PDA

Επιστροφή στο Forum : ADSL over ISDN.. Φίλτρο?



Professore
03-08-06, 22:31
..μου πέφτει η ADSL όταν πέρνω ή όταν με πέρνουν τηλ.. Περνοντας Τηλ στο σαπορτ της Οτενετ μου είπαν ότι Χρειαζεται Φίλτρο για τις τηλεφωνικές γραμμες?? (τις 2 εν προκειμένη περίπτωση?, δηλ θα μπουν τα φίλτρα μετά το netmod?) Αφου εχει τον σπλιτερ? Δεν κανει δουλεια? Ειναι χαλασμενος??

Τι να κανω??

harrygr
04-08-06, 00:22
Κοίτα το splitter. Δεν είναι μία είσοδος (από τη μία πλευρά) - δύο έξοδοι (από την άλλη).
Μπορεί να είναι η εισοδος από τη μεριά με τις δύο θύρες. Δες τα σχεδιάκια.

Φίλτρο δεν χρειάζεσαι. Μάλλον δεν κατάλαβαν.

Αν συνεχίσει και δεν δουλεύει, δοκίμασε άλλο splitter.

Μπάμπης

Professore
04-08-06, 00:42
Φιλε το εχει ελεξει 10 φορες.. τι να πω..

nnn
04-08-06, 00:59
Μπορεί να έχει χαλάσει το splitter.
Πάρε ένα άλλο και δοκίμασε,το κόστος είναι μικρό.

Professore
04-08-06, 01:07
μαλιστα καλως.. δηλ προτεινετε να παρω σπλιτερ και να το αλλαξω οχι να προσθεσω καποιο φιλτρο..?

nnn
04-08-06, 02:04
Ναι πάρε ένα καινούριο.

pao132003
04-08-06, 02:28
Professore, το φίλτρο στην ISDN αποκλείεται. στο είπαν και στο insomnia εξάλλου

jimsliakas
04-08-06, 03:27
Φίλες μήπως έχεις JETPACK 384??? Γιατί το splitter που έχουν μέσα δε παίζει σε ISDN

Professore
04-08-06, 09:33
Οκ Θενκς.. Ηθελα να παρω κανα 2-3 γνωμες..

Οχι έχω ενα Sagem 1540W..

Professore
04-08-06, 17:35
Operation Data Upstream Downstream
Noise Margin 19 dB 11 dB
Attenuation 63 dB 56 dB



Πηγα και πήρα και Spliter σήμερα (απο Πλαισιο μιας και δεν εβρησκα ανοικτο καταστημα με Ηλεκτρονικα-Ηλεκτρολογικα 10Ευρά!!) αλλα όταν γύρησα σπιτι με το παλιο επαιζε μια χαρα.. και παιζει ακομα...:evil: :evil:

gatoulas
04-08-06, 17:45
Attenuation 63 dB 56 dB :shock:
Στην πέρα ραχούλα είσαι;;;

Όχι ότι και το SNR είναι και ότι καλύτερο...

Professore
04-08-06, 18:04
Πολλααα εε??? Σε ενα προαστειο της Θεσσαλονικης ειμαι..

1024/256 ειναι η γραμμη μου..και ανεβοκατεβαζει μια χαρααα..ή τουλαχιστον ετσι νομιζω.. Παιζει λετε επειδη εχει αδειασει και η γειτονια.. οποτε εχουν ελαχιστοποιηθει και η τηλεπικοινωνιακη κίνηση να μην μου βγαζει προβλημα???

Υπαρχει κανενας αλλος τροπος να μετρησω?

Unreal
05-08-06, 06:55
Όντως το attenuation είναι πολύ μεγάλο (όπως το υποπτευόμουν άλλωστε όταν έλεγα για οριακό σήμα) και με τόσο μικρό σήμα είναι λογικό η γραμμή να είναι πολύ ευαίσθητη στο επίπεδο του θορύβου. Βάζοντας καλύτερο διαχωριστή θα βοηθήσει τα πράγματα (γιατί θα μειώσει την εξασθένηση του σήματος καθώς κάθε φορά που σηκώνεις το τηλέφωνο ένα ποσοστό του σήματος του μοντεμ περνάει από τον διαχωριστή (το πόσο μικρό ή μεγάλο είναι αυτό το ποσοστό εξαρτάται από το πόσο καλός είναι ο διαχωριστής) και πάει στο netmod αντί να πηγαίνει στο DSLAM), αλλά θα βοηθήσει και ένα καλύτερο μοντεμ. Το output power για Transmit/Receive μπορείς να μας το πεις? Μικρό power στο transmit εκμέρους του μοντεμ μπορεί να ευθύνεται επίσης γι αυτό το πρόβλημα.

dimfarma
05-08-06, 09:50
Εχεις Splite και φίλτρο;
Τότε βάλε το Splite στην τηλεφωνική γραμμή σύνδεσε το μοντεμ και για τα δύο τηλέφωνα βάλε το φίλτρο και τον διακλαδοτή για να συνδέσεις τα τηλέφωνα. και εγώ είχα τέτοιο πρόβλημα, αλλά το έλεισα

Professore
05-08-06, 10:45
Δεν βλέπω να έχει κάπου dbm στο setup του ρουτερ..

Φίλε μου δεν εχω διακλαδωτη.. και αλλωστε εχω ISDN οπότε το καθε τηλ εχει δικιά του γραμμη..

axeman
05-08-06, 10:47
Δείχνει πρόβλημα θορύβου και όχι προβλημα splitter αφου οπως λες με το παλιο splitter παίζει τώρα χωρίς πρόβλημα.

Όμως που οφείλεται τόσος θόρυβος ?
Εϊναι θέμα τοποθεσίας και αποστασης ή εσωτερικής καλωδίωσης ?
Δοκίμασες να αλλάξεις το τηλεφωνικό καλώδιο ή να το τοποθετήσεις μόνο του στην πρωτη πριζα που έρχεται το σήμα ?

Professore
05-08-06, 11:06
Μαλλον είναι θέμα απόστασης.. Μιας και αποτι μαθαίνω το DSLAM μου πρεπει να είναι στα 3km (τουλαχιστον οδικώς).. τωρα για τα καλωδια τι να πω.. το κτίσμα είναι καινούργιο.. και ο ΟΤΕ είχε αναγκαστει να κανει αναβαθμισεις τότε που είχα βάλει ισδν (πριν 5-6 χρονια I think)

Unreal
05-08-06, 11:16
Δείχνει πρόβλημα θορύβου και όχι προβλημα splitter αφου οπως λες με το παλιο splitter παίζει τώρα χωρίς πρόβλημα.

Όμως που οφείλεται τόσος θόρυβος ?
Εϊναι θέμα τοποθεσίας και αποστασης ή εσωτερικής καλωδίωσης ?
Δοκίμασες να αλλάξεις το τηλεφωνικό καλώδιο ή να το τοποθετήσεις μόνο του στην πρωτη πριζα που έρχεται το σήμα ?

Κατά 99% είναι θέμα απόστασης κα το attenuation και ο θόρυβος. Για την ώρα ο θόρυβος του είναι λίγος (με SNR 19 και 11 και Attenuation 61 και 56 αντίστοιχα, σημαίνει ότι αν είχε attenuation π.χ 30 ενώ ο θόρυβος παρέμενε ο ίδιος, το SNR θα ήταν 50 και 37 αντίστοιχα για down/up). Λογικά ο θόρυβος θα αυξάνεται όμως οπότε για το ίδιο attenuation θα έχει πρόβλημα διότι θα πέσει και άλλο το SNR . Το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να μειώσει το attenuation απο την πλευρά του βάζοντας καλύτερο splitter και το κυριότερο να πάρει μοντεμ(εκτός και αν ήδη το μοντεμ βάζει το μέγιστο που είναι γύρω στα 18dbm) που να δίνει περισσότερα dbm στο upstream ώστε να βελτιωθεί το SNR του upstream λόγω πιο ισχυρού σήματος από το μοντεμ.

Professore
05-08-06, 11:31
Εβαλα το σπλιτερ που χρυσοπλήρωσα..

Operation Data Upstream Downstream
Noise Margin 19 dB 12 dB
Attenuation 63 dB 55 dB

Καμια Διαφορά..

Unreal
05-08-06, 11:37
Εβαλα το σπλιτερ που χρυσοπλήρωσα..

Operation Data Upstream Downstream
Noise Margin 19 dB 12 dB
Attenuation 63 dB 55 dB

Καμια Διαφορά..

Υπάρχει διαφορά 1dB σε attenuation και SNR που σημαίνει ότι το σήμα έγινε 25% πιο δυνατό.

Κάτι άλλο ποιο Sagem έχεις , αυτό που είναι ADSL2+? (SAGEM FAST 1540FW)?

OOPS Τώρα βλέπω ότι το πρόβλημα είναι στο Downstream οπότε δεν έχει σημασία το output power του modem.

Professore
05-08-06, 11:42
κοντινα κατα κατι δεκαδες μετρα το καλωδιο που ερχεται στο σπλιτερ :

Operation Data Upstream Downstream
Noise Margin 20 dB 12 dB
Attenuation 63 dB 55 dB


Ναι αυτο εχω.. εστειλα ενα email στην εταιρια για το transmit power..

Unreal
05-08-06, 11:43
κοντινα κατα κατι δεκαδες μετρα το καλωδιο που ερχεται στο σπλιτερ :

Operation Data Upstream Downstream
Noise Margin 20 dB 12 dB
Attenuation 63 dB 55 dB

Καλά πόσο μεγάλο καλώδιο είχες μέσα στο σπίτι? Μάζευε θόρυβο 1db λόγω του μεγάλου καλωδίου..

Professore
05-08-06, 11:48
Ειχα ενα αρκετα μεγαλο και ταλαιπωρημενο ,τουλαχιστον εξωτερκα, περιττο καλωδιο (μπορει και 20μ) τωρα εβαλα 2χ2μ και τα ενωσα...

Οποτε μιας και το προβλημα ειναι στο νταουν.. ειναι θεμα οτε..? Δεν θα αλλαξει κατι αμα αλλαξω μοντεμ/ρουτερ?

Unreal
05-08-06, 11:58
Οποτε μιας και το προβλημα ειναι στο νταουν.. ειναι θεμα οτε..? Δεν θα αλλαξει κατι αμα αλλαξω μοντεμ/ρουτερ?

Δεν θα αλλάξει τίποτα , εξαρτάται από το output power του DSLAM το SNR του downstream. Το SNR του upstream (που είναι καλό στα 20db) εξαρτάται από το power του μόντεμ.

Professore
05-08-06, 11:59
Εβαλα το παλιο παλι και :

Operation Data Upstream Downstream
Noise Margin 20 dB 13 dB
Attenuation 63 dB 57 dB

Το αποσυνδεσα αλλες 2 φορες και:

Operation Data Upstream Downstream
Noise Margin 18 dB 12 dB
Attenuation 63 dB 57 dB

Operation Data Upstream Downstream
Noise Margin 20 dB 13 dB
Attenuation 63 dB 57 dB

Professore
05-08-06, 12:02
Στιγμιαια με το καινουργιο

Operation Data Upstream Downstream
Noise Margin 19 dB 18 dB
Attenuation 63 dB 55 dB

Και μετα απο συνεχομενα ριφρεσ:

Operation Data Upstream Downstream
Noise Margin 19 dB 11 dB
Attenuation 63 dB 55 dB

Operation Data Upstream Downstream
Noise Margin 19 dB 16 dB
Attenuation 63 dB 55 dB


Το αποσύνδεσα και ξανα:
Operation Data Upstream Downstream
Noise Margin 18 dB 19 dB
Attenuation 63 dB 55 dB

με ριφρες
Operation Data Upstream Downstream
Noise Margin 18 dB 15 dB
Attenuation 63 dB 55 dB



Ειναι ΔΥΝΑΤΟν τετοιες διαφορες???? υπαμε ο θορυβος ειναι στατιστικο φαινομενο.. αλλα τοσο?

Unreal
05-08-06, 12:07
Στιγμιαια με το καινουργιο

Operation Data Upstream Downstream
Noise Margin 19 dB 18 dB
Attenuation 63 dB 55 dB

Και μετα απο συνεχομενα ριφρεσ:

Operation Data Upstream Downstream
Noise Margin 19 dB 11 dB
Attenuation 63 dB 55 dB

Operation Data Upstream Downstream
Noise Margin 19 dB 16 dB
Attenuation 63 dB 55 dB

Το αποσύνδεσα και ξανα:
Operation Data Upstream Downstream
Noise Margin 18 dB 19 dB
Attenuation 63 dB 55 dB

με ριφρες
Operation Data Upstream Downstream
Noise Margin 18 dB 15 dB
Attenuation 63 dB 55 dB

Ειναι ΔΥΝΑΤΟν τετοιες διαφορες???? υπαμε ο θορυβος ειναι στατιστικο φαινομενο.. αλλα τοσο?

Αυτό που δείχνει είναι ότι μεταβάλλεται πολύ ο θόρυβος στο downstream. Πάντως με το καινούριο σπλιτερ δείχνει να είναι καλύτερα τουλάχιστο στο attenuation δείχνει να κερδίζεις 2db αλλά και στο SNR πιάνεις μέχρι 19db που δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα όσο είναι κοντά στο 20.

Professore
05-08-06, 12:12
Οκ Φιλτατε ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ για τον χρόνο σου..

@ ADSLgr.com All rights reserved.