PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με media player του ΟΤΕ



sofaki
28-10-10, 12:46
Προσπαθώ να ξεκινήσω το media player αλλά μάταια.Μολις το βάζω στην πρίζα αυτό αναβοσβήνει.Πατάω το κουμπί κ ούτε δείχνει τπτ ενεργοποίηση αλλά ούτε κ απενεργοποίηση.Τι να κάνω?

treli@ris
28-10-10, 12:51
Χαρισε το :rolleyes:

........Auto merged post: treli@ris πρόσθεσε 3 λεπτά και 40 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Εκτος απο το παραπανω, το εγχειριδιο γραφει τι πρεπει να κανεις οταν υπαρχει αυτο το προβλημα (troubleshooting);

Lagman
28-10-10, 12:52
Δεν έχω προλάβει να το δοκιμάσω :(

sofaki
28-10-10, 12:57
Χαρισε το :rolleyes:

........Auto merged post: treli@ris πρόσθεσε 3 λεπτά και 40 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Εκτος απο το παραπανω, το εγχειριδιο γραφει τι πρεπει να κανεις οταν υπαρχει αυτο το προβλημα (troubleshooting);

Δεν γράφει,όχι.Υπάρχει κανείς να μου δώσει συμβουλές και γνώμες?

treli@ris
28-10-10, 12:59
Τι μαρκα και μοντελο ειναι ακριβως;

karetsos
28-10-10, 13:02
να υποθέσω το έχεις συνδέσει με συσκευή τηλεόρασης;

sofaki
28-10-10, 13:07
Ναι,το έχω στην πρίζα και με καλώδιο HDMI στην τηλεόραση.Αλλά δεν βγάζει τπτ στην τηλεόραση,κανένα μενού.

karetsos
28-10-10, 14:21
έχεις ρυθμίσει τη τηλεόραση να εμφανίζει το σήμα από την θύρα HDMI που το έχεις συνδέσει; (π.χ. AV3)

sofaki
28-10-10, 16:16
Τελικά ήθελε σύνδεση και με USB και με HDMI.

karetsos
28-10-10, 17:36
Με USB πώς το σύνδεσες με την τηλεόραση;

georgep138
28-10-10, 18:21
Τελικά ήθελε σύνδεση και με USB και με HDMI.

Δηλαδή για να καταλάβουμε, για να παίξει στην τηλεόραση, τι σύνδεσες στο usb ?

Seitman
28-10-10, 21:18
Τελικά ήθελε σύνδεση και με USB και με HDMI.

Τι κουλό είναι αυτό? :what:

sofaki
29-10-10, 09:02
Συνδέω το HDMI και το USB με την τηλεόραση μου.Η τηλεόραση εχει κ θύρα HDMI και USB.Λέω ας βάλω όλα τα καλώδια μαζί μπας κ γίνει τπτ και τελικά μια χαρά μου λειτούργησε.Ενώ μόνο με το HDMI δεν έδειχνε τπτ στην οθόνη της τηλεόρασης

jiannisk
29-10-10, 09:23
Δηλαδη για να δουλεψει πρεπει να εχεις usb τηλεοραση? Το εχει κανεις να μας πει γιατι το περιμενω και εγω το δωρακι.

sofaki
29-10-10, 09:44
Εγώ μόνο όταν συνέδεσα το usb καλώδιο ταυτόχρονα με το HDMI μου δούλεψε.Τυχαίο?Δεν ξέρω.Περιμένω κι γω γνώμες.

jiannisk
29-10-10, 09:56
Δεν ειναι λογικο.Δοκίμασε να το συνδεσεις σε μια οποιαδηποτε αλλη πηγη usb οχι της τηλεορασης σου και πες μας αν παίζει.Ρευμα επερνε? Μηπως το βλεπει σαν πηγη ρευματος γιαυτό?

........Auto merged post: jiannisk πρόσθεσε 7 λεπτά και 18 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Aπόσπασμα απο το manual του.
Μάλλον η τηλεόραση σου τραβάει τα δεδομένα απο το usb και οχι απο το HDMI για να δεις εικόνα. Δεν αναφέρει κάπου οτι θέλει και usb για να παίξει. Πιστέυω είναι θέμα τηλεόρασης.
Σε άλλο forum αναφέρουν πρόβλημα με ελληνικούς υπότιτλους. Ισχύει?

D. HDMI Output
The Micca Slim-HD can be connected to digital HDTVs and display devices such as
computer monitors through its HDMI connector. Only use HDMI cables that have been
certified to be v1.3a or higher to ensure signal quality. The Micca Slim-HD’s HDMI
output resolution can be set to 480p, 720p (50/60Hz), and 1080i/p (50/60Hz).
The HDMI connection carries both audio and video signals on the same cable so no
separate audio connection is needed when the TV or display device supports receiving
audio signals over its HDMI input. If the display device does not support audio over
HDMI, audio output from the AV Out connection can be used.
 Use a HDMI-to-DVI adapter (not included) when connecting the Micca
Slim-HD to a computer monitor without HDMI input.
The Micca Slim-HD must be set to a valid HDMI output mode for the HDMI connection
to output a correct signal. If there is no picture or the picture is distorted after connecting
the HDMI, press the <HDMI> button on the remote to set the output mode to 720p.
Other HDMI display modes can then be set through the Setting menu.

birbilis
29-10-10, 14:53
Το δικό μου παίζει και χωρίς σύνδεση usb. Θέλει μόνο το τροφοδοτικό του και το hdmi.
Δοκίμασε να πατήσεις το on/off για 7 sec ώστε να σβήσει και μετά πάλι για 3 sec να ξανανάψει.
Εμένα πάντως με δυσκόλεψε για να το δεί το pc ως δίσκο...αμα το συνδέσεις μόνο με usb (χωρίς τροφοδοτικό) αναβοσβήνει και δεν κάνει τίποτα, πρέπει να κρατήσεις το on/off πατημένο για 7 sec να σβήσει και μετά το βλέπει το pc! Αν έχεις το τροφοδοτικό συνδεμένο επίσης δεν το βλέπει το pc μέχρι να το απενεργοποιήσεις...:rolleyes:

Κατα τα άλλα παίζει πολύ καλά οτι και να δοκίμασα με μεγάλους υπότιτλους και σωστές αναλογίες οθόνης.

sofaki
29-10-10, 15:31
Στην αρχή που είχα συνδεδεμένα μόνο τροφοδοτικό και HDMI απλά αναβόσβηνε το μπλε λαμπάκι και δεν ενεργοποιούνταν ούτε απενεργοποιούνταν.Δοκίμασα να το συνδέσω κ με το usb του Η/Υ αλλά δεν έκανε κάτι.Μόνο όταν έβαλα usb και HDMI μαζί βγήκε κανονικά το μενού του.

wezor
29-10-10, 17:02
Για δοκίμασε να πατήσεις Και το κουμπί από το τηλεχειριστήριο που λέει HDMI την ώρα που το έχεις συνδέσει και ανοίξει .. γιατί εγώ που το συνδέω στην TV με το καλώδιο AV (δεν έχω HDMI είσοδο) ενώ το έχω στο κανάλι του AV πρέπει να πατήσω και το κουμπί AV από το τηλεχειριστήριο για να μου δείξει το menu .
@jiannisk σε έμενα κάτι φορές στου υποτίτλους τρώει το γράμμα «Α» αν είναι στην αρχή της λέξης (οι υπότιτλοι που δοκίμασα ήταν ενσωματωμένοι και στο pc παίζουν κανονικά ) δεν ξέρω γιατί το κάνει ! καμία ιδέα ????

karetsos
29-10-10, 18:23
εμένα παίζει μια χαρά μόνο με ρεύμα+HDMI, δοκιμασμένο σε 2 διαφορετικές τηλεοράσεις

επίσης υπότιτλοι ελληνικοί μια χαρά σε λίγες ταινιές που δοκίμασα

jiannisk
29-10-10, 18:45
Απο οτι φαινεται δεν ειναι και οτι καλυτερο. Δωρο θα πεις τωρα. Αλλα αφου το κάνουν δώρο ας είναι της προκοπης. Αν ειναι να σου σπασει τα νευρα τι να το κανεις.

karetsos
29-10-10, 18:51
γιατι να σου σπασει τα νευρα;

ελεος ρε παιδια, απλο ειναι στη χρηση του... 2,3 απλα βηματα

και σας το λεω εγω που προσφατα αγορασα και το wd mediia live (εδωσα ωραια 120 € και δεν εχει καν δισκο μεσα)

οπως δουλεψα εκεινο, ετσι δουλευει και αυτο

johnsruro
01-11-10, 16:50
Δεν γίνεται να θέλει και usb. δηλαδή αν δεν έχει USB η TV τι κάνεις?

Τάσος Π
01-11-10, 18:29
Για όσους έχουν πρόβλημα με το Media Player που δίνει δώρο ο ΟΤΕ:

Πριν λίγες μέρες πήρα κι εγώ το πακέτο conn-x του ΟΤΕ με δώρο το media player.
Το πρόβλημα είναι πως θα βάλεις μέσα στο σκληρό δίσκο που έχει το media player κάποιες ταινίες. Με USB ε? Ναι καλά!
Λοιπόν... σύνδεσα με καλώδιο USB το media και το έβαλα στην πρίζα. ΤΙΠΟΤΑ, δεν το έβλεπε ο υπολογιστής μου. Έβγαλα το τροφοδοτικό καλώδιο και το είχα μόνο με USB, πάλι ΤΙΠΟΤΑ. Μετά απο 40 προσπάθειες, πολλά ηρεμιστικά και πολλαπλούς συνδυασμούς το αναγνώρισε!
Έβαλα κάποιες ταινίες και όλα καλά, τις είδα στην TV.
Όταν ξαναπροσπαθησα να το συνδεσω στο PC, ξαναμουλάρωσε. Άλλες 50 προσπάθειες και τίποτα.
Αφού πήρα τηλέφωνο στην εταιρία που το φτιάχνει (210 6843660) ευγενέστατοι μου είπαν οτι υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το καλώδιο και τις θύρες USB (το ρεύμα που βγάζει η κάθε θύρα είναι 4.8 και το καλώδιο θέλει 5.2)
Το λάθος είναι δικό τους (καινούρια καλώδια σε παλαιότερες μητρικές κλπ) και θα με ειδοποιήσουν μολις δοκιμαστεί το καινούριο καλώδιο που κατασκευάζουν τώρα και το έχουν στα εργαστήρια.
Τελικά απο τις 6 θυρες που εχει το PC μου, μονο σε μια κατάφερε να δουλέψει.
Μέχρι να βγει το καινούριο καλώδιο σε καμιά εβδομάδα (που καταντήσαμε...) υπομονή.

georgep138
01-11-10, 19:30
Aπόσπασμα απο το manual του.

D. HDMI Output
The Micca Slim-HD can be connected to digital HDTVs and display devices such as
......


Αν σας είναι εύκολο, ανεβάστε κάπου το manual,
σ΄εμένα δεν είχε.
Ευχαριστώ

prjohn
01-11-10, 23:43
Από εγγύηση καλύπτεται. Ρωτάω επειδή είναι δώρο σε προσφορά. Τραγικό πάντως αυτό που απάντησαν στον Τάσο. Δεν το δοκίμασαν πριν , και καλά στο δώρο τσάμπα είναι αλλά αν κάποιος το αγόραζε. ΟΤΕ την επόμενη ξυλώσου λίγο παραπάνω , δε θα βγεις χαμένος.

Lagman
02-11-10, 23:16
Ο media player portable μου αρέσει πολύ, σήμερα δοκίμασα να παίξει m2ts 44.3gb video stream avc ασυμπίεστο στα 48Mbps bitrate αλλά κόλλαγε :( Υποθέτω πως ο media player μπορεί και καλύτερα με κανένα firmware update... Γιατί σύνδεσα τον media player ως δίσκο στον αποκωδικοποιητή crystal audio hdr και παίζει μια χαρά το ίδιο αρχείο.
Σχετικά με την σύνδεση είτε με pc είτε με τηλεόραση όλα μια χαρά :)

Lagman
12-11-10, 23:19
Ο media player portable μου αρέσει πολύ, σήμερα δοκίμασα να παίξει m2ts 44.3gb video stream avc ασυμπίεστο στα 48Mbps bitrate αλλά κόλλαγε :( Υποθέτω πως ο media player μπορεί και καλύτερα με κανένα firmware update... Γιατί σύνδεσα τον media player ως δίσκο στον αποκωδικοποιητή crystal audio hdr και παίζει μια χαρά το ίδιο αρχείο.
Σχετικά με την σύνδεση είτε με pc είτε με τηλεόραση όλα μια χαρά :)

Στον αποκωδικοποιητή crystal audio έπαιζε από τις 5 γλώσσες ήχου τις 3 εκτός από αγγλικά... ο crystal audio δεν υποστηρίζει dts ήχο τελικά η αναπαραγωγή με τον αγγλικό ήχο dts είχε πρόβλημα και στο pc όποτε άκυρη η δοκιμή με το ασυμπίεστο, πρέπει να είχε πρόβλημα το αρχείο.
Θα προσπαθήσω να δοκιμάσω κάποιο άλλο :)

vaspater
12-11-10, 23:36
ρε παιδιά μπορεί να μας πει κάποιος αναλυτικά τι προβλήματα θα αντιμετωπίσουμε μολις το πάρουμε διοτι ο καθένας λέει τα δικά του?να τα συγκεντρώσει κάποιος όλα και να μας πει όταν θα δείτε να σας κάνει αυτό κάντε αυτο κλπ

vagelis
13-11-10, 13:07
ρε παιδιά , κανένας απλός media player θα είναι , με chip της Realtek προηγούμενης γενιάς , και κάνα 128 MB ram . Τι περιμένετε να κάνει ? θαύματα? Αυτό που αναφέρουν μερικά παιδιά , ότι θέλει και usb να δουλέψει και HDMI , και όλες μαζί τις πόρτες , παραπέμπει σε φτηνή κατασκευή με τροφοδοτικό της πλάκας . Εδώ τα καλά media player (popcourn , Hdune κλπ) ξεκινάνε από 200 ευρώ . Τεσπά , κρατήστε το , χρησιμοποιείστε το και όσο αντέξει.

dfoust
13-11-10, 14:41
Chipset Model:Boxchip F10 αυτό φοράει

New for 2010, the Boxchip F10 is SoChip SC9800 based (currently also used in some high-end portable media players) and offers full 7.1 downmix. Clock speed is as yet unknown but decoding performance has been shown to be comparable with 1073 based players.

vagelis
16-11-10, 13:33
πάντως αν κρίνω από αυτόν τον media player http://www.chinavasion.com/hdd-media-players/highdefinition-1080p-hdd-network-media-player/ το κόστος με ίδιος chip βρίσκεται στα 30 ευρώ .Βγάλτε συμπεράσματα.

matrix1
16-11-10, 14:39
Για τα λεφτα του ειναι μια χαρα, δεν θελει βεβαια usb για να παιξει, και επισης εχει ελαχιστη καταναλωση αφου ειναι ο μονος απο τους 3 media players που εχω που ειναι κρυος (φανταστειτε οτι δεν εχει καν ψυκτρα στα chips!).
Μονο το remote/ληψη IR ειναι λιγο προβληματικη, κατα τα αλλα ειναι ακρως καλο για "τα λεφτα του" (εχει και τον δισκο μεσα που κανει κανενα 40-50αρι € και αλλο ενα 50αρι € εχει ο media player στο εξωτερικο, εδω θα ειχε 70 και βαλε - δεν εχω τωρα ευκαιρο το λινκ που εχει δωθει αλλου)

karetsos
16-11-10, 14:56
ρε παιδια, σε 4 φίλους που το έχω δώσει/ρυθμίσει παίζει μια χαρά (άλλος το έχει με hdmi, άλλος με rca) δεν χρειάστηκε usb ή οτιδήποτε άλλο. και παίζει 1080p με ελληνικούς υπότιτλους μια χαρά. τι άλλο να ζητήσεις; (εντάξει δεν έχει ethernet και δεν ψήνει και καφε :p)

matrix1
16-11-10, 15:01
...(εντάξει δεν έχει ethernet και δεν ψήνει και καφε :p)


Το μονο που (σοβαρα τωρα) του λειπει ειναι μια εξοδος ψηφιακου ηχου για ενισχυτες που δεν εχουν HDMI.
Επισης αν καποιος εχει ενισχυτη με HDMI να μας πει αν δινει το μηχανακι πολυκαναλικο ηχο απο εκει. Περναει full/5.1 το DTS και AC-3 απο την HDMI;

vaspater
16-11-10, 17:57
Μόλις πήρα κι εγώ το δωράκι και οι εντυπώσεις μου είναι πολύ καλές....το σύνδεσα κατ'αρχήν σε σύνδεση AV και ακολουθώντας τις οδηγίες και επιλέγοντας την κατάλληλη έξοδο από την τηλεόραση είδα κανονικά εικόνα...στον υπολογιστή όσοι πάτε να το συνδέσετε μην το συνδέετε με το τροφοδοτικό......βγάλτε το τροφοδοτικό τελείως....το πιθανότερο είναι να το δει αμέσως αν δεν το δει υπάρχει πιθανότητα να συμβαίνει αυτό που είπε ο φίλος παραπάνω με το καλώδιο πάντως στην πρώτη θύρα που το συνέδεσα αμέσως χωρίς τροφοδοσία σε φορητό το είδε χωρίς κανένα πρόβλημα....επειδή τηλεφώνησα κι εγώ στην εταιρεία που το φτιάχνει μου είπανε ότι όταν θέλεις να το συνδέσεις σε hdmi αν δεν στο δει χρειάζεται μέσα από το μενού να κάνεις κάποια ρύθμιση εγώ πάντως που το συνέδεσα με καλώδιο av μόλις το ξεκίνησα και πάτησα από το τηλεκοντρόλ το κουμπί av είδα αμέσως το μενού στην τηλεόραση.....εγώ πιστεύω ότι μια χαρά είναι το μηχάνημα και εφόσον το δίνει ο ΟΤΕ δωρεάν με κάθε νέα σύνδεση (εγώ θα πήγαινα ούτως ει άλλως να κάνω) δεν καταλαβαίνω το λόγο που βγαίνουν μερικοί και κράζουν το μηχάνημα λες και έπρεπε ο ΟΤΕ και ο κάθε εναλλακτικός να σου δίνουν ΔΩΡΕΑΝ μηχάνημα αξίας 300 ευρώ και άνω..για το chinavasion που είπε κάποιος να τον πληροφορήσω επειδή από το συγκεκριμένο site έχω παραγγείλει κινητά και είναι πολύ καλό πρέπει στην τιμή που αναφέρει να μας πει και πόσα είναι μεταφορικά που θα πλήρωνε για να του έρθει από Κίνα........εγώ ξέρω ότι θα έτρωγε ένα 15άρι ακόμα μέσα στο νερό συν 2-3 ευρώ όταν θα έρθει το μηχάνημα και θα πας να το παραγγείλεις από τα ΕΛΤΑ ως τέλη εκτελωνισμού κάτι τέτοιο......αρα η τιμή των 30 ευρώ που αναφέρει δεν θα ήτανε ακριβώς 30 ευρώ.......να σας πληροφορήσω επίσης ότι οι άνθρωποι στην εταιρεία είναι εξυπηρετικότατοι στο τηλέφωνο.......εγώ αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι ποια είναι η πιο εύκολη διαδικασία σε linux για να κατεβάζεις ταινίες τραγούδια κλπ να τα αποθηκεύεις σε αυτή τη συσκευή και να τα βλέπεις στην τηλεόραση.........έστω και με prive μήνυμα ας μου δώσει κάποιος κάποια site για να κατεβάζω ταινίες με ελληνικούς υπότιτλους και χωρίς διάφορα κόλπα να μπορώ εύκολα να κάνω τη διαδικασία.....έχω ακούσει κάποιους να κατεβάζουν με rapidshare άλλοι με torrents κλπ και δεν ξέρω τι να επιλέξω......με ενδιαφέρει ο λιγότερος δυνατός χρόνος για να γίνει η παραπάνω διαδικασία........ευχαριστώ πολύ

karetsos
16-11-10, 19:49
καλύτερα θα ήταν να τροποποιήσεις το μύνημά σου, γιατί τέτοιου είδους συζητήσεις δεν είναι επιτρεπτές εδώ.

vaspater
17-11-10, 00:02
Δηλαδή;

karetsos
17-11-10, 00:07
.εγώ αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι ποια είναι η πιο εύκολη διαδικασία σε linux για να κατεβάζεις ταινίες τραγούδια κλπ να τα αποθηκεύεις σε αυτή τη συσκευή και να τα βλέπεις στην τηλεόραση.........έστω και με prive μήνυμα ας μου δώσει κάποιος κάποια site για να κατεβάζω ταινίες με ελληνικούς υπότιτλους και χωρίς διάφορα κόλπα να μπορώ εύκολα να κάνω τη διαδικασία.....έχω ακούσει κάποιους να κατεβάζουν με rapidshare άλλοι με torrents κλπ και δεν ξέρω τι να επιλέξω......με ενδιαφέρει ο λιγότερος δυνατός χρόνος για να γίνει η παραπάνω διαδικασία........ευχαριστώ πολύ

:nono::nono::nono::nono:

vaspater
17-11-10, 00:55
με πριβέ μήνυμα υπάρχει πρόβλημα αν μου απαντήσει κάποιος? :evil:

@ ADSLgr.com All rights reserved.