PDA

Επιστροφή στο Forum : Γιατί τόσο δύσκολη η ενεργοποίηση;



mondeo
01-08-06, 15:09
Γειά σας,
Χθές έκανα την πρώτη μου ενεργοποίηση σε Conn-x/otenet.Είναι απίστευτες οι δαιδαλώδεις διαδικασίες που πρέπει κάποιος να περάσει γιά να την κάνει.Δίνουν λοιπόν στον πελάτη από τον ΟΤΕ ένα χαρτί με δύο κωδικούς και μας προτρέπουν να καλέσουμε το 1242 γιά τη λήψη οδηγιών,όπερ και εγένετο.Τους καλώ αφού έχω εγκαταστήσει το modem,μου δίνουν τα στοιχεία της προσωρινής σύνδεσης και την ιστοσελίδα που θα πρέπει να επισκεφθώ και προχωράω.Ακολουθώ ακριβώς τις οδηγίες,δίνω usrname και password πατάω ενεργοποίηση και το μήνυμα server error 500 εμφανίζεται.Ξανακάνω την διαδικασία από την αρχή,ξανά τα ίδια.Ξανακαλώ το 1242 αναφέρω το πρόβλημα μου δίνουν έναν 801χχχχχχχ αριθμό της Otenet,τον καλώ περιμένω 10 λεπτά και το παλληκάρι με προτρέπει να ξαναπροσπαθήσω σε μία ώρα επειδή ο server είναι πολύ φορτωμένος.Ξαναπροσπαθώ αργότερα τίποτα.Μετά από δύο ώρες και αφού τα νεύρα μου έχουν γίνει τσατάλια,ξανακαλω το 801.Βγαίνει άλλο παλληκάρι πολύ πιό πρόθυμο και εξυπηρετικό μου λέει πως ο server έχει πρόβλημα και προθυμοποιείται να κάνει την ενεργοποίηση από εκεί.Ενεργοποιείται η σύνδεση,δίνω το μόνιμο username και password και τελειώσαμε.Και θέτω το ερώτημα:Είναι ανάγκη η Otenet να έχει τόσο πολύπλοκη διαδικασία ενεργοποίησης;Τόσο η Vivodi όσο και η HOL όταν κάνεις την αίτηση σε ερωτούν ποιό username θέλεις να έχεις.Εάν ήδη χρησιμοποιείται,σου δίνουν αυτοί κάποιο παρεμφερές και σου το αποστέλλουν μαζί με το password με τον εξοπλισμό.Στη συνέχεια στην ενεργοποίηση,τα βάζεις στα στοιχεία σύνδεσης και ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ το πανηγύρι.Τόσο απλά.Διατί άραγε η Otenet έχει επιλέξει τόσο δύσκολο δρόμο;

No-Name
01-08-06, 15:22
E καλά δεν είναι και τόσο δύσκολο βάζεις ένα κωδικο+συνθηματικό και είσαι οκ, μετά δηλώνεισ τα user+pass και τελείωσες.
Τώρα όσο αφορά το πρόβλημα με το site ok τυχαίνει ίσως κάποιες φορες.

manoulamou
01-08-06, 19:36
Φιλε mondeoαπλα επεσες στην περιπτωση του προβληματος στον server/site.
Εμεις οταν ενεργοποιηθηκαμε ειχαμε προβλημα γιατι ....δεν ειχε ολοκληρωθει η διαδικασια ενεργοποιησης,
με το που τελειωσε, δωσαμε τους κωδικους και thats all falks:)
Που να εβλεπες την ηρωϊκη εποχη του dial-up
τι τραβηξαμε στην πρωτη συνδεση μας με την Compulink(αιωνια της η μνημη):evil:

Xar
01-08-06, 19:48
Έλεος που είναι το δύσκολο; Την αίτηση στέλνεις με το φαξ και τελείωσε.. Έτσι ;;

Πς: Μη τα περιμένετε όλα στα πόδια σας δεν νομίζω να είναι τόσο απλά.

mondeo
01-08-06, 19:55
Φιλε mondeoαπλα επεσες στην περιπτωση του προβληματος στον server/site.
Εμεις οταν ενεργοποιηθηκαμε ειχαμε προβλημα γιατι ....δεν ειχε ολοκληρωθει η διαδικασια ενεργοποιησης,
με το που τελειωσε, δωσαμε τους κωδικους και thats all falks:)
Που να εβλεπες την ηρωϊκη εποχη του dial-up
τι τραβηξαμε στην πρωτη συνδεση μας με την Compulink(αιωνια της η μνημη):evil:


Προτιμώ να μην το σκέφτομαι.......

papdoux
01-08-06, 21:49
σε εμενα, μου εφερε ο courier το χαρτι και δεν ειχαν γραψει πανω οδηγιες για την ενεργοποιηση. Αποτελεσμα να φαω μια ωρα προσπαθειωντας να συνδεθω με τα στοιχεια ονομα και κωδικο πελατη που ειναι ασχετα τελικα.
Αφου πηρα στο 134 μου εδωσαν οδηγιες αλλα μεχρι τοτε κατεβασα καντηλια

mondeo
01-08-06, 22:59
σε εμενα, μου εφερε ο courier το χαρτι και δεν ειχαν γραψει πανω οδηγιες για την ενεργοποιηση. Αποτελεσμα να φαω μια ωρα προσπαθειωντας να συνδεθω με τα στοιχεια ονομα και κωδικο πελατη που ειναι ασχετα τελικα.
Αφου πηρα στο 134 μου εδωσαν οδηγιες αλλα μεχρι τοτε κατεβασα καντηλια

Αυτό λέω κι εγώ.Θα μπορούσαν να έγραφαν πάνω στο χαρτί το username και το password και να τελειώναμε την ενεργοποίηση σε δύο λεπτά.

chfilis
02-08-06, 13:11
το προβλημε με το σφαλμα 500 ηταν οτι το ονομα που εβαζες χρησιμοποιειται απο αλλον χρηστη.θα μου πεις γιατι δνε εβγαζε καποιο μηνυμα οτι βαλε αλλο...σε αυτο δικιο εχεις.αλλα η διαδικασια ειναι πολυ ευκολη....


μπαινεις με το otenet@otenet.gr και κωδικο otenet
πατας στο my.otenet.gr
επιλέγεις εγγραφή
μετα περνας τα δυο νουμερακια που σου εδωσαν.μετα ενεργοποιηση υπηρεσιας.
επιλεγεις username και password

και εισαι ετοιμος.....

mondeo
02-08-06, 18:42
το προβλημε με το σφαλμα 500 ηταν οτι το ονομα που εβαζες χρησιμοποιειται απο αλλον χρηστη.θα μου πεις γιατι δνε εβγαζε καποιο μηνυμα οτι βαλε αλλο...σε αυτο δικιο εχεις.αλλα η διαδικασια ειναι πολυ ευκολη....


μπαινεις με το otenet@otenet.gr και κωδικο otenet
πατας στο my.otenet.gr
επιλέγεις εγγραφή
μετα περνας τα δυο νουμερακια που σου εδωσαν.μετα ενεργοποιηση υπηρεσιας.
επιλεγεις username και password

και εισαι ετοιμος.....


Την διαδικασία την έμαθα πλέον καλά.Όσο γιά το σφάλμα 500 ότι το username χρησιμοποιείται ήδη,που να το ξέρω.Γιατί να μην βάλουν ένα μήνυμα ότι το username ήδη χρησιμοποιείται;

@ ADSLgr.com All rights reserved.