PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με κάρτα γραφικών..



militis
12-02-04, 15:17
Έχω ένα πρόβλημα με την κάρτα γραφικών μου. Είναι η Geforce 2 mx 400 με 64 mb μνήμη. Η σύνθεση του υπολογιστή είναι:
Ρ4 2.53
256 ΜΒ RAM
και Windows XP proffesional

Το πρόβλημα είναι το εξής:
Ξαφνικά τα windows άρχισαν να εμφανίζουν τη μνήμη της κάρτας γραφικών ως 16ΜΒ και ταυτόχρονα παρατηρήθηκε πρόβλημα με το direct x. Όταν όμως ανοίγει ο υπολογιστής στην πρώτη οθόνη μου εμφανίζει κανονικά τα 64ΜΒ της κάρτας. Εγώ πέρασα το τελευταίο direct x και έκανα και φορματ αλλά δεν έγινε τίποτα.
Ξέρετε τι μπορεί να συμβαίνει;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

DAG
12-02-04, 15:49
Ξεκινα απο Drivers.

www.nvidia.com
latest drivers για ΧP= Forceware 53.03.

Ναι! και για την δικη σου καρτα! :lol:

Δοκιμαζεις κι επανερχεσαι

dantouan
12-02-04, 16:24
Φιλε ασχετα απο drivers πρεπει να ξερεις οτι η καρτα σου ειναι πολυ παλια και δεν υποστηριζει direct x 9.0 και πανω οποτε ειναι φυσιολογικο να σου παρουσιασει καποια προβληματα οσο περναει ο καιρος.
Επισης να ξερεις οτι δεν θα μπορεις να παιξεις και τα καινουργια παιχνιδια που ειναι συμβατα με το προτυπο αυτο π.χ. Max Payne 2 ,Prince Of Persia the sands of time , κτλ.
Για μενα η καλυτερη λυση ειναι να αλλαξεις καρτα γραφικων και να παρεις καποια φτηνη υπολοιηση του geforce FX (π.χ. fx5200 ) η της ati (ati radeon 9200) οι οποιες ειναι και σε αρκετα καλες τιμες τωρα πια..

Oakenfold_
12-02-04, 17:11
Εδώ το sands of time δεν παίζει με mx440!!!

Aegis
12-02-04, 18:47
εφόσον έκανες format και είχες τα ίδια, τότε μάλλον είναι πρόβλημα hardware ή κάποια επιλογή στο bios. επίσης μετά το format έβαλες την ίδια έκδοση drivers; αν ναι, δοκίμασε κάποια άλλη (δεν ξέρω ποια μιας και είμαι ati fan :) ).
δοκίμασε επίσης την κάρτα σε ένα διαφορετικό υπολογιστή για να βεβαιωθείς ότι είναι πρόβλημα στην κάρτα σου. αν στον άλλο είναι οκ, τότε το πρόβλημα είναι αλλού. εδώ θα είμαστε.
όταν λες πρόβλημα με το directX τι εννοείς;

τέλος, σαν συμβουλή άμα αλλάξεις κάρτα μακριά απο την fx5200 που προτάθηκε.

Lord_Flasheart
12-02-04, 19:58
Εδώ το sands of time δεν παίζει με mx440!!!



geforce 4 ti 4200 έχει καμια τύχη με το sands of time?

Gabriel
14-02-04, 01:17
Φυσικά και έχει...
Με 4400 το παιχνίδι φυσάει...
Με 9600Pro κερδίζει και σε ποιότητα...

Oakenfold_
14-02-04, 01:24
mx είπα όχι ti

militis
14-02-04, 01:57
Εχω βάλει και τους καινούριους drivers,αλλα τζίφος...
Το ξέρω βέβαια οτι πρέπει να αλλάξω έτσι κι αλλιώς κάρτα γραφικών απλά είπα μήπως μήπως καταφέρω να το καθυστερήσω λίγο...και είμαι και περίεργος για το τι ακριβώς συνέβη...! Το πρόβλημα με το Direct X ήταν οτι το diag. tool μου εμφάνιζε οτι λείπουν καποια αρχεια!Επίσης,αν και δεν είμαι καθόλου σίγουρος γι'αυτο,νομίζω οτι η έκδοση του direct x είχε αλλάξει απο 9.0 σε 5.0!(Μήπως το οτι μόλις είχα περάσει ένα παλιό παιχνίδι-το Grim Fandango-παίζει ρόλο?)Είχα διαβάσει όμως οτι δεν γίνεται να γυρίσεις σε παλιότερη έκδοση του direct x,οπότε κατα πάσα πιθανότητα κάνω λάθος!
Όσον αφορά την καινούρια κάρτα γραφικών πάντως την ΑΤΙ 9600PRO σκέφτομαι να πάρω.Εγκρίνετε :?: :?:

Gabriel
14-02-04, 02:24
Eίναι πολύ πιθανό το παλιό παιχνίδι να σου έκανε roll back το directx 9.0,δοκίμασε το directx 9.0b,δε νομίζω να μη παίζει.
Η 9600Pro είναι πολύ καλή αγορά και σε λογική τιμή.

Aegis
14-02-04, 18:42
ναι για την ati 9600 και αν μπορείς βρες καμία 9500 μεταχειρισμένη και με softmod να την κάνεις 9500-pro ή 9700.

Gabriel
14-02-04, 23:05
'Oχι όλες όμως,μόνο με μνήμη διάταξης Γ.9500Pro το πολύ,να ανοίξει τα άλλα 4pipes δηλ.
Αλλά που να βρείς τέτοια τώρα που να μην είναι ξεσκισμένη?

elias24
15-02-04, 23:11
Η δικιά σου κάρτα μάλλον έχει πρόβλημα στο hardware. Βάλε το 3DMark2001 SE να λειτουγρεί για 6 ώρες και δες τόσο το αν θα κολλήσει, όσο και τι επιδώσεις επιτυγχάνει, σε σχέση με παλαιότερα.

Όσο για τις νέες κάρτες και τα DirectX, το Directx 7 είναι πολύ ξεπερασμένο. Δε σημαίνει πως δεν θα μπορείς να παίζεις Directx 8/9 παιχνίδια, αλλά θα τα παίζεις με θυσία στην ποιότητα εικόνας, λόγο της μη υποστήριξης shader. Μερικά παιχνίδια, όπως το Prince of Persia Sands of time, επειδεί έχουν φοβερά γραφικά, είναι επίτιδες σχεδιασμένα έτσι ώστε να μην παίζουν σε κάρτες που δεν υποστηρίζουν τουλάχιστον Directx 8, έτσι ώστε να μην υπάρχει καθόλου απεικόνιση του παιχνιδιού με κακή εικόνα.
Το τι περίππου θυσία σε image quality έχουν οι DirectX 7 κάρτες σε σύγχρονα παιχνίδια μπορείς να το δείς εδώ: http://www.nvnews.net/reviews/gainward_fx_5950_golden_sample/page_5.shtml (56k warning. Δεν είναι σε .jpg για να μην αλλοιωθεί η εικόνα)

Απο την άλλη αν αποφασίσεις να πάρεις καινούρια κάρτα, πρέπει ξέρεις πως σε 1-2 μήνες θα παρουσιαστούν τα νέα μοντέλα απο ΑΤΙ & NVIDIA, με την NVIDIA να κυκλοφορεί φήμες ότι το νέο NV40 θα έχει 8x2 pipelines και θα είναι 3 φορές ταχύτερο απο τα υπάρχοντα (άλλοι λένε ότι το κάνει για να παγώσει τις τωρινές high-end πωλήσεις, όπου κυριαρχεί η ΑΤΙ και πως δε γίνεται να χωρέσει 8x2 me 0.13 micron). Η ΑΤΙ απο την άλλη ανακοίνωσε τα "specification" του νέου μοντέλου, που θα είναι 8x1 και γύρω στο 25% ταχύτερο απο το τωρινό της. Φυσικά δεν έχει καμία τύχη να τα βάλε με το NV40 αν επιβεβαιωθεί η φήμη του 8x2 . . .
Γενικά δηλαδή, όλη αυτή η φασαρία ξεκινάει ένα κύμα έντονης πτώσης τιμών στα τωρινά μοντέλα, που θα διαρκέσει μέχρι το καλοκαίρι, όποτε και θα ξεκινήσει η απόσυρσή τους, ενώ παράλληλα τα νέα θα είναι πολύ καλύτερα.

Εάν θέλεις να πάρεις κάρτα τώρα, η καλύτερη mainstream είναι η NVIDIA 5900 ή 5900 XT αν βρείς, που πέσανε σε τιμές, στο επίπεδο της 9600 XT. Σε low-end η αγορά δεν πολυλέει, αλλά αν πάρεις πρέπει να είναι τουλάχιστον DIRECTX 8. Μη πάρεις καμιά GeForce4 MX

militis
17-02-04, 00:25
Ευχαριστώ για τις συμβουλές,αλλά έχω μια ακόμα ερώτηση...
Μάλλον τελικά θα αγοράσω την ΑTI 9600Pro (Gabriel δυστυχώς δεν πρόλαβα την προσφορά σου..!) (elias θα ήθελα να μπορούσα να πάρω μια 9600ΧΤ ή την NVIDIA 5900 αλλά αν δεν πέσουν δραματικά οι τιμές μέσα στον επόμενο μήνα το βλέπω λίγο δύσκολο...)
Ποιόν κατασκευαστή να προτιμήσω??Απο το λίγο που έψαξα στο net είδα οτι αυτοί που εμφανίζονται πιο πολύ για την 9600P είναι η Club, η Hightech, η Gigabyte και η ΟΕΜ.Είναι καλές?Μου ξεφεύγει κάποια?Ποιά προτείνετε? (ΟΚ!Το ομολογώ...!Είμαι λίγο άσχετος απο αυτα!)

Thanx!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.