PDA

Επιστροφή στο Forum : χάλασε πάλι η γραμμή



atlandis
25-10-10, 02:00
Εδώ και περίπου 1 μήνα είχα αυτά τα στατιστικά, Εδώ και περίπου 1 μήνα είχα αυτά τα στατιστικά, το conex tv έπαιζε μια χαρά χωρίς προβλήματα και τα πινγκ μου ήταν μια χαρά.

DSL Type: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 863 / 17.699
Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 14,5
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 10,0 / 21,5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 18,0 / 4,5
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0
FEC Errors (Up/Down): 0 / 9.990
CRC Errors (Up/Down): 0 / 75
HEC Errors (Up/Down): 57.919 / 75

Και από σήμερα έγινε χειρότερο και από παλιά που είχα κολλήματα με το κονεξ..

Link Information

Uptime: 0 days, 0:08:44
DSL Type: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 863 / 12.231
Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 19,5
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 10,0 / 22,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 19,0 / 14,5
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0
FEC Errors (Up/Down): 0 / 45
CRC Errors (Up/Down): 0 / 0
HEC Errors (Up/Down): 57.986 / 0

Το conextv κολλά όταν πω να δω κάτι από το film club (παγώματα) και τα πινγκ είναι εξωφρενικά, απο 98-134 σε 380.. Επίτηδες το κάνουν για να πληρώνουμε το 800….? Η δεν ξέρουν τι τους γίνετε και το παίζουν τεχνικοί..
Αν δεν το φτιάξουν εντος 24 ώρες θα αφαιρέσουν τα λεφτά από το τιβι, πάρουν πίσω αποκωδικοποιητή και άντε για.. λολ :down::down: Πόσο χαίρομαι που δίπλα από το σπίτι άνοιξε και τμήμα καταναλωτή.. σουπερ γίναμε στην γειτονιά.. Η γραμμή πλέον ούτε για game είναι αλλά ούτε για τιβι.

Τώρα έχω και το φαινόμενο στο να είμαι ιντερνετ και να χάνετε η σύνδεση από τον εξπλορερ.. time outs..με αποτέλεσμα παίρνω πίσω blank page.

Alekos
25-10-10, 02:34
η μειωση του down rate παντως συνδεεται με την τεραστια αυξηση του snr κατα 10 μοναδες! δυστυχως ομως εγω δε μπορω να σε βοηθησω φιλε μου, δεν εχω ιδεα... και εγω ψιλοομειοπαθης ειμαι για την ακριβεια και περιμενω.
ας ελπισουμε οτι καποιος θα χει καμια ιδεα :)

barmanx
25-10-10, 03:01
Welcome to the club....Κι εγώ καμένος από connx είμαι...Ξέρεις τι είναι να γυρνάει και να σου λέει τεχνικός του οτε ότι καλύτερα θα ήταν να ρίξουμε την γραμμή στα 2 από τα 24 mbps??????Και πρόσεξε,μέσα στην λάρισα...Όχι κέντρο αλλά μέσα στην πόλη...Που να δεις εγώ blank pages που έχω φάει στη μάπα...

atlandis
25-10-10, 03:06
Τα νεύρα μου δεν είναι ότι απλά χάλασε η γραμμή.. 3 μήνες είναι που βάλαμε conex tv. 2 μήνες ήμουν με ένα σορό προβλήματα και με κορόιδευαν από τοπικό οτε. 1 μήνα έφτιαξε και τώρα πάλι τα ίδια και χειρότερα.
Αύριο θα απαιτήσω 2 μήνες μείωση τιμής και αναφορά εδώ δίπλα στον καταναλωτή για όσο πάρει μέχρι να το ξαναφτιάξουν πάλι.. κανένα πρόβλημα

2 εβδομάδες με 4 mbit και 1 ώρα να κουμπώσει το μόντεμ. Μετά δεν έμπαινε το μόντεμ ιντερνέτ ήθελε διαδικασία με 13mbit και πολλά προβλήματα με disconnect. Μετά το κονεξ τιβι..
Κέντρο διερχομένων κατάντησε το σπίτι για τους τεχνικούς του οτε,, να τους φτιάξω και μια καφετέρια σε ένα δωμάτιο να ξεκουράζονται.
Αν και δεν νομίζω να δεχτούν από την οικογένεια να ξαναμπεί άλλος του οτε μέσα στο σπίτι.. καμιά 10ρια πέρασαν..

f15
25-10-10, 14:17
Τα ίδια και από εδώ ,δυστυχώς η γραμμή μου λαγκαρει κάθε 1 ώρα στο connxTV ,ειμαι καινούργιος στο connex tv αλλα την 24 γραμμή την είχα 6 μήνες χωρίς κανένα πρόβλημα απολύτως. (μπορει και να φταίει και με το modem του οτε ,το huawei 520 )
Ας ελπίσουμε οτι μπορεί να βελτιωθεί στο μέλλον.

alex24
25-10-10, 14:31
Eγω παντως με το TV ειχα προβληματα πρωτον και βασικο δεν ειχα καθολου ιντερνετ γιατι δεν συγχρονιζε καθολου με αποτελεσμα να μην εχω και τηλεοραση.Για να αποκτησω υπηρεσιες επρεπε να ριξω το snr με dmt και χαλια ταχυτητα γυρω στα 6500-7100 δηλωσα βλαβη και αποκατασταθηκαν ολα μια χαρα με αλλαγη προφιλ συν οτι εχω μεγαλυτερη ταχυτητα αλλα μικροτερο upload αλλα με βοηθησε και ο τεχνικος που ηταν στο κεντρο αλλαζοντας προφιλ.Oριστε πως ειναι σημερα:
Mode: ADSL2+
Line Coding: Trellis On
Status: No Defect
Link Power State: L0

Downstream Upstream
SNR Margin (dB): 5.8 24.9
Attenuation (dB): 42.5 20.5
Output Power (dBm): 12.3 19.4
Attainable Rate (Kbps): 10384 971
Rate (Kbps): 9165 509

Ελπιζω να διορθωθει το προβλημα σου συντομα..;)

johnsruro
26-10-10, 16:27
Τόσο πολύ πρόβληαμ ρε παιδιά το conn-x TV? Για πείτε γιατί έχει και κύπελλο αυτή τη βδομάδα και απότι κατάλαβα δεν είναι και ότι καλύτερο!

silegav
26-10-10, 18:52
Όταν τα λέω εγώ για το πόσο πίσω είμαστε για να θέλουμε IPTV.... Nova και πάλι Nova. :down:

Lapetr
26-10-10, 19:57
Μα καλά αφού ακόμα καλά καλά εν έχει την υποδομή τι πάει και χτυπάει το κύπελλο? Για να μαζέψει πελάτες και να γίνει ακόμα χειρότερα η κατάσταση? Εεεερε γαμώτι! Πάλι καλά που το ντέρμπι το δείχνει η Νόβα και θα γουστάρουμε το Σάββατο!

atlandis
26-10-10, 21:13
Μετά από τηλέφωνο στον ΟΤΕ το ψιλό έφτιαξαν .. πιστεύω ότι δεν είναι θέμα υποδομών, αλλά σκόπιμα ρίχνουν τις ταχύτητες.. ανεξαρτήτως αν εμείς έχουμε προβλήματα, τους εύκολους τους πιάνουν κορόιδο λέγοντας ότι είναι πρόβλημα.. Δεν γίνετε να είναι χάλια.. να μου λένε ότι είναι όλα οκ.. να επιμένω και να το φτιάξουν.. και μετά από 1 μήνα να χαλάσει πάλι.. (να αλλάξει όλη η γραμμή)… ότι αναβάθμιση και να κάνουν δεν αλλάζουν οι ρυθμίσεις στο κούμπωμα.

Βέβαια τώρα δεν έχω αυτό που είχα πριν αλλά είναι καλύτερο.. Νομίζουν ότι το κονεξ τιβι είναι όλα τα λεφτά.. read my leaps.. καημένοι μου να μην μπορώ να παίξω τα παιχνίδια μου?.. ανακοντα θα σας φάει.. χαχαχαχαχα

Της προάλλες ένας τεχνικώς, αφού μου το είχαν φτιάξει (για 1 μήνα), μου είπε ότι το κάνουν επίτηδες για να μην φορτώνουν τους dislam με τα τορεντ.. Προτεραιότητα έχουν τα βίντεο παιχνίδια και ιντερνέτ, δευτερεύων είναι για εμένα το τιβι.. το πήραμε με προσφορά.. δεν το ζήτησα. Πάντα έλεγα στα φόρουμ ότι παρόλο της ακριβές τιμές, επέλεγα ΟΤΕ για 1 και μόνο λόγο… βίντεο παιχνίδια..
Σιγά σιγά αρχίζω και το βλέπω αλλιώς το πραμα.. άμα είναι να μου αλλάζουν την γραμμή κάθε 15-30 μέρες ας το πουν να πάμε αλλού.. Ήταν απαράδεκτο προχθές από 134 πινγκ να είμαι σταθερός στο 370 και μερικές φορές στο 400+.. και να πέσω κοντά 6 mbit..

tasanas
26-10-10, 23:09
Το πράγμα το το connx tv ειδικά σε μέτρια ποιότητας συνδέσεις είναι λίγο μαρτύριο. Πρακτικά σου χαλάει όλη την υπηρεσία και πάλι αν η σύνδεση δεν είναι καλή ούτε τηλεόραση βλέπεις ούτε σωστό internet έχεις. Για μένα καλύτερα να βγάλεις το connx tv, για να έχεις σωστά τουλάχιστον τα υπόλοιπα αφού όπως λες και οι προτεραιότητες σου είναι διαφορετικές. Συμφωνώ κι εγώ ότι το connx tv θα έπρεπε να ήταν μικρότερης προτεραιότητας ειδικά μιας και το προγραμμα του δεν είναι και ιδιαίτερα ενδιαφέρον για μένα.

atlandis
27-10-10, 01:09
Το κονεξ το έχουν καλυτερέψει, δεν ξέρω για το HD.. το κακό είναι να μην χαλανε την γραμμή για αυτό.. Καλύτερα να ρωτάμε τον πελάτη και όχι να του καταστρέφουν την σύνδεση.. πριν βάλω κονεξ είχα σταθερή ταχύτητα και επί 3-4 χρόνια δεν είχα πρόβλημα!.. κατά τα αλλα τα λεφτά τα θέλουν..

Πλέον η σύνδεση μου είναι 13-15.5megabit και εύχομαι να μείνει εκει. Ειδάλλως άντε για..

johnsruro
27-10-10, 10:38
Αυτό είναι το θέμα, ότι δεν υπάρχει ακόμα η υποδομή για να υποστηρίξει και τα 2 καλά, και πρέπει να τρώει το ένα από το άλλο. Και ενώ δεν καλύπτει τα βασικά το διαφημίζει και το υποστηρίζει εμπορικά αγοράοντας το κύπελλο.

silegav
27-10-10, 10:43
Νομίζουν ότι το κονεξ τιβι είναι όλα τα λεφτά..

Να είχε και κάνα πρόγραμμα της προκοπής, πάει στο καλό! αλλά να χάνεις bandwidth για να βλέπεις το "συναρπαστικό" κύπελλο Ελλάδας, δεν είναι και πολύ συμφέρον :)

tasanas
28-10-10, 23:59
Το κακό δεν είναι μόνο η ποιότητα του ποδοσφαίρου που βλέπεις αλλά και το γεγονός ότι οι αγώνες στην αρχή της διοργάνωσης είναι καθημερινές και μάλιστα ξεκινούν νωρίς που οι περισσότεροι άνθρωποι δουλεύουν, οπότε δεν έχει νόημα να πληρώσεις κάτι που δε θα μπορείς να παρακολουθήσεις εκ των πραγμάτων.

stMike
29-10-10, 18:52
Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό που λες με τις ώρες αλλά οι ώρες δεν είνα θέμα διοργανώτριας αρχής αλλά τηλεοπτικής μετάδοσης. Δηλαδή έχει λόγο και το κανάλι στο τι ώρα θα γίνει το κάθε παιχνίδι. Το connx σιγά μην τα σκάσει για να καλύψει ταυτόχρονες μεταδόσεις σε πολλούς αγώνες που στους περισσότερους από αυτούς παιζουν κάτι Εορδαικοί και κατι Άνω Πουθενά

@ ADSLgr.com All rights reserved.