PDA

Επιστροφή στο Forum : * ΕΠΕΙΓΟΥΣΑ ΒΟΗΘΕΙΑ * με monitor



largo
31-07-06, 21:29
Λίγο πριν ένα 17αρι tft NEC monitor μάλλον περέδωσε το πνεύμα του. Ετσι έβαλα μια έφεδρική Hyundai ImageQuest 15 tft να κάνω την δουλειά μου.

Δυστυχώς ότι και να κάνω μου δίνει λιγο πριν μπει στα windows xp "video mode not supported". Σε safe mode δεν φαίνεται να βλέπει το monitor ενω έχει και κατι απομεινάρια απο το NEC.

Εχω δοκιμάσει ότι μπορούσα και ήξερα.

Καμια ιδέα ;

Thanks

K.

Patentman
31-07-06, 21:37
Απεγκατασταση του driver της καρτας γραφικων και επανεγκατασταση.
Πριν το restart θα κανεις εντοπισμο οθονης αμεσης τοποθετησης και λειτουργιας.

Νικαετός
31-07-06, 22:34
Tώρα τελευταία , όλα χαλάνε @Largo ή είναι ιδέα μου ? Μια τα windows μια οι σκληροί , τώρα το μόνιτορ ...μήπως ήλθε η ώρα για ένα καινούργιο σύστημα ? ;)

(Φυσικά αστειεύομαι , αλλά ...)

largo
31-07-06, 22:49
Απεγκατασταση του driver της καρτας γραφικων και επανεγκατασταση.
Πριν το restart θα κανεις εντοπισμο οθονης αμεσης τοποθετησης και λειτουργιας.
Thanks. Το δοκίμασα και ... "video mode not supported" ....

Tha pethano ....


Tώρα τελευταία , όλα χαλάνε @Largo ή είναι ιδέα μου ? Μια τα windows μια οι σκληροί , τώρα το μόνιτορ ...μήπως ήλθε η ώρα για ένα καινούργιο σύστημα ? ;)

(Φυσικά αστειεύομαι , αλλά ...)
Ξέρεις τι συμβαινει: Ο υπολογιστής και όλλα τα περιφερειακά δεν κλείνουν ΠΟΤΕ. Πάντα δουλεύουν κάνοντας κάτι. Είτε backup/ftp το βράδι, είτε backup/acronis πρωι-πρωι, είτε batch από nef/raw σε jpg, είτε 60+ φωτο σε πανοραμικές.

Δηλαδή τους ... σκίζω.

Ετσι έχω φθορές .... κάθε περίπου 3 χρόνια ...

Αλλά ... ήρθε όντως η ώρα να αναβαθιμιστώ ....


Κ.

Patentman
01-08-06, 00:26
Δοκιμασες αλλο μονιτορ ή το 17αρι tft NEC σε αλλο Η/Υ;
Μπορει να φταιει και η καρτα και απο κει να τα επαιξε το αλλο μονιτορ;

flevio
01-08-06, 08:07
δεν μπορεις να βρεις driver για το Hyundai ImageQuest
και με safe mode να κανεις update to driver τοy monitor απο το control panel-system-device manager ?
στην επανεκκινηση θα ναι το δυσκολο που πρεπει να ριξεις καπως την αναλυση..:hmm:
(αν δεν τη ριξει μονο του..πραγμα πιθανο με τα k@lwindows)

αν εχεις τv out βαλε μια τv και δοκιμασε να ριξεις την αναλυση και ανανεωση του μονιτορ απ αυτην..

gallahant
01-08-06, 09:02
H αν εχεις καποιον γνωστο σου που να εχει 17αρα η μεγαλυτερη να φερεις την αναλυση στα μετρα σου απ το δικο του μονιτορ

largo
01-08-06, 20:12
Ευχαριστώ όλους. Λύθηκε. Μπαίνοντας σε safe mode VGA mode και εγκαθιστώντας τα σχετικά driver για το monitor.

Thanks

K.

@ ADSLgr.com All rights reserved.