PDA

Επιστροφή στο Forum : Αστάθεια με BH, περίεργα μηνύματα λάθους



anon6128
13-02-04, 10:34
Σήμερα επιτέλους απέκτησα και εγω ADSL+router. Εστησα το Black Hand (το χρησιμοποιούσα για ένα δίμηνο περίπου στη δουλειά) και περίμενα να δώ αποτελέσματα.
Την πρώτη ώρα μου έδινε σταθερό D/L γύρω στα 10kb/s. Από κάποιο σημείο και μετά όμως άρχισε να παρουσιάζει φοβερή αστάθεια: Κατεβαίνει από τα 25kb/s στα 4kb/s περίπου 2 φορές το λεπτό (σύμφωνα με το Mini-Mule), ενώ το upload είναι σε φυσιολογικά επίπεδα (8-9kb/s).
Έχω High ID και 8 αρχεία ανοιχτά από sharereactor (υπάρχουν sources). Παρατήρησα ότι στο Verbose εμφανίζεται πολύ συχνα το μήνυμα:
Error: Server UDP socket: Failed to send packet to 81.166.242.159:4336 - Error 10049: The requested address is not valid in its context.
με διαφορετική κάθε φορά IP.
Έχω δοκιμάσει ήδη απενεργοποίηση/ενεργοποίηση των DSS και USS καθώς και αρκετούς διαφορετικούς servers.
Ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει;

Ευχαριστώ.

cosmos
13-02-04, 13:27
Σήμερα επιτέλους απέκτησα και εγω ADSL+router. Εστησα το Black Hand (το χρησιμοποιούσα για ένα δίμηνο περίπου στη δουλειά) και περίμενα να δώ αποτελέσματα.
Την πρώτη ώρα μου έδινε σταθερό D/L γύρω στα 10kb/s. Από κάποιο σημείο και μετά όμως άρχισε να παρουσιάζει φοβερή αστάθεια: Κατεβαίνει από τα 25kb/s στα 4kb/s περίπου 2 φορές το λεπτό (σύμφωνα με το Mini-Mule), ενώ το upload είναι σε φυσιολογικά επίπεδα (8-9kb/s).
Έχω High ID και 8 αρχεία ανοιχτά από sharereactor (υπάρχουν sources).
Δε θα έπρεπε να έχεις τέτοιου είδους διακυμάνσεις. Ειδικά εφόσον κατεβάζεις και αρκετά αρχεία και με πολλά sources το καθένα.

Έχεις μήπως κάποιο firewall/netlimiter ή traffic shaping πρόγραμμα; Αν ναι, δώσε λεπτομέρειες.

Ποιον provider έχεις;


Παρατήρησα ότι στο Verbose εμφανίζεται πολύ συχνα το μήνυμα:
Error: Server UDP socket: Failed to send packet to 81.166.242.159:4336 - Error 10049: The requested address is not valid in its context.
με διαφορετική κάθε φορά IP.
Μάλλον για υπολογιστή που ήταν στην ουρά σου, αλλά έχει πλέον αποσυνδεθεί μου ακούγεται. Αν είναι έτσι, δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.

anon6128
13-02-04, 14:48
Ευχαριστώ cosmos,



Έχεις μήπως κάποιο firewall/netlimiter ή traffic shaping πρόγραμμα; Αν ναι, δώσε λεπτομέρειες.


Έχω εγκατεστημένο το Norton Personal Firewall 2003 και έχω δημιουργήσει ειδικό rule για να επιτρέπει οποιαδήποτε κίνηση (in και out) στα συγκεκριμένα ports.



Ποιον provider έχεις;


Είμαι σε φάση δοκιμών, με πρώτη την ACN μέσω μιας netcarta. Ωστόσο από κάποια στιγμή και μετά, αφού απογοητεύτηκα από το μουλάρι, άνοιξα και Kazaa (να κατεβάζει 4-5 αρχεία), ένα news client να d/l κάποια binaries και δύο Explorers για το απαραίτητο surfing, χωρίς προβλήματα και με ικανοποιητικές ταχύτητες. Άρα (υποθέτω) δεν υπάρχει πρόβλημα στο bandwidth από τον ISP ή στην λειτουργία του router.



Μάλλον για υπολογιστή που ήταν στην ουρά σου, αλλά έχει πλέον αποσυνδεθεί μου ακούγεται. Αν είναι έτσι, δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.


Το ανησυχητικό με αυτό το μήνυμα είναι η συχνότητά του. Εμφανίζεται κάθε μερικά δευτερόλεπτα, αλλά όχι σε σταθερά χρονικά διαστήματα. Αποτελεί τα 7-8/10 των μηνυμάτων του verbose. Ακόμη και να το θεωρήσουμε φυσιολογικό, προφανώς δημιουργεί πολύ (και προφανώς άχρηστο) traffic τουλαχιστον στο router.

Ευχαριστώ.

cosmos
13-02-04, 14:59
anon6128, δεν ξέρω αν θα ήθελες να δοκιμάσεις προσωρινά πλήρη απεγκατάσταση (απεγκατάσταση και όχι απλώς απενεργοποίηση) του Norton PF από το σύστημά σου. Ο λόγος είναι ότι όλα τα emulo-ειδή είναι εξαιρετικά απαιτητικά από το protocol stack, ειδικά σε κίνηση UDP (πολλά sources, πολλές συνδέσεις). Μία κάπως καλύτερη εξήγηση δίνω στο πρώτο link της υπογραφής.

anon6128
13-02-04, 16:51
Ευχαριστώ cosmos,

αυτό ήταν καλή ιδέα. Βέβαια δεν τολμάω να "παίξω" χωρίς firewall, αλλά το σαββατοκύριακο, θα προσπαθήσω να κάνω το μουλάρι να παίξει με το firewall του cisco και αν δεν τα καταφέρω θα δοκιμάσω κανένα άλλο firewall (πχ Sygate).
Θα ενημερώσω για οποιεσδήποτε εξελίξεις.

Ευχαριστώ και πάλι :)

cosmos
13-02-04, 16:55
Φίλε anon6128, αν έχεις NAT, τότε ούτε Sygate χρειάζεσαι, ούτε Kerio, ούτε Νοrton, ούτε και το ενσωματωμένο του Cisco (εκτός φυσικά και αν έχεις Static ip ή αν ανοίγεις τη σύνδεση μέσω dial-up networking στο pc). Ακολούθησε προσεκτικά το link περί ασφάλειας και δες τι βήματα σου βγάζει... :) Κρίνε μόνος σου μετά για την αναγκαιότητα των personal firewalls.

sdikr
13-02-04, 23:07
Ριξε μια ματια στο αν το firewall κανει block σε udp πακετα,
φιλικα

anon6128
14-02-04, 16:34
Φίλε anon6128, αν έχεις NAT, τότε ούτε Sygate χρειάζεσαι, ούτε Kerio, ούτε Νοrton, ούτε και το ενσωματωμένο του Cisco (εκτός φυσικά και αν έχεις Static ip ή αν ανοίγεις τη σύνδεση μέσω dial-up networking στο pc). Ακολούθησε προσεκτικά το link περί ασφάλειας και δες τι βήματα σου βγάζει... :) Κρίνε μόνος σου μετά για την αναγκαιότητα των personal firewalls.

Φίλε cosmos,

από ο,τι φαίνεται έχεις απόλυτο δίκιο:
1. Πίσω από ΝΑΤ δεν έχω πρόβλημα με worms τύπου Blaster και welchia.
2. Μόλις έκανα disable τον Nortonα το eMule ανέβασε σταθερά το d/l στα 27-32k.
Βέβαια το Norton PF έχει και άλλα χρήσιμα χαρακτηριστικά, όπως script blocking και ad blocking, αλλά υποθέτω ότι θα βρώ κάποια applications που θα κάνουν αυτές τις δουλειές μεμονωμένα, χωρίς απαραίτητα να είναι ενσωματωμένα σε firewall πρόγραμμα.
Και πάλι ευχαριστω για την βοήθεια.

anon6128
14-02-04, 16:40
Ριξε μια ματια στο αν το firewall κανει block σε udp πακετα,
φιλικα

Φίλε sdikr,

το firewall στην γενική περίπτωση κόβει udp πακέτα. Ωστόσο έχω δημιοργήσει συγκεκριμένο rule για το eMule που επιτρέπει tcp και udp πακέτα από τα συγκεκριμένα ports. Ωστόσο δεν ξέρω κατα πόσο το eMule χρησιμοποεί το συγκεκριμένο port (που του ορίζουμε στα prferences) ή κάποιο αντίστοιχο port range. Αξίζει πάντως να το ψάξω.

Ευχαριστώ.

EvilHawk
14-02-04, 21:39
anon6128,

το firewall στην γενική περίπτωση κόβει udp πακέτα. Ωστόσο έχω δημιοργήσει συγκεκριμένο rule για το eMule που επιτρέπει tcp και udp πακέτα από τα συγκεκριμένα ports.




Error: Server UDP socket: Failed


Δέν χρειάζεται να κάνεις απεγκατάσταση τον NIS , και εγώ αυτόν χρησιμοποιώ και δεν έχω κανένα πρόβλημα.


Αυτά έιναι τα πακέτα που κάνει ανταλλαγή με τους server , δεν χρησιμοποιεί την ίδια θύρα για τα udp των clients, αλλά default οποιαδήποτε ...
Στο Prefernce.ini στο directory config του emule ψάξε να βρείς την γραμμή ServerUDPPort= ΄΄αλλαξε τήν τιμή που έχει σε οποια πόρτα θέλεις πχ. 4665 στον κανόνα που έχει για τα inbound udp πακέτα στον firewall πρόσθεσε και αυτή την πόρτα... Done :wink:

EvilHawk
14-02-04, 21:48
Έχω εγκατεστημένο το Norton Personal Firewall 2003 και έχω δημιουργήσει ειδικό rule για να επιτρέπει οποιαδήποτε κίνηση (in και out) στα συγκεκριμένα ports.


Μάλλον έχεις φτιάξει μάλλον λάθος κανόνες ...

χρειάζεσαι τους εξής , έστω ότι tcp=4662 udp=4672 serverudp=4665

allow connection from any computer to tcp 4662
allow connection from any computer to udp 4642 , 4665
allow connection to any computer all tcp & udp
block connection from any computer all tcp & udp

επειδή οι κανόνες που προηγούνται εφαρμόζονται στον NIS πρώτοι,
ο τελευταίος κανόνας απλά κόβει ολες τις υπόλοιπες πόρτες που δεν χρειάζεται να ακούει το emule ... Have a nice download!

Koumooo
15-02-04, 12:33
Αυτά έιναι τα πακέτα που κάνει ανταλλαγή με τους server , δεν χρησιμοποιεί την ίδια θύρα για τα udp των clients, αλλά default οποιαδήποτε ...
Στο Prefernce.ini στο directory config του emule ψάξε να βρείς την γραμμή ServerUDPPort= ΄΄αλλαξε τήν τιμή που έχει σε οποια πόρτα θέλεις πχ. 4665 στον κανόνα που έχει για τα inbound udp πακέτα στον firewall πρόσθεσε και αυτή την πόρτα... Done :wink:


χμμμ καλα καταλαβαίνω οτι αυτο ειναι το "remote port" στον server? απο όπου ξεκινανε τα udp packets ποθ ερχονται στο local udp port που εχουμε ορισει στο emule?

αν εχουμε κανονα που επιτρέπει την επικοινωνια στο εν λόγω local port, λογικα δεν θα περναει η κινηση ακομα και να μην φτιάξουμε κανονα για το remote port tou server?

εε?
:roll: :roll:

cosmos
15-02-04, 13:07
χμμμ καλα καταλαβαίνω οτι αυτο ειναι το "remote port" στον server? απο όπου ξεκινανε τα udp packets ποθ ερχονται στο local udp port που εχουμε ορισει στο emule?
Οποιοδήποτε.


αν εχουμε κανονα που επιτρέπει την επικοινωνια στο εν λόγω local port, λογικα δεν θα περναει η κινηση ακομα και να μην φτιάξουμε κανονα για το remote port tou server?
Δε σε καταλαβαίνω απόλυτα. Το ρεσουμέ είναι ότι επιτρέπεις όλη την επικοινωνία outbound σε TCP/UDP ανεξαρτήτως local/remote port και remote address και επιτρέπεις επίσης:

Εισερχόμενη TCP από any remote host & any remote port προς local port 4662
Εισερχόμενη UDP από any remote host & any remote port προς local port 4672
Εισερχόμενη UDP από any remote host & any remote port προς local port 4673

EvilHawk
15-02-04, 14:31
Δε σε καταλαβαίνω απόλυτα. Το ρεσουμέ είναι ότι επιτρέπεις όλη την επικοινωνία outbound σε TCP/UDP ανεξαρτήτως local/remote port και remote address και επιτρέπεις επίσης:



Εισερχόμενη TCP από any remote host & any remote port προς local port 4662

Εισερχόμενη UDP από any remote host & any remote port προς local port 4672

Εισερχόμενη UDP από any remote host & any remote port προς local port 4673


Σωστά
>Εισερχόμενη UDP από any remote host & any remote port προς local port 4673
όταν χρησιμοποιείται οποιοδήποτε kademlia client πχ.ΤΒΗ

Αλλά ΚΑΙ Εισερχόμενη UDP από any remote host & any remote port προς local port χχχχ .
Οπου χχχχ είναι η πόρτα που έχετε ορίσει στο preference.ini serverudp= καί είναι ή πορτα που ξεκινάνε τα udp πακέτα απο εσάς πρός τουs edonkey/emule servers κάθε φορά που συνδέεστε σε κάπoιον server...


Επίσης θα συμβούλευα να απενεργοποιήσετε στο Preferences/servers/ την επιλογή update servelist when a client connects γιατί αρκετοί (κακόβουλοι ή μη) clients χρησιμοποιούν invalid ip ή ανενεργούς sever . Αφήστε μόνο το update servelist when connectinγ to a server.

anon6128
15-02-04, 21:33
Λοιπόν, δοκίμασα να περάσω ακριβώς τους κονόνες που πρέτεινε ο EvilHawk και όντως το TBH συνεργάζεται αψογα πλεον με το Norton PF 2003. Βέβαια την πρώτη μέρα λειτουργίας eMule+Firewall+Cisco κόλλησε ο router (Memory Allocation Failure). Θα πρέπει να το παρακολουθήσω και αυτό, αλλά από ό,τι φαίνεται από πλευράς software όλα δουλεύουν ρολόι.

Ευχαριστώ για την βοήθεια όλων. :)

Koumooo
16-02-04, 00:06
>Εισερχόμενη UDP από any remote host & any remote port προς local port 4673
όταν χρησιμοποιείται οποιοδήποτε kademlia client πχ.ΤΒΗ

Αλλά ΚΑΙ Εισερχόμενη UDP από any remote host & any remote port προς local port χχχχ .
Οπου χχχχ είναι η πόρτα που έχετε ορίσει στο preference.ini serverudp= καί είναι ή πορτα που ξεκινάνε τα udp πακέτα απο εσάς πρός τουs edonkey/emule servers κάθε φορά που συνδέεστε σε κάπoιον server...


Αυτο το εχετε αφησει στο default? η το εχετε αλλαξει? εμενα γραφει 65535 και με παραξενεψε! θα το αλλαξω σε κατιτις αλλο μου φαινεται

α και μια ερωτηση ακομα.. απο που διαολο ορίζω νεο skin για το emule? απο το preferences.ini?

EvilHawk
16-02-04, 10:04
Αυτο το εχετε αφησει στο default? η το εχετε αλλαξει? εμενα γραφει 65535 και με παραξενεψε! θα


65535 στο prefernce.ini σημαίνει any random (μπορείτε να το βρείτε και στο faq τοθ emule-project), λογικά αφού έχουμε επιτρέψει το upd any out θα περάσει απο software firewall , και απο τον router αφού είναι απο lan σε wan (δεν χρειάζεται ουτε ΝΑΤ κανόνα).

To πρόβλημα όμως αρχίζει από την τεχνολογία stealth (όπως πολυ σωστά ανέφερε και ο cosmos) των μοντέρνων software firewall που δεν πρόκειται να αφήσουν να επιστρέψουν τα πακέτα, επομένως έιναι προτιμότερο να ορίσουμε μια fixed και να αφήσουμε και το firewall να "ακούει" σε αυτή ...

To ίδιο ισχύει φυσικά και για το udp ping για οποιδήποτε emule mod χρησιμοποιεί bandwidth control :wink:

Koumooo
16-02-04, 16:40
παρεπιπτωνοτς (και φοβαμι να το γραψω μην το γκαντεμιασω) απο ψες το βραδυ (μιλαμε 40 ωρες... η μαυρη χειρ κατεβαζει αστματητα με 39-43.

Για αν δουμε
Αυτο που εκανα ειναι οτι χαμηλωσα τα connections σε 800 απο 1100... και το οριο ανα αρχειο σε 175 απο 250. καλη φαση απλα φαινεται οτι αρχεια με λιγες πηγες αργουν περισσόρο. δεν με νοιαζει όμως αφου ετσι τελικα κατεβαζοντας με 40+ μεσο ορο στο διηνεκες θα ακτεβουν ολα πιο γρηγορα!

συμφωνα με υπολογι\σμους με αυτο το ρυθμο κατεβαζω με πανω απο 3,2 Gb την ημερα. Καλα το κοβω.

anon6128
20-02-04, 14:20
Δεν θεωρώ απαραίτητο να ανοίξω νέο thread αλλά πρέπει να αναφέρω ένα προφανές bug του TBH:

Όταν τελειώνει το "κατάβασμα" ενός αρχείου, μου ανοίγει αυτόματα το φάκελο με τα αρχεία του web server του TBH (πχ c:\Program Files\eMule\webserver) :shock:

Δεν είναι λειτουργικό το πρόβλημα, οπότε δε με ενοχλεί, αλλά αν κάποιος έχει καμια ιδέα, είναι (προφανώς) ευπρόσδεκτη.... :)

Ευχαριστώ.

cosmos
20-02-04, 14:28
Περίεργο, σε μένα δεν το κάνει...

@ ADSLgr.com All rights reserved.