PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενα μπραβο στον οτε



streethoop
02-08-06, 12:24
Επειδη και τα καλα θα πρεπει να ακουγονται...

Ενα μεγαλο ευχαριστω στον υπάλληλο του ΟΤΕ που με βοηθησε εχθες το απογευμα να ολοκληρωσω τη συνδεση μου (OTEnet ondsl), σε θεματα που ο αντιστοιχος υπαλληλος της ΟΤΕnet δεν μπορουσε να μου δωσει λυσεις...

Ο κυριος απο τον ΟΤΕ ηταν παραδειγματικα εξυπηρετικός και με καθοδηγησε ακομα και σε θεματα που δεν σχετιζονταν ισως με τις υπηρεσιες που χρειαζεται να μου παρεχει. Ετσι, εκτος απο την επιτυχημενη εγκατασταση ενος modem/router με βοηθησε να ενεργοποιησω τις σωστες ρυθμισεις ασφαλειας αλλα και να μετρησω στην πραξη την πραγματικη και οχι ονομαστικη ταχυτητα της συνδεσης μου.

Και παλι ενα μπραβο στο help center του ΟΤΕ:) . Μακαρι να μπορουσα να πω το ισιο για την OTEnet, η οποια προφανως δεν κατανοει τι σημαινει θυγατρική / συνδεδεμενη εταιρια του OTE και δηλωνει συνεχως "αλλο εμεις / άλλο ο ΟΤΕ".

Να πω επισης οτι η ενεργοποιηση της γραμμης adsl εγινε μεσα σε 11 εργασιμες απο την καταχωρηση ημερες.

Streethoop

aggelos_85
02-08-06, 12:36
Επειδη και τα καλα θα πρεπει να ακουγονται...Φίλε εισαι απο τις εξαιρεσεις....Για αυτη την !!!περιεργη!! εξυπηρετηση που ειχες.....................

Ο κυριος απο τον ΟΤΕ ηταν παραδειγματικα εξυπηρετικόςμην ευχαριστεις για κατι που πρεπει να ηταν και πρεπει να ειναι .:whistle:

Να πω επισης οτι η ενεργοποιηση της γραμμης adsl εγινε μεσα σε 11 εργασιμες απο την καταχωρηση ημερες. εδω ειναι καθαρα θέμα περιοχης και αν ειχε διαθεσημες θύρες.οποτε αδικα ευχαριστεις τον Ποτε.Να ευχαριστις τους γειτονες που δεν προτιμησαν adsl:wink:φιλικα παντα...Μην ευχαριστεις μια υπηρεσια που εχει κανει κακο στην ψυχολογια ,στα νευρα και στην υγεια χιλιαδες κοσμου.:rtfm:..:rofl::rofl::thumbsup1

streethoop
02-08-06, 14:47
Φίλε εισαι απο τις εξαιρεσεις....Για αυτη την !!!περιεργη!! εξυπηρετηση που ειχες.....................
μην ευχαριστεις για κατι που πρεπει να ηταν και πρεπει να ειναι .:whistle:
εδω ειναι καθαρα θέμα περιοχης και αν ειχε διαθεσημες θύρες.οποτε αδικα ευχαριστεις τον Ποτε.Να ευχαριστις τους γειτονες που δεν προτιμησαν adsl:wink:φιλικα παντα...Μην ευχαριστεις μια υπηρεσια που εχει κανει κακο στην ψυχολογια ,στα νευρα και στην υγεια χιλιαδες κοσμου.:rtfm:..:rofl::rofl::thumbsup1


Φιλε μου, επετρεψε μου να επιλεγω αν θα ευχαριστησω η οχι καποιον. Ειμαι και εγω ενας απο τους απογοητευμενους συνδρομητες του ΟΤΕ με απειρα κακα παραδειγματα οπως ο 1,5 μηνας που χρειαστηκε για να γινει η μεταφορα μιας τηλεφωνικης γραμμης από το παλιο στο νεο μου σπιτι, μηνας κατα τον οποιο δεν ειχα τηλεφωνο!!! Οπως ομως γραφω και στο μηνυμα μου, "και τα καλα θα πρεπει να ακουγονται". Αλλωστε αναφερομαι κυριως στη συμπεριφορα και στον τροπο του υπαλληλου ο οποιος ηταν πολυ εξυπηρετικος και γνωστης του αντικειμενου.

Σε οτι αφορα τις διαθεσιμες θυρες, ουτως η αλλως ο ΟΤΕ μιλαει για ενεργοποιηση το πολυ σε 12 εργασιμες ημερες, εφοσον υπαρχουν διαθεσιμες θυρες. Πριν κανω την αιτηση, εννοειται οτι τσεκαρα τη διαθεσιμοτητα θυρων (υπηρχαν μαλιστα 1200 ελευθερες για pstn). Θεωρω λοιπον οτι -αυτη τη φορα τουλαχιστον- ο ΟΤΕ εκανε πολυ καλη δουλεια.:oneup:

Και να εισαι σιγουρος οτι θα ειμαι ο πρωτος που θα κραξω τον ΟΤΕ στην πρωτη "στραβη" που -αναποφευκτα, αφου ξερουμε ποιος ειναι:mad: - θα μου κατσει...

Το "φιλικα παντα", εννοειται...:)

miv
02-08-06, 17:32
Τα καλα να λεγονται παιδια. Και μενα στο adsl help desk του ΟΤΕ με εχουν βοηθησει παρα πολυ. Ειναι πραγματικοι τεχνικοι, οχι απλοι τηλεφωνητες με στοιχειωδεις γνωσεις. Απλα μαλλον οι περισσοτεροι ειστε με πακετα μεσω παροχων και δε μπορεσατε να εξυπηρετειθειτε απ'αυτο το help desk.
Φυσικα και δεν "ευγνωμονω" τον ΟΤΕ γι'αυτο. Τη δουλεια για την οποια τον χρυσωνω εκανε. Απλα θελω να πω οτι την εκανε και δεν ισχυουν ολες οι φημες που τον θελουν ανευθυνο.

Big brother
02-08-06, 19:41
Μπράβο σου που είπες αυτά τα πράγματα.
Θα ενισχύσω κι εγώ τα λεγόμενα σου με την δική μου μαρτυρία.
Αντιμετώπισα πρόβλημα με το rooter μου και τα παιδιά στο 1242 ήταν υποδειγματικά στο πλάι μου σε ότι ρώτησα.
Τους αξίζει ένα μεγάλο μπράβο για τις υπηρεσίες που προσφέρουν.

miv
02-08-06, 19:44
Και στο 121 ειναι πολυ βοηθητικοι. Ειναι το βλαβοληπτικο. Τους πηρα για ενα απλο τσεκ γραμμης και με πηρε ενας παιδι (το γνωστο τηλεφωνημα ενημερωσης για το τσεκ) και μου εξηγουσε 10 λεπτα ολα τα προβληματα του δικτυου ΟΤΕ και να μην ανυσηχω γιατι δυστυχως το δικτυο ειναι νηπιακο.

melontas
02-08-06, 20:46
... εμας ποιος θα μας ευχαριστήσει που κάνουμε τόσο υπομονή με τη πάρτη τους?

alwaysalone
02-08-06, 22:14
Εχω μείνει και γω ευχαριστημένη απο το 134 και το 1242 και το εχω ξαναναφέρει παλιότερα..

Απο την otenet αντίθετα, τα παιδαρέλια που εχουν στην εξυπηρετηση νομιζουν οτι βρισκονται εκει για να μας πουν το ονομα μας και οτι ειμαστε οντως δικοί τους συνδρομητές...Κατά τα άλλα δε ξερουν την τυφλα τους η πλειονότητα από αυτους.

Βεβαια και οι άλλοι πάροχοι δεν πανε πισω.. Ας καταλάβουν τη σημαντικότητα του CRM, καποια στιγμη και θα'μαστε όλοι happy. :rolleyes:

iliosr
02-08-06, 22:22
Να επιβεβαιώσω και εγώ όλα τα παραπάνω.
Υπομονή και εξυπηρέτηση από το 1242, αλλά η Otenet λες και μου έκανε χάρη.

manoulamou
03-08-06, 10:09
Θα φανει ψιλοασχετο, ομως επειδη μιλαμε για τηλεφωνικη εξυπηρετηση,
στο CC της Altec εχω κατι φιλους των παιδιων μου. Τα προσοντα που εχουν?
Ειναι φοιτητες ΑΕΙ/ΤΕΙ και στοιχειωδης γνωση υπολογιστων/ office /internet.
Τους εκαναν καποιες ωρες σεμιναρια το τι θα λενε και thats all falks!
Σκεφτειτε λοιπον σε ποιους απευθυνεστε και τι απαιτησεις πρεπει να εχετε...

streethoop
03-08-06, 10:40
Θα φανει ψιλοασχετο, ομως επειδη μιλαμε για τηλεφωνικη εξυπηρετηση,
στο CC της Altec εχω κατι φιλους των παιδιων μου. Τα προσοντα που εχουν?
Ειναι φοιτητες ΑΕΙ/ΤΕΙ και στοιχειωδης γνωση υπολογιστων/ office /internet.
Τους εκαναν καποιες ωρες σεμιναρια το τι θα λενε και thats all falks!
Σκεφτειτε λοιπον σε ποιους απευθυνεστε και τι απαιτησεις πρεπει να εχετε...

Για το CC της Altec δεν έχω άποψη. Στο 1242 πάντως του ΟΤΕ, το παιδι που με εξυπηρετησε δεν ηταν καθολου ασχετος. Αντιθετως, μου φανηκε και ενημερωμενος και "smart". Μαλιστα στην αρχη μου εξηγουσε τα παντα πολυ αναλυτικα (ακομα και τα πολυ απλα) και οταν του ειπα οτι δεν ειμαι εντελως αρχαριος σε οτι αφορα σε Η/Υ προχωρησε τη συζητηση και την ενημερωση με πολυ πιο γρηγορο ρυθμο, οπως ακριβως επρεπε.

Επισης να τονισω οτι ηταν πολυ ευγενικος και δεν δυσανασχετησε σε καμια στιγμη της 20λεπτης συνομιλιας μας, ακομα και οταν απο ενα typo (δικο μου λαθος) φαγαμε και οι 2 μας πολυ χρονο χωρις να καταλαβαινουμε τι δεν πηγαινε καλα...

Τελος παντων, αυτα περι της τηλεφωνικης εξυπηρετησης του ΟΤΕ απο εμενα.

chrismasgr
03-08-06, 16:57
Να πω και εγώ την εμπειρεία μου .Επίσης θετική για το 1242. Είχα πρόβλημα με την σύνδεση μου και μάλιστα είχα forthnet και zyxel modem/router. Στην απελπισία μου που δεν μπορούσα να "πιάσω " γραμμή στην forthnet πήρα το 1242. Παρ'ολο που τους είπα ότι δεν έχω οτενετ και το zyxel δεν το ξέρουν εντούτοις μπορώ να πω ότι με βοήθησαν.

Νίκος
03-08-06, 17:17
Οπωσδήποτε η επιβράβευση είναι θεμιτή αλλά μήπως τελικά έχουμε φτάσει στο σημείο να λέμε μπράβο για κάτι που είναι αυτονόητο να μας παρέχουν
Μπράβο στον ΟΤΕ για το CC του
Μπράβο στην ΟΤΕνετ που δεν μας κόβει
Μπράβο στο σκουπιδιάρη της γειτονιάς μου που μαζεύει τα σκουπίδια
Μπράβο σε εμένα που κάνω τη δουλειά για την οποία πληρώνομαι ΠΟΛΥ καλά.

το κακό είναι ότι συγκεκριμένα θετικά γεγονότα στην ουσία οφείλονται σε μεμονομένα περιστατικά όπου σην άλλη γραμμή του τηλεφώνου ήταν ένα συγκροτημένο άτομο με σκοπό να εξυπηρετήσει τον συνδρομητή, απαλαγμένο από κάθε είδους δημοσιοϋπαλληλική νοοτροπία.
Εύχομαι να μην πέσουν οι υπόλοιποι υπάλληλοι πάνω του, όταν τον μυριστούν ότι τους χαλάει την πιάτσα.

miv
03-08-06, 17:20
Οι περισσοτεροι isp εχουν εντελως ασχετους στα Help Desk. Στον ΟΤΕ εχω διαπιστωσει οτι ειναι επαγγελματιες τεχνικοι και στο 1242 και στο 121 και στο 134.
Δε λεμε μπραβο για τα αυτονοητα, απλα προσπαθουμε να πουμε και τα καλα.

Νίκος
03-08-06, 17:23
Οι περισσοτεροι isp εχουν εντελως ασχετους στα Help Desk. Στον ΟΤΕ εχω διαπιστωσει οτι ειναι επαγγελματιες τεχνικοι και στο 1242 και στο 121 και στο 134.
Δε λεμε μπραβο για τα αυτονοητα, απλα προσπαθουμε να πουμε και τα καλα.

Απλά πιστεύω ότι το μπράβο δεν πρέπει να πάει στο ΟΤΕ (και στον κάθε ΟΤΕ) αλλά στον συγκεκριμένο υπάλληλο και μόνο.

sdikr
03-08-06, 18:00
Οι περισσοτεροι isp εχουν εντελως ασχετους στα Help Desk. Στον ΟΤΕ εχω διαπιστωσει οτι ειναι επαγγελματιες τεχνικοι και στο 1242 και στο 121 και στο 134.
Δε λεμε μπραβο για τα αυτονοητα, απλα προσπαθουμε να πουμε και τα καλα.

Διαφώνω, στο Help desk υπάρχουν αυτοί που πρέπει να υπάρχουν, γνωρίζουν τα απαραίτητα και μετά απο εκεί αν χρείαστει σε στέλνουν στο second level support

Και στο 1242 δεν είναι ολοι τους τεχνικοι ;)



Οπωσδήποτε η επιβράβευση είναι θεμιτή αλλά μήπως τελικά έχουμε φτάσει στο σημείο να λέμε μπράβο για κάτι που είναι αυτονόητο να μας παρέχουν
Μπράβο στον ΟΤΕ για το CC του
Μπράβο στην ΟΤΕνετ που δεν μας κόβει
Μπράβο στο σκουπιδιάρη της γειτονιάς μου που μαζεύει τα σκουπίδια
Μπράβο σε εμένα που κάνω τη δουλειά για την οποία πληρώνομαι ΠΟΛΥ καλά.

το κακό είναι ότι συγκεκριμένα θετικά γεγονότα στην ουσία οφείλονται σε μεμονομένα περιστατικά όπου σην άλλη γραμμή του τηλεφώνου ήταν ένα συγκροτημένο άτομο με σκοπό να εξυπηρετήσει τον συνδρομητή, απαλαγμένο από κάθε είδους δημοσιοϋπαλληλική νοοτροπία.
Εύχομαι να μην πέσουν οι υπόλοιποι υπάλληλοι πάνω του, όταν τον μυριστούν ότι τους χαλάει την πιάτσα.

Εχείς δικαιο σε αυτό που λές!
Ευτήχως και στον ΟΤΕ αλλά και στις αλλές περιπτώσεις πλεόν τα πράγματα φιάχνουν, (πάει πλέον το παω για ραντεβου με πελάτη στις 2 το μεσημέρι αλλά τελικά φτάνω στις 10 το βράδι)

alwaysalone
03-08-06, 18:05
Απλά πιστεύω ότι το μπράβο δεν πρέπει να πάει στο ΟΤΕ (και στον κάθε ΟΤΕ) αλλά στον συγκεκριμένο υπάλληλο και μόνο.

Ε πώς, όταν παρατηρούμε μαζικά φαινόμενα εξυπηρέτησης ή @@δογραψίματος, την ευθύνη έχει ο πάροχος που φρόντισε ή δε φροντισε σε κάθε περίπτωση για την ποιότητα στην εξυπηρέτηση.

Και σε αυτήν, κακά τα ψέμματα, ο Οτέ, ειναι αρκετά ισχυρός. Από την άλλη η Οτενετ, τρια πουλάκια κάθονταν και πλέκανε ζιβάγκο.:whistle:

WandereR
03-08-06, 18:54
Διαφώνω, στο Help desk υπάρχουν αυτοί που πρέπει να υπάρχουν, γνωρίζουν τα απαραίτητα και μετά απο εκεί αν χρείαστει σε στέλνουν στο second level support

Και στο 1242 δεν είναι ολοι τους τεχνικοι ;)




Εχείς δικαιο σε αυτό που λές!
Ευτήχως και στον ΟΤΕ αλλά και στις αλλές περιπτώσεις πλεόν τα πράγματα φιάχνουν, (πάει πλέον το παω για ραντεβου με πελάτη στις 2 το μεσημέρι αλλά τελικά φτάνω στις 10 το βράδι)

Τα σχόλεια του Νίκου είπα να τα κάνω και γώ.

Και όμως ο ΟΤΕ έχει καταφέρει και έχει υποδειγματικό Customer Service και είναι πολύ καλα μηχανογραφημένος. Τλκ το οτι είναι κρατικοδίαιτος μάλλον περισσότερο πρόβλημα είναι για τον ΟΤΕ παρά τον οφελεί, και δεν μιλάω για το last mile....
:whistle:

chrismasgr
03-08-06, 19:23
Την δικιά μου εμπειρεία πάντως την ανάφερα για να δείξω ότι ενώ έπρεπε να με βοηθήσει η forthnet τελικά με βοήθησε ο οτε.

@ ADSLgr.com All rights reserved.