PDA

Επιστροφή στο Forum : Δεν μπορώ να στείλω mail αν δεν είμαι συνδεδεμένος με την Tellas?



haris_led
01-08-06, 01:04
Γειά σας παιδιά, έχω μια ερώτηση.
Όσο ήμουν στην αθήνα με την γραμμή της τελλας μπορούσα να στείλω email με τον thunderbird και τον server(smtp.tellas.gr) της τελλας.
Τώρα που ήρθα στους γονείς μου, και μπαίνω με σύνδεση της altec και του sch.gr, δεν μπορώ να στείλω email, αλλά μόνο να λάβω!
Δεν μπορώ καθόλου να συνδεθώ με τον smtp server της tellas!
ούτε με τελνετ!:hmm: :hmm:
Τι συμβαίνει, ξέρετε?
Δηλαδή η τελλας όποιος δεν μπει με το δίκτυό της, του στερεί το δικαίωμα να στείλε emails?:down:
Αν κάποιος ξέρει, ας μου πει please!:) :worthy:

frap
01-08-06, 01:11
Ρύθμισε το thunderbird ακριβώς όπως και για το λογαριασμό σου στην Τellas αλλά χρησιμοποίησε τον smtp του παροχέα που χρησιμοποιείς για να συνδεθείς: πχ το smtp.altec.gr (αν υπάρχει κάτι τέτοιο) αντί του smtp.tellas.gr. Επειδή θα έχεις ρυθμισμένη διεύθυνση haris_led@tellas.gr ότι απάντηση σου έρθει θα καταλήξει στο mailbox σου στην Tellas, στο οποίο όπως έχεις ήδη δει μπορείς να έχεις πρόσβαση ανεξαρτήτως ISP.

Οι ISP αφήνουν αποστολή από τους SMTP τους μόνο στα IPs που προέρχονται από το δικό τους ip range προς αποφυγή relaying και κατά συνέπεια αποστολή spam.

-K.

haris_led
01-08-06, 01:17
Ρύθμισε το thunderbird ακριβώς όπως και για το λογαριασμό σου στην Τellas αλλά χρησιμοποίησε τον smtp του παροχέα που χρησιμοποιείς για να συνδεθείς: πχ το smtp.altec.gr (αν υπάρχει κάτι τέτοιο) αντί του smtp.tellas.gr. Επειδή θα έχεις ρυθμισμένη διεύθυνση haris_led@tellas.gr ότι απάντηση σου έρθει θα καταλήξει στο mailbox σου στην Tellas, στο οποίο όπως έχεις ήδη δει μπορείς να έχεις πρόσβαση ανεξαρτήτως ISP.

Οι ISP αφήνουν αποστολή από τους SMTP τους μόνο στα IPs που προέρχονται από το δικό τους ip range προς αποφυγή relaying και κατά συνέπεια αποστολή spam.

-K.
ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη και σαφή απάντηση!
ο smtp.altec.gr μάλλον δεν δουλεύει, αλλά θα ψάξω στο φορουμ της αλτεκ!
ξέρεις κανέναν άλλο smtp σερβερ που να κάνει δουλειά χωρίς να υπάρχι πρόβλημα με τους isp's???

yiapap
01-08-06, 10:59
ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη και σαφή απάντηση!
ο smtp.altec.gr μάλλον δεν δουλεύει, αλλά θα ψάξω στο φορουμ της αλτεκ!
ξέρεις κανέναν άλλο smtp σερβερ που να κάνει δουλειά χωρίς να υπάρχι πρόβλημα με τους isp's???
mail.altecnet.gr

Οι Smpt των provider παίζουν διαβάζοντας την ip σου. Δε γνωρίζω για εξαιρέσεις.
Όμως... μπορείς να κάνεις ένα Gmail και να χρησιμοποιείς τους Smtp του Google που κάνουν user/pass authentication
(δες εδώ (http://mail.google.com/support/bin/answer.py?answer=13278))

cprotopapas
01-08-06, 11:21
Γειά σας παιδιά, έχω μια ερώτηση.
Όσο ήμουν στην αθήνα με την γραμμή της τελλας μπορούσα να στείλω email με τον thunderbird και τον server(smtp.tellas.gr) της τελλας.
Τώρα που ήρθα στους γονείς μου, και μπαίνω με σύνδεση της altec και του sch.gr, δεν μπορώ να στείλω email, αλλά μόνο να λάβω!
Δεν μπορώ καθόλου να συνδεθώ με τον smtp server της tellas!
ούτε με τελνετ!:hmm: :hmm:
Τι συμβαίνει, ξέρετε?
Δηλαδή η τελλας όποιος δεν μπει με το δίκτυό της, του στερεί το δικαίωμα να στείλε emails?:down:
Αν κάποιος ξέρει, ας μου πει please!:) :worthy:

Αυτό που θές να κάνεις λέγεται SMTP relay,το οποίο ΟΛΟΙ οι σοβαροί ISP το κόβουν.

Νίκος
01-08-06, 11:21
και με το Gmail θα γίνεται ακριβώς το ίδιο.

όπως εξήγησε ο yiapap για την αποφυγή relaying οι ISPs δεν αφηνξουν να στείλεις μήνυμα από διαφορετικό SMTP server παρά μόνο από τον δικό τους.
Έτσι κάθε φορά που συνδέεσαι με κάποιο ISP πρέπει να ορόζεις και το σωστό SMTP server.
Για να αποφύγω το συγκεκριμένο πρόβλημα έχω δημιουργήσει διπλούς λογαριασμούς ηλεκτρονικού ταχυδρομείου για να στέλνω μηνύματα.
Δηλαδή
εγώ συνδέομαι πότε με HOL και πότε με Panafonet.
έχω δημιουργήσει ένα λογαριασμό με σεταρισμένο τον server της HOL και ένα λογαριασμό με το server της Panafonet. Κάθε φορά που θέλω να στείλω email επιλέγω τον αντίστοιχο λογαριασμό με τον αντίστοιχο ISP που είμαι συνδεδεμένος.

frap
01-08-06, 14:02
και με το Gmail θα γίνεται ακριβώς το ίδιο.

Όχι γιατί το GMail χρησιμοποεί smtp authentication με username/password όπως ειπώθηκε:

Όμως... μπορείς να κάνεις ένα Gmail και να χρησιμοποιείς τους Smtp του Google που κάνουν user/pass authentication
(δες εδώ (http://mail.google.com/support/bin/answer.py?answer=13278))

ermis333
01-08-06, 14:19
Γειά σας παιδιά, έχω μια ερώτηση.
Όσο ήμουν στην αθήνα με την γραμμή της τελλας μπορούσα να στείλω email με τον thunderbird και τον server(smtp.tellas.gr) της τελλας.
Τώρα που ήρθα στους γονείς μου, και μπαίνω με σύνδεση της altec και του sch.gr, δεν μπορώ να στείλω email, αλλά μόνο να λάβω!
Δεν μπορώ καθόλου να συνδεθώ με τον smtp server της tellas!
ούτε με τελνετ!:hmm: :hmm:
Τι συμβαίνει, ξέρετε?
Δηλαδή η τελλας όποιος δεν μπει με το δίκτυό της, του στερεί το δικαίωμα να στείλε emails?:down:
Αν κάποιος ξέρει, ας μου πει please!:) :worthy:

Υπάρχει κάτι που λέγεται webmail.

http://www.tellas.gr/page.asp?gid=57&lang=2

haris_led
01-08-06, 14:46
ermis333, το ξέρω, που θες να καταλήξεις? εγώ το thunderbird θέλω.

ευχαριστώ παιδιά για τις χρήσιμες πληροφορίες!
ειδικά το gmail με έσωσε! να στε καλά!:respekt:

yiapap
01-08-06, 14:49
έχω δημιουργήσει ένα λογαριασμό με σεταρισμένο τον server της HOL και ένα λογαριασμό με το server της Panafonet. Κάθε φορά που θέλω να στείλω email επιλέγω τον αντίστοιχο λογαριασμό με τον αντίστοιχο ISP που είμαι συνδεδεμένος.
Υποθέτω ότι και από τους 2 λογαριασμούς τα κατεβάζεις με έναν client σε ένα τοπικό mailbox (π.χ. Outlook Inbox)
Οπότε μετά για κάθε reply κάθεσαι και βλέπεις σε ποιον λογαριασμό το έστειλε... και απαντάς αναλόγως με Send Using...
Εγώ που έχω 4 βασικούς λογαριασμούς δηλαδή... θα πρέπει να τρώω όλη τη μέρα ψάχνοντας ποιος έστειλε τι που και απαντώντας ανάλογα, ή να κάθομαι να φιλτράρω τα μηνύματα και να απαντάω ανά server!
Κι εσύ για Gmail είσαι καρφί ;)

Το μόνο που δεν έχω δοκιμάσει είναι μήπως το Gmail κόβει τα εξερχόμενα σε περίπτωση που ο αποστολέας (mail from:) δεν έχει gmail.com domain. Χλωμό βέβαια... αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

haris_led
01-08-06, 14:51
Υποθέτω ότι και από τους 2 λογαριασμούς τα κατεβάζεις με έναν client σε ένα τοπικό mailbox (π.χ. Outlook Inbox)
Οπότε μετά για κάθε reply κάθεσαι και βλέπεις σε ποιον λογαριασμό το έστειλε... και απαντάς αναλόγως με Send Using...
Εγώ που έχω 4 βασικούς λογαριασμούς δηλαδή... θα πρέπει να τρώω όλη τη μέρα ψάχνοντας ποιος έστειλε τι που και απαντώντας ανάλογα, ή να κάθομαι να φιλτράρω τα μηνύματα και να απαντάω ανά server!
Κι εσύ για Gmail είσαι καρφί ;)

Το μόνο που δεν έχω δοκιμάσει είναι μήπως το Gmail κόβει τα εξερχόμενα σε περίπτωση που ο αποστολέας (mail from:) δεν έχει gmail.com domain. Χλωμό βέβαια... αλλά ποτέ δεν ξέρεις.
τι εννοείς? εγώ από τον λογαριασμό της τελλας, κατάφερα να στείλω κανονικά, δεν το έκοψε :D

yiapap
01-08-06, 15:25
τι εννοείς? εγώ από τον λογαριασμό της τελλας, κατάφερα να στείλω κανονικά, δεν το έκοψε :D
Mπορείς να έχεις όσα pop/smtp accounts θέλεις.
Για να στείλεις όμως από τον smtp της Tellas πρέπει να έχεις IP Τellas, της Altec IP altec κ.ο.κ.

Άρα για να μπορείς να κάνεις αυτό που αναφέρεται παραπάνω θα πρέπει είτε ο SMTP server να υποστηρίζει user authentication (όπως το gmail) ή να συνδέεσαι κάθε φορά και στον αντίστοιχο πάροχο.

frap
01-08-06, 22:30
Υποθέτω ότι και από τους 2 λογαριασμούς τα κατεβάζεις με έναν client σε ένα τοπικό mailbox (π.χ. Outlook Inbox)
Οπότε μετά για κάθε reply κάθεσαι και βλέπεις σε ποιον λογαριασμό το έστειλε... και απαντάς αναλόγως με Send Using...[...]
Το μόνο που δεν έχω δοκιμάσει είναι μήπως το Gmail κόβει τα εξερχόμενα σε περίπτωση που ο αποστολέας (mail from:) δεν έχει gmail.com domain. Χλωμό βέβαια... αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

Όχι βρε!
Το mail from: κανείς από τους ISPs δεν το κοιτά (δεν ξέρω τι κάνει το Gmail, αλλά πιθανότατα ούτε κι εκείνο). Μπορείς να έχες ότι θέλεις.

Έτσι, αφού επιλέξεις ποιό θα είναι το mailbox που θέλεις να σου έρχονται τα πάντα, σετάρεις ένα λογαριασμό για κάθε πιθανό smtp που θα χρησιμοποιήσεις, αλλά με κοινή διεύθυνση αποστολέα. Το αποτέλεσμα θα είναι να φεύγουν τα πάντα με την ίδια διεύθυνση αποστολής και άρα τα replies να έρχονται στο συγκεκριμένο mailbox. Αν μάλιστα είσαι προσεχτικός και δίνεις μόνο την συγκεκριμένη διεύθυνση σε όλο τον κόσμο (και όχι την κάθεμια που έχεις από τους ISP) το μόνο που πρέπει να θυμάσαι είναι να χρησιμοποιείς τον λογαριασμό με τον κατάλληλο smtp server.

-K.

Νίκος
03-08-06, 18:30
Υποθέτω ότι και από τους 2 λογαριασμούς τα κατεβάζεις με έναν client σε ένα τοπικό mailbox (π.χ. Outlook Inbox)
Οπότε μετά για κάθε reply κάθεσαι και βλέπεις σε ποιον λογαριασμό το έστειλε... και απαντάς αναλόγως με Send Using...
Εγώ που έχω 4 βασικούς λογαριασμούς δηλαδή... θα πρέπει να τρώω όλη τη μέρα ψάχνοντας ποιος έστειλε τι που και απαντώντας ανάλογα, ή να κάθομαι να φιλτράρω τα μηνύματα και να απαντάω ανά server!
Κι εσύ για Gmail είσαι καρφί ;)

Το μόνο που δεν έχω δοκιμάσει είναι μήπως το Gmail κόβει τα εξερχόμενα σε περίπτωση που ο αποστολέας (mail from:) δεν έχει gmail.com domain. Χλωμό βέβαια... αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

Σωστός
οπότε επιλέγεις μόνο τον πάροχο στον οποίο είσαι συνδεδεμένος

yiapap
03-08-06, 18:46
Σωστός
οπότε επιλέγεις μόνο τον πάροχο στον οποίο είσαι συνδεδεμένος
Kι αν είσαι στην Tellas και θέλεις να στείλεις απάντηση σε email Που σου ήρθε στην Altec; :-k

Νίκος
03-08-06, 18:49
Kι αν είσαι στην Tellas και θέλεις να στείλεις απάντηση σε email Που σου ήρθε στην Altec; :-k

στέλνεις μέσω του λογαριασμού της Altec αλλά χρησιμοποιείς τον smtp της Tellas

yiapap
03-08-06, 20:13
Ρε Νίκο θα με τρελλάνεις!
Και μετά όταν μπεις με Altec τι κάνεις;
Μπαίνεις και αλλάζεις όλους τους λογαριασμούς να παίζουν με τον smtp της Altec;;;;

Νίκος
03-08-06, 20:47
Ρε Νίκο θα με τρελλάνεις!
Και μετά όταν μπεις με Altec τι κάνεις;
Μπαίνεις και αλλάζεις όλους τους λογαριασμούς να παίζουν με τον smtp της Altec;;;;

Ας το πουμε από την ΑΡΧΗ

έχεις δύο email

email@tellas.gr &
email@acn.gr

για το κάθε email δημιουργείς δύο λογαριασμούς στο outlook συνολικά δηλαδή δημιουργείς 4 λογαριασμούς

account1 mail@tellas.gr pop3: pop3.tellas.gr smpt:smtp.tellas.gr
account2 mail@acn.gr pop3: pop3.acn.gr smtp: smtp.tellas.gr
account3 mail@tellas.gr (mail@tellas.gr) pop3: pop3.tellas.gr smpt:smtp.acn.gr
account4 mail@acn.gr (mail@acn.gr) pop3: pop3.acn.gr smtp: smtp.acn.gr

όταν είσαι συνδεδεμένος με tellas χρησιμοποιείς τα account 1 & 2 για να στείλεις email ανάλογα με ποιο email θέλεις να απαντήσεις.
αντίστοιχα χρησιμοποιείς τα account 3 & 4 όταν είσαι συνδεδεμένος με acn

για τη λήψη email μπορείς να χρησιμοποιείς ένα από τα δύο ζευγάρια (1&2 ή 3&4)

ελπίζω να έγινα κατανοητός αρκετά

Νίκος
03-08-06, 20:59
επιπρόσθετα, χωρίς να το έχω δοκιμάσει
μπορείς να χρησιμοποιήσεις το Gmail και να στέλνεις μόνο από εκεί και τον δικό τους SMTP server.
Η ιδέα εδώ είναι να δημιουργήσεις 2 διαφορετικά account gmail (ένα για το κάθε email που έχεις) και να ορίσεις τα στοιχεία σου εκεί όπως όνομα, email διεύθυνση, και διεύθυνση απάντησης,
έτσι ώστε στο outlook να έχεις μόνο 2 λογαριασμούς με pop3 το αντίστοιχο του κάθε ISP και smtp.gmail.com

Φαίνεται ότι δουλεύει αλλά δεν μπορώ να το πω με σιγουριά πριν το δοκιμάσω.

yiapap
04-08-06, 02:47
lol
Σκέψου να έχεις 4-5 λογαριασμούς!

Με το gmail απλά έχεις τον ένα κύριο ακριβώς όπως αν έχεις έναν provider!

Νίκος
04-08-06, 10:27
lol
Σκέψου να έχεις 4-5 λογαριασμούς!

Με το gmail απλά έχεις τον ένα κύριο ακριβώς όπως αν έχεις έναν provider!

εγώ έχω 4 λογαριασμούς και μελλοντικά θα προσθέσω άλλους 3
Αλλά κατά βάση χρησiμοποιώ μόνο έναν ISP DSL και ένα μόνο λογαριασμό για να στέλνω email.
Δεν έχω λόγω να συνδέομαι μαι διαφορετικό ISP. Ακόμα και σε Dial Up το ίδιο κόστος έχουν λίγο ως πολύ όλοι οπότε θα συνδεόμουνα μόνο σε έναν.
Εσύ κάθε πότε αλλάζεις ISP?
Στην εξαιρετική περίπτωση που χρησιμοποιήσω την backup σύνδεση, έχω δημιουργήσει άλλους 4 λογαριασμούς με διαφορετικό smtp που έτσι κι αλλιώς δεν με ενοχλούν να κάθονται στο Outlook. Δεν είναι και πολύ τρομερό αυτό :)

είναι καλύτερα έτσι παρά να επιτρέπουν το relaying οι mail servers.

thama
04-08-06, 10:57
Δεν ξέρω αν παίζει, γιατί δεν χρησιμοποιώ mail λογαριασμούς των ISP, αλλά τουλάχιστον στο πανεπιστημιακό mail παίζει να στείλουμε mail με τους smtp του πανεπιστημίου με μη πανεπιστημιακή ΙΡ αρκεί στις ρυθμίσεις του SMTP να ζητήσεις αυθεντικοποίηση
user και Pass του account Και το mail έφυγε.....

[δεν ξέρω βέβαια αν παίζει και κάτι με το γεγονός ότι το ΑΠΘ το έχει γυρίσει σε SSL - style εδώ και καιρό]

Νίκος
04-08-06, 11:05
Δεν ξέρω αν παίζει, γιατί δεν χρησιμοποιώ mail λογαριασμούς των ISP, αλλά τουλάχιστον στο πανεπιστημιακό mail παίζει να στείλουμε mail με τους smtp του πανεπιστημίου με μη πανεπιστημιακή ΙΡ αρκεί στις ρυθμίσεις του SMTP να ζητήσεις αυθεντικοποίηση
user και Pass του account Και το mail έφυγε.....

[δεν ξέρω βέβαια αν παίζει και κάτι με το γεγονός ότι το ΑΠΘ το έχει γυρίσει σε SSL - style εδώ και καιρό]

άρα θα παίζει και το Gmail

thama
06-08-06, 12:05
άρα θα παίζει και το Gmail

To Gmail δεν είναι ISP!
Προφανώς και μπορείς με κάποιο τρόπο να στείλεις mail από οποιαδήποτε ΙΡ!

Θα κάνω ένα τεστ με τους smtp της HOL και θα σας πω σύντομα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.