PDA

Επιστροφή στο Forum : Χαρακτηριστικά γραμμής με ConnxTV



harris78
24-10-10, 00:05
Έβαλα connxTV και τα νέα χαρακτηριστικα της σύνδεσης σύμφωνα με το thomson είναι τα ακόλουθα:

DSL Type: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 863 / 10.383
Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 19,5
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 16,0 / 30,5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 16,5 / 14,0
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0
FEC Errors (Up/Down): 0 / 43.185
CRC Errors (Up/Down): 0 / 14
HEC Errors (Up/Down): 7.420 / 12

Έχω την εντύπωση ότι η γραμμή μου σηκώνει παραπάνω ή κανω λάθος;
Πάντως κατεβάζω σταθερά με 1,05ΜΒ/sec και πριν το connxtv με linksys wag320n και wrt610n κλείδωνα γύρω στα 14 και κατέβαζα με 1,3-1,4... Αλλά αν χρησιμοποίησα σωστά το adsl calculator με βγάζει ότι θα έπρεπε να κλέιδωνα αρκετά παραπάνω (18 με 19).
Επίσης αυτά τα errors τι είναι;
Ευχαριστώ προκαταβολικά...!!!

antonis556
24-10-10, 00:09
18-19 δεν μπορεις να συγχρονισεις με τιποτα ... Το θεωρητικα μεγιστο που μπορεις να πιασεις ειναι 15Mbps ...

emeliss
24-10-10, 09:58
Είχες sn margin γύρω στο 9 και τώρα λόγω του conn-x tv έχεις 14. Γι'αυτό έπεσε ο συγχρονισμός.

pan.nl
24-10-10, 12:27
Μπορείς να ζητήσεις από τον ΟΤΕ να σου επαναφέρουν το snr margin στο 9. Το 14 είναι άκρως υπερβολικό. Είχα κάποτε την υπηρεσία και με snr 9 δεν είχε δημιουργηθεί κανένα πρόβλημα.

tasanas
29-10-10, 00:05
Δεν είναι όλες οι γραμμές ίδιες οπότε ίσως σωστά του ανέβασαν το snr ώστε να είναι πιο σταθερός για να έχει σταθερότητα και στο κομμάτι tv. Φίλε ζύγισε τα μόνος σου και δες αν δεν σε καλύπτει η ταχύτητα σου με το connex-tv και το δεύτερο δε είναι μεγάλης σημασίας για σένα τότε βγάζεις το connx tv και γυρνάς στα κανονικά επίπεδα snr. Your choice

harris78
29-10-10, 00:12
Γνώριζα οτι θα πέσει η ταχύτητα. Απλά στο dsl calculator του site μου βγάζει μεγαλύτερη ταχύτητα κλειδώματος... Γι αυτό και ρώτησα μήπως το παρακάνανε και με βάλανε υπερβολικά χαμηλά λόγω σταθερότητας. Αν και ουτε πριν ουτε τωρα είχα/εχω προβλήματα με αποσυνδέσεις.

f15
29-10-10, 21:36
Είχες sn margin γύρω στο 9 και τώρα λόγω του conn-x tv έχεις 14. Γι'αυτό έπεσε ο συγχρονισμός.

Και σε μενα με το Huawei EchoLife HG520c
το sn margin το έχουν πάει στο 14 ,δεν έχω κάποιο σοβαρό θέμα από το connxTV ,που και που καμιά αποσύνδεση .
Να κάνω κάτι για καλύτερα η να κάτσω στα αυγουλακια μου? :)

ADSL State
Data Path Interleaved
Operation Mode G.dmt.bisplus
Max. Bandwidth Down/Up(kbps)...10156 / 948
Bandwidth Down/Up(kbps).......... 9495 / 944
SNR Margin Down/Up(dB).......... 12.1 / 14.5
Attenuation Down/Up(dB).......... 26.3 / 12.1
Power Down/Up(dBm).......... 19.8 / 11.3
CRC Down/Up ..... 0 / 0
FEC Down/Up .... 2752 / 8
HEC Down/Up .... 0 / 0

sety
29-10-10, 22:05
ΠΑΙΔΙΑ καλησπερα
θα ηθελα την βοηθεια σας σχετικα με το connex tv,πριν 10 ημερες δεχτηκα την προσφορα του ΟΤΕ για το connex tv ,τοτε ειχα ταχυτητα 21,5-22 ΜΒ,μολισ δεχτηκα την προσφορα η ταχυτητα την επομενη μερα εφτασε στα 17ΜΒ , SNR down13,2; up15,6,εχω χασει περιπου 5 ΜΒ απο την ταχυτητα ,σημερα ηρθε ο εξοπλισμος αλλα δεν τον εχω ενεργοπειησει ακομα τον αποκωδοπειητη διοτι φοβαμε οτι θα πληρωσω κ τους 12 μηνες,μπορω να το καταργησω αλλα δεν ξερω τι να κανω,φανταστητε οτι εχω 400 μετρα απο το DSLAM,πηρα τηλ τον ΟΤΕ κ μου ειπαν οτι δεν μπορουν να μου δωσουν παραπανω απο 17 ΜΒ πειτε μου σας παρακαλω αν γνωριζετε τι μπορω να κανω(σημφαιρει να το κρατησω? η να το καταργησω?) ευχαριστω πολυ εκ των προτερων για την απαντηση που θα λαβω

johnsruro
01-11-10, 16:55
Δηλαδή σου κόψανε την ταχύτητα από τότε που πήρες το TV και τώρα σου λένε ότι δε μπορούν να σου δώσουν και παραπάνω? Και όταν τους λες μα είχα 22 και τώρα έπεσα στα 17 πως γίνεταιο να μην μπορώ να πάω παραπάνω, τι σου λένε? Μηπως κόβουν από εδώ κι από εκεί για να δώσουν και σε άλλους?:hmm:

emeliss
01-11-10, 23:42
Σιγά μην κόβουν για να φτιάξουν και κουρτίνες. Κάποιες υπηρεσίες για να δουλέψουν απροβλημάτιστα απαιτούν υψηλό snr margin. Και όταν το snr margin σηκώνεται, ο μέγιστος πιθανός συγχρονισμός πέφτει.

So simple.

ptoma
01-11-10, 23:52
Η ταχύτητα συγχρονισμού δεν πέφτει όταν βάζεις connex απλώς χάνεις 4mb/s από το σύνολο της γραμμής όταν δουλεύει το connex, δηλαδή: έχω 22mb/s πριν το connex θα συνεχίσω να έχω 22mb/s και μετά το connex απλώς όταν δουλεύει δεσμεύει (με QOS) 4mb/s και ο υπολογιστής σου μπορεί να χρησιμοποιεί τα υπόλοιπα 18mb/s αν κλείσεις το connex ο υπολογιστής έχει και πάλι 22mb/s, όπως και να έχει η ταχύτητα συγχρονισμου παραμένει η ίδια, ότι άλλο σου πούνε είναι ανοησίες!!

Ζήτα να σου ταιριάσουν την γραμμή!

sdikr
02-11-10, 00:01
Η ταχύτητα συγχρονισμού δεν πέφτει όταν βάζεις connex απλώς χάνεις 4mb/s από το σύνολο της γραμμής όταν δουλεύει το connex, δηλαδή: έχω 22mb/s πριν το connex θα συνεχίσω να έχω 22mb/s και μετά το connex απλώς όταν δουλεύει δεσμεύει (με QOS) 4mb/s και ο υπολογιστής σου μπορεί να χρησιμοποιεί τα υπόλοιπα 18mb/s αν κλείσεις το connex ο υπολογιστής έχει και πάλι 22mb/s, όπως και να έχει η ταχύτητα συγχρονισμου παραμένει η ίδια, ότι άλλο σου πούνε είναι ανοησίες!!

Ζήτα να σου ταιριάσουν την γραμμή!

όταν πας απο snr 9 σε snr 12 - 14 πέφτει η ταχύτητα, καλό είναι αν δεν είσαι σίγουρος για κάτι να μην λες πράγματα με τόση σιγουριά

prjohn
02-11-10, 00:11
Όταν βάζεις connex tv οι απαιτήσεις σταθερότητας και αποσφαλμάτωσης αυξάνονται γι' αυτό και σου ανεβάζουν το snr με αποτέλεσμα να συγχρονίζεις χαμηλότερα. Ουσιαστικά μπαίνεις σε διαφορετικό προφίλ, δεν είναι κάποιο τεχνικό πρόβλημα είναι τακτική για να μην έχεις προβλήματα με το connextv. Όταν δουλεύει το connex tv χάνεις άλλα 4MB για την κίνηση της τηλεόρασης. Συνολικά ανάλογα και τη γραμή χάνεις 6-7 MB. Εγώ δε θα το έκανα αυτό γιατί θεωρώ πως χάνεις πολύ σε ταχύτητα αλλά επιλογές και γούστα είναι αυτά

ptoma
02-11-10, 10:48
φίλε sdikr δεν μπορείς να φανταστείς πόσο σίγουρος είμαι.

Η αύξηση του snr σε καμία μα καμία περίπτωση δεν σημαίνει πτώση της ταχύτητας συγχρονισμού (απαραίτητα), όπως επίσης η αύξηση του snr δεν εξασφαλίζει καλύτερη ποιότητα γραμμής, όπως επίσης σε όλες τις συνδέσεις connex που έχω κάνει δεν έχει συμβεί πουθενά να αλλάξει η ταχύτητα συγχρονισμού της γραμμής, και το ίδιο λένε και οι τεχνικοί του οτέ αν τους ρωτήσεις.

υποθέτω ότι γνωρίζεις τι είναι το snr και πως μετριέται, οπότε δεν θα μπω σε λεπτομέρειες (εκτός φυσικα και αν μου το ζητήσεις).

Αυτό που κάνει ο οτε και φαίνεται ως αύξηση του snr είναι να μειώνει την αρχική ταχύτητα συγχρονισμού της γραμμής από το dslam, με δικαιολογία την μεγαλυτερη σταθερότητα (μικρότερη ταχύτητα συγχρονισμού + ίδιες ρυθμίσεις έντασης σήματος στο dslam = μεγαλύτερο τελικό snr) οπότε δεν αυξάνουν το snr αλλά μειώνουν την ταχύτητα (μια καλή δικαιολογία για να γλυτώσουν bandwith).

Γιαυτό λέω στον φίλο μας να τους ζητήσει να του ταιριάσουν την γραμμή όπως ήταν.

Για περισσότερες πληροφορίες θα σας παραπέμψω σε αυτό το post:

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=217614&garpg=1

tsomis
02-11-10, 11:22
Τι σου ειπε ο sdikr και τι απαντας !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!.
Εαν χρονιζεις στα 20 και σου ανεβασουν το SNRM στα 20 θα χρονιζεις στα 20;;;
(Ειχες ,εχεις Conn-x TV);;;

ptoma
02-11-10, 11:30
ήμουν είμαι και από ότι φαίνεται θα είμαι για πολύ ακόμα τεχνικός Η/Υ, οπότε όλα αυτά είναι η δουλειά μου φιλε μου και έχω περάσει αρκέτα connex, οπότε αυτό που σου λέω είναι από εμπειρία επαγγελματική και όχι από προσωπική χρήση.

και αυτό που είπε είναι ότι ανεβάζουν το snr, αυτοί απλώς κατεβάζουν την ταχύτητα οπότε το snr margin που βλέπεις είναι ανεβασμένο απλώς επειδή κατέβασαν την ταχύτητα.

Καλό θα ήταν να διαβάσεις το post που παραπέμπω γιατί νομίζω ότι υπάρχει ένα μπέρδεμα με το τι είναι το snr το snr margin και πως συνδιάζονται.

δεν πειράζουν το snr αλλά την ταχύτητα είναι ακριβώς ανάποδα από ότι το λεει ο φίλος sdikr

Μπορεί να έχεις snr margin 20 και ταχύτητα 20 ή μπορει να έχεις snr margin 9 και πάλι ταχύτητα 20.

όπως επίσης μπορεί να συμβαίνει το ανάποδο
snr margin 20 ταχύτητα 8 και snr margin 9 ταχύτητα πάλι 8

Δεν είναι το snr το κριτήριο για την ταχύτητα σύνδεσης...

sdikr
02-11-10, 11:38
ήμουν είμαι και από ότι φαίνεται θα είμαι για πολύ ακόμα τεχνικός Η/Υ, οπότε όλα αυτά είναι η δουλειά μου φιλε μου και έχω περάσει αρκέτα connex, οπότε αυτό που σου λέω είναι από εμπειρία επαγγελματική και όχι από προσωπική χρήση.

και αυτό που είπε είναι ότι ανεβάζουν το snr, αυτοί απλώς κατεβάζουν την ταχύτητα οπότε το snr margin που βλέπεις είναι ανεβασμένο απλώς επειδή κατέβασαν την ταχύτητα.

Καλό θα ήταν να διαβάσεις το post που παραπέμπω γιατί νομίζω ότι υπάρχει ένα μπέρδεμα με το τι είναι το snr το snr margin και πως συνδιάζονται.

δεν πειράζουν το snr αλλά την ταχύτητα είναι ακριβώς ανάποδα από ότι το λεει ο φίλος sdikr

Το πρόφιλ του ΟΤΕ μπαίνει με το snr (snr margin αν θέλεις), ο καθένας μπορεί να το δεί όπως θέλει, πχ αύξηση snr ή χαμήλωμα ταχύτητας, ο πελάτης βλέπει το χαμήλωμα ταχύτητας.

Οτάν σε μια γραμμή έχεις 13.000 με snr 9, και βάλεις αυτή την γραμμή με snr 12 θα χάσει κοντά στα 3.000 με 4.000 σε συχρόνισμο.

Ακόμα τι σε κάνει να πιστεύεις οτι είσαι ο μόνος που έχει βάλει αρκετά conn-x;

ptoma
02-11-10, 12:45
Φίλε μου τα έχεις καταλάβει ανάποδα.

Δεν έχω καμία πρόθεση να προσβάλω κανέναν, αλλά δεν δέχομαι να με προσβάλουν επίσης.

Δεν είμαι ο μόνος που έχει περάσει connex, αυτό είναι το μόνο σίγουρο, από ότι φαίνεται όμως εξακολουθεί να υπάρχει σύγχυση σε ότι αφορά το snr το snr margin και την σχέση τους με την ταχύτητα.

Κανένας πάροχος δεν παίζει με το snr του, (άλλο είναι το snr και άλλο το snr margin), τα προφιλ είναι σταθερά με μίνιμουμ επιθυμητό snr margin π.χ 9 για τον οτε και από κει και πέρα ανάλογα με την ταχύτητα που έχει δηλωθεί στο προφιλ της γραμμής αυξάνεται το snr margin.

για την ακρίβεια όσο μεγαλύτερο to snr margin τόσο πιο καθαρό το σήμα, άρα θεωρητικά και μεγαλύτερη ταχύτητα συγχρονισμού. επειδή όμως το snr (άλλο το snr margin) που δίνει ο πάροχος είναι σταθερό, το snr margin παίζει ανάλογα με την ταχύτητα συγχρονισμού που πέτυχες ή που ορίστηκε από τον πάροχο.

Π.χ.
κατώτατο ανεκτό snr margin παρόχου = 9db

προφίλ παρόχου

snr=25 ταχύτητα σύνδεσης=8mb/s (ως ανώτερο όριο σύνδεσης)
θόρυβος γραμμής=10db
snr margin = 25-10=15db (αποδεκτό snr margin πάνω από 9db οπότε δεν πειράζει ο πάροχος την ταχύτητα)
τελική ταχύτητα σύνδεσης=8mb/s

κάνουμε αναβάθμηση της γραμμής μας σε 24mb/s

προφίλ παρόχου (αλλάζει μόνο η ταχύτητα)
snr=25 ταχύτητα γραμμής=24mb/s (ως ανώτατο όριο σύνδεσης)
θόρυβος γραμμής=18db
snr margin = 25-18=7db (μη αποδεκτό snr margin "το κατώτερο είναι 9db" οπότε ο πάροχος κατεβάζει την ταχύτητα σύνδεσης για να πετύχει το μικρότερο ανεκτό snr margin τα 9db)
χαμηλότερη ταχύτητα σημαίνει και χαμηλότερος θόρυβος γραμμής άρα αυξάνει το snr margin (είπαμε άλλο το snr).

όπως είναι φανερό η αύξηση της ταχύτητας αυξάνει και τον θόρυβο της γραμμής με αποτέλεσμα να μειώνει και το snr margin αφού το snr του παρόχου παραμένει σταθερό, αντίστοιχα μείωση της ταχύτητας μειώνει τον θόρυβο της γραμμής οπότε μεγαλύτερο snr margin.

Ας πούμε λοιπόν ότι η γραμμή μας για να έχει αποδεκτό snr margin στα 9 πρέπει να συγχρονίσει στα 18mb/s (οι τιμές συγχρονισμού, θορύβου και snr είναι τυχαίες, αλλά πιθανές)
αυτό σημαίνει ότι θα συγχρονίζει στα 18 mb/s πάντα, εκτός αν για κάποιο λόγο αλλάξει ο θόρυβος της γραμμής (βροχή, θερμοκρασία κτλ είναι μερικοί λόγοι για να αλλάξει) ή αν ο πάροχος θέλει να αυξήσει την αξιοπιστία της σύνδεσης (πχ connex) οπότε ο μόνος τρόπος (ίσως ο πιο βολικός είναι πιο σωστό και όχι ο μόνος) είναι όχι να αλλάξει το snr του από 25 σε 30 ας πούμε, αλλά να μειώσει την ταχύτητα, κάτι που ως αποτέλεσμα θα μειώσει και τον θόρυβο και θα αυξήσει το snr margin.

Αντιγράφω από το post του φίλου [Insomniac]

"Το SNRM (SNR Margin) είναι το κατά πόσο η τιμή του SNR που έχει η γραμμή μια δεδομένη στιγμή, ξεπερνά μια ελάχιστη τιμή SNR (ας την ονομάσουμε SNRreq) που χρειάζεται για σωστή λειτουργία στην ταχύτητα που έχουμε κλειδώσει.

SNRM(dB) = SNR(dB) - SNRreq(dB)

Το SNRreq ορίζεται ως η τιμή του SNR για την οποία έχουμε ένα Bit Error Rate (BER) της τάξεως του 10⁻⁷ (1 λάθος κάθε 10⁷ bits)."

που σε πολύ απλοποιημένη μορφή σημαίνει πόσα λάθη επιτρέπεται να έχει η γραμμή μας για να θεωρείται αξιόπιστη.
Άρα αφού για το connex θέλουν λιγότερα λάθη μειώνουν την ταχύτητα (καλού κακού) για να ελλατώσουν τα πιθανά λάθη της γραμμής.

Αυτό σε καμία περίπτωση όμως δεν καθιστά δεδομένο ότι όποτε βάζουμε connex θα πρέπει απαραίτητα να πέσει και η ταχύτητα συγχρονισμού μας, απλώς το κάνει για να είναι σίγουρος ότι η καινούργια του υπηρεσία θα δουλέψει σίγουρα και με αυτόν τον τρόπο αποφεύγει επιπλέον κλήσεις στην τεχνική του υποστήριξη.

Και σίγουρα ο οτε δεν αυξάνει το snr του προφίλ (αν το έκανε θα είχε 1 προφίλ για κάθε συνδρομητή, κάτι που καθιστά την τεχνική υποστήριξη κόλαση για τους τεχνικούς του dslam)

emeliss
02-11-10, 13:47
για την ακρίβεια όσο μεγαλύτερο to snr margin τόσο πιο καθαρό το σήμα, άρα θεωρητικά και μεγαλύτερη ταχύτητα συγχρονισμού.
Πήγαινε ξανά μία βόλτα από τα άρθρα. Έχεις παρανοήσει κάποια πράγματα.
Συγκεκριμένα και απλά

Όσο αυξάνει η ταχύτητα, μειώνεται το SNRM, ενώ όσο μειώνεται το SNRM, τόσο αυξάνει η πιθανότητα για αποσυγχρονισμό και επέρχεται γενικότερη αστάθεια στη σύνδεση. Τιμές κάτω των 6db δεν αφήνουν πολλά περιθώρια.
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=217614&garpg=2#content_start

Και δεν είναι ούτε ντροπή ούτε προσβολή αυτό. Κανένας μας δεν είναι τέλειος.

ptoma
02-11-10, 14:08
Προφανώς διαβάζοντας το τόσες φορές όπως επίσης και δεκάδες άλλα άρθρα, και βάζοντας με τον τρόπο που το κατάλαβα να δουλέψει, πάρα πολλές φορές, εξακολουθώ να μην το καταλαβαίνω και να παρανοώ, θα μπορουσες σε παρακαλώ να μου εξηγήσεις τι καταλαβαίνω λάθος?

και όχι δεν είναι ούτε ειρωνική ούτε προκλητηκή η παράκληση μου...

δεν έμαθα ότι ξέρω θεωρώντας τον εαυτό μου αλάθητο (κάθε άλλο) αλλά δεν καταλαβαίνω και που ακριβώς υποστηρίζεις ότι εχω παρανοήσει...

παρεπιπτόντως απομονόνωντας κάποιες φράσεις, είναι σίγουρο ότι βγαίνει διαφορετικό νόημα από το επιθυμητό...

Το snr margin είναι η διαφορά της πράξης snr - noice (θόρυβος) αν το snr margin αυξομειώνεται, αυξομειόνοντας την ταχύτητα αυτό σημαίνει ότι ή ο θόρυβος είναι σταθερός και αλλάζει το snr από το προφιλ του παρόχου ή αλλάζει ο θόρυβος (ο οποίος εξαρτάται και από την ταχύτητα) και παραμένει σταθερό το snr του παρόχου.θεωρούμε line attenuation σταθερό σε αυτή την πράξη.
Δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς έχω παρανοήσει σε μια αφαίρεση...

Ειλικρινά ζητάω να μου το διευκρυνήσει κάποιος.

που ακριβώς το κατάλαβα λάθος?

emeliss
02-11-10, 14:13
Όταν αυξάνεται το snr margin, μειώνεται ο μέγιστος πιθανός συγχρονισμός μας. Όσο το snr margin χαμηλώνει τόσο πιο ψηλά θα κλειδώσει το μόντεμ. Υπάρχει ένα όριο που αν κατέβει παρακάτω τότε θα αποσυγχρονίζει.

Ο ΟΤΕ έχει στο προφίλ για την iptv αρκετά ψηλό snr margin οπότε το ρούτερ μας θα κλειδώσει χαμηλότερα.

Ότι μετά κάποιος ρυθμός μετάδοσης πάνω σε αυτή την γραμμή adsl θα είναι δεσμευμένος για το σήμα της iptv είναι δεδομένο και άσχετο με το ότι θα έχει χαμηλώσει ο συγχρονισμός του adsl.

Μπορείς να το διαπιστώσεις και εσύ με τα ίδια σου τα μάτια αν έχεις ρούτερ στο οποίο μπορείς να πειράξεις το snr margin.

ptoma
02-11-10, 14:20
ναι αλλά το snr margin δεν είναι σταθερά είναι αποτέλεσμα μιας αφαίρεσης snr - θόρυβος γραμμής.

Άρα τι αλλάζει ο οτε για να ανεβάσει το snr margin τον θόρυβο ή το snr του προφίλ?

emeliss
02-11-10, 14:26
Το "- θόρυβος γραμμής' δεν είναι σωστό. Επαναλαμβάνω, μπορείς να το δοκιμάσεις και μόνος σου για να πειστείς.

ptoma
02-11-10, 15:44
Ας το πάρουμε από την αρχή


snr= ένταση σήματος γραμμής παρόχου
snr margin= διαφορά της έντασης που χρειάζεται σε σχέση με την ένταση που έχουμε τώρα (π.χ έχουμε 50db θέλουμε 40db άρα snr margin =10db)
snr πραγματικό=το snr που χρειάζεται ή γραμμή μας με την συγκεκριμένη ταχύτητα.


όσο περισσότερος ο θόρυβος τόσο μεγαλύτερο snr χρειαζόμαστε, για να κρατήσουμε σταθερή την ταχύτητα,με περιορισμό ως ένα ανώτερο όριο snr έντασης για να αποφύγουμε φαινόμενα όπως το cross talk.

Αν θεωρήσουμε ότι το snr που δίνει ο πάροχος είναι 50db, τότε το πραγματικό snr μας δεν μπορεί να ξεπεράσει τα 41db.

Υπάρχει κατώτερο όριο snr margin που θέτει ο κάθε πάροχος για να εξασφαλίσει την ποιότητα της γραμμής του, 9db για το παράδειγμά μας.

Αυτό σημαίνει ότι σε οποιαδήποτε περίπτωση η διαφορά snr παρόχου - snr (πραγματικό) δεν πρέπει να ξεπερνάει τα 9db.

Όσο μεγαλύτερη η ταχύτητα σύνδεσης τόσο μεγαλύτερο και το απαιτούμενο πραγματικό snr.

Άρα αν στα 41db έχουμε 18,450mb/s συγχρονισμό (χρησιμοποιούμε το γενικό υπολογισμό 1db snr = 450kbps, αυτό βέβαια δεν είναι και 100% ακριβές εξαρτάται από πολλές παραμέτρους αλλά ας το χρησιμοποιήσουμε για το παραδειγμά μας), και snr margin 9db αυτό σημαίνει ότι θεωρητικά η γραμμή μας δεν μπορεί να ανεβάσει άλλο την ταχύτητα της χωρίς να έχει προβλήματα, άρα δεν την ανεβάζει άλλο.

Παέι τώρα ο πάροχος και αλλάζει την ταχύτητα μας απο 18mb/s σε 15mb/s αυτό αυτόματα θα ανεβάσει το snr margin μας στο 16,6db, από 10 που ήταν πριν, το snr του παρόχου παρέμεινε σταθερό και αυτό που άλλαξε είναι η απαίτηση σε db για την συγκεκριμένη ταχύτητα.

Αν ο πάροχος ανέβαζε το snr το δικό του (αρχική ένταση γραμμής) απο 50db σε 60db αυτό δεν θα έριχνε την ταχύτητα αλλά απλώς θα επέτρεπε στον router να συνδεθεί σε παραπάνω ταχύτητα μια που το snr margin τώρα θα είναι 60-40=20db, άρα πόλυ πιο πάνω από το ελάχιστο 9db, άρα κάνοντας κάτι τέτοιο η γραμμή θα μπορούσε να συγχρονήσει πλέον από τα 18mb/s στα 22,95mb/s και να φτάσει στο όριο των 9db που είναι το κατώτερο.

Ελπίζω μέχρι εδώ να τα έχω καταλάβει καλά...

πως αλλιώς ο πάροχος επιρρεάζει το snr margin, έκτος από τους δύο παραπάνω τρόπους?
εκτός αν εννοείς ότι βάζει υψηλότερο μινιμουμ snr margin στο προφιλ των πελατών με connex, κάτι το οποίο θα ήταν αστείο από την πλευρά του οτε.


και πως μπορώ να το δοκιμάσω μόνος μου?

manicx
02-11-10, 16:23
φίλε sdikr δεν μπορείς να φανταστείς πόσο σίγουρος είμαι.

Η αύξηση του snr σε καμία μα καμία περίπτωση δεν σημαίνει πτώση της ταχύτητας συγχρονισμού (απαραίτητα), όπως επίσης η αύξηση του snr δεν εξασφαλίζει καλύτερη ποιότητα γραμμής, όπως επίσης σε όλες τις συνδέσεις connex που έχω κάνει δεν έχει συμβεί πουθενά να αλλάξει η ταχύτητα συγχρονισμού της γραμμής, και το ίδιο λένε και οι τεχνικοί του οτέ αν τους ρωτήσεις.

υποθέτω ότι γνωρίζεις τι είναι το snr και πως μετριέται, οπότε δεν θα μπω σε λεπτομέρειες (εκτός φυσικα και αν μου το ζητήσεις).

Αυτό που κάνει ο οτε και φαίνεται ως αύξηση του snr είναι να μειώνει την αρχική ταχύτητα συγχρονισμού της γραμμής από το dslam, με δικαιολογία την μεγαλυτερη σταθερότητα (μικρότερη ταχύτητα συγχρονισμού + ίδιες ρυθμίσεις έντασης σήματος στο dslam = μεγαλύτερο τελικό snr) οπότε δεν αυξάνουν το snr αλλά μειώνουν την ταχύτητα (μια καλή δικαιολογία για να γλυτώσουν bandwith).

Γιαυτό λέω στον φίλο μας να τους ζητήσει να του ταιριάσουν την γραμμή όπως ήταν.

Για περισσότερες πληροφορίες θα σας παραπέμψω σε αυτό το post:

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=217614&garpg=1

Αυτά που λες είναι τόσο ανακριβή όσο είναι το να πεις ότι 1+1=3.

tsomis
02-11-10, 16:24
((και πως μπορώ να το δοκιμάσω μόνος μου?))

Τεχνικος δεν εισαι?
Γιατι ρωτας πως?
Γιατι υπαρχουν και αλλοι τεχνικοι εδω μεσα
αλλα ειναι αλλο θεμα.
Τελικα δεν σε καταλαβαινω εγω τουλαχιστον (αλλα λογια να αγαπιομαστε)

ptoma
02-11-10, 16:45
Γιατί βρε παιδιά αφού είμαι τόσο λάθος και είναι τόσο κατανοητό από την μεριά σας δεν εξηγείτε και σε μένα για να μάθω?

Εκτός αν δεν έχετε καταλάβει τίποτα από το πως δουλεύει το όλο θέμα και απλώς προσπαθείτε να επιμείνετε στην πρώτη σας άποψη.

Σίγουρα υπάρχουν και άλλοι τεχνικοί εδώ μέσα, ας κάνει λοιπόν τον κόπο κάποιος που το ξέρει καλά να το εξηγήσει με απλά ελληνικά.

η ερώτηση ήταν σχεδόν ρητορική tsomis, προφανώς και το έχω δοκιμάσει μόνος μου, απλώς έλεγα μήπως υπάρχει κάποιος τρόπος που δεν δοκίμασα...

manixc βλέπω ότι κατανοείς τόσο πολύ το θέμα που για σένα είναι μια απλή πρόσθεση μονοψήφιων αριθμών, γιατί λοιπόν δεν μοιράζεσαι τις γνώσεις σου, αλλά απλώς λες ότι όλα είναι εντελώς λάθος?

Σέβομαι τον emelis γιατί αντί απλώς να λέει ότι κάτι είναι λάθος προσπαθεί να το εντοπίσει κιόλας... οι υπόλοιποι γιατι δεν το κάνουν?

Ακόμα και αν είμαι 1000% λάθος τουλάχιστον προσπαθω να εξηγήσω κάτι, εσείς που το έχετε κατανοήσει γιατι δεν κάνετε το ίδιο?

εξηγήστε που είναι το λάθος μου?

tsomis
02-11-10, 18:30
.....................................

ptoma
02-11-10, 18:40
α να γεια σου... δεν ξέρεις.. οπότε άστο για αυτούς που ξέρουν ή τουλάχιστον προσπαθούν να μάθουν...

υπάρχει κανένας άλλος που να το ξέρει καλά να μας το εξηγήσει και μας με δικά του απλά λόγια για να το καταλάβουμε? μια ποιυ η γνώση είναι για να μοιράζεται?

sdikr
02-11-10, 21:44
Φίλε μου τα έχεις καταλάβει ανάποδα.

Δεν έχω καμία πρόθεση να προσβάλω κανέναν, αλλά δεν δέχομαι να με προσβάλουν επίσης.

Δεν είμαι ο μόνος που έχει περάσει connex, αυτό είναι το μόνο σίγουρο, από ότι φαίνεται όμως εξακολουθεί να υπάρχει σύγχυση σε ότι αφορά το snr το snr margin και την σχέση τους με την ταχύτητα.

Κανένας πάροχος δεν παίζει με το snr του, (άλλο είναι το snr και άλλο το snr margin), τα προφιλ είναι σταθερά με μίνιμουμ επιθυμητό snr margin π.χ 9 για τον οτε και από κει και πέρα ανάλογα με την ταχύτητα που έχει δηλωθεί στο προφιλ της γραμμής αυξάνεται το snr margin.

για την ακρίβεια όσο μεγαλύτερο to snr margin τόσο πιο καθαρό το σήμα, άρα θεωρητικά και μεγαλύτερη ταχύτητα συγχρονισμού. επειδή όμως το snr (άλλο το snr margin) που δίνει ο πάροχος είναι σταθερό, το snr margin παίζει ανάλογα με την ταχύτητα συγχρονισμού που πέτυχες ή που ορίστηκε από τον πάροχο.

Π.χ.
κατώτατο ανεκτό snr margin παρόχου = 9db

προφίλ παρόχου

snr=25 ταχύτητα σύνδεσης=8mb/s (ως ανώτερο όριο σύνδεσης)
θόρυβος γραμμής=10db
snr margin = 25-10=15db (αποδεκτό snr margin πάνω από 9db οπότε δεν πειράζει ο πάροχος την ταχύτητα)
τελική ταχύτητα σύνδεσης=8mb/s

κάνουμε αναβάθμηση της γραμμής μας σε 24mb/s

προφίλ παρόχου (αλλάζει μόνο η ταχύτητα)
snr=25 ταχύτητα γραμμής=24mb/s (ως ανώτατο όριο σύνδεσης)
θόρυβος γραμμής=18db
snr margin = 25-18=7db (μη αποδεκτό snr margin "το κατώτερο είναι 9db" οπότε ο πάροχος κατεβάζει την ταχύτητα σύνδεσης για να πετύχει το μικρότερο ανεκτό snr margin τα 9db)
χαμηλότερη ταχύτητα σημαίνει και χαμηλότερος θόρυβος γραμμής άρα αυξάνει το snr margin (είπαμε άλλο το snr).

όπως είναι φανερό η αύξηση της ταχύτητας αυξάνει και τον θόρυβο της γραμμής με αποτέλεσμα να μειώνει και το snr margin αφού το snr του παρόχου παραμένει σταθερό, αντίστοιχα μείωση της ταχύτητας μειώνει τον θόρυβο της γραμμής οπότε μεγαλύτερο snr margin.

Ας πούμε λοιπόν ότι η γραμμή μας για να έχει αποδεκτό snr margin στα 9 πρέπει να συγχρονίσει στα 18mb/s (οι τιμές συγχρονισμού, θορύβου και snr είναι τυχαίες, αλλά πιθανές)
αυτό σημαίνει ότι θα συγχρονίζει στα 18 mb/s πάντα, εκτός αν για κάποιο λόγο αλλάξει ο θόρυβος της γραμμής (βροχή, θερμοκρασία κτλ είναι μερικοί λόγοι για να αλλάξει) ή αν ο πάροχος θέλει να αυξήσει την αξιοπιστία της σύνδεσης (πχ connex) οπότε ο μόνος τρόπος (ίσως ο πιο βολικός είναι πιο σωστό και όχι ο μόνος) είναι όχι να αλλάξει το snr του από 25 σε 30 ας πούμε, αλλά να μειώσει την ταχύτητα, κάτι που ως αποτέλεσμα θα μειώσει και τον θόρυβο και θα αυξήσει το snr margin.

Αντιγράφω από το post του φίλου [Insomniac]

"Το SNRM (SNR Margin) είναι το κατά πόσο η τιμή του SNR που έχει η γραμμή μια δεδομένη στιγμή, ξεπερνά μια ελάχιστη τιμή SNR (ας την ονομάσουμε SNRreq) που χρειάζεται για σωστή λειτουργία στην ταχύτητα που έχουμε κλειδώσει.

SNRM(dB) = SNR(dB) - SNRreq(dB)

Το SNRreq ορίζεται ως η τιμή του SNR για την οποία έχουμε ένα Bit Error Rate (BER) της τάξεως του 10⁻⁷ (1 λάθος κάθε 10⁷ bits)."

που σε πολύ απλοποιημένη μορφή σημαίνει πόσα λάθη επιτρέπεται να έχει η γραμμή μας για να θεωρείται αξιόπιστη.
Άρα αφού για το connex θέλουν λιγότερα λάθη μειώνουν την ταχύτητα (καλού κακού) για να ελλατώσουν τα πιθανά λάθη της γραμμής.

Αυτό σε καμία περίπτωση όμως δεν καθιστά δεδομένο ότι όποτε βάζουμε connex θα πρέπει απαραίτητα να πέσει και η ταχύτητα συγχρονισμού μας, απλώς το κάνει για να είναι σίγουρος ότι η καινούργια του υπηρεσία θα δουλέψει σίγουρα και με αυτόν τον τρόπο αποφεύγει επιπλέον κλήσεις στην τεχνική του υποστήριξη.

Και σίγουρα ο οτε δεν αυξάνει το snr του προφίλ (αν το έκανε θα είχε 1 προφίλ για κάθε συνδρομητή, κάτι που καθιστά την τεχνική υποστήριξη κόλαση για τους τεχνικούς του dslam)

αυτό που λες παραπάνω ισχύει σε γραμμές που έχουν ρυθμιστεί να συχρόνιζουν πχ στα 8 ενώ πχ η γραμμή θα άντεχε παραπάνω άνετα.

όταν πάμε όμως σε μια γραμμή που έχει ρυθμιστεί να συχρόνιζει σε εως αλλάζει λίγο το πράγμα.
Εκεί στην ουσία αυτό που θα επιλέξει τον συχρονισμό είναι το snr που έχει ορίσει ο παροχος, αν έχει ρυθμίσει πχ ελάχιστο το 6 και η γραμμή συχρονίζει πχ στα 20, που σημαίνει στην περίπτωση μας πως η γραμμή με το att που έχει + τον θόρυβο ότι μπορεί να αποδώσει μαξ 20 με snr 6, αν ζητήσεις να κάνει sync με snr 12 τότε αναγκαστικά θα ρίξει την ταχύτητα για να μπορέσει να συχρονίσει.




Το SNRM (SNR Margin) είναι το κατά πόσο η τιμή του SNR που έχει η γραμμή μια δεδομένη στιγμή, ξεπερνά μια ελάχιστη τιμή SNR (ας την ονομάσουμε SNRreq) που χρειάζεται για σωστή λειτουργία στην ταχύτητα που έχουμε κλειδώσει.

SNRM(dB) = SNR(dB) - SNRreq(dB)

Το SNRreq ορίζεται ως η τιμή του SNR για την οποία έχουμε ένα Bit Error Rate (BER) της τάξεως του 10⁻⁷ (1 λάθος κάθε 10⁷ bits).

Το SNR Margin ουσιαστικά σας λέει πόσο πάνω είστε σε σχέση μ'αυτό που χρειάζεστε.

Στην παραπάνω σχέση, για δεδομένη ταχύτητα, το SNRreq είναι σταθερό, ενώ το SNR μεταβάλλεται καθώς μεταβάλλεται ο θόρυβος στη γραμμή, και μαζί του, λόγω της παραπάνω σχέσης, αλλάζει και το SNRM (αυτό που μας δείχνει το ρούτερ δηλαδή) στον ίδιο βαθμό.

Στις 24άρες (rate adaptive), όταν το ρούτερ προσπαθεί να κλειδώσει, δεν έχουμε δεδομένη ταχύτητα, αλλά δεδομένη χρονική στιγμή. Σ'αυτή την περίπτωση, για τη δεδομένη χρονική στιγμή, το SNR έχει συγκεκριμένη τιμή, καθώς επίσης και το SNRM, η τιμή του οποίου είναι το target SNRM που έχει θέσει ο εκάστοτε πάροχος (otenet 9dB, forthnet 6dB, hol 11dB, κτλ.).


Το αποτέλεσμα αυτών των δύο καθορίζει την ταχύτητα που θα κλειδώσουμε, μέσω της τιμής του SNRreq που θα πιάσουμε.

Το SNR δεν εξαρτάται από την ταχύτητα, αλλά από τα χαρακτηριστικά της γραμμής (απόσταση, εξασθένιση, ισχύς σήματος, θόρυβος).

Με την αύξηση της ταχύτητας δεν αυξάνεται ο θόρυβος, απλά η γραμμή "απαιτεί" μεγαλύτερο SNR (το SNRreq που λέγαμε πριν, το οποίο αυξάνει όσο αυξάνει η ταχύτητα), για να μπορέσει ν'αποδώσει σωστά, που όμως δεν έχει, οπότε λόγω της προηγούμενης σχέσης και πάλι, μειώνεται το SNRM.



ο ΟΤΕ έχει κάποια στάνταρ προφιλ, έχει την 2αρά με 9 snr, 12αρί (δεν θυμάμαι το snr), εως 24 με 9 και 11 (ανάλογα fast path, interleaved) iptv 24αρί με 14 interleaved

Το καλύτερο snr έχει αποτέλεσμα λιγότερα λάθη στην γραμμή πράγμα που είναι απαραίτητο για το iptv

Για τις 8αρές γραμμές που είχαμε παλιότερα θα ίσχυε αυτό που λές στην αρχή, για τις εως 24 δεν ισχύει (εκτός αν είσαι έναν τοίχο μακριά απο τον ΟΤΕ)

cmaniac
02-11-10, 21:48
Αυτό που κάνει ο οτε και φαίνεται ως αύξηση του snr είναι να μειώνει την αρχική ταχύτητα συγχρονισμού της γραμμής από το dslam, με δικαιολογία την μεγαλυτερη σταθερότητα (μικρότερη ταχύτητα συγχρονισμού + ίδιες ρυθμίσεις έντασης σήματος στο dslam = μεγαλύτερο τελικό snr) οπότε δεν αυξάνουν το snr αλλά μειώνουν την ταχύτητα (μια καλή δικαιολογία για να γλυτώσουν bandwith).

Καπου τα χεις μπλεξει.

Ξεχασες να λαβεις υπ'οψιν σου την παραμετρο Target SNR margin.

Και αφου θες να εντρυφησεις, δες εδω (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=391782)

ptoma
02-11-10, 22:26
cmaniac και εσύ δεν το εξηγείς με δικά σου απλά λόγια, για να το καταλάβω και εγώ, απλώς παραθέτεις link, αυτό μπορεί να το κάνει ο κάθε ένας, μέχρι που να το εξηγήσεις με δικά σου λόγια θα υποθέσω ότι απλώς και εσύ δεν έχεις καταλάβει πως λειτουργεί...

sdikr πρώτα από όλα σε ευχαριστώ που μπαίνεις στον κόπο να ασχοληθείς με την απορία μου.

2ον όπου αναφέρεις snr υποθέτω ότι εννοείς το snr margin,


Εκεί στην ουσία αυτό που θα επιλέξει τον συχρονισμό είναι το snr που έχει ορίσει ο παροχος, αν έχει ρυθμίσει πχ ελάχιστο το 6 και η γραμμή συχρονίζει πχ στα 20, που σημαίνει στην περίπτωση μας πως η γραμμή με το att που έχει + τον θόρυβο ότι μπορεί να αποδώσει μαξ 20 με snr 6, αν ζητήσεις να κάνει sync με snr 12 τότε αναγκαστικά θα ρίξει την ταχύτητα για να μπορέσει να συχρονίσει.

Για τις 8αρές γραμμές που είχαμε παλιότερα θα ίσχυε αυτό που λές στην αρχή, για τις εως 24 δεν ισχύει (εκτός αν είσαι έναν τοίχο μακριά απο τον ΟΤΕ)

αν είναι έτσι τότε που ακριβώς κάνω λάθος όταν παραθέτω την εξίσωση:
snr margin = snr σύνδεσης - snr πραγματικό

όπου snr σύνδεσης το snr που έχει ορίσει ο πάροχος στο προφίλ
όπου snr πραγματικό το snr που απαιτεί η σύνδεση για μια ορισμένη ταχύτητα
και για να μπορούμε να έχουμε ένα σχετικά αριθμητικό παράδειγμα, υπέθεσα πως για κάθε 450kbps χρειαζόμαστε 1db snr πραγματικό.

ελπίζω να μην σας μπέρδεψε το γεγονός ότι για χάρη του παραδείγματος θεωρώ όλες τις άλλες παραμέτρους (attenuation, κτλ) σταθερές.
Το έκανα για να αποσαφηνίσω το snr margin και την σχέση του με το snr.

........Auto merged post: ptoma πρόσθεσε 2 λεπτά και 18 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Target SNR margin = με το χαμηλότερο δυνατό snr margin που θέτει ο πάροχος για να θεωρείται η γραμμή αξιόπιστη. όχι φίλε μου δεν το ξέχασα, το έχει το post μου.

sdikr
02-11-10, 22:35
cmaniac και εσύ δεν το εξηγείς με δικά σου απλά λόγια, για να το καταλάβω και εγώ, απλώς παραθέτεις link, αυτό μπορεί να το κάνει ο κάθε ένας, μέχρι που να το εξηγήσεις με δικά σου λόγια θα υποθέσω ότι απλώς και εσύ δεν έχεις καταλάβει πως λειτουργεί...

sdikr πρώτα από όλα σε ευχαριστώ που μπαίνεις στον κόπο να ασχοληθείς με την απορία μου.

2ον όπου αναφέρεις snr υποθέτω ότι εννοείς το snr margin,



αν είναι έτσι τότε που ακριβώς κάνω λάθος όταν παραθέτω την εξίσωση:
snr margin = snr σύνδεσης - snr πραγματικό

όπου snr σύνδεσης το snr που έχει ορίσει ο πάροχος στο προφίλ
όπου snr πραγματικό το snr που απαιτεί η σύνδεση για μια ορισμένη ταχύτητα
και για να μπορούμε να έχουμε ένα σχετικά αριθμητικό παράδειγμα, υπέθεσα πως για κάθε 450kbps χρειαζόμαστε 1db snr πραγματικό.

ελπίζω να μην σας μπέρδεψε το γεγονός ότι για χάρη του παραδείγματος θεωρώ όλες τις άλλες παραμέτρους (attenuation, κτλ) σταθερές.
Το έκανα για να αποσαφηνίσω το snr margin και την σχέση του με το snr.

........Auto merged post: ptoma πρόσθεσε 2 λεπτά και 18 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Target SNR margin = με το χαμηλότερο δυνατό snr margin που θέτει ο πάροχος για να θεωρείται η γραμμή αξιόπιστη. όχι φίλε μου δεν το ξέχασα, το έχει το post μου.


και σου λέω ξανά σε 8αρά γραμμή με at 10 δεν έχεις πρόβλημα, σε γραμμή εως 24 με at 30 έχεις

η πράξη που κάνεις έχει να κάνει με το αν δεν υπάρχει εξασθένιση του σήματος λόγο απόστασης (αττ) + ποιότητα γραμμής, ακόμα ο πάροχος δεν μπορεί να δώσει πχ 200 snr απο την πλευρά του γιατί μετά θα έχουμε crosstalk στον Θεό.


Πχ το calculator στο φόρουμ, κάνει μια πράξη, η πράξη αφόρα εργαστηριακές συνθήκες (καθαρός χαλκός, χωρίς μουφές, χωρίς υγρασία κλπ), μια μούφα μπορεί να σημαίνει -1db στο snr

ptoma
02-11-10, 22:43
και μου αρέσει που έβαλα και την διευκρύνιση ότι θεωρώ τις υπόλοιπες παραμέτρους σταθερές για να αποσαφινήσουμε το θέμα του snr margin.

Ωστόσω, συμφωνείς με την εξίσωση, έτσι προκείπτει το snr margin.

Αυτό που λες πάει ένα βήμα πιο κάτω, το πως προκείπτει το πραγματικό snr το οποίο εξαρτάται από (καλώδια, απόσταση, router, κτλ) ωστόσο, ακόμα και αν προσθέσουμε όλα αυτά (και όσα ακόμα λείπουν) καταλήγουμε σε ένα νούμερο το οποίο είναι το πραγματικο snr που χρειάζεται μια γραμμή για να συγρονίσει σε μια ταχύτητα, σωστά? ας μην είναι 450kbps/1db snr ας είναι 100kbps/1db snr.

πάλι η εξίσωση για το πως προκείπτει το snr margin δεν είναι σωστή?

emeliss
02-11-10, 23:38
αν είναι έτσι τότε που ακριβώς κάνω λάθος όταν παραθέτω την εξίσωση:
snr margin = snr σύνδεσης - snr πραγματικό

όπου snr σύνδεσης το snr που έχει ορίσει ο πάροχος στο προφίλ
όπου snr πραγματικό το snr που απαιτεί η σύνδεση για μια ορισμένη ταχύτητα
Κάτσε για να μην χάσουμε την αρχή του νήματος. Είχες παραθέσει το πολύ σωστό

"Το SNRM (SNR Margin) είναι το κατά πόσο η τιμή του SNR που έχει η γραμμή μια δεδομένη στιγμή, ξεπερνά μια ελάχιστη τιμή SNR (ας την ονομάσουμε SNRreq) που χρειάζεται για σωστή λειτουργία στην ταχύτητα που έχουμε κλειδώσει.

SNRM(dB) = SNR(dB) - SNRreq(dB)"

Το SNR είναι το πραγματικό την δεδομένη εκείνη στιγμή και το θέλουμε σχετικά ψηλά. Ο πάροχος δεν μπορεί παρά μόνο να το ελαττώσει ενεργοποιόντας το power backoff. To SNRreq είναι το κατώφλι στο οποίο η σύνδεση δουλεύει σωστά. Όσο αυξάνει το bitrate αυξάνει και το SNRreq οπότε μειώνεται το snr margin.

Δεν μπορώ να γράψω πολλά λόγω σύνδεσης 3G που όπως λέει και ο ipo είναι ληστρική.

sdikr
03-11-10, 00:14
και μου αρέσει που έβαλα και την διευκρύνιση ότι θεωρώ τις υπόλοιπες παραμέτρους σταθερές για να αποσαφινήσουμε το θέμα του snr margin.


Και μου αρέσει που εδώ μιλάμε για πραγματικές συνθήκες και όχι για εργοστασιακές,
το όλο μου το θέμα είναι στο κομμάτι που λές


Η ταχύτητα συγχρονισμού δεν πέφτει όταν βάζεις connex απλώς χάνεις 4mb/s από το σύνολο της γραμμής όταν δουλεύει το connex, δηλαδή: έχω 22mb/s πριν το connex θα συνεχίσω να έχω 22mb/s και μετά το connex απλώς όταν δουλεύει δεσμεύει (με QOS) 4mb/s και ο υπολογιστής σου μπορεί να χρησιμοποιεί τα υπόλοιπα 18mb/s αν κλείσεις το connex ο υπολογιστής έχει και πάλι 22mb/s, όπως και να έχει η ταχύτητα συγχρονισμου παραμένει η ίδια, ότι άλλο σου πούνε είναι ανοησίες!!

Ζήτα να σου ταιριάσουν την γραμμή!

Καταλαβαίνεις τώρα;

ubuntubu
03-11-10, 00:47
79228

SNRM = 4.1db -> downstream rate = 24575 Kbps

79229

SNRM = 21.6 db -> downstream rate = 15054 Kbps


Το SNR (κίτρινο γράφημα) είναι γύρω στα 50 db κατα μέσο όρο για όλες τις συχνότητες.

tsomis
03-11-10, 08:59
α να γεια σου... δεν ξέρεις.. οπότε άστο για αυτούς που ξέρουν ή τουλάχιστον προσπαθούν να μάθουν...

υπάρχει κανένας άλλος που να το ξέρει καλά να μας το εξηγήσει και μας με δικά του απλά λόγια για να το καταλάβουμε? μια ποιυ η γνώση είναι για να μοιράζεται?

Αυτο καταλαβες ?
Βαριεμαι ρε φιλε το πρηξιμο και το κολλημα σου.
Απλα .....................................
No comments στα Ελληνικα.

antonis556
03-11-10, 10:26
79228

SNRM = 4.1db -> downstream rate = 24575 Kbps

79229

SNRM = 21.6 db -> downstream rate = 15054 Kbps


Το SNR (κίτρινο γράφημα) είναι γύρω στα 50 db κατα μέσο όρο για όλες τις συχνότητες.

H γραμμη απλα δεν υπαρχει :oneup::oneup:

ptoma
03-11-10, 12:00
emeliss: χαίρομαι που συμφωνούμε στην αρχή λειτουργίας, και όλα αυτά που λες είναι σωστά, στην περίπτωση που πριν το connex λειτουργούσαμε με το οριακό 9db στη σύνδεσή μας, δηλ. 22mb/s με snr margin στο 9 οπότε αν ανέβει το κατώτατο όριο από τον πάροχο (εξαιτίας του connex) από 9db σε 14db τότε τα 22mb/s θα πέσουν σε ας πούμε 17mb/s, αν όμως πριν το connex είχαμε 22mb/s με snr margin 15db και ο πάροχος ανεβάσει το μίνιμουμ (target snr) στα 14db θα εξακολουθήσουμε να έχουμε πάλι 22mb/s στην γραμμή μας.

ή παλι το κατάλαβα λάθος?

sdikr: δηλ η αντίρησή σου είναι όχι στο αν κατάλαβα πως λειτουργεί, αλλά ότι δεν μπορεί να ισχύει σε πραγματικές συνθήκες, για τους γνωστούς λόγους? δεν θα διαφωνήσω σε αυτό αλλά το να κόβει 4 mb/s ο οτε για 5 db snr margin είναι υπερβολικό, σε σχέση με το τι δίνουν ακόμα και σε ιδανικές συνθήκες τα 5db, γιαυτό είπα να του ταιριάσουν την γραμμή, απλώς πιστεύω ότι μειώνουν και την ταχύτητα της dsl με δικαιολογία το connex.

ubuntubu: σε ευχαριστώ για τα γραφήματα, είναι κατατοπιστικότατα

tsomis: μάλλον είσαι σε λάθος forum... από ότι κατάλαβα την φιλοσοφία εδώ, είναι για να βοηθάει τον κόσμο με προβλήματα και απορίες που έχει, το forum για τα troll νομίζω είναι 5 url πιο κάτω δεξιά...

tsomis
03-11-10, 16:38
Για πες μας ποια η βοηθεια σου μεχρι τωρα Conn-X Master chef?

ptoma
03-11-10, 17:45
βλέπεις? και πάλι δεν προσπαθείς να βοηθήσεις αλλά απλώς να δημιουργήσεις θέμα αντιπαράθεσης χωρίς ουσία... δεν το συνεχίζω μαζί σου για κανένα λόγο...

emeliss
03-11-10, 21:15
emeliss: χαίρομαι που συμφωνούμε στην αρχή λειτουργίας, και όλα αυτά που λες είναι σωστά, στην περίπτωση που πριν το connex λειτουργούσαμε με το οριακό 9db στη σύνδεσή μας, δηλ. 22mb/s με snr margin στο 9 οπότε αν ανέβει το κατώτατο όριο από τον πάροχο (εξαιτίας του connex) από 9db σε 14db τότε τα 22mb/s θα πέσουν σε ας πούμε 17mb/s, αν όμως πριν το connex είχαμε 22mb/s με snr margin 15db και ο πάροχος ανεβάσει το μίνιμουμ (target snr) στα 14db θα εξακολουθήσουμε να έχουμε πάλι 22mb/s στην γραμμή μας.

ή παλι το κατάλαβα λάθος?
Τώρα συμφωνούμε.

Πρακτικά όμως είναι εξαιρετικά απίθανο να συναντήσεις γραμμή 22Μbs με snr margin 15db. Συνήθως (για να μην πω πάντα) το snr margin είναι αρκετό μικρότερο και το σηκώνουν για υπηρεσίες όπως η iptv, οπότε αναπόφευκτα ο συγχρονισμός πέφτει.

sdikr
03-11-10, 21:44
και μου αρέσει που έβαλα και την διευκρύνιση ότι θεωρώ τις υπόλοιπες παραμέτρους σταθερές για να αποσαφινήσουμε το θέμα του snr margin.

Ωστόσω, συμφωνείς με την εξίσωση, έτσι προκείπτει το snr margin.

Αυτό που λες πάει ένα βήμα πιο κάτω, το πως προκείπτει το πραγματικό snr το οποίο εξαρτάται από (καλώδια, απόσταση, router, κτλ) ωστόσο, ακόμα και αν προσθέσουμε όλα αυτά (και όσα ακόμα λείπουν) καταλήγουμε σε ένα νούμερο το οποίο είναι το πραγματικο snr που χρειάζεται μια γραμμή για να συγρονίσει σε μια ταχύτητα, σωστά? ας μην είναι 450kbps/1db snr ας είναι 100kbps/1db snr.

πάλι η εξίσωση για το πως προκείπτει το snr margin δεν είναι σωστή?

Σου λεω τι γίνεται στην πράξη, κάτι που εσύ στα μηνύματα σου δεν το δέχεσαι, μάλιστα βάζεις μέσα και το ότι στο έχουν πεί απο τον ΟΤΕ.

και εκεί είναι που διαφωνώ, και ο λόγος που απο την αρχή σου εχώ πει αν είσαι απόλυτα σίγουρος.

μου λές να διαβάσω το νήμα με τα snr, κάτι που εσύ δεν το έχει κάνει (εως 24)
μου λές οτι έχει βάλει πολλά connex και ότι το εφιάξες (πράγμα που το βλέπω αδύνατο)

Σου λένε τόσα ατόμα οτι κάνεις λάθος, αλλά και πάλι δεν το δέχεσαι, ψάχνεις την εργοστασιακή σύνδεση.

Στην εργασία μου δεν είμαι απόλυτος, δεν γίνεται, εκεί όμως που γνωρίζω κάτι 150% τότε είμαι, δεν αρχίζω το λένε οι τάδε τεχνικοί ή οι τάδε

Το όλο το θέμα εδώ ξεκινά απο το




Η ταχύτητα συγχρονισμού δεν πέφτει όταν βάζεις connex απλώς χάνεις 4mb/s από το σύνολο της γραμμής όταν δουλεύει το connex, δηλαδή: έχω 22mb/s πριν το connex θα συνεχίσω να έχω 22mb/s και μετά το connex απλώς όταν δουλεύει δεσμεύει (με QOS) 4mb/s και ο υπολογιστής σου μπορεί να χρησιμοποιεί τα υπόλοιπα 18mb/s αν κλείσεις το connex ο υπολογιστής έχει και πάλι 22mb/s, όπως και να έχει η ταχύτητα συγχρονισμου παραμένει η ίδια, ότι άλλο σου πούνε είναι ανοησίες!!

Ζήτα να σου ταιριάσουν την γραμμή!



Η αύξηση του snr σε καμία μα καμία περίπτωση δεν σημαίνει πτώση της ταχύτητας συγχρονισμού (απαραίτητα), όπως επίσης η αύξηση του snr δεν εξασφαλίζει καλύτερη ποιότητα γραμμής, όπως επίσης σε όλες τις συνδέσεις connex που έχω κάνει δεν έχει συμβεί πουθενά να αλλάξει η ταχύτητα συγχρονισμού της γραμμής, και το ίδιο λένε και οι τεχνικοί του οτέ αν τους ρωτήσεις.

υποθέτω ότι γνωρίζεις τι είναι το snr και πως μετριέται, οπότε δεν θα μπω σε λεπτομέρειες (εκτός φυσικα και αν μου το ζητήσεις).

Αυτό που κάνει ο οτε και φαίνεται ως αύξηση του snr είναι να μειώνει την αρχική ταχύτητα συγχρονισμού της γραμμής από το dslam, με δικαιολογία την μεγαλυτερη σταθερότητα (μικρότερη ταχύτητα συγχρονισμού + ίδιες ρυθμίσεις έντασης σήματος στο dslam = μεγαλύτερο τελικό snr) οπότε δεν αυξάνουν το snr αλλά μειώνουν την ταχύτητα (μια καλή δικαιολογία για να γλυτώσουν bandwith).

Γιαυτό λέω στον φίλο μας να τους ζητήσει να του ταιριάσουν την γραμμή όπως ήταν.

Για περισσότερες πληροφορίες θα σας παραπέμψω σε αυτό το post:

emeliss
03-11-10, 21:53
Νομίζω έχει κλείσει το θέμα.

ptoma
04-11-10, 04:28
φίλε μου sdikr, (ελπίζω να μου επιττρέπεις να σε αποκαλώ έτσι) δεν έμαθα αυτά που έμαθα απλώς αποδεχόμενος το τι άκουσαν κάποιοι άλλοι από κάπου και είδικά σε ένα forum που ευτυχώς ή δυστυχώς δεν ξέρουμε ούτε ποιοί είναι ούτε τι γνώσεις έχουν, έχω μία άποψη για ένα θέμα και πως θα λύσω ένα πρόβλημα (όπως όλοι), αν δεν θεωρώ την άποψη μου σημαντική και τα επιχειρήματά μου ισχυρά (πρώτα από όλα για τον εαυτό μου) δεν πρόκειται ποτέ να είμαι σίγουρος για το τι κάνω οπότε δεν θα κάνω και ποτέ τίποτα, γιαυτό και πάντα το ψάχνω.

έχω επιπλέον παραδείγματα και επιχειρήματα για αυτά που λέω, άλλα από ότι κατάλαβα (και δικαίως) η όλη επιχειρηματολογία έχει κουράσει και εσάς και όσους μας διαβάζουν, οπότε λεώ να το αφήσουμε εδώ, να σας ευχαριστήσω που μου χαρήσατε τον χρόνο σας, και να προχωρίσουμε παρακάτω.

Ίσως κάποια στιγμή στο μέλλον να το ξανανοίξουμε το θέμα.

Δεν αμφισβητώ αυτά που λέτε, απλώς από ότι φαίνεται έχουμε διαφορετική προσέγγιση...

και παλι ειλικρινά σας ευχαριστώ.....

ναι έχει κλείσει το θέμα, για μένα τουλάχιστον...

tsomis
04-11-10, 10:00
Μου αρεσει που εσυ εμαθες οτι εμαθες και ολοι
οι αλλοι τρωγαμε πασατεμπο.
Τεσπα ληξαν και απο εμενα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.