PDA

Επιστροφή στο Forum : Διακοπή ΟΤΕ



goku
29-10-10, 18:09
Παδιά για σας.

Η αδερφή μου σπουδάσει σε άλλη πόλη και αποφασίσαμε να της βαλουμε τηλ+ιντερνετ από ΟΤΕ. Να σημειώσω ότι φοιτά σε ΙΕΚ και δεν δικαιούται φοιτητικό, οπότε δεν βάλαμε φοιτητικό. Όμως το θέμα είναι ότι εκεί που σπουδάζει είναι σχετικά κοντά στο χωριό μας και έρχεται αρκετά συχνά. Έτσι τον περισσότερο καιρό το ίντερνετ δεν χρησιμοποιήτε καθόλου. Να σημειώσω επίσης ότι δεν την ενδιαφέρουν τα τηλέφωνα, μόνο το ίντερνετ και επίσης δεν υπάρχουν εναλακτικοί στην πόλη που σπουδάζει, μόνο ΟΤΕ. Το θέμα είναι ότι ενώ δεν μιλάει καθόλου και έχουμε πάρει και την φθηνότερη γραμμή adsl (2mbps) πάλι ο λογαριασμός είναι λιγακι υψηλός. Έτσι σκεφτόμαστε να το κόψουμε και να το γυρίσουμε σε mobile broadband. Σχετικά με ποιό πακέτο να διαλέξω είναι άλλο θέμα που θα το ανοίξω κάποια άλλη στιγμή. Τώρα θέλω να ρωτήσω κάτι άλλο. Σχετικά με το σταθερό τηλέφωνο δεν έχει περάσει ακόμη ένας ολόκληρος χρόνος από τότες που το συνδέσαμε. Θα χρεωθώ κάποιο "πρόστημο" για να το κόψω πριν το χρόνο; Να σημειώσω ότι δεν εκμεταλευτίκαμε κάποια προσφορά με όρο παραμονής ενός χρόνου στο δίκτυο. Πήγαμε απλώς στον ΟΤΕ, ζητήσαμε τηλ+adsl@2mbps, πληρώσαμε τα 35 ευρώ τα αρχικά για την σύνδεση και τέρμα. Επίσης πήραμε το απλό το ρουτεράκι που δείνει για τα 2mpbs.

Δεν ξέρω τι άλλο να προσθέσω, αν χρειάζεστε κάποια άλλη πληροφορία ρωτήστε με. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

karetsos
29-10-10, 18:18
Θα πληρωσεις τα υπολοιπα παγια για την υπηρεσια του Conn-X (17,06€/μήνα) για τους υπολοιπους μηνες που απομένουν μέχρι τη λήξη της δέσμευής σου (ένας χρόνος)

goku
29-10-10, 21:01
Θα πληρωσεις τα υπολοιπα παγια για την υπηρεσια του Conn-X (17,06€/μήνα) για τους υπολοιπους μηνες που απομένουν μέχρι τη λήξη της δέσμευής σου (ένας χρόνος)

Δηλαδή υπάρχει δεύσμευση μόνο στο conn-x;

gvenos
29-10-10, 21:44
Ναι, μόνο στο Conn-x και σου μένει ο εξοπλισμός

goku
29-10-10, 21:56
Ναι, μόνο στο Conn-x και σου μένει ο εξοπλισμός

μάλιστα, ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

goku
30-10-10, 14:55
Παιδιά, στο αρχικό ποστ είπα ότι δεν υπάρχουν εναλακτικοί στην πόλη που σπουδάζει η αδερφή μου αλλά έκανα λάθος, το έψαξα και διαπίστωσα τελικά ότι η Hol έχει κέντρο εκεί. Αν πάω στην Hol με φορητότητα πριν κλείσω έτος στον ΟΤΕ θα πληρώσω "πρόστιμο" για το conn-x;

Georgevtr
30-10-10, 15:50
Παιδιά, στο αρχικό ποστ είπα ότι δεν υπάρχουν εναλακτικοί στην πόλη που σπουδάζει η αδερφή μου αλλά έκανα λάθος, το έψαξα και διαπίστωσα τελικά ότι η Hol έχει κέντρο εκεί. Αν πάω στην Hol με φορητότητα πριν κλείσω έτος στον ΟΤΕ θα πληρώσω "πρόστιμο" για το conn-x;

Nαι.Για ποιά περιοχή αναφέρεσαι?

goku
30-10-10, 16:01
Nαι.Για ποιά περιοχή αναφέρεσαι?

Άμφισσα αλλά τι σχέση έχει η περιοχή; το έψαξα και υπάρχει Hol εκεί, το θέμα είναι αν πάω σε hol πριν το 1 έτος αν θα πληρώσω το "πρόστιμο" για το conn-x.

........Auto merged post: goku πρόσθεσε 3 λεπτά και 0 δευτερόλεπτα αργότερα ........

@roumanos21r, εννοείς ότι πάλι θα πληρώσω το πρόστιμο; δηλαδή δεν το γλυτώνω;

karetsos
30-10-10, 23:46
το πρόστιμό θα χρεωθεί αν γίνει διακοπή του συμβολαίου σου, ασχέτως του λόγου διακοπής (π.χ. φορητότητα στην δικιά σου περίπτωση)

goku
31-10-10, 00:33
το πρόστιμό θα χρεωθεί αν γίνει διακοπή του συμβολαίου σου, ασχέτως του λόγου διακοπής (π.χ. φορητότητα στην δικιά σου περίπτωση)

Μάλιστα, μάλλον από ότι φαίνεται θα περιμένω να τελειώσει το έτος, δεν έχει μείνει και πολύ έτσι κι αλλιώς.

ariadgr
31-10-10, 01:22
Γενικά mobile broadband ξέχασέ το εφόσον υπάρχει δυνατότητα σταθερού.
Δες για hol μετά το 12μηνο στο dp lite.

goku
31-10-10, 11:44
Γενικά mobile broadband ξέχασέ το εφόσον υπάρχει δυνατότητα σταθερού.
Δες για hol μετά το 12μηνο στο dp lite.

Αφού έμαθα ότι υπάρχουν εναλακτικοί και συγκεκριμένα η hol, αυτό το πακέτο σκέφτηκα αμέσως να πάρω και έχει και προσφορά τώρα 3 μήνες δώρο, αλλά το θέμα είναι ότι ναι μεν έχει τους 3 μήνες δώρο αλλά θα πληρώσω το πρόστιμο στον ΟΤΕ.

Georgevtr
31-10-10, 12:47
Εννοείται πως ΔΕΝ σε συμφέρει να φύγεις τώρα.10-15 μέρες πρίν την λήξη κάνεις την αίτηση μεταφοράς και είσαι κερδισμένος(οικονομικά).

johnsruro
01-11-10, 17:16
καλό θα ήταν να περιμένεις να κλείσει ο χρόνος και μετά. αφου θα τα πληρώσεις που θα τα πληρώσεις τουλάχιστον μην πληρώνεις και τη Hol.

goku
11-12-10, 18:56
Παιδιά γειά σας, συγνώμη που επαναφέρω αυτό το παλιό θέμα αλλά θα ήθελα να ρωτήσω κάτι άλλο. Τελικά αποφασίσαμε να βάλουμε Hol. Από ότι είδαμε η Hol δείνει 3 μήνες δώρο και ανυσηχούμε μήπως είναι προσφορά μέχρι ττέλος του έτους, επίσης ο ένας χρόνος στον ΟΤΕ τελειώνει σε λιγότερο από έναν μήνα, αλλά το νέο έτος, (αρχές ιανουαρίου) οπότε σκεφτόμαστε να κάνουμε τώρα αίτηση για hol μιας και οι 3 μήνες δώρο θα υπερκαλύψουν το πρόστιμο ενός μηνά (και λιγότερο) του ΟΤΕ. Πήρα τηλέφωνο στην hol και μου είπαν ότι θα αναλάβουν αυτοί να γυρισουν το τηλέφωνο από τον ΟΤΕ στην Hol, αλλά από εκεί και πέρα το τι υπόλοιπο θα πληρώσω στον ΟΤΕ είναι θέμα του ΟΤΕ. Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι το εξής, εγώ θα πρέπει να κάνω κάτι ως προς το θέμα του ΟΤΕ; δηλαδή θα πρέπει να τον ενημερώσω ότι πρόκυται να κάνω μεταφορά (ουσιαστικά διακοπή υπηρεσιών και μεταφορά του αριθμού) σε άλλη εταιρία ώστε να με χρεώσουν απλώς το πρόστυμο και να τελειώνει η υπόθεση ή θα το καταλάβουν από μόνοι τους και θα με χρεώσουν αυτόματα το πρόστιμο ώστε να το πληρώσω μια και καλή και να τελειώνει η υπόθεση; Δεν ξέρω αν καταλάβατε τι εννοώ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

karetsos
11-12-10, 19:59
όλα θα γίνουν αυτόματα

alex24
11-12-10, 23:50
Οχι εσυ δεν κανεις τιποτα παρα μονο την αιτηση στην hol και τα κανουνε ολα αυτοι...Απλα θα σου ερθει ενας εκαθαριστικος απο τον ΟΤΕ για να σου λεει τι χρωστας

Vitruvian78
12-12-10, 14:16
Αλλά φρόντισε την αίτηση να την κάνεις μέσω ίντερνετ και όχι τηλεφωνικά ή μέσω κάποιου συνεργάτη τους γιατί τότε δεν παίρνεισ τους 3 μήνες δώρο.

johnsruro
13-12-10, 22:15
εγώ λέω αφού κάνεις την αίτηση να κάνεις ένα τηλ στον ΟΤε να τους πείς ότι έχεις ζητήσει μεταφορά ώστε να το σημειώσουν ...για σιγουριά μην σου ανανεώσουν κανά λογαριασμό και τρέχεις. Δεν χάνεις τίποτα.

karetsos
13-12-10, 22:21
και δεν κερδίζεις και τίποτα βέβαια.. :)

johnsruro
17-12-10, 16:32
Θεωρητικά κερδίζει σιγουριά αλλά...

@ ADSLgr.com All rights reserved.