PDA

Επιστροφή στο Forum : conn-x και OTEnet



mrgrunger
01-08-06, 02:00
Καλησπέρα παίδες,

Έχω να κάνω μερικές ερωτήσεις σχετικά με το Connex και την ΟΤΕnet.

Πώς είναι δυνατόν να λένε οτι είναι ανταγωνιστές την στιγμή που το Connex σου δίνει στη ουσία π.χ. 384 γραμμή ΟΤΕ και 384 ΟΤΕnet OnDSL σύνδεση όλα πακέτο σε μία τιμή. Εγω έχω το connex 512 και πληρώνω κάπου 28 EURO/μήνα όλα γραμμή και σύνδεση.

Δεν παίρνει το connex απο την OTEnet μιας και λεέι OnDSL? Εγώ είχα παλιά το κλασσικό 384/128 με ΟΤΕ και OTEnet ξεχωριστές χρεώσεις, και αναβάθμισα την υπάρχουσα σύνδεση σε 512/128 connex κρατώντας το ίδιο username (στην ΟΤΕnet) έχωντας τώρα 512/128 γραμμή και 512/128 OnDSL σύνδεση.

Άρα πώς είναι δυνατόν να λέτε οτι είναι ανταγωνιστές???? Δεν είναι ίδια εταιρεία?

Επίσης η προρφορά της OTEnet 1024/256 DSLkit θέλει extra λεφτά για την γραμμή 1024/256 ή είναι πακέτο??

thanks

No-Name
01-08-06, 02:22
O OTE έχει το conn-x που περιέχει γραμμή απο ΟΤΕ(στο όνομα σου) και συνδρομή ΟΤΕΝΕΤ
ενώ η ΟΤΕΝΕΤ έχει το ondsl kit το οποίο έχει γραμμή+συνδρομή στο όνομα της ΟΤΕΝΕΤ(ΑΡΥΣ).
Nαι είναι ανταγωνιστικά πακέτα;) ,ε όχι δεν ειναι οι ίδιεσ εταιρείες.:p

mrgrunger
01-08-06, 02:31
Και γιατί να εμπιστευτώ την OTEnet σε θέμα γραμμής την στιγμή που ο OTE θα κάνει αναβάθμιση με διπλασιασμό ταχυτήτων. Εδω που τα λέμε όλες οι γραμμές του OTE είναι. Aπλά η OTEnet παίζει να νοικιάζει.

No-Name
01-08-06, 02:33
Δεν σου λέει κανείς να την εμπιστευτείς ένα θα σου πώ πάντως σου παραθέτω απόσπασμα από την ανακόινωση του ΟΤΕ στις 26/7 "............ο ΟΤΕ σκοπεύει να αναβαθμίσει τις ταχύτητες σε όλες τις προσβάσεις ADSL (υφιστάμενες και νέες / χονδρικής και λιανικής)..............." [http://www.ote.gr/anakoinshow.asp?cat=3&id=525]

Σχετικά με τις γραμμές που ανέφερες βέβαια και είναι του ΟΤΕ απλώς η ΟΤΕΝΕΤ όπως και ο κάθε provider αγοράζει με τιμή χονδρική από ΟΤΕ

mrgrunger
01-08-06, 02:56
Ε άρα είναι περισσότερο σίγουρο με το Connex που είναι ο ίδιος ο OTE και την αναβάθμιση στα 1024/256, παρά με OTEnet line. Το πολύ πολύ να περιμένω λίγο ακόμα να λείξει το connex και μετά να δω αν με συμφέρει να περάσω σε OTEnet πακέτο. Πιστεύω πάντως ότι με Connex είμαστε πίο καλά γιατι είναι ο ίδιος ο ΟΤΕ.

No-Name
01-08-06, 03:00
Από το παραπάνω απόσπασμα που παρέθεσα έπρεπε να δείς πως ο ΟΤΕ θα κάνει αναβάθμιση σε όλες τις γραμμές είτε εχεις conn-x είτε ΟΤΕΝΕΤ 4ΝΕΤ VIVODI κτλ κτλ.

Ούτως η άλλως ελεύθερη αγορά έχουμε ο καθείς μπορεί να έχει ότι πιστεύει καλύτερο για αυτόν.Να σου αναφέρω πάντως πώς στο πιλοτικό έχουν αναβαθμιστει και χρήστε με πακέτα που έχουν από πάροχο.

Καλά μην νομίζεις και πίσω από την ΟΤΕΝΕΤ ο ΟΤΕ είναι όχι κάνα θηρίο :rofl:

@ ADSLgr.com All rights reserved.