PDA

Επιστροφή στο Forum : Crypto !!! Μετά το F200 Ti !!!!?



gfnet
03-08-06, 14:46
Βοήθεια φίλοι μου ,μιας και αναβαθμίστηκα στα 1024 (Forthnet) λέω να πετάξω
το καβουρδιστήρι (F200) και να πάρω κάτι καλύτερο

α) Μιλάμε για 1024 και 1 PC μόνο, ούτε δίκτυο, ούτε Wireless….
b) Έχω και Ethernet; έχω ακούσει ότι είναι καλύτερο connection από το USB ισχύει; και αν ναι γιατί;
c) Aν πάρω modem/router θα παιδευτώ για το setup πρέπει να ξέρω κάτι ή παίζει με την μία.
δ) Γενικώς τι να πάρω με καμία 60-70 euros?

Manvol
04-08-06, 12:38
Βοήθεια φίλοι μου ,μιας και αναβαθμίστηκα στα 1024 (Forthnet) λέω να πετάξω
το καβουρδιστήρι (F200) και να πάρω κάτι καλύτερο

α) Μιλάμε για 1024 και 1 PC μόνο, ούτε δίκτυο, ούτε Wireless….
b) Έχω και Ethernet; έχω ακούσει ότι είναι καλύτερο connection από το USB ισχύει; και αν ναι γιατί;
c) Aν πάρω modem/router θα παιδευτώ για το setup πρέπει να ξέρω κάτι ή παίζει με την μία.
δ) Γενικώς τι να πάρω με καμία 60-70 euros?

Πολύ καλά θα κάνεις να ξεφορτωθείς το F200, κι εγώ το ίδιο έκανα :p

b) Μπορείς να διαβάσεις με λεπτομέρειες εδώ:

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=7513

c) Δε νομίζω πως θα δυσκολευτείς. Τα περισσότερα πλέον έχουν λεπτομερείς idiot-proof οδηγίες και θα μπορέσεις να ρωτήσεις στο forum για όποια δυσκολία συναντήσεις.

d) 1. Thomson Speedtouch 536 με €45 από ΟΤΕshop (αυτό πήρα εγώ), μπορείς να ρίξεις μια ματιά και στο review του kadronarxis

2. USR 9107 από e-shop για €69.

Μπορείς να διαβάσεις reviews, θα σου πουν κι άλλοι την άποψη τους κι αποφασίζεις ;)

zeibekis
04-08-06, 19:38
Βοήθεια φίλοι μου ,μιας και αναβαθμίστηκα στα 1024 (Forthnet) λέω να πετάξω
το καβουρδιστήρι (F200) και να πάρω κάτι καλύτερο

α) Μιλάμε για 1024 και 1 PC μόνο, ούτε δίκτυο, ούτε Wireless….
b) Έχω και Ethernet; έχω ακούσει ότι είναι καλύτερο connection από το USB ισχύει; και αν ναι γιατί;
c) Aν πάρω modem/router θα παιδευτώ για το setup πρέπει να ξέρω κάτι ή παίζει με την μία.
δ) Γενικώς τι να πάρω με καμία 60-70 euros?

Το ethernet όντως είναι καλύτερα για διάφορους λόγους. Όπως δεν χρειάζεται να κάνεις dial up κάθε φορά, δεν καταναλώνουν πόρους από cpu όπως τα usb και αντέχουν περισσότερο στην πίεση . Το 9107 είναι καλό εγώ έχω το 9108 και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Με το router δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα είναι αρκετά εύκολη η εγκατάσταση του και είναι καλύτερα από Modem γιατί μπορείς να κάνεις δίκτυο μελλοντικά, αν μπορείς να πάρεις κάποιο ασύρματο όπως το 9108 ακόμη καλύτερη επένδυση και έχουν πιο πολλές ρυθμίσεις. Επίσης με το router μπορείς να χρησιμοποιήσεις και voip χωρίς να είναι ο υπολογιστής ανοιχτός.

@ ADSLgr.com All rights reserved.