηρεσία για να κάνεις host ένα mailserver...

@ ADSLgr.com All rights reserved.