PDA

Επιστροφή στο Forum : soulseek crash report ,τι είναι πάλι αυτό?



Lujhboia
03-08-06, 09:13
Καλημέρα τωρα μόλις εκλεισα το soulseek και μου εβγαλε τα εξής slsk exe causes an access violation in module slsk exe.Τι σημαίνει αυτό και τι να κάνω
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

AddictedToChaos
03-08-06, 12:51
Σημαινει πως το soulseek σου crash-αρε. Το παθαινει αρκετα συχνα. Ειναι λιγο unstable.

Μη σε ανησυχει. Ή θα το συνηθισεις ή θα αλλαξεις p2p client (εγω αλλαξα παντως :)).

apok
03-08-06, 13:01
Εγώ με το που το έβαλα είδα 2-3 μπλε οθόνες...
Το ξήλωσα, έβαλα το γαιδουρι και ησύχασα

Lujhboia
03-08-06, 13:21
Σας ευχαριστώ πολύ, δεν ξέρετε ποσο τρόμαξα:scared: .Δεν μου είχε ξανατύχει και το χρησιμοποιώ ένα χρόνο το soulseek και πέρασαν τα απίστευτα σεναρια απ'το μυαλό μου.Αμα δεν ξέρεις! Το e-mule δυστυχώς φίλε αν και είχα πορωθει κανα τετραμηνο τώρα δεν κατεβαζει τιποτα το'χα δυο μέρες ανοιχτο αλλα εχει μουλαρώσει για τα καλά.Πάντως παρολο που εχω δοκιμασει τα πάντα παλι στο Soulseek κατέληξα(ξέρω οτι παίζει να είμαι η μόναδική που το λέω).Πάντως ευχαριστώ και πάλι.:yahoo:

AddictedToChaos
03-08-06, 13:29
Το soulseek παλια δεν ηταν τοσο unstable. Βασικα πρεπει το SP2 να το προκαλει αυτο. Γιατι παλια οσο ειχα τα Windows με SP1, ποτε δεν κρασαρε.

Στο site, εχει μια λιστα με τα προγραμματα που ενδεχομενως να προκαλουν το κρασαρισμα, αλλα κυριως ευθυνεται το SP2 ;)

Lujhboia
03-08-06, 13:49
Μάλλον αυτο παίζει να φταίει γιατι όταν το χρησιμοποιούσα πολυ ειχα sp1, επειδή βέβαια οπως εχεις καταλάβει δεν γνωρίζω και πολλά σχετικα με p2p, ρυθμίσεις αυτών και τα σχετικά,τώρα την ψάχνω.Παίζει να'χω πρόβλημα αν το ξαναβγάλει αλλές δύο-τρείς φορές? να το ξαναεγκαταστήσω?Θα κοιτάξω και στην σελίδα να δώ αυτο που μου είπες, θα δώ και στην βοήθεια του soulseek κι ελπίζω να βγάλω καποια άκρη.Ευχαριστώ:)

apok
03-08-06, 13:52
Το soulseek παλια δεν ηταν τοσο unstable. Βασικα πρεπει το SP2 να το προκαλει αυτο. Γιατι παλια οσο ειχα τα Windows με SP1, ποτε δεν κρασαρε.

Στο site, εχει μια λιστα με τα προγραμματα που ενδεχομενως να προκαλουν το κρασαρισμα, αλλα κυριως ευθυνεται το SP2 ;)

Α Κ Ρ Ι Β Ω Σ ! ! !

AddictedToChaos
03-08-06, 15:33
Μάλλον αυτο παίζει να φταίει γιατι όταν το χρησιμοποιούσα πολυ ειχα sp1, επειδή βέβαια οπως εχεις καταλάβει δεν γνωρίζω και πολλά σχετικα με p2p, ρυθμίσεις αυτών και τα σχετικά,τώρα την ψάχνω.Παίζει να'χω πρόβλημα αν το ξαναβγάλει αλλές δύο-τρείς φορές? να το ξαναεγκαταστήσω?Θα κοιτάξω και στην σελίδα να δώ αυτο που μου είπες, θα δώ και στην βοήθεια του soulseek κι ελπίζω να βγάλω καποια άκρη.Ευχαριστώ:)

Μπα. Οσες φορες και να το βαλεις/βγαλεις, οποια εκδοση και να βαλεις (1.56,1.56b,1.56c), παλι θα crash-αρει, δυστυχως.

Κριμα,γιατι για μουσικη, ειναι αρκετα αξιολογος και ελαφρυς client


Α Κ Ρ Ι Β Ω Σ ! ! !

Τι εγινε apok, αγανακτησμενος ακουγεσαι :p

apok
03-08-06, 15:56
Τι εγινε apok, αγανακτησμενος ακουγεσαι :p

Mπα.. Καθόλου..
Απλά με χαλάνε υπερβολικά πολύ οι BSOH ;)

kubiak
03-08-06, 20:25
Α Κ Ρ Ι Β Ω Σ ! ! !
Mία διευκρίνιση αν γνωρίζεις: Το SP2 το προκαλεί και αν είναι ενσωματωμένο στην αρχική εγκατάσταση και αν είναι upgrade από απλά XP ή ΧP SP1;

AddictedToChaos
03-08-06, 20:32
Θα σου απαντησω εγω. Το εχω δουλεψει και με τους δυο τροπους που αναφερεις. Και στις 2 περιπτωσεις, crash-αρει αρκετα συχνα. :(

Παντως, αν θελεις περισσοτερες πληροφοριες σχετικα με τα crash-αρισματα, μπορεις να δεις αυτο (http://forums.slsknet.org/ipb/index.php?showtopic=356) το νημα του support forum τους.

Κατεβα λιγο τη λιστα, εκει που λεει Crash Questions. ;)

Λεει επισης και με ποιο software μπορει να υπαρξει conflict.

Στις περισσοτερες περιπτωσεις, αντι να κοιταξουν να λυσουν αυτα τα προβληματα συμβατοτητας, προτεινουν να μη χρησιμοποιει καποιος τα συγκεκριμενα μη συμβατα προγραμματα, προκειμενου να συνεχισει να χρησιμοποιει το soulseek.

Η λιστα τους, περιλαμβανει αρκετα γνωστα antivirus καθως και διαφορα αλλα χρησιμα και ευρεως χρησιμοποιουμενα network programs.

Incompatible Software & Hardware Questions

The following programs are not an exhaustive list of problem software or hardware but common troublemakers.

Are there any problems with Norton security software?
Yes there is a problem with the Norton Anti-Worm Protection. You will either need to allow Soulseek to bypass this or disable it completely in Norton.

Are there any problems with NOD32 security software?
Yes. You will need to set NOD32 to exclude slsk.exe in the IMON and/or AMON sections.

Are there any problems with Panda security software?
Yes. Many. It is recommended you completely uninstall anything made by Panda and find another brand of security software if you would like to continue using Soulseek.

Are there any problems with Netlimiter
Yes. Caused by it's LSP. Either see above about LSPs, or uninstall it.

Are there any problems with NVIDIA nForce network chipsets?
Yes. Many. These chipsets and the drivers provided are known to cause many general network problems. It is recommended you find different network hardware if you would like to continue using Soulseek. You can try going to Control Panel -> System -> Hardware -> Device Manager, then finding the nForce networking controller, right-clicking properties, clicking on the Advanced tab and disabling "Checksum Offload". However this works for some and not others.

Οσο για το SP2, προτεινουν να κατεβασει καποιος απο το site τους ενα patch, για να patch-αρει καποια αρχεια του συστηματος του λειτουργικου ουτως ωστε να αυξηθουν τα connections και να μη crash-αρει...

Are there any problems with XP SP2?

All users of Windows XP Service Pack 2 should read this and apply the needed patch as described.

Windows XP Service Pack 2 places a very low limit on how many tcp connections can be open at one time. This was done to cut down on the spread of internet worms. However this also severely limits and can cause major problems with network applications such as Soulseek.

In order to rectify this problem you will need to run a small program that will allow you to change the connection limit to a higher number. It is available at www.lvllord.de.

Run this program and increase the maximum number of connections from 10. A maximum setting of 1024 connections might be a good place to start but you may need to go even higher to get the best performance from slsk.


Βασει των παραπανω, βγαινει το συμπερασμα πως εχουμε να κανουμε με απειρους προγραμματιστες προφανως και δε νομιζω με αυτη την τακτικη να καταφερουν κατι περισσοτερο με αυτο το p2p client.

Δυστυχως, γιατι ειναι αρκετα καλο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.