PDA

Επιστροφή στο Forum : Ταχύτητα 1Μbit, αλλά μόνο τα χαράματα?



limo
03-08-06, 17:21
Χαιρετίζω την ελληνική ευρυζωνική κοινότητα:)

Σας μεταφέρω τις εμπειρίες μου από το πακέτο προσφοράς.

Πριν δύο βδομάδες πέρασα απο 384 σε 1024 και ομολογώ ότι τόσο ο ΟΤΕ όσο και η ΟΤΕΝΕΤ αντέδρασαν αρκετά γρήγορα. Ακύρωση 384 γραμμής σε 1 μερα, επεξεργασία αίτησης απο ΟΤΕΝΕΤ σε άλλη μια, γραμμή απο τον οτέ την τρίτη μέρα και μετά από 2-3 τηλεφωνήματα και διαβεβαιώσεις μου προς την ΟΤΕΝΕΤ ότι έχω γραμμή 1ΜΒΙΤ που λειτουργεί, ενεργοποίηση του ONDSLKIT. Σύνολο 4 εργάσιμες ημέρες από 384 ΟΤΕ/forthnet se 1024 OTENET/OTENET.

Ζω σε μια μικρή πόλη της Ελλάδας, τη Λευκάδα, όπου οι συνδέσεις DSL είναι πολύ λίγες και παραδοσιακά έχουμε πολύ καλές ταχύτητες και ping προς τα διάφορα DNS των providers περίπου 15-20ms όλη τη μέρα. Η εμπειρία μου, τόσο η δική μου αλλά και φίλων, με γραμμές 384 και 512 ήταν εξαιρετική τόσο στη Forthnet, όσο και στην HOL και στον ΟΤΕ. Ο ΟΤΕ είναι περίπου 200μ από το σπίτι στο οποίο έχω τη γραμμή.

Στη γραμμή OTENET 1Mbit διαπίστωσα το εξής: Κατα τη διάρκεια της νύχτας υπάρχει ένα ωραιότατο 105kb/sec και ένα πολύ καλό ping. Aλλά τις ώρες γραφείου (10πμ με 7μμ περίπου) η κατάσταση είναι πολύ ασχημη. 30-50kb/sec και ping απο 50 έως 400 ms (με όλα κλειστά). Η ταχύτητα είναι αντίστοιχη με μια γραμμή 384 πάνω σε σύνδεση 512. Αλλά το ping πολύ χειρότερο και ασταθές σε σχέση με HOL και FORTNET. Πχ απο τα 4 replies στο DNS Αθηνών το ένα συχνά ειναι 1sec h kai παραπάνω. Το DNS βόρειας ελλάδας είναι διπλό (40msec) αλλά πιο σταθερό.

Επικοινώνησα με την ΟΤΕΝΕΤ για το πρόβλημα. Είπαν ότι πρώτη φορά ακούν τέτοιο πράγμα! Ότι πάντα οι ταχύτητες είναι καλές και ότι ίσως φταίει ο ΟΤΕ. Ο ΟΤΕ μου ζήτησε το τεστ του FTP της ΟΤΕΝΕΤ και με διαβεβαίωσε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα πουθενά μια και τις υπόλοιπες ώρες (εκτός αιχμής) οι ταχύτητες είναι εντάξει. Στο τελευταίο τηλέφωνο στον ΟΤΕΝΕΤ καταλήξαμε στο ότι η ταχύτητα δεν είναι εγγυημένη, και ότι όταν λέμε 1ΜΒΙΤ ενοοούμε ένα θεωρητικό μέγιστο όριο. Το FTP tou provider δε μπορεί να σας σώσει πάνω απο 400kbit τις ώρες αιχμής, και δε μπορεί κανείς να κάνει κάτι γι αυτό, όταν έχει ήδη χρεωθεί 312 ευρώ για την υπυρεσία (12 μήνες δέσμευση). Το δικό μου συμπέρασμα είναι ότι η ΟΤΕΝΕΤ δεν είναι σε θέση να δώσει ταχύτητα 1024 αυτή τη στιγμή στην περιοχή μου και πιθανότατα σε άλλες περιοχές της Ελλάδας επειδή έχει πολύ μεγάλο αριθμό χρηστών. Ο χρήστης γραφείου ας διαλέξει μια φτηνότερη συνδεση 384 η 512 μια και αυτό θα δεί στην ουσία όταν θα χρησιμοποιεί το δίκτυο ή ας διαλέξει άλλον provider και ΠΑΝΤΑ να ζητάει DEMO και να το ελέγχει και τις ώρες αιχμής.

Σημειώνω ότι δοκίμασα και to emule και το συμπέρασμα μου είναι ότι είναι ανώφελο να το χρησιμοποιείς κατά τις ώρες αιχμής. Αν βάλεις ένα download limit ακόμα και 35kb/sec, κάποιες στιγμές η γραμμή που υποτίθεται ότι είναι 1mbit θα δίνει τεράστια ping, τόσο μεγάλα που oύτε το google δε θα ανοίγει. Με το ίδιο όριο και provider HOL/FORTHNET σε γραμμή 384 όλα δούλευαν περίφημα, το ping ήταν πολύ μικρό και ποτέ δεν παρατήρησα πτώση ταχύτητας τις ώρες αιχμής.

Προτείνω να μετονομάσει η OTENET to πακέτο σε ΟΝDSLKIT 384 έως* 1024KBIT.
(* οι ταχύτητες σύνδεσης με τον provider δεν είναι εγγυημένες).

Το παράπονο μου είναι ότι η ΟΤΕΝΕΤ δίνει διαπλασιασμούς ταχυτήτων, τη στιγμή που δε μπορεί να εξυπηρετήσει τις κανονικές.

Και η συμβουλή μού είναι να αγοράζουμε και απο τους μικρούς providers (ειναι ΟΤΕ η ΟΤΕΝΕΤ?), να κατανέμεται καλύτερα ο φόρτος τους.

Το πακέτο δεν κοστίζει σημαντικά παραπάνω απο ένα των 512 αλλά τις ώρες γραφείου είναι περίπου 512. Παραμένει καλή λύση. Αλλά τα περί 1ΜΒΙΤ και διπλασιασμών είναι ελαφρώς παραπλανητικά. Θα έπρεπε ο νόμος να υποχρεώνει τους providers na δίνουν καθημερινό δελτίο με το ποσοστό χρήσης της διαθέσιμης διαμεταγωγής τους, ώστε να να μη την παθαίνουμε έτσι και αγοράζουμε από όσους είναι κορεσμένοι. Και να τους υποχρεώνει σε demo th στιγμή που η ποιότητα δεν είναι δεδομένη και υπάρχει δέσμευση και προκαταβολή τελών.

chfilis
04-08-06, 01:48
και εγω μαζι σου φίλε αλλα κανεις κάποια λάθη....θα κανω και εγω την αιτηση για 1024 και θα δω μετα αν συμφωνήσω μαζι σου

αλλα προς το παρων σου λεω κατι:
ευρυζωνική συνδεση: λέγεται γιατι έχει ένα ευρος ταχυτητας που μπορει να πιασει η γραμμή σου.δεν λεγεται γραμμή 1mbit ουτε μισθωμένη ουτε isdn που ηξερες πως κλειδώνει αναπάσα στιγμή.

κανενας δεν σου ειπε οτι με 1mbit θα κατεβαζεις με 1024/8 με 128kb/s που ειναι η θεωριτική ταχυτητα που πιάνει....αν το εχει πει κανενας μονο μαλακας θα ηταν....

η ταχυτητα εξαρταται απο την γραμμή του οτε.
απο τον εξοπλισμο του ΟΤΕ
απο το αν το dslam ειναι φορτωμένο
αποσταση κατανεμητη(αποσταση καλωδιου και οχι οπτικη)

απο εκει και μετα ποσο μακρυα εισαι απο τη κεντρικη συζευξη με εξωτερικό,δηλαδή ποσα hops πρεπει να κανεις μεχρι να φτασεις στο κεντρικο κομβο ωστς να βγεις εξωτερικό?

επιπλεον δημιουγουν θορυβο οι τηλεφωνικές συσκευές του σπιτιου?

οταν πας να κατεβασεις την ημερα ποσοι αλλοι ειναι συνδεδεμενοι?αυτο που πας να κατεβασεις εχει QoS?

βλεπεις οτι ειναι παραπολύ παράγοντες.

για το μονο που εχει λογικη εξηγηση και μπορει να γινετια ειναι οτι με αλλους παροχους να εχουν λιγοτερα hops και μικροτερο πινγ γιατι δεν εχουν αναπτυχθει τοσο και εχουν δυο τρεισ κεντρικους.

**δεν διπλασιάζει η ΟΤΕνετ τις ταχυτητες αλλα ο ΟΤΕ...μπορει αργοτερα να πει οτι δεν μπορει να γινει και να αλλαξει.πιλοτικο προγραμμα κανει οχι τελικες κινησεις...δειτε τις επισημες ανακοινωσεις.η ΟΤΕνετ δεν ειπε οτι θα διπλασιάσει την ταχυτητα συνδεσης οπως και καμία άλλη εταιρία παροχής ιντερνετ....επιπλεον ολοι χρησιμοποιούμε το δικτυο του ΟΤΕ αν αντεχει το δικτυο να δωσει γραμμες μεγαλες μονο ο ΟΤΕ το ξέρει.

*οσο για τι διαφορα στα ping απο διαφορετικους παροχους αυτο μπορει να γινει μονο οταν εχεις ιδιες συνδεσεις την ιδια στιγμή.δηλαδη κανε τωρα ping με ΟΤΕνετ με forthnet με Vidodi.μην συγκρίνεις τι γινοταν παλιότερα...

*δεν υπαρχει DNS αθηνών υπαρχει DNS για βόρεια και νοτια ελλαδα που ο ενας ειναι εναλλακτικος για τον αλλον και υπαρχει και ενα back up για τον καθενα.

παντα φιλικα...α...και κατι αλλο μην περιμενουμε σε emule utorrent κτλ να πιανουμε στην ελλαδα μεγαλες ταχυτητες γιατι ο οτε εχει πρωτοκολλο QoS. οταν παιζει φορτο εργασιας πιανει ισα πακετα απο ολους τους χρηστες....

δηλαδη ειμαι εγω που θελω να παιξω counter,στα παιχνιδια στελνονται μικρα πακετα που δεν ειναι γεματα ομως 100%

ο αλλος που κατεβαζει απο emule χρησιμοποιει πακετα πολλα λιγο γεματα.....

ο τριτος που σερφαρει στελνει λιγα πακετα αλλα πολυ γεμματα.
ο ΟΤΕ λοιπον εχει συστημα που βλεπει ποσα πακετα ζητησα εγω?30 ο αλλος 40 και ο σερφερ 10...μπορει του σερφερ να ειναι ειναι πιο φορτωμενα αλλα επειδη ειναι λιγοτερα θα τον εξυπηρετήσει πιο συντομα...γιατι λεει ενα πακετο ο ενας ενα ο αλλος και ενα ο αλλος.ομως σε θεμα ογκου σε 5 γυρους,εγω και ο dowloader θα εχουμε κατεβασει ενα πακετ με 50kb (μιας και το καθε πακετο θα εχει πχ 10kb)ενω ο σερφερ που τα στελνει γεματα θα εχει κατεβασει 100kb....για αυτο και οταν κανουμε voip παλι δεν εχουμε στην ελλαδα καλη ποιοτητα....

σε αλλες χωρες υπαρχει συστημα που ανοιγει τα πακετα και βλεπει τι θελω εγω?μισογεματα?ωρα θα σου δωσω διπλή προταιρεοτητα....

miv
04-08-06, 08:54
Δεν ξερω αν ειναι τυχαιο, παντως στην Αθηνα δουλευει μια χαρα η ΟΤΕνετ και μαλιστα ειναι και ξεκλειδωτη (αν εχεις μεγαλη γραμμη μπορεις να πιασεις μεγαλυτερες ταχυτητες απο την ονομαστικη). Επειδη εισαι στην επαρχια, μαλλον το προβλημα ειναι στην παλαιοτητα της υποδομης του δικτυου ΑΡΥΣ. Φυσικα, ο ΟΤΕ δεν το αποδεχεται σαν προβλημα, αν και ειναι.
Σημειωση: Η ΟΤΕνετ και ο ΟΤΕ ειναι δυο αυτονομες εταιρειες που δεν εχουν καμια σχεση μεταξυ τους, εκτος του οτι ανηκουν στον ιδιο ομιλο εταιρειων (Ομιλος ΟΤΕ ΑΕ). Οικονομικα, πολιτικα και γενικα δεν εχουν καμια σχεση. Ουτε καν τις ιδιες υπηρεσιες δεν προσφερουν.

papdoux
04-08-06, 09:28
Η ταχυτητα του adsl οντως δεν ειναι εγγυημενη.
Εγω εχω 512 conn-x και αυτες τις μερες που λειπουν πολλοι απο Αθηνα πιανω καλες ταχυτητες. Τις αλλες μερες το download ειναι στα μετρα μιας 384 συνδεσης.

Παντως πρεπει να ξενυχτησεις για να δεις προκοπη σε καποια πραγματα :)

limo
04-08-06, 11:24
Η αναλογική πλευρά του δικτύου είναι άψογη. Και οι εντυπώσεις γνωστών και φίλων πάνω στο DSL στην πόλη μου είναι εξαιρετική. Ιδίως όσων έχουν δοκιμάσει DSL σε άλλες περιοχες τησ Ελλάδας! Εγώ συμφωνώ με τον ΟΤΕ ότι φταίει η ΟΤΕΝΕΤ, μια και όταν δοκίμασα την 384 forthnet που έληγε στην μόλις ενεργοποίημένη 1024 από τον ΟΤΕ, όλα δούλευαν ρολόι όλες τις ώρες.

Ακόμα και το ping στα DNS της ΟΤΕΝΕΤ είναι άσχημο. Από ότι ξέρω δεν είναι απαραίτητο να το χρησιμοποιώ, αλλά οι σελίδες ανοίγουν μερικές φορές πολύ αργά με αυτό. Με ping, ιδού 12 διαφορετικά στη γραμμή μου που έκανα μόλις (4 τιμές ανά τεστ):

ΟΤΕΝΕΤ 195.170.0.1: 31,250,37,131,1450,180,240,35,824,1240,132,36ms
FORTHNET 193.92.150.3: 29,31,32,30,32,29,31,34,29,32,31,35ms

Από τucows κατέβαζα 40+kb/sec me 384/384 όλη τη μέρα και δε βρίσκω παράλογο να κατεβάζω με 105kb/sec στο 1mbit. Το να είναι 40kb/sec kai 16kb/sec που ήταν προ ολίγου, για μένα σημαίνει ότι η ΟΤΕΝΕΤ παρέχει πολύ χαμηλή ποιότητα υπηρεσίας. Με τεστ στο ftp της ΟΤΕΝΕΤ τα αποτελέσματα είναι τα ίδια. Τέτοια διακύμανση κατά τη διάρκεια της ημέρας αλλά και της ώρας, δεν έχω συναντήσει ξανά. Ειναι σαν με κάνουν 128kbit kai 256 και 384kbit κατά βούληση. Και 1024 αν βοηθύσει ο ύψιστος. Το να παίρνω ταχύτητες χαμηλότερες απο 256kbit κάποιες ώρες της μέρας είναι παράλογο και ανήκουστο στην πόλη μου, και εγώ προσωπικά αισθάνομαι ότι πιάστηκα κορόιδο που δεν πήρα 512 από άλλη εταιρεία και εμπιστεύτηκα την ΟΤΕΝΕΤ χωρίς να σκεφτώ το DEMO.

Τα τεστ που κάνω είναι με ένα μοναδικό αρχείο και καμιά άλλη χρήση δικτύου και από τα προτεινόμενα από την ίδια τηn υποστήριξη της forthnet site. Το ftps τους και το tucows. Το P2P σε αυτή τη γραμμή δεν έχει νόημα για μένα πια μια και το surfing προέχει και αυτή τη στιγμή ακόμα και με 20kb/sec όριο δεν μπορώ να είμαι σίγουρος ότι θα έχω ταυτόχρονα δίκτυο με αυτό τον Provider. Άρα το ξεχνάω. Το 384 της forthnet δούλευε οκ και τη μέρα σε P2P. Αλλά ήταν πιο αργό τη νύχτα φυσικά.

Αν υπάρχει θέμα υποστήριξης P2P νομίζω ότι πρέπει να το διασαφηνίσει ο κάθε πάροχος μια και πολλοί χρήστες θέλουν P2P. Για την HOL δεν φέρω γνώμη γιατί έχουν περάσει 6 μήνες, αλλά στη FORTHNET πριν δύο βδομάδες που διέκοψα, το P2P ήταν ΟΚ όλες τις ώρες και δεν περιοριζόταν με κανένα τρόπο. Δεν ξέρω αν υπάρχει throttling η traffic shaping ή περίεργο QoS η πως τα λένε όλα αυτά, αλλά αν κάποιος διαπιστώσει κάτι για έναν provider, καλό είναι να το πει και στους υπόλοιπους να ξέρουμε τι θα διαλέγουμε!

chfilis
04-08-06, 11:49
για να βοηθήσουμε καλύτερα μπορείς να κανεις ένα tracert σε μια σελιδα κοινή δηλαδή και με τους δυο provider.να δουμε απο που περνάνε;σε ολα όσα γράφεις δεν βλέπω κατι παραλογο οπως απο οτι ειδες και αλλοι λένε παντα εξαρταται απο το αν και οι αλλοι στην περιοχή σου χρησιμοποιουν και ποτε το adsl.επιπλεον ειναι τουριστική περιοδος.και σιγουρα εχει πολυ περισσοτερους χρηστες απο οτι το χειμώνα.αρα αν καποια ιντερνετ καφε εχουν adsl ή αν καποιοι εβαλαν τωρα φοιτητικο η πακετο προσφορων σιγουρα επιβαρυναν το δικτυο σου.αλλα αν πιστευεις οτι φταιει ο παροχος...τοτε κρατα τη γραμμη απο την ΟΤΕνετ(εξαλλου 26 ευρω 1024 δεν κανει ακομα η γραμμη.σε συμφέρει δηλαδη.)και βάλε εναν αλλο παροχο για να συνδεεσε παρε ενα demo οπως λες και απο καποιον αλλο και δοκιμασετο. αν και προσωπικα πιστευω οτι ειναι καθαρα θεμα φορτου και στο λεω αυτο γιατι σου βγαινει μονο το πρωι.αν ελεγες οτι συνεχεια εχεις το ιδιο προβλημα θα σου ελεγε ειναι σιγουρα θεμα γραμμης.Βασικά παιζει να εισαι στη φάση που το dslam σου εχει φορτωθεί και θα πρέπει ο ΟΤΕ να τοποθετήσει και ενα νεο στην περιοχή σου.που οταν γινει αυτο και ξελαφρώσει λίγο το δικό σου θα δεις ταχυτητες σταθερες όλη την ημερα.

οσο για τον miv ολοι οι provider το εχουν ξεκλειδωσει σε καποιες περιοχες που τους λεει ο οτε οτι θα βαλει πιλοτικα για να μπορουν να γινουν κανονικές μετρήσεις...γιατι θα ηταν ασκοπο να ανεβασει τις ταχυτητες ο ΟΤΕ αλλα απο τους παροχους να ειναι παλι οι ιδιες ταχυτητες....αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι θα παραμείνει...δηλαδη μην πατε να παρετε τωρα παραπανω γραμμή αλλά οχι συνδεση και μετα απο κανενα μηνα οι παροχοι το ξανακλεισουν και τραβάτε τα μαλλιά σας.

limo
04-08-06, 12:58
To DEMO μια κουβέντα είναι! Τα τηλέφωνα της forthnet είναι πολυ απασχολημένα από ότι βλέπω. 4 μέρες προσπαθώ και αναμένω. Να λέμε και της ΟΤΕΝΕΤ το δίκιο, οι υπάλληλοι συνήθως δεν ξέρουν τίποτε που μπορεί να σε βοηθήσει αλλά βρίσκεις πάντα κάποιον αμέσως.

Τη γραμμή δε μπορώ και να μη την κρατήσω. Εϊναι 12μήνες δέσμευση.

H υποστήριξη των γραμμών DSL του ΟΤΕ σήμερα μου είπε ξεκάθαρα ότι η κατάσταση δεν πρόκειται να αλλάξει σύντομα. Η ΟΤΕΝΕΤ και ό,τι χρησιμοποιεί OTENET είναι απόλυτα κορεσμένο και σε κατάσταση υψηλού φόρτου αυτή τη στιγμή και μόνο μετά το Δεκέβρη ίσως γίνει κάτι. Αν και κάποια αναβάθμιση όπως λες, ίσως με σώσει. Λόγω νέων συνδέσεων και προσφορών μου είπε να περιμένω και χειρότερα Σεπτέβρη και Οκτώβρη. Πιθανότατα θα γενικευθεί η άσχημη κατάσταση σε όλους τους providers πολύ σύντομα και ίσως από το νέο έτος να δούμε φως.

Η άποψη ενός υπαλλήλου είχε πόλύ ενδιαφέρον (μεταφέρω από μνήμης φυσικά):

"Γιατί νομίζεις βάζουμε όλοι USB modem στο κουτί; Μόνο επειδή είναι λίγο πιο φτηνό; Και γιατί είναι με σύστημα κλήσης όπως το 56κ? Για να μειώσουμε το ποσοστό χρήσης. Για να μη μας τρώει πολύ το P2P του απλού χρήστη. Και ραδιόφωνο να ακούει από δίκτυο ζημιά μας κάνει αν το έχει όλη μέρα! Αν το 1/5 των 384 που έχουμε δώσει δούλευε στο μουλάρι σε πλήρη απασχόληση με 40kb/sec όλη τη μέρα θα χρειαζόμασταν αναβαθμίσεις και το κόστος θα ανέβαινε πολύ. Για το 1024 ούτε να το σκέφτομαι! Ενώ τώρα αποσυνδέεται το modem και οι μισοί χρήστες που προσπάθησαν να το κάνουν να ξαναμπαίνει αυτόματα, βλέπουν ένα μήνυμα για dial tone κλπ. Και μπαίνουν στο δίκτυο όταν το θυμηθούν. Ακόμα και τώρα ένα πολύ μικρό ποσοστό χρηστών χρησιμοποιεί ένα τεράστιο ποσοστό της συνολικής διαμεταγωγής που διαθέτουμε. Υπήρχαν χρήστες με 1mbit pου έκαναν σε ένα χρόνο 3 Τεραμπάιτ χρήση. Ε! Του ******! (λογοκρισία) Αυτό δε μας κοστίζει μόνο 300 ευρω που δίνουμε τη σύνδεση τώρα! Και αυτό είναι λιανική με ΦΠΑ και προ φόρων. Αν το δίναμε σε υπηρεσίες hosting θα βγάζαμε ένα κάρο χρήματα. Στις πιο πολλές χώρες της ευρώπης βάζεις το μουλάρι και βλέπεις 10kb/sec down και 0kb/sec up σε 8mbit γραμμές. Και εδώ έτσι θα είναι μια μέρα. Και εγώ σπίτι ONDSL έβαλα. Πιο φτηνό από το 384 που είχα, και πιό γρήγορο εκτός αιχμής. Μην είμαστε και πλεονέκτες!"

Αυτές οι κρίσεις ειλικρίνειας/ρεαλισμού πολύ με συγκινούν. Ειλικρινά. Είχα και μια ανάλογη απο HOL. Και το φιλικό κλίμα/ύφος της μικρής χώρας. Πολύ χαρακτηριστικό! Σε άλλη χώρα αυτό δε θα συνέβαινε.

limo
04-08-06, 20:53
Νέα επικοινωνία από ΟΤΕ. Ίσως φταίει η υποδομή μας και όχι ο πάροχος. Καλοκαίρι είναι. Μη ανησυχήτε. Στην αθήνα είχαμε προβλήματα. Τα λύσαμε. (Τα έλύσαν όντως?). Θα τα λύσουμε και εκεί όταν δούμε τις νέες απαιτήσεις. Από ότι κατάλαβα, πρώτα πουλάμε και μετά φτιάχνουμε την υποδομή. Αν είναι όλα απόλυτα κορεσμένα. Α! Η γραμμή είναι 2MBit από πλευράς forthnet αυτή τη στιγμή. (φυσικά δεν υπάρχει τρόπος να το διαπιστώσω με τη γραμμή 1mbit του ΟΤΕ). Κατά τα άλλα 22kb/sec. Λέτε αν κάνει και ο ΟΤΕ τη γραμμή 2Mbit να πιάσει 44ks/sec και να δώ ταχύτητες 384 όπως παλιά; :)

nikgr
04-08-06, 21:42
limo δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σε συγκίνησαν οι λαλακίες που σου είπε ο υπάλληλος της OTenet...
Δηλαδή για να κρύψουν την ανεπάρκειά τους προσπαθούν να σε πείσουν ότι είναι φυσιολογικό να σέρνεσαι και μάλιστα τα ίδια και χειρότερα πιάνουν και στο εξωτερικό με 8mbit...
Να μη χαρακτηρίσω και τα άλλα εξωφρενικά που σου είπαν για τη χρήση που κάνει ο κάθε χρήστης τη γραμμή του... ΔΙΚΑΙΩΜΑ του!

Eγώ προσπάθησα να κατεβάσω μια συλλογή από torrent 9,5giga και ακόμα ούτε το 15% δεν κατέβασα εδώ και μέρες...
Αντίθετα μπήκαν κάτι Ιάπωνες που κατέβαζαν με 400kbytes/sec, το κατέβασαν αμέσως και την έκαναν Λούης...
Άρα οι ταχύτητες δεν είναι: Δε βαριέσαι μωρε... Δεν θα κατεβει σήμερα θα κατεβει σε 10μέρες!... Ήδη έφυγε και ο seeder και πλέον χλωμό το κοβω να μπορέσω ποτε να το ολοκληρώσω, αφού κανένας δεν το έχει στο 100% να το seedάρει...)

Δυστυχως στο Ελλαντα πρώτα πουλάμε και άμα ακούσουμε 200σιχτίρια λέμε: Ρε μπας και έχουν δίκιο οι χρήστες και πρέπει να κάνουμε αναβάθμιση?

Η forthnet πώς γίνεται να να σου έδωσε 2mbit ISP? Αφού δεν την έκοψες την 384 για να μπεις στο ondsl 1024? :hmm:
Γιατί δεν βάζεις ένα demo 1024 από HOL? Ενεργοποιείται αυτόματα χωρίς καν τηλέφωνο πηγαίνοντας εδω:
https://public.curbas.hol.gr/register/curbas-demo.cgi?menuid=141&sitecolor=green&language=el&la nguage=el

Εγώ πιστεύω φταίε το πιταρισμένο dslam του ΟΤΕ σου και όχι η Otenet...

No-Name
04-08-06, 21:44
Η otenet δεν έχει πρόβλημα bandwidth ακόμα,οπότε αλλού οφείλεται το χαμηλό downloading του φίλου παραπάνω.

mephisto
04-08-06, 21:57
Eμενα παντως μου φαινεται λιγο τραγικο το ολο θεμα,δεν ειναι δυνατον να σου λεει ο provider 1024 και τις ωρες αιχμης να σερνεσαι.Δεν λεμε να κατεβαζεις απο π2π και να λες εχω προβλημα γιατι εκει μπορει να φταινε χιλια δυο πραγματα.Εγω εχω Βιβοντι full llu και ειλικρινα κατεβαζω απο ftp και rapidshare με 54-55,αν η βιβο ειχε προβλημα θα πηγαινα αλλου και ας εχω full llu και θα επρεπε να βαζω οτε απο την αρχη,δεν πρεπει να ειμαστε κοροιδα αλλα ουτε και με το παραμικρο να αλλαζουμε provider,ομως δεν δεχομαι σαν καταναλωτης να πληρωνω 512 και να κατεβαζω σαν να εχω 384.Δεν με ενδιαφερει κυριε αν εχεις γεματα dslam η οποιοδηποτε αλλο προβλημα,εμενα με νοιαζει να περνω αυτο που πληρωνω...

sdikr
04-08-06, 21:59
limo δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σε συγκίνησαν οι λαλακίες που σου είπε ο υπάλληλος της OTenet...
Δηλαδή για να κρύψουν την ανεπάρκειά τους προσπαθούν να σε πείσουν ότι είναι φυσιολογικό να σέρνεσαι και μάλιστα τα ίδια και χειρότερα πιάνουν και στο εξωτερικό με 8mbit...
Να μη χαρακτηρίσω και τα άλλα εξωφρενικά που σου είπαν για τη χρήση που κάνει ο κάθε χρήστης τη γραμμή του... ΔΙΚΑΙΩΜΑ του!

Eγώ προσπάθησα να κατεβάσω μια συλλογή από torrent 9,5giga και ακόμα ούτε το 15% δεν κατέβασα εδώ και μέρες...
Αντίθετα μπήκαν κάτι Ιάπωνες που κατέβαζαν με 400kbytes/sec, το κατέβασαν αμέσως και την έκαναν Λούης...
Άρα οι ταχύτητες δεν είναι: Δε βαριέσαι μωρε... Δεν θα κατεβει σήμερα θα κατεβει σε 10μέρες!... Ήδη έφυγε και ο seeder και πλέον χλωμό το κοβω να μπορέσω ποτε να το ολοκληρώσω, αφού κανένας δεν το έχει στο 100% να το seedάρει...)

Δυστυχως στο Ελλαντα πρώτα πουλάμε και άμα ακούσουμε 200σιχτίρια λέμε: Ρε μπας και έχουν δίκιο οι χρήστες και πρέπει να κάνουμε αναβάθμιση?

Η forthnet πώς γίνεται να να σου έδωσε 2mbit ISP? Αφού δεν την έκοψες την 384 για να μπεις στο ondsl 1024? :hmm:
Γιατί δεν βάζεις ένα demo 1024 από HOL? Ενεργοποιείται αυτόματα χωρίς καν τηλέφωνο πηγαίνοντας εδω:
https://public.curbas.hol.gr/register/curbas-demo.cgi?menuid=141&sitecolor=green&language=el&la nguage=el

Εγώ πιστεύω φταίε το πιταρισμένο dslam του ΟΤΕ σου και όχι η Otenet...

Μονο 400kb/s ;
Μα αυτοί έχουν γραμμές 100mbit γιατί τόσο λίγο;

Μήπως έχουν και αυτοί contention ratio;

αλλά θα μου πείς αν έχεις 400kb/s (4mbit περιπού) ποιος τα κοιτάει αυτά ;)

πιστέυεις οτι στο εξωτερικό η 8Mbit δίνει 800kb/s όλη την μέρα; Μάντεψε ξανά ;)

No-Name
04-08-06, 21:59
Κανείς δεν σου εγγυάται όλη μέρα 110kb/s στο adsl

sdikr
04-08-06, 22:00
Eμενα παντως μου φαινεται λιγο τραγικο το ολο θεμα,δεν ειναι δυνατον να σου λεει ο provider 1024 και τις ωρες αιχμης να σερνεσαι.Δεν λεμε να κατεβαζεις απο π2π και να λες εχω προβλημα γιατι εκει μπορει να φταινε χιλια δυο πραγματα.Εγω εχω Βιβοντι full llu και ειλικρινα κατεβαζω απο ftp και rapidshare με 54-55,αν η βιβο ειχε προβλημα θα πηγαινα αλλου και ας εχω full llu και θα επρεπε να βαζω οτε απο την αρχη,δεν πρεπει να ειμαστε κοροιδα αλλα ουτε και με το παραμικρο να αλλαζουμε provider,ομως δεν δεχομαι σαν καταναλωτης να πληρωνω 512 και να κατεβαζω σαν να εχω 384.Δεν με ενδιαφερει κυριε αν εχεις γεματα dslam η οποιοδηποτε αλλο προβλημα,εμενα με νοιαζει να περνω αυτο που πληρωνω...

Δεν πληρώνεις 512, πληρώνεις 512 Best effort, κάποια στιγμή πρέπει να το καταλάβουμε αυτό

No-Name
04-08-06, 22:02
Δεν πληρώνεις 512, πληρώνεις 512 Best effort, κάποια στιγμή πρέπει να το καταλάβουμε αυτό

Και τα συμβόλαια τα οποία αυπογράφουμε με το κάθε πάροχο που αμφιβάλλω πόσοι τα διαβάζουν το λένε ξεκάθαρα πώς η μέγιστη ονομαστική ταχύτητα είναι σε ιδανικές συνθήκες(ότι εννοείται με αυτό)

weakwire
04-08-06, 22:05
διαβάζοντας μόνο και μόνο το τίτλο...στο συμβόλαιο σου δίνουν ώρες που μπορείς να έχεις το 80% της συνδεσης σου.Αν δε το συμπληρώσεις στο βάζουν μεσάνυχτα μπορεί και κατα της 1 και είναι διάρκειας 1 ώρας.βέβαια πρέπει να έχεις δέσμευση 1 χρόνου αλλιώς ο acceleration χρόνος είναι 10 λεπτά.

PS.Διάβαζε τα μικρά γράμματα.....

nikgr
04-08-06, 22:10
Μονο 400kb/s ;
Μα αυτοί έχουν γραμμές 100mbit γιατί τόσο λίγο;

Μήπως έχουν και αυτοί contention ratio;

αλλά θα μου πείς αν έχεις 400kb/s (4mbit περιπού) ποιος τα κοιτάει αυτά ;)

πιστέυεις οτι στο εξωτερικό η 8Mbit δίνει 800kb/s όλη την μέρα; Μάντεψε ξανά ;)

sdikr το ότι κατέβαζαν οι Ιάπωνες με "μόνο" 400kbytes/sec το συγκεκριμένο torrent δε σημαίνει ότι δεν είχαν και καμια 10αρια άλλα ταυτόχρονα να κατεβαίνουν... :p
Και βέβαια όταν μιλάμε για τέτοιες ταχύτητες περισσότερο ρόλο παίζει το πόσο band σου δίνουν οι άλλοι χρήστες στα p2p παρά αν αντέχει ο ISP σου να σου δώσει... :whistle:

(*) και θα προτιμούσα να πληρώνουμε γραμμές "least effort" παρά best effort...
Αντε γιατί η κοροιδία περισσεύει εδω πέρα... Ας δώσουν αν είναι και "100mbit best effort" και να σου λένε ότι δεν σου εγγυόμαστε αν θα πάρεις το 1/100...

limo
04-08-06, 23:46
OTENET ήθελα να πώ, όχι forthnet. H OTENET ισχυρίστηκε ότι η παροχή είναι πλέον 2Mbit αλλά όχι φυσικά και η γραμμή.

Ενεργοποίησα το DEMO της forthnet και από ότι βλέπω η κατάσταση είναι παρόμοια. θα δοκιμάσω και δευτέρα σε ώρα αιχμής. Αρα φταίει ο ΟΤΕ της περιοχής, το DSLAM, και η υπόλοιπη διαστημική τεχνολογία τους για τα (μια στιγμη να τσεκάρω πάλι) περίποy 35kb/sec?

Το κακό είναι ότι η κατάσταση γίνεται χειρότερη κάθε μέρα τις τελευταίες 10 μέρες. Απο το υπέροχα σταθερό 384 forthnet πέρασα σταδιακά σε ένα ανορθόδοξα αργό 1mbit (2mbit?) OTENET και από ότι βλέπω σε ένα εξίσου κακό 1mbit apo forthnet. Ελπίζω στον τοπικό ΟΤΕ να μάθω τι τρέχει και αν γίνεται κάτι. Πόσες νέες συνδέσεις μπορεί να πούλησαν στο πιθανότατα ασθενικό DSLAM της πόλης σε 10 μέρες; Αναρωτιέμαι αν θα έχετε ανάλογα φαινόμενα στην αθήνα με όλες αυτές τισ προσφορές όταν τελικά ενεργοποιηθούν.

Οι ταχύτητες δεν είναι εγγυημένες, αλλά αν ο ΟΤΕ δε μπορεί να εξυπηρετήσει αξιοπρεπώς αυτό που πουλάει στη χοντρική, πρέπει κάτι να κάνει! 15 με 30% της θεωρητικής ταχύτητας τη μισή μέρα δεν είναι καθόλου best effort!

Η HOL θα σέρνεται όπως και οι άλλες λόγω τοπικής κατάστασης ΟΤΕ υποθέτω.

No-Name
04-08-06, 23:48
Ασε με τόσες προσφορές στο 1mbps και εγώ είμαι πολύ περίεργος να δώ πόσο καλά θα στεκόμαστε μπρός στο internet

limo
04-08-06, 23:51
Έψαξα αυτό που είπε ο υπάλληλος.

http://www.filesharingweb.de/mediaWiki/index.php/English:List_of_Bandwidth_throttling_ISPs

nikgr
05-08-06, 00:06
limo ο ΟΤΕ δίνει ξεχωριστό bandwidth για τους 1024αρηδες και ξεχωριστό για τους 384αρηδες.

Επίσης το contention ratio είναι παρόμοιο (γύρω στο 20:1 χωρίς να γνωστοποιείται επισήμως).
Πράγμα που σημαίνει ότι ο ΟΤΕ μοιράζει 384K σε 20 χρήστες και 1024 σε άλλους 20.

Ωστόσο ο άλλος που θα βάλει 1024 είναι επειδή δεν του φθάνουν τα 384 και τα 512.
Άρα θέλει να κατεβάζει από το πρωι ως το βραδυ πλην ελαχίστων εξαιρέσεων.
Αντιθετα στην 384 τάξη όλο και κάποια κατινίτσα θα βρίσκεται που έβαλε adsl επειδή είδε κάποια διαφήμιση και είπε να είνα IN... Όλο και κάποιος νέος στο χώρο είπε να πειραματιστεί βάζοντας adsl και δεν ξέρει την τύφλα του από emule και bittorent... Για όλους αυτούς το 1024 είναι ανούσιο και διαφορά δε θα έβλεπαν.

Γι' αυτό θεωρώ πολύ φυσικό με τη 1024αρα να σέρνεσαι όταν με την 384αρα πήγαινες σχετικά καλα.
Και να ξέρεις ότι όποια βελτίωση δεις τις επόμενες μέρες θα είναι λόγω φυγής του κόσμου για 15Αυγουστο και όχι επειδή έκανε κάτι ο ΟΤΕ...
Από Σεπτέμβριο θα δούμε πάλι τα χάλια μας.
Κι εμένα στην Τούμπα σέρνονταν το σύμπαν και παρά τις διαμαρτυρίες μου δεν έκαναν τίποτα.
Μόνο τις τελευταίες μέρες που άδειασε η Σαλόνικα επανήλθαν οι ταχύτητες...

limo
05-08-06, 00:21
Μπα, εδώ έρχεται ο κόσμος το καλοκαίρι, δε φεύγει:) Αλλά πάλι, έρχονται να μπούν στο internet?

Άρα στις 1024 υπάρχει ανταγωνισμός για το bandwidth ενώ στο 384 περισσεύει;!

limo
05-08-06, 01:14
Αναρωτιέμαι αν μια πατέντα με υποβάθμιση της γραμμής σε 512 8α βοηθούσε:rofl:

Αν οι χρήστες συνδέσεων 384/512 χρησιμοποιούν λίγο τη σύνδεση και όλα πάνε καλά όταν κάποιο μικρό ποσοστό τους ζητάει πιο πολύ κάποια στιγμή, και οι χρήστες 1Μbit έχουν όλη μέρα τα p2p στο σπίτι, τότε δεν υπάρχει ελπίδα για το 1Μbit.

Εγώ περίμενα surfing επιπέδου 384kbit και να έχω τη δυνατότητα περιστασίακα να κατεβάζω ταινίες μικρού μήκους φίλων κινηματογραφιστών από html σελίδες χωρίς να έιμαι ο τελευταίος που σχολιάζει την ταινία γιατί άργησε να φτάσει με το 384! Και αν γίνεται να έχω αξιοπρεπές surfing ταυτόχρονα. Το p2p δε με ενδιαφέρει ιδιαίτερα.

Άρα ο εχθρός είναι οι γείτονές μου που έχουν 1mbit και το πιέζουν στα όρια του:)

chfilis
05-08-06, 08:35
το πρόβλημα αυτό ειναι γιατι με την προσφορα αυτή απο όλες τις εταιρίες ο κόσμος ζητάει κάτι που δεν χρειάζεται, φορτώνονται οι γραμμές και δεν υπάρχει η κατάλληλη υποδομή.δηλαδή πριν την διαφημιση πόσιο θα έπαιρναν 1mbit για οικιακή χρήση?θα έλεγα ελάχιστοι....

επισης ελάχιστοι θα κατεβαζαν(παράνομα αλλα δεν το σχολιάζω) ολα οσα κατεβάζουν τώρα που αμφιβάλλω αν τα ακουν όλα ή αν τα βλέπουν...στην ουσία οι marketιστες μας εβαλαν σε ενα τριπάκι που δεν είχαμε και δυστυχώς έτρεξαν πιο γρήγορα από οτι μπορουν οι τεχνικοι....

εξάλλου πόσες φορές υπάρχει τεχνικός μέσα σε ενα συμβούλιο για ενα νεο προιον?σχεδον ποτε...αρα....καταλαβατε ποιος φταιει....γιατι και οι ιδιοι οι manager θελουν να βγαλουν λεφτά απο τις συνδέσεις αλλα δεν θελουν να δωσουν για αναβαθμισεις.....

σε αλλες χώρες πρώτα φτιαχνεται κατι και μετα δινεται σε λειτουργια...στην ελλάδα παράλληλα και οπου πάει...και στους δρόμους το ιδιο δεν γίνεται?και κατι ακομα για ενα αρχικό σχόλιο....εχουμε δει σε δρόμους ποτε κατώτατο όριο ταχύτητας?οχι....σου λέει παντα ανωτατο...γιατι στις συνδεσεις να λέει κατωτερο?απλά σου λέει ότι μπορείς να πιάσεις μέχρι τόσο....απο εκεί και πέρα αν υπάρχουν και άλλα αυτοκινητα στο δρόμο σου ή υπάρχει μποτιλιάρισμα θα ελεγχει και αναλόγος θα σταλεί τροχονόμος ή θα φτιαχτεί νέος δρόμος....το ίδιο γίνεται και στο ιντερνετ...αρχικα κοιτανε με αλλους περιορισμους να μπορουν να λυσουν το πρόβλημα αλλιώς κανουν αιτηση για νέο εξοπλισμό.....με το οτι εκαναν αιτηση δεν παει να πει οτι απο τα κεντρικα αμέσως ειπαν....α παιδιά μου ο chfilis εχει πρόβλημα δεν κατεβάζει όλη τη μερα σταθερα τι θα κάνουμε?ασ του δώσουμε 2mbit....η ας κανουμε ανβαθμιση στην περιοχή του....δεν πάει έτσι...κοιτάνε πρώτα να καλύψουν περιοχές που δεν έχουν καθόλου συνδεση...περιοχές που χρήστες περιέχουν μηνες και δεν εχουν δεί ουτε 40 ουτε 30 ουτε 20....γιατι δεν γινεται καπου να εχουν οσα mbit θελουν και αλλου να μην εχουν καθολου....


πάντως limo ευχομαι να βρεις την ακρη με τον οτε αν και δεν το νομιζω γιατι πολυ απλά αν ειναι να γινει κατι θα γίνει επειδή πρεπει να γινει και οχι επειδη καποιος το ειπε....και απλά σου λέω φιλικά οπως σου ειχα πει και αρχικα δεν σημαινει κατι αν παλιά δουλευε το δικτυο τελεια και τωρα θα δουλέυει τελεια.και το αυτοκινητο οταν το αγοραζουμε καινουργιο ειναι αλλα μετα χαλαει...δεν μπορουμε να παμε στον τεχνικο και να του πουμε μα χτες λειτουργουσε γιατι σημερα δεν ξεκινάει...και οπως σου ειχα πει μετρήσεις κανουμε μονο την ιδια στιγμή με τις ιδιες παραμέτρους και αλλάζοντας καθε φορά μονο μία.....δηλαδή το τεστ με την demo της forthnet ηταν πολυ σωστό γιατί το μονο που αλλαζες ηταν ο παροχέας...ουτε γραμμή διαφορετική ουτε ημερομηνία ουτε ειδος συνδεσης...

limo
05-08-06, 10:18
Το πρωί έκανα άλλο ένα τεστ. Και οι δυο συνδέσεις είναι σε επίπεδο 384 στην καλύτερη περίπτωση, ακόμα και εκτός αιχμής πρωί σαββάτου. 42-43Kb/sec. Τουλάχιστον να έμενε εκεί:) Θα έλεγα είναι 384 και καλά πάει για 384.

nikgr
05-08-06, 10:31
chfilis τα παραδείγματα που αναφέρεις τα θεωρώ άστοχα...
Και επειδή αρέσκεσαι στα παραδείγματα με αυτοκίνητα: Aν ήθελες εσύ συνεχώς 3πλάσιο χρόνο για να πας Αθήνα-Θεσ/νικη (αντί για 5 έκανες 15ώρες) επειδή είχε μονίμως μποτιλιάρισμα δε θα διαμαρτυρόσουνα?

Και δεν κοιτάνε να καλύψουνε πρώτα περιοχές που δεν έχουν καθόλου σύνδεση... Κοιτάνε να καλύψουν τη ζήτηση. Αν στις πόλεις η ζήτηση είναι 100πλασια εκεί θα πέσει το βάρος.
Εξάλλου αν δεις κάτι "Ραχούλες" έχουν 10δες πόρτες επειδή κανένας βλάχος δεν ασχολείται εκεί με adsl και βλακείες (ή έχει ένας χρήστης δικό του dslam!) και στις πόλεις να μην υπάρχει πόρτα ούτε για δείγμα.

Δεν ξέρω αλλα ό,τι αγοράζεις σήμερα το αγοράζεις με εγγύηση καλή λειτουργίας.
Μόνο στις adsl κανείς δε σου εγγυάται τίποτα και το θεωρώ απαράδεκτο σα φιλοσοφία...
Είναι σα να πληρώνεις σε ένα φούρνο το ψωμί με το μήνα αλλά να δίνει αυτός το ίδιο ψωμί σε όποιο από 20 άτομα προλάβει πρώτο... Και να πας εσύ πεινασμένος και να σου λέει "Το πήρε άλλος σήμερα και συ μπορείς να πάρεις τα @$%@ μου"! Και εσύ να το θεωρείς απόλυτα φυσικό και να σκύβεις το κεφάλι γιατί αυτή τη συμφωνία υπέγραψες!

Θα έπρεπε να υπάρχουν κάποια Minimum standards καλής λειτουργίας που για μένα θα ήταν πραγματική ταχύτητα πάντα τουλάχιστον ιση με την αμέσως μικρότερη θεωρητική ταχύτητα... (πχ 512 για την 1mbit ή 384 για την 512). Έτσι για να μην αισθάνεσαι "κότσος"...
Θα πληρώνω δηλαδή αύριο 4mbit και θα παίρνω πάλι 384?

limo
05-08-06, 11:41
Ιδού!

(FORTHNET 1MBIT μεταμφιεσμένο σε σύνδεση 256kbit. 51.12% της ταχύτητας της μέσης σύνδεσης forthnet = περίπου 512kbit)
:::.. Download Stats ..:::
Download Connection is:: 252 Kbps about 0.25 Mbps (tested with 2992 kB)
Download Speed is:: 31 kB/s
Tested From:: http://testmy.net/ (Server 1)
Test Time:: 2006/08/05 - 1:21am
Bottom Line:: 4X faster than 56K 1MB Download in 33.03 sec
Tested from a 2992 kB file and took 97.36 seconds to complete
Download Diagnosis:: May need help : running at only 51.12 % of your hosts average (forthnet.gr)
D-Validation Link:: http://testmy.net/stats/id-I0YBAHOGK
User Agent:: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1; .NET CLR 1.0.3705; .NET CLR 1.1.4322) [!]


(OTENET 1MBIT μεταμφιεσμένο σε σύνδεση 384kbit. 95.02% της ταχύτητας της μέσης σύνδεσης otenet = περίπου 384kbit)
:::.. Download Stats ..:::
Download Connection is:: 382 Kbps about 0.38 Mbps (tested with 2992 kB)
Download Speed is:: 47 kB/s
Tested From:: http://testmy.net/ (Server 1)
Test Time:: 2006/08/05 - 1:30am
Bottom Line:: 7X faster than 56K 1MB Download in 21.79 sec
Tested from a 2992 kB file and took 64.125 seconds to complete
Download Diagnosis:: 90% + Okay : running at 95.02 % of your hosts average (otenet.gr)
D-Validation Link:: http://testmy.net/stats/id-108LY2RBS
User Agent:: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1; .NET CLR 1.0.3705; .NET CLR 1.1.4322) [!]

Όλα τα τεστ που έκανα είναι ύποπτα κοντά σε standard ταχύτητες DSL, κάποιες φορές 384, και τις πιο πολλές 256. Ακριβώς όμως! Και με τους δύο παρόχους. Πέρα από το ότι οι ταχύτητες δεν είναι εγγυημένες είναι τρελλό να παίρνω το μισό που παίρνει ο μέσος χρήστης που στατιστικά έχει τη μισή ταχύτητα σε σχέση με μένα! Μόνο οι δικές μου δεν είναι εγγυημένες; :)

limo
05-08-06, 11:56
Και upload τέστ. Πρέπει να ευχαριστήσω τους παρόχους και τον OTE που μου έδωσαν συμμετρικό 256/256kbit DSL σε τιμή ασύμμετρου 1024/256kbit!

:::.. Upload Stats ..:::
Upload Connection is:: 225 Kbps about 0.23 Mbps (tested with 579 kB)
Upload Speed is:: 27 kB/s
Tested From:: http://testmy.net/ (Server 2)
Test Time:: 2006/08/05 - 1:55am
Bottom Line:: 4X faster than 56K 1MB Upload in 37.93 sec
Tested from a 579 kB file and took 21.1056 seconds to complete
Upload Diagnosis:: Awesome! 20% + : 100.89 % faster than the average for host (otenet.gr)
U-Validation Link:: http://testmy.net/stats/id-T9IOH1YAL
User Agent:: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1; .NET CLR 1.0.3705; .NET CLR 1.1.4322) [!]

θα αλλάξει κάποιος τον τίτλο του thread παρακαλώ;

"1Mbit αλλά πΟτέ;"

nikgr
05-08-06, 12:48
Το upload παραδόξως κι εμένα ήταν πάντα full !
Δείγμα ίσως ότι εμείς οι έλληνες μόνο να αρπάζουμε είμαστε.
Γιατί αν δίναμε και αυτά που κατεβάζουμε θα έπρεπε όλοι να διαμαρτύρονται όχι για την πραγματική ταχύτητα του upload αλλα για τις θεωρητικές...

Κατα τα άλλα και για να μην νομίζεις ότι είσαι η εξαίρεση κι εγώ με 1mbit είχα για μήνες ταχύτητα 300-400 kbps.
Μόνο τώρα που άδειασε η Θεσ/νικη ξεπίταρε το dslam... :p

limo
05-08-06, 13:22
Και πως σκοπεύεις να τους κρατήσεις εκτός συμπρωτεύσουσας; :)

Τελικά και σήμερα θα έχουμε ώρες αιχμής, αλλά με βάση πιο χαμηλές ταχύτητες.

:::.. Download Stats ..:::
Download Connection is:: 138 Kbps about 0.14 Mbps (tested with 579 kB)
Download Speed is:: 17 kB/s
Tested From:: http://testmy.net/ (Server 2)
Test Time:: 2006/08/05 - 3:13am
Bottom Line:: 2X faster than 56K 1MB Download in 60.24 sec
Tested from a 579 kB file and took 34.391 seconds to complete
Download Diagnosis:: May need help : running at only 34.33 % of your hosts average (otenet.gr)
D-Validation Link:: http://testmy.net/stats/id-FOQBK8679
User Agent:: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1; .NET CLR 1.0.3705; .NET CLR 1.1.4322) [!]

Με το ρυθμό που επιδεινώνεται κάθε μέρα, και εάν το ratio είναι 1:20, σύντομα θα σταθεροποιηθούμε γύρω στα 56kbits τις ώρες αιχμής:)

nikgr
05-08-06, 23:09
limo δεν σκοπεύω να τους κρατήσω εκτός πόλης για πολύ τους υπόλοιπους.
Απλά απολαμβάνω το bandwidth όσο οι άλλοι απολαμβάνουν τη θάλασσα.

Με torrent να κατεβάζει full (γύρω στα 90kbytes/sec) ταυτόχρονα με streaming radio στο διπλανο PC χωρίς διακοπές και browsing χωρίς καθόλου lagάρισμα και στα 2 PC!
Απόλαυση!...

kamenoss
09-08-06, 12:31
@nikgr: εσυ ποτε θα πας διακοπες? για να δουμε και εμεις καμια ταχυτητα?
75kb/s max απο ntua :down: τα ιδια και σε torrent.
να αναφερω οτι η γραμμη ενεργοποιηθηκε χθες μετα απο αναβαθμηση σε 1024 απο 384 με το πακετο των 26 ευρο.
Ενας φιλος μου,του οποιυ η συνδεση ενεργοποιηθηκε προχθες κατεβαζει 118kb/s απο ntua και μενει 50 μετρα παραπερα και συνδεεται στον ιδιο τοπικο βρογχο με μενα.
ΜΗΠΩΣ η οτενετ εχει κανει καμια πατατια με τις αναβα8μησεις? :mad:

limo
10-08-06, 00:05
Χτές έβαλα P2P όλη μέρα να δώ το γράφημα. Είχε σίγουρα δυνατότητα να το εξαντλήσει με τισ ρυθμίσεις που το έβαλα. Μέχρι 8 το πρωι 105kb/sec εντελώς επίπεδο, τις 9 60kb/sec, τις 10 20kb/sec και μέχρι 10 το βράδυ έτσι πήγε με περιστασιακά spikes διάρκειας 1 λεπτού που πήγαιναν λίγο παραπάνω (30kb/sec). Μετά πάλι 60kb/sec και όταν το έκλεισα ήταν 90kb/sec. Σγουρα είναι φόρτος από πλευράς ΟΤΕ. Σε τεστ με οτενετ ftp κλπ ίδια κατάσταση.

geofil
14-08-06, 11:20
Εγώ πάλι στην χειρότερη περίπτωση 70kb/sec, στην καλύτερη 105kb/sec

@ ADSLgr.com All rights reserved.