PDA

Επιστροφή στο Forum : Δεν ξεκινάει το pc



trufon
28-10-10, 09:48
Καλημέρα παιδιά, είμαι νέος στο φορουμ και έχω ένα πρόβλημα με το pc windows xp home. Οταν ανοίγει γράφει ότι λείπει το windows/system32/config/system και μου ζητάει το cd εγκατάστασης το οποίο δεν έχω. Τι να κάνω; Ευχαριστώ.

keristas
28-10-10, 10:47
Καλημερα και καλως ηλθες trufon,
Κανε λιγακι υπομονη να ξυπνησουν οι <γιατροι> του forum,
και θα σε σενιαρουν και σενα (οπως και μενα πολλακις) ;)

mzaf
28-10-10, 13:50
Προσπάθησε να μπεις σε safe mode(με F8)και να επιλέξεις "τελευταίες σωστές ρυθμίσεις",η κάπως έτσι(δεν θυμάμαι ακριβώς το μύνημα).Η λύση περιγράφεται εδώ:http://support.microsoft.com/kb/307545/el,αλλά προυποθέτει να έχεις το cd(ίσως μπορείς να το δανειστείς απο κάποιον γνωστό)...και μιά ερώτηση:είναι γνήσια τα windows?

cuprakatos
28-10-10, 16:55
Καλημέρα παιδιά, είμαι νέος στο φορουμ και έχω ένα πρόβλημα με το pc windows xp home. Οταν ανοίγει γράφει ότι λείπει το windows/system32/config/system και μου ζητάει το cd εγκατάστασης το οποίο δεν έχω. Τι να κάνω; Ευχαριστώ.

Νέος η νέα ; ! Εσυ είσαι γραμμένος-η 2 χρόνια πριν απο μένα ! ! ! Κατ αρχήν πες μας τι έκανες στο pc τις τελευταίες μέρες η ώρες ; κάποια αλλαγή σε software-hardware ;

trufon
29-10-10, 09:16
Καλημέρα και πάλι, είμαι γραμμένος ( άντρας είμαι αλλά το τικάρισμα ήταν λάθος το διόρθωσα) στο φόρουμ αλλά πρώτη φορά γράφω για κάποιο θέμα που με απασχολεί . Έχω windows xp home όχι γνήσια, δεν τα εγκατέστησα εγώ το pc βρίσκεται σε σχολείο και κάποιος έκανε την εγκατάσταση δεν έχω cd εγκατάστασης, δεν ξέρω ποιος και τι έγινε, προσπαθώ με τις λίγες γνώσεις που έχω να κάνω κάτι. Όποιος μπορεί ας βοηθήσει. Μπήκα σε safe mode αλλά βγάζει το ίδιο μήνυμα. Ευχαριστώ.

........Auto merged post: trufon πρόσθεσε 3 λεπτά και 0 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Καλημέρα και πάλι, είμαι γραμμένος ( άντρας είμαι αλλά το τικάρισμα ήταν λάθος το διόρθωσα) στο φόρουμ αλλά πρώτη φορά γράφω για κάποιο θέμα που με απασχολεί . Έχω windows xp home όχι γνήσια, δεν τα εγκατέστησα εγώ το pc βρίσκεται σε σχολείο και κάποιος έκανε την εγκατάσταση δεν έχω cd εγκατάστασης, δεν ξέρω ποιος και τι έγινε, προσπαθώ με τις λίγες γνώσεις που έχω να κάνω κάτι. Όποιος μπορεί ας βοηθήσει. Μπήκα σε safe mode αλλά βγάζει το ίδιο μήνυμα. Ευχαριστώ. ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΦΟΡΜΑΤ ΓΙΑΤΙ ΒΑΖΩ ΕΝΑ CD WINDOWS ΑΛΛΑ ΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΕΧΩ ΝΑ ΚΑΝΕΙ BOOT FROM SD/DVD ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ

Spyrakosss
29-10-10, 09:26
ΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΦΟΡΜΑΤ ΓΙΑΤΙ ΒΑΖΩ ΕΝΑ CD WINDOWS ΑΛΛΑ ΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΕΧΩ ΝΑ ΚΑΝΕΙ BOOT FROM SD/DVD ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ

1)Όχι κεφαλαία κουράζει
2)Προφανώς αυτό που βάζεις δεν είναι το αυθεντικό
3)Απαγορεύονται συζητήσεις για παράνομο λογισμικό.

Παρόλο αυτά έχεις βάλει ως πρώτη συσκευή το CD/DVD..??

mzaf
29-10-10, 11:18
Μπες στο bios πατώντας del μόλις εκκινήσει ο υπολογιστής και στην καρτέλα boot,όρισε ως πρώτη συσκευή το cd-dvd,όπως είπε ο συμφορουμίτης(Α,ρε αθάνατα ελληνικα σχολεία,με το σπασμένο λογισμικό σας!!!)

nnn
29-10-10, 15:14
Προφανώς για να δουλέψει πρέπει να έχετε το CD των Windows το οποίο δεν υπάρχει μιας και είναι σπασμένα.
Δεν επιτρέπουμε συζητήσεις για σπασμένο λογισμικό, καλό είναι να απευθυνθείτε στον αρμόδιο φορέα για τα σχολεία για την προμήθεια γνήσιου CD Windows και εκ νέου εγκατάστασης.

@ ADSLgr.com All rights reserved.