PDA

Επιστροφή στο Forum : Fritz και 2 πάροχοι voip



dragonfighter
04-08-06, 12:40
Ρε σεις επειδή έχω το γερμανικό μοντέλο και οι ρυθμίσεις του είναι χαοτικές, ξέρει κανείς, κ έχει το International μοντέλο, που πρέπει να πάω για να καθορίσω πως θα αλλάζω πάροχο πατώντας πχ κάποιον αριθμό από το τηλέφωνό μου;

πχ για να καλέσω μέσω οτε τώρα, πατάω *111# <αριθμός>

cpnemo
04-08-06, 16:26
*121# Number για το FON1
*122# Number για το FON2

Navigator
08-08-06, 04:57
*121# Number για το FON1
*122# Number για το FON2

Δεν ειναι έτσι, με το *# διαλέγεις πάροχο Voip λογαριασμού από τη τηλεφωνική γραμμή που εχεις σηκώσει και οχι το Fon1 & Fon2

dragonfighter
08-08-06, 10:12
Δηλαδή;??
Έχω voipbuster και i-call. Πώς καλώ μέσω οτέ; Πώς καλώ μέσω voipbuster; Και πώς μέσω i-call;

ogenikos
08-08-06, 10:55
Πρέπει να φτιάξεις " Dialing rules ", εκει που έχει για τα διεθνή τηλέφωνα 121 κλπ.
Θα φτιαξεις π.χ ένα νέο dialing rule , που θα λέει π.χ 69* με τον πάροχο i-call.
Ετσι όλα τα κινητα θα τα παίρνεις με την I-call ενώ όλα τα άλλα με τον άλλο πάροχο που έχεις.
Οταν πάω σπίτι θα ποστάρω ένα screenshot για να δείς πώς το έχω εγώ και δουλεύει με δύο παρόχους.

dragonfighter
08-08-06, 13:12
Κατάλαβα.
Χειροκίνητα γίνεται με *12_#, όπου "_" βάζω τον αριθμό που δείχνει την θέση του voip παρόχου στην λίστα των internet phones.
Πχ: i-call: *122# <αριθμός>
voipbuster: *121# <αριθμός>
Για να καλέσω μέσω οτε πρέπει *111# <αριθμός>

Αυτόματα, γίνεται με dialing rules. Καλό θα ήταν ένα screenshot εκεί

dragonfighter
10-08-06, 17:50
ogenikos? To screenshot που λέγαμε;;;

ogenikos
16-08-06, 21:58
Γειά χαρά
Συγνώμη για την καθυστέρηση αλλά έλειπα κλπ.κλπ
Στο θέμα μας τώρα..
Στο FritzBoxFon κλίκ στο Internet telephony και ορίζεις όσους πάροχους θέλεις με αριθμό ή χωρίς, βλέπεις εγώ έχω 3 (φωτό.fritz1.jpg)
Στην συνέχεια κάνεις κλίκ αριστερά στο Dialing Rules / New Dialing Rule - γράφεις του αριθμό ή τους αριθμούς απο τα τηλέφωνα που θέλεις να δρομολογήσεις (φωτό.fritz3.jpg), (π.χ εγώ έχω το 69 τα κινητά δηλαδή) και κάνοντας κλίκ στο Connection σου βγάζει μιά λίστα με τους πάροχους που έχεις, apply, τώρα τα κινητά μου θα τα παίρνω όλα απο το fixed line network δηλαδή τον ΟΤΕ (φωτό.fritz2.jpg), ή κάποιον άλλο πάροχο που θα επιλέξω στο προηγούμενο βήμα.
Εχει πολλά τέτοια καλούδια το fritz και αν και πολύ μικρό και παρεξηγημένο όσο τα ψάχνεις τόσο σε εκπλήσει.



Υ.Γ. Παιδιά άν είναι μεγάλες οι φωτό πέστε μου να τις κάνω μικρότερες...
peace biatch!

@ ADSLgr.com All rights reserved.