PDA

Επιστροφή στο Forum : Adobe Flash vs HTML5



WAntilles
29-10-10, 02:15
τικ τοκ τικ τοκ.... κάνει το ρολόι που μετράει αντίστροφα για την επικράτηση του HTML 5 .... άραγε το ακούει η Adobe?:rolleyes:

Προς το παρόν υπάρχει το τικ-τοκ-τικ-τοκ που πρέπει να ξεπεράσει το βρεφικό HTML5 για να μην κρασάρει πολύ εύκολα ακόμα και τον πιο πρόσφατο και προηγμένο Firefox (4.0b6, linux, amd64, pgo build).

manosdoc
29-10-10, 02:27
Προς το παρόν υπάρχει το τικ-τοκ-τικ-τοκ που πρέπει να ξεπεράσει το βρεφικό HTML5 για να μην κρασάρει πολύ εύκολα ακόμα και τον πιο πρόσφατο και προηγμένο Firefox (4.0b6, linux, amd64, pgo build).

:respekt::worthy::rofl::worthy::worthy::worthy:

Κρασάρι παλικάρι μου το HTML5 video σου στο υπερ-προηγμένο Linux σου, με το υπερ-προηγμένο ζωντανό και ρέον Firefox ;

Τι μου λες ;
WebM φαντάζομαι ε ;

ipo
29-10-10, 02:28
:rofl:

manosdoc
29-10-10, 02:35
Αφιερωμένο στον WAntilles, που ακόμη παλεύει με το Flash για το Linux του.
Ιδιαίτερη έμφαση στον τίτλο και στα πρώτα 3 sec του κομματιού.
HTML5 video, 720p, H.264, Full GPU accelerated, No Flash, σε 64bit Browser.

http://www.youtube.com/watch?v=K8OXsj7OytA

78953

:p

WAntilles
29-10-10, 02:38
Αφού το πρότυπο είναι ανέτοιμο. Εδώ ακόμα δεν έχουνε καταλήξει στο πώς θα είναι encoded το video stream και πώς θα είναι αποθηκευμένο μέσα στο container.

Το mkvtoolnix, το μοναδικό και επίσημο εργαλείο που μπορεί να παράγει webm containers, αμφιβάλλω κι αν ο πολύ ικανός τύπος που το φτιάχνει, ξέρει τί να εφαρμόσει.

Χώρια που παρεμβάλλεται και η "εμείς οι βλάχοι όπως λάχει" επανακωδικοποίηση του youtube, που δεν μπορείς να ξέρεις τελικά με ποιά ακριβώς specs έχει ανέβει ένα video.

manosdoc
29-10-10, 02:43
Αφού το πρότυπο είναι ανέτοιμο. Εδώ ακόμα δεν έχουνε καταλήξει στο πώς θα είναι encoded το video stream και πώς θα είναι αποθηκευμένο μέσα στο container.

Το mkvtoolnix, το μοναδικό και επίσημο εργαλείο που μπορεί να παράγει webm containers, αμφιβάλλω κι αν ο πολύ ικανός τύπος που το φτιάχνει, ξέρει τί να εφαρμόσει.

Χώρια που παρεμβάλλεται και η "εμείς οι βλάχοι όπως λάχει" επανακωδικοποίηση του youtube, που δεν μπορείς να ξέρεις τελικά με ποιά ακριβώς specs έχει ανέβει ένα video.

Το πρότυπο φτιάχτηκε σαν μέσο πίεσης για να είναι η Google προστατευμένη για το Youtube. Της στοίχισε πολύ λιγότερο από το να πληρώνει αργότερα κερατιάτικα.

Επίσης αμφιβάλλω τρελά όχι για το αν ποτέ θα δεις υλοποίηση σωστή, αλλά αν θα δεις και υποστήριξη σωστή, aka acceleration. Η δουλειά πάει στο H.264 και το ξέρεις, δεν υποφέρω, υποφέρεις.

Αν είναι αλάνια στην Mozilla ας τραβήξουν το FFmpeg να τους κάνει την δουλειά και ας ξεχάσουν τα WebM.

Μέχρι τότε καλή υπομονή με το flash.

WAntilles
29-10-10, 02:48
Επίσης αμφιβάλλω τρελά όχι για το αν ποτέ θα δεις υλοποίηση σωστή, αλλά αν θα δεις και υποστήριξη σωστή, aka acceleration. Η δουλειά πάει στο H.264 και το ξέρεις, δεν υποφέρω, υποφέρεις.

Τα έχεις μπλέξει λιγάκι.

H264 είναι και το webm.

Αυτό που αλλάζει είναι το level / οι επιλογές που απαιτεί για την κωδικοποίηση, και το container, που δεν είναι το flash, αλλά ένα υποσύνολο του εξαιρετικού Matroska (mkv) container.

Clouded Leopard
29-10-10, 02:51
δεν βρίσκω κανένα πρόβλημα στο HTML5 με Safari και Mac OS

manosdoc
29-10-10, 02:55
Τα έχεις μπλέξει λιγάκι.

H264 είναι και το webm.

Αυτό που αλλάζει είναι το level / οι επιλογές που απαιτεί για την κωδικοποίηση, και το container, που δεν είναι το flash, αλλά ένα υποσύνολο του εξαιρετικού Matroska (mkv) container.

Ξανά FUD.

Σου προτείνω κλασική μουσική σε 720p, από αυτά που σου αρέσουν.
http://www.youtube.com/watch?v=O5NYfFjjRzU

78955

"A WebM file consists of VP8 video and Vorbis audio streams, in a container based on a profile of Matroska

NVIDIA has stated that they support VP8 adoption, but they have no specific plans to provide hardware support"

http://en.wikipedia.org/wiki/WebM

Καλά κρασιά.

WAntilles
29-10-10, 02:56
Και το VP8 υποσύνολο του H264==x264 είναι.

manosdoc
29-10-10, 03:00
Και το VP8 υποσύνολο του H264==x264 είναι.

Ανταγωνιστής του είναι.
Το x264 είναι απλά ENCODER. Δεν έχει δυνατότητες decoding.

Αν οι ισχυρισμοί ότι το VP8 αντέγραψε κομμάτια κώδικα του H.264, όπως ετοιμάζεται να γίνει, αληθεύουν τότε προβλέπω πολλά προβλήματα στο VP8.

Για το FFmpeg θα κάνουν τίποτα εκεί στην Mozilla ;

WAntilles
29-10-10, 03:03
Ανταγωνιστής του είναι.
Το x264 είναι απλά ENCODER. Δεν έχει δυνατότητες decoding.

Για την ακρίβεια και τα 2 είναι πρότυπα κωδικοποίησης video, και μάλιστα ισοδύναμα μεταξύ τους.

Ούτε encoders είναι ούτε decoders.


Αν οι ισχυρισμοί ότι το VP8 αντέγραψε κομμάτια κώδικα του H.264, όπως ετοιμάζεται να γίνει, αληθεύουν τότε προβλέπω πολλά προβλήματα στο VP8.

Δεν υπάρχει και δεν μπορεί να υπάρχει παρθενογέννεση και γι' αυτό φωνάζουμε να μην υπάρχουν πατέντες.

Είναι σαν να πάω εγώ αύριο και να πατεντάρω την πρόσθεση. Και κάθε φορά που κάνεις α+β=γ να σου λέω "πλέρω".


Για το FFmpeg θα κάνουν τίποτα εκεί στην Mozilla ;

Τί εννοείς ακριβώς;

manosdoc
29-10-10, 03:14
Για την ακρίβεια και τα 2 είναι πρότυπα κωδικοποίησης video, και μάλιστα ισοδύναμα μεταξύ τους.

Ούτε encoders είναι ούτε decoders.



Δεν υπάρχει και δεν μπορεί να υπάρχει παρθενογέννεση και γι' αυτό φωνάζουμε να μην υπάρχουν πατέντες.

Είναι σαν να πάω εγώ αύριο και να πατεντάρω την πρόσθεση. Και κάθε φορά που κάνεις α+β=γ να σου λέω "πλέρω".



Τί εννοείς ακριβώς;

Το άσπρο μαύρο δεν γίνεται:
http://www.videolan.org/developers/x264.html
http://en.wikipedia.org/wiki/X264

Όπου βρεις να μιλάει για ΠΡΟΤΥΠΟ κωδικοποίησης πες το μου.
Δεν είναι decoder, πάει, τελειώσαμε. Ένας από τους πιο advanced και by the book encoder κατά H.264/MPEG-4 AVC. Encoder είναι.

Εγώ δεν σχολιάζω για την παρθενογένεση, σχολιάζω για το τι ισχύει.
Και δυστυχώς ΣΗΜΕΡΑ, είσαι δεμένος με το Flash και σε πονάει. Οποιαδήποτε φιλοσοφική συζήτηση καταλήγει στις τρύπες του Flash της Adobe και για κατα φαντασίαν HTML5 video που κολλάει.

Όσο για το FFmpeg αυτό που πολύ απλά λέω και έχει προταθεί και μουλαρώνουν στην Mozilla είναι να αφήνουν το FFmpeg να αποκωδικοποιεί stream H.264 περιεχόμενο στον browser ως extention. Κάτσε τώρα και περίμενε το security hotfix.

WAntilles
29-10-10, 03:16
Το άσπρο μαύρο δεν γίνεται:
http://www.videolan.org/developers/x264.html
http://en.wikipedia.org/wiki/X264

Όπου βρεις να μιλάει για ΠΡΟΤΥΠΟ κωδικοποίησης πες το μου.
Δεν είναι decoder, πάει, τελειώσαμε. Ένας από τους πιο advanced και by the book encoder κατά H.264/MPEG-4 AVC encoder είναι.

Δεν θα κάτσω να παίζω με τις λέξεις μαζί σου.

........Auto merged post: WAntilles πρόσθεσε 1 λεπτά και 17 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Όσο για το FFmpeg αυτό που πολύ απλά λέω και έχει προταθεί και μουλαρώνουν στην Mozilla είναι να αφήνουν το FFmpeg να αποκωδικοποιεί stream H.264 περιεχόμενο στον browser ως extention.

Τα mplayer/ffmpeg είναι ήδη έτοιμα για το σκοπό αυτό - εδώ και 1.75 χρόνια - με το VDPAU.

manosdoc
29-10-10, 03:17
Δεν θα κάτσω να παίζω με τις λέξεις μαζί σου.

Δεν απαίτησα τίποτε τέτοιο. Σίγουρα όμως θα κάτσεις να παίξεις με τον Flash αφού με FF κρασάρεις στο WebM.

WAntilles
29-10-10, 03:17
Εμένα δεν με πονάει απολύτως τίποτα.

Τρέχω μακράν το πλέον προηγμένο και ασφαλές OS, και μακράν τον πλέον προηγμένο και ασφαλή web browser.

manosdoc
29-10-10, 03:20
Τα mplayer/ffmpeg είναι ήδη έτοιμα για το σκοπό αυτό - εδώ και 1.75 χρόνια - με το VDPAU.

Μου το λες για αστείο τώρα ; Αυτό λέω, μπας και δείτε φως στο Linux.
Στην Mozilla να στείλεις feedback όχι σε μένα.

Εμείς έχουμε DXVA εδώ και 3 χρόνια.

........Auto merged post: manosdoc πρόσθεσε 2 λεπτά και 3 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Εμένα δεν με πονάει απολύτως τίποτα.

Τρέχω μακράν το πλέον προηγμένο και ασφαλές OS, και μακράν τον πλέον προηγμένο και ασφαλή web browser.

Tov μακράν ασφαλή browser που σμπαραλιάζεται χωρίς καν να κάνεις κάτι στα βραβεία Nobel και τον μακράν προηγμένο browser που κρασάρει στο HTML5 video και χρησιμοποιείς Flash που κρασάρει άλλο τόσο και είναι αφενός closed source από την άλλη σουρωτήρι κανονικό.

manosdoc
29-10-10, 03:27
Ψιτ, παιδιά, το θέμα ειναι αυτό:

Νέο κενό ασφαλείας σε Adobe Flash, Reader και Acrobat


οχι το VP8, όχι το WebM, όχι τετοια αλλα περι αναπαραγωγής βιντεο.


Πάσο, απλά από το κενό ασφαλείας σε συζήτηση για κάτι που να μπορεί κανείς να αποφύγει το flash μπλέξαμε τα πρότυπα.



........Auto merged post: manosdoc πρόσθεσε 2 λεπτά και 49 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Οσον αφορά το θέμα: βρήκε κανείς τι παίζει με το Flash 10.2 (alpha) ;

Το advisory δεν γράφει τίποτε
http://www.adobe.com/support/security/advisories/apsa10-05.html

Clouded Leopard
29-10-10, 03:29
τελικά το πρόβλημα είναι αν είναι decoder ή όχι ή αν το HTML5 είναι σταθερό;
To 'χω καιρό σε HTML5 και όχι μόνο πρόβλημα δεν είδα αλλά σταμάτησε και το laptop να γίνεται ελικοπτεράκι απο τα ανεμιστηράκια λόγω flash
ss

c4lex
29-10-10, 12:37
Good morning. :D
Sorry για το offtopic εδώ, αλλά προτιμώ να τα γράψω εδώ αντί να χαλάσουμε άλλα πιο ουσιαστικά thread.

@manosdoc Για κάποιον που την λέει στον Wantilles, κάνεις πολλές δηλώσεις χωρίς να τσεκάρεις τα στοιχεία που δίνεις. :p

http://www.webmproject.org/about/supporters/

Το link της wikipedia αν δεις τα citations, λέει ότι η Nvidia δεν είχε να ανακοινώσει κάτι συγκεκριμένο εκείνη την ημέρα (Την ημέρα που ανακοινώθηκε το WebM btw). Είναι σύνηθες τακτική εταιρειών να μην ανακοινώνουν κάτι νωρίς.

Σε άλλο θέμα μιλάς για τα compartments του firefox σαν πασάλειμα με μυστρί (ή κάπως έτσι τέλος πάντων), χωρίς να αναφέρεις τα tradeoffs στο πολύ ενδιαφέρων τεχνικό άρθρο που έδωσε ο globalnoise. :oneup:

http://andreasgal.wordpress.com/2010/10/13/compartments/

BTW, το WebM υπάρχει για να μην χρειάζεται κανείς να πληρώνει κερατιάτικα, μαζί και η Google. Έτσι πρέπει να είναι όλα τα προτεινόμενα web standards (ξέρεις, σαν τα websockets, το WebGL, τα web workers που ακόμα περιμένουμε τον IE να υποστηρίξει... ). Είναι Royalty Free Standard και αν η Mpeg LA πιστεύει ότι καταπατώνται δικές της πατέντες με το h.264, την συμβουλεύω να κάνει μύνηση γρήγορα, μην την πιάσουν τα laches (http://en.wikipedia.org/wiki/Laches_(equity)).

Αν ρωτάς εμένα, εγώ πιστεύω ότι στη θέση τους σοφά κάνουν και δεν μηνύουν γιατί μια χαμένη δίκη θα ξεσκέπαζε το πανηγύρι τους και ίσως και να βρισκόντουσαν με βασικά κομμάτια του h.264 εκτός... :p Έτσι δουλεύουν οι τσαρλατάνοι...

manosdoc
29-10-10, 14:39
Good morning. :D
Sorry για το offtopic εδώ, αλλά προτιμώ να τα γράψω εδώ αντί να χαλάσουμε άλλα πιο ουσιαστικά thread.

@manosdoc Για κάποιον που την λέει στον Wantilles, κάνεις πολλές δηλώσεις χωρίς να τσεκάρεις τα στοιχεία που δίνεις. :p

http://www.webmproject.org/about/supporters/

Το link της wikipedia αν δεις τα citations, λέει ότι η Nvidia δεν είχε να ανακοινώσει κάτι συγκεκριμένο εκείνη την ημέρα (Την ημέρα που ανακοινώθηκε το WebM btw). Είναι σύνηθες τακτική εταιρειών να μην ανακοινώνουν κάτι νωρίς.

Σε άλλο θέμα μιλάς για τα compartments του firefox σαν πασάλειμα με μυστρί (ή κάπως έτσι τέλος πάντων), χωρίς να αναφέρεις τα tradeoffs στο πολύ ενδιαφέρων τεχνικό άρθρο που έδωσε ο globalnoise. :oneup:

http://andreasgal.wordpress.com/2010/10/13/compartments/

BTW, το WebM υπάρχει για να μην χρειάζεται κανείς να πληρώνει κερατιάτικα, μαζί και η Google. Έτσι πρέπει να είναι όλα τα προτεινόμενα web standards (ξέρεις, σαν τα websockets, το WebGL, τα web workers που ακόμα περιμένουμε τον IE να υποστηρίξει... ). Είναι Royalty Free Standard και αν η Mpeg LA πιστεύει ότι καταπατώνται δικές της πατέντες με το h.264, την συμβουλεύω να κάνει μύνηση γρήγορα, μην την πιάσουν τα laches (http://en.wikipedia.org/wiki/Laches_(equity)).

Αν ρωτάς εμένα, εγώ πιστεύω ότι στη θέση τους σοφά κάνουν και δεν μηνύουν γιατί μια χαμένη δίκη θα ξεσκέπαζε το πανηγύρι τους και ίσως και να βρισκόντουσαν με βασικά κομμάτια του h.264 εκτός... :p Έτσι δουλεύουν οι τσαρλατάνοι...

Σε κάτι που είναι δωρεάν, και εγώ κάνω support.
Το 90% των εταιρειών που θα το χρησιμοποιήσουν όμως όπως και η Nvidia, ανάθεμα αν δεις hardware acceleration. Τα είπε μόνος του ο WAntilles σχετικά με το πρότυπο.

Εγώ δεν χρησιμοποιώ ούτε Linux, ούτε FF, την πρόταση που έκανα για τον FF την έκανα ελαφρά τη καρδία, προκειμένου να δουν οι χρήστες λίγο φως με το H.264.

Όσο για την κίνηση που έκανε η Google και περί κερατιάτικων αλλά και patents, συμφωνούμε, αυτά είπα, απλά περιέγραψα την περιρέουσα ατμόσφαιρα.

Στην τελική μετράει ένα.
Παίζεις με flash ακόμη ; Too bad.

Υ.γ. Δεν κατάλαβα, τι είναι ο WAntilles και τι είναι τα στοιχεία που δεν έλεγξα ; Σε παρακαλώ...

c4lex
29-10-10, 15:39
Μην παρακαλάς, να σκεφτείς θέλω. :p

1)
but they have no specific plans to provide hardware support

Είναι incorrect η πρόταση (φαίνεται εξάλλου και στο citation της wikipedia). Είναι ένα να λες ότι δεν θέλεις να κάνεις κάποια ανακοίνωση και άλλο να λες ότι δεν έχουν σχέδια.

http://blogs.nvidia.com/ntersect/2010/05/googles-royaltyfree-vp8-codec-a-move-forward.html


Thanks @Hamlet we’re certainly endorsing Google’s move to make a good codec (VP8) freely available for developers and their encouragement of the new WebM effort. GPUs play a major role in enabling video for creative professionals and consumers as well as improving the way video is enjoyed across a wide variety of devices, so we’re glad to see progress like this. However, we're not making any specific announcement of NVIDIA hardware support of VP8.

2) Λες ότι ο Wantilles διασπείρει FUD, ενώ αυτό:


Αν οι ισχυρισμοί ότι το VP8 αντέγραψε κομμάτια κώδικα του H.264, όπως ετοιμάζεται να γίνει, αληθεύουν τότε προβλέπω πολλά προβλήματα στο VP8.


Είναι το γράμμα D στο FUD. Η Mpeg LA μπορεί να ισχυρίζεται ότι ο πάππας είναι μουσουλμάνος. Αν έχουν οποιαδήποτε στοιχείο ότι θίγονται τα δικαιώματά τους, είναι υποχρέωσή τους να κινηθούνε νομικά. Ειδάλλως: lache-hammer... =)

And btw, flash θα εξακολοθεί να είναι επιλογή ενόσω υπάρχουν browsers (*cough* IE *cough*) που δεν υποστηρίζουν πρότυπα που δίνουν την ίδια λειτουργικότητα με το flash. (Web workers, WebGL, websockets, offline web applications .... που τα λέμε αλλά πάντα τα προσπερνάς σε κάθε θέμα. :lol:)

Here's what I propose (και στον Wantilles σε άλλα θέματα): Ασχοληθείτε με την underlying μηχανική των θεμάτων που ασχολείστε. Αυτό το "είμαι απλός χρήστης" αλλά "θα σας πω για το κακό memory management του firefox μετρώντας την startup μνήμη που χρησιμοποιεί και είναι το 2% της συνολικής μου μνήμης", είναι γελοίο. (Και έρχεται σε αντίθεση με αυτά που υποστηρίζατε για τα Vista και το memory management, but that's another story) :p

manosdoc
29-10-10, 16:07
Αυτά που γράφεις δεν ξέρω αν προσθέτουν τίποτε παραπάνω από προσωπικές σου απόψεις. Γιατί προσωπικά, σερφάρω χωρίς Flash. Ίσως εσύ χρειάζεσαι ακόμη flash, δεν ξέρω, δεν είναι κακό.

Όσο για τον MPEG, έχω γράψει μια ξεκάθαρη πρόταση που περιέχει τις λέξεις "Αν αληθεύει".

Για τα τεχνικά θέματα το έχουμε ξαναπεί : Στην τελική μετράει το αποτέλεσμα.
Και σε αυτό η Mozilla δεν συμπεριλαμβάνεται στο κομμάτι HTML5 video.
Όλα κρίνονται με βάση τον ανταγωνισμό.

c4lex
29-10-10, 16:25
Αυτά που γράφεις δεν ξέρω αν προσθέτουν τίποτε παραπάνω από προσωπικές σου απόψεις. Γιατί προσωπικά, σερφάρω χωρίς Flash. Ίσως εσύ χρειάζεσαι ακόμη flash, δεν ξέρω, δεν είναι κακό.

Οκ πες μου λοιπόν, πως τρέχεις μια 3D εφαρμογή στον browser χωρίς plugin σαν το flash? Δεν παίζεις παιχνίδια στο facebook? Πως υλοποιείς μια εφαρμογή που χρειάζεται αμφίδρομη επικοινωνία (websockets) με μόνο τον browser?

Γιατί το flash αυτή τη στιγμή είναι κομμάτι του web για καλούς τεχνικούς λόγους. Το θέμα είναι, θα υποστηρίξουμε πρότυπα που θα επιτρέψουν να κάνουμε το ίδιο που κάνουμε με το flash, αλλά ανοιχτά στο browser.



Όσο για τον MPEG, έχω γράψει μια ξεκάθαρη πρόταση που περιέχει τις λέξεις "Αν αληθεύει".

Yup, begging the question (http://en.wikipedia.org/wiki/Begging_the_question). Απαραίτητο στοιχείο του FUD.

http://www.thejemreport.com/content/view/122/68/

The trouble with people who think that they are clever is that their own hubris often is their primary foible. The archetype of the somewhat intelligent yet too arrogant antagonist is an ancient and well-worn character in the western world. Kenneth Brown seems to fit this mould precisely. While his writing is structured and coherent, his thinking and reasoning are amateurish and depend on "cheap tricks," literary devices known as begging the question and circular reasoning. For those who don't know, begging the question means that you assume facts that are not in evidence in order to carry your argument to a point at which it cannot directly be refuted without going back to prove or dispute the assumed facts. The classic example of this is the question, "So when did you start beating your wife?" This assumes that your wife is being beaten and that you are the batterer, but there is no apparent proof to hold up these claims. Since the question assumes facts not in evidence, the only proper way to respond is to clarify the facts and demand proof that they are valid. In a circular argument, an unproven statement is restated to come back on itself, thus giving the appearance of "proof" when actually all the writer did was answer cleverly restate the same phrase. An example would be, "The charge that I beat my wife is totally untrue because I would never do something like that." These are the fundamental building blocks of FUD -- you cannot have FUD without begging the question, and the occasional circular argument helps the cause as well although the latter requires some skill to achieve. What Kenneth Brown has done in Samizdat is to presume that the Linux kernel contains misappropriated code and/or was illegally "reverse-engineered" from proprietary UNIX, and further implies that Linus and the community at large were the perpetrators of these crimes. Then Brown uses these false and erroneous conclusions to suggest that this may be an act of malice by Linus Torvalds and the Open Source community to attack proprietary software corporations for their own gain.


Για τα τεχνικά θέματα το έχουμε ξαναπεί : Στην τελική μετράει το αποτέλεσμα.
Και σε αυτό η Mozilla δεν συμπεριλαμβάνεται στο κομμάτι HTML5 video.
Όλα κρίνονται με βάση τον ανταγωνισμό.

Nope, το h.264 δεν είναι κομμάτι του standard με κανένα τρόπο. Το κομμάτι του codec είναι ανοιχτό. Αν ψάχνεις την πραγματική αιτία που υπάρχει αυτό το πρόβλημα, είναι γιατί η mozilla θέλει να υλοποιήσει αποκωδικοποίηση του h.264 μέσα στο browser αλλά κάτι τέτοιο δεν είναι δυνατό νομικά από τον τρόπο που είναι licensed από την Mpeg LA. Το h.264 λοιπόν είναι ατυχής standard για το internet όταν ένα μεγάλο κομμάτι των browsers στο internet έχουν νομικά προβλήματα να το υποστηρίξουν (δεν είναι θέμα λεφτών, είναι ασύμβατη με την άδειά τους. Και γιατί όχι, είναι και θεμα λεφτών)....

So WebM to the rescue. Να το royalty free baseline support που χρειάζεται το διαδίκτυο. Και όποιος θέλει μετά, βάζει h.264. Ανοιχτά είναι τα standards στον codec. <(^^)>

manosdoc
29-10-10, 21:51
Οκ πες μου λοιπόν, πως τρέχεις μια 3D εφαρμογή στον browser χωρίς plugin σαν το flash? Δεν παίζεις παιχνίδια στο facebook? Πως υλοποιείς μια εφαρμογή που χρειάζεται αμφίδρομη επικοινωνία (websockets) με μόνο τον browser?


Ξέρεις αρκετές σελίδες που να έχουν 3D εφαρμογές ;
Ξέρεις αρκετές σελίδες που να χρειάζονται websockets ;

Έχουν ολοκληρωθεί αυτά τα πρότυπα για ευρεία κατανάλωση ή όπως την "υποστήριξη" από καιρό του HTML5 σε ορισμένους browsers που ακόμη αποτυγχάνουν σε απλά βασικά test του W3C ;

Υ.γ. δεν παίζω παιχνίδια στο facebook.
Mόνο θέλω να βλέπω βίντεο χωρίς να ασχολούμαι με τα security fixes της Adobe.
Αυτό μπορώ να το κάνω σήμερα.
Αν και όποτε χρειαστεί να εκτελέσω 3D εφαρμογή και δεν πάει αλλιώς θα βάλω flash/silverlight.

Οι απαιτήσεις οι δικές μου διαφέρουν από τις δικές σου προφανώς.
Στις δικές μου απαιτήσεις καλύπτομαι απόλυτα από την φάση που βρίσκεται τώρα το HTML5

c4lex
30-10-10, 11:56
Yeah, οι δικές σου απαιτήσεις διαφέρουν προφανώς από μεγάλο μέρος χρηστών. :p
Αν δεν το έχεις προσέξει, πολλοί χρήστες χρησιμοποιούν το facebook και παίζουν flash games. Υπάρχουν πολλά flash games 3D και όχι (google 3d flash games). Πολλές flash εφαρμογές, java applets... Οι εταιρείες δημιουργούν web εφαρμογές σήμερα. Οποιαδήποτε εφαρμογή χρειάζεται αμφίδρομη επικοινωνία μπορεί να δημιουργηθεί με websockets. Πχ chat clients που είναι το κλασσικό παράδειγμα...

And btw, δεν χρειάζεται να ολοκληρωθεί ένα standard για να χρησιμοποιηθεί από κάποια web εφαρμογή. Οι αλλαγές που γίνονται όταν ολοκληρωθεί το standard είναι μικρές. Εδώ χρησιμοποιούν standards που δεν έχουν υλοποιηθεί καν στον IE, με πατέντες μέσω js shims. Οι developers και οι χρήστες θέλουν την λειτουργικότητα που τους προσφέρει το HTML 5. Δεν θέλουν να παίζουν κρυφτό με κάποιον browser vendor που για οποιοδήποτε λόγο, δεν υλοποιεί τα standards όπως κάνουν όλοι οι υπόλοιποι.

Αν εσένα σε καλύπτει ο IE, μεγειά σου με χαρά σου. Δεν μιλάω για σένα προσωπικά και τις επιλογές σου αν ξαναδείς τα προηγούμενα post μου. Άλλοι μπορούν και να χρησιμοποιήσουν το winzip να σερφάρουν στο internet. Μπορεί να μην υλοποιεί τα standards για web browsing, αλλά κάνει πολύ καλή χρήση μνήμης και είναι σταθερότατο. :p

Υ.Γ. χαίρομαι που στα άλλα points μου δεν έφερες αντίρρηση προφανώς, για να άλλαξες κουβέντα. :p

Καλημέρα. :D

manosdoc
01-11-10, 16:15
Περαστικά ! :oneup:
http://test.w3.org/html/tests/reporting/report.htm

c4lex
02-11-10, 16:02
Yeah, ευτυχώς για τον IE9, το test suite συμπεριέλαβε υποσύνολο του HTML5 που δεν περιείχε τίποτε από αυτά που συζητήσαμε στο thread. :p

http://dev.w3.org/html5/workers/
http://dev.w3.org/html5/websockets/

Μόνο αυτά τα δύο κομμάτια του HTML5 να πρόσθεσεις στo test suite και πάλι τελευταίος θα έβγαινε ο IE στο σύνολο. Αναγνωρίζω την θετική προσπάθεια του IE9, αλλά έχει ακόμα πολύ δρόμο. Δεν βιάζομαι να χειροκροτήσω όταν σήμερα υπάρχει καλύτερος ανταγωνισμός. :p

Καλησπέρα. :D

manosdoc
02-11-10, 16:04
Yeah, ευτυχώς για τον IE9, το test suite συμπεριέλαβε υποσύνολο του HTML5 που δεν περιείχε τίποτε από αυτά που συζητήσαμε στο thread. :p

http://dev.w3.org/html5/workers/
http://dev.w3.org/html5/websockets/

Μόνο αυτά τα δύο κομμάτια του HTML5 να πρόσθεσεις στo test suite και πάλι τελευταίος θα έβγαινε ο IE στο σύνολο. :oneup:

Καλησπέρα. :D

Θα ληφθούν υπόψη οι παρατηρήσεις σου στο συμβούλιο που εγκρίνει τα test στον W3C.

c4lex
02-11-10, 17:02
Θα ληφθούν υπόψη οι παρατηρήσεις σου στο συμβούλιο που εγκρίνει τα test στον W3C.

Yup, όσο περισσότερα test, τόσο καλύτερα. :D Γιατί το HTML5 δεν είναι μόνο το υποσύνολο των test που υπέβαλε ο Kris Krueger. :p

Ένδεικτικά, ένα για JS conformance:

http://sputnik.googlelabs.com/compare

WebGL Conformance από το khronos working group:

https://cvs.khronos.org/svn/repos/registry/trunk/public/webgl/sdk/tests/webgl-conformance-tests.html

Το test suite της Opera (http://my.opera.com/core/blog/websockets) για τα websockets:

http://testsuites.opera.com/websockets/

Και έπονται περισσότερα... ^^

NiKapa
02-11-10, 19:47
Απο περιεργεια και μονο διαβαζοντας το τοπικ εβαλα τον ie9 και νομιζα οτι αυτο ηταν ..διαψευστηκα αμεσως πηγαινοντας να δω youtube..δυστυχως κι εδω χρειαστηκε το Adobe plug-in

,στο δε παραπανω λινκ http://www.youtube.com/watch?v=K8OXsj7OytA που ποσταρε ο Μανος αρχισαν τα οργανα/ανεμιστηρια να βαρανε κτλ

Το βιντεακι το ειδα και με ie9 & FF και παρατηρωντας θερμοκρασιες και Gpu απο το Everest
,με τον 9 αρχισαν τα ανεμιστηρια οπως ειπα πριν ,ανεβηκαν οι θερμοκρασιες ενω η Video Engine της Gpu δεν δουλευε καθολου
,με τον FF η Video Engine δουλεψε κοντα στο 12% ,πολυ πιο στρωτα και χωρις αυξηση στην θερμοκρασια και στο θορυβο
Σιγουρα ο ie9 ειναι πιο γρηγορος απο την αλεπου αλλα με τα γνωστα τερτιπια του ..π/χ τα αγαπημενα για να τα δεις/επιλεξεις ειναι ταλαιπωρια κλπ..

Το μινι τεστ εγινε σε λαπτοπ που φοραει i5 430M ,GT 320M & 8g ram
Θα τα ξανατρεξω αργοτερα στον σταθερο για καλυτερα συμπερασματα

........Auto merged post: nimik πρόσθεσε 14 λεπτά και 11 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Edit
το ξαναεκανα παλι στο λαπτοπ με πιο ισσοροπημενα αποτελεσματα ,η Video Engine δουλεψε στον 9 αλλα και παλι μαλλον πιο ενεργοβορα απ'οτι με την αλεπου και flash
θα επανελθω με τεστ απο το desktop:p

@ ADSLgr.com All rights reserved.