PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα ασύρματης σύνδεσης με Belkin Usb Wireless Adapter



justasking
27-10-10, 23:07
Γειά σας,

θα ήθελα την βοήθεια σας στο εξής πρόβλημα που έχω:
Αγόρασα ένα Usb Wireless Adapter της Belkin (Ν150) για ασύρματη σύνδεση στο Internet.
Σε 2 pc που κάνω την εγκατάσταση και έχουν λειτουργικό XP δουλέυει κανονικά.
Σε ένα άλλο σταθερό pc το οποίο έχει λειτουργικό XP Home, ενώ κάνω την εγκατάσταση κανονικά, όταν μου εμφανίζει τα διαθέσιμα ασύρματα δίκτυα και προσπαθώ σε συνδεθώ σε κάποιο από αυτά, ενώ δίνω σωστά τον κωδικό στα αντίστοιχα πεδία, την ώρα που πατάω σύνδεση μου βγάζει σφάλμα ότι ο κωδικός έχει 16 ή 32 bits και κάποιο μήνυμα για ASCI. Έχετε καμμιά ιδέα τι μπορεί να είναι αυτό? :whistle::whistle:

Ευχαριστώ

Vicious
29-10-10, 02:48
Μήπως τα συγκεκριμένα ΧΡ δεν είναι Service Pack 3; Έχω την εντύπωση πως πριν βγει το τελευταίο SP, δεν μπορούσες να συνδεθείς σε WPA2 δίκτυα.

Από εδώ κατεβάζεις την ενημέρωση που χρειάζεται για να λυθεί το πρόβλημα.
http://www.microsoft.com/downloads/en/details.aspx?familyid=662bb74d-e7c1-48d6-95ee-1459234f4483&displaylang=en

justasking
29-10-10, 15:47
Καλησπέρα,

δεν έχει service pack 3. Θα δοκιμάσω να το περάσω και θα ενημερώσω.

Ευχαριστώ πολύ

justasking
13-11-10, 20:18
Καλησπέρα,

πέρασα το Service Pack 3 και τώρα είναι ok...

Ευχαριστώ για την βοήθεια.






:worthy::worthy:

Vicious
15-11-10, 04:28
Καλό σερφάρισμα λοιπόν!:)

justasking
17-11-10, 11:11
Καλημέρα σας και πάλι,

μάλλον το μάτιασα...
έχω τώρα το εξής πρόβλημα. Ενώ το δικό μου router το βλέπω και συνδέομαι κανονικά,
όταν προσπαθώ να συνδεθώ σε κάποιο άλλο (OXYGEN της Tellas),
ενώ το βλέπει και δίνω κανονικά το key δεν συνδέεται...
Τι μπορεί να φταίει? Με ένα άλλο δικό μου laptop στο router αυτό της Tellas συνδέομαι κανονικά.
Υπάρχει κάτι στις ρυθμίσεις ασύρματων δικτύων των Windows που να μπορώ να συνδέομαι σε όλα τα router ανεξάρτητα των ρυθμίσεων τους?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Vicious
18-11-10, 04:55
Μήπως έχει ο ιδιοκτήτης του άλλου ρούτερ ενεργοποιημένο το MAC filtering ή το να μη συνδέονται νέες συσκευές; Ίσως το λαπτοπ σου να είναι στις συσκευές που ήδη επιτρέπονται, ενώ ο άλλος ο σταθερός υπολογιστής όχι.

go_gos19
18-11-10, 15:51
καλησπερα!!! εχω το ρουτερ thomson 585v7 και windows 7 και θελω να το συνδεσω ασυρματα με το pc.. να παρω usb η ασυρματη καρτα δυκτιου???????

@ ADSLgr.com All rights reserved.