PDA

Επιστροφή στο Forum : Αθροιστικός εγκλωβισμός - εκβιασμός της OteNet



eon.s60@
04-08-06, 14:56
Έκανα το λάθος να πάρο τηλέφωνο στον τμήμα εξυπηρέτησης πελατών της OteNet, με σκοπό να ρωτήσω αν κάνω την γραμμή μου από 512/128 σε 1024/256 ποσο θα χρεώνομαι τον μηνα γιατί τώρα δίνω 26 euro!

Η απάντηση ήταν ότι θα πληρώνω πάλι 26 euro αλλα... Το αλλα είναι το όλο θέμα και η υπέρτατη βλακεία της OteNet και τον ανθρώπων του marketing της!

Για να έχω τα 26 euro τον μηνα είχα κάνει συμβόλαιο για 1 χρόνο παραμονής στην OteNet!

Εάν τώρα θελήσω να κάνω την γραμμή μου 1024 8a πρέπει να κάνω ένα ακόμα συμβόλαιο 12 μηνών το οποιο θα προστεθεί αθροιστικά στο υπάρχον συμβόλαιο! Δηλαδή αναγκαστικά θα έχω OteNet έως το 2008 περίπου αν υπολογίσω ότι αχό άλλους 8 μήνες να τελειώσω το υπάρχον!

Έλεος ρε παιδιά να πούμε! Ποσο στενόμυαλη μπορεί να είναι... Ότι να ναι και ότι να ναι για μια ακόμα φορα... :rainy::rant:

papdoux
04-08-06, 14:59
Η ΟΤΕΝΕΤ που ειναι στενομυαλη και που ειναι η υπερτατη βλακεια;
Η προσφορα των 26 ευρω για 1024 ειναι με συμβολαιο ενος ετους.

eon.s60@
04-08-06, 15:02
Εγώ που έχω ήδη ένα τέτοιο συμβόλαιο για την 512 πριν από 4 μήνες αν το κάνω αυτό θα πάει 8 που μένουν και άλλοι 12 στο κεφάλι!!!
ΈΛΕΟΣ ποια!

Αυτό δεν είναι βλακεία?

EvilHawk
04-08-06, 15:05
Βλακεία είναι που εχουν αφήσει καθηλωμένες τις τιμές αορίστου (όλοι τους) και παίζουν με τις προσφορές και τίς δεσμεύσεις.

papdoux
04-08-06, 15:05
Φιλε μου, αυτη ειναι το αποτελεσμα οταν δεσμευεσαι με μακροχρονα συμβολαια. Και σημερα, οσοι πανε για ενος ετους 1024 με 26 ευρα, θα ειναι οι χαμενοι του αυριο γιατι θα υπαρξει μια καλυτερη προσφορα στα 2048 με 26 ευρα. Παντως στα ιδια πραγματα κινουνται και οι υπολοιποι παροχοι απο οσο ξερω.

Τους ρωτησες αν μπορει να γινει επαναδιαπραγματευση συμβολαιου και να αναβαθμιστεις στα 1024 με τα ιδια λεφτα χωρις επεκταση συμβολαιου;

eon.s60@
04-08-06, 15:11
Τον ρώτησα τον τύπο στο τηλέφωνο ότι, αν κάνω εγώ την 512 1024 και δεχτώ την δέσμευση ooootan ο οτε στην περιοχή μου ανεβάσει τις γραμμές με βάση το πιλοτικό σε 2048 θα έχω κανονικά και από εσάς αυτή την ταχύτητα? Και μου λέει όχι δεν δίνουμε εμείς 2048..

Aρα περιμένουμε το ποτε ο οτε θα ανανέωση τις σύνδεσης μας.

Kαλά χριστούγεννα και όχι τέλος αυγούστου που λένε γιατί είναι και λίγο έως πολύ κηφήνες...

sdikr
04-08-06, 15:12
Τα πρόβληματα των πακέτων και των συμβολαίων τα έχουμε πει πολλές φορές,

EvilHawk
04-08-06, 15:16
Δεν μπορεί να σου απαντήσει απο τώρα, ούτε αυτοί ξέρουν τί θα γίνει με τις προσφορές και τους διπλασιασμούς των ταχυτήτων, ένας απο τους λόγους που άλλαξα την Otenet αορίστου (επιτέλους :p ) και δεν πήγα σε conn-x ήταν ακριβώς το ότι δεν ήθελα να έχω καμμια χρονική δέσμευση ...

limo
04-08-06, 15:36
Όταν πήρες το συμβόλαιο με 12μηνη δέσμευση, ήξερες ότι αν θελήσεις να το διακόψεις κάποια στιγμή θα χάσεις το υπόλοιπο των χρημάτων. Η ότι ίσως μείνει ανεκμετάλευτο. Πρακτικά πληρώνεις 12χ26=312 βρέξει χιονίσει, απλά στα κάνουν δόσεις. Αν αλλάξεις γνώμη δεν είναι δικό τους πρόβλημα.

Δες αν μπορείς να αξιοποιήσεις το συμβόλαιο με μεταφορά σε κάποιον άλλο αριθμό (γραμμή και σύνδεση). Εφόσον την έχουν στον τιμοκατάλογο πρέπει να γίνεται με αυτό το μικρό κόστος.

Έχεις username και password για 512 για 8 ακόμα μήνες. Πολλοί αγοράζουν σκέτη πρόσβαση (πχ forthnet με) κ ίσως κάποιος γνωστός σου να ενδιαφέρεται και δε θέλει να περιμένει για τις απενεργοποιήσεις/ενεργοποιήσεις των πακέτων. Μια σκέτη σύνδεση forthnet 512 6+2μήνες πάει 192 ευρω δηλαδή 24 το μήνα.

Σε τελική ανάλυση θα ήταν ένα ωραίο δώρο για κάποιον δικό σου που έχει γραμμή και περιμένει τις μυθικές ταχύτητες που λέγεται ότι θα δούμε το χειμώνα για να δεσμευθεί:)

Εγω προτείνω να μείνεις στο 512. Η διαφορά ταχύτητας είναι αμφίβολη σε μερικές περιπτώσεις και ίσως διπλασιαστεί η 512 ούτως η άλλως. Δεν αξίζει να πληρώσεις ενα 8μηνο 2πλάσιο κόστος για τη διαφορά 1024/512.

geobest99
04-08-06, 16:26
Καλησπέρα και από εμένα ,

Εγώ πάλι έχω θα μιλήσω λίγο πιο γενικά πάνω στο θέμα αυτό .

Η γνώμη μου και αυτό που έχω κάνει είναι το εξής :

Γραμμή aDSL πάντα στον O.T.E.
ISP σε όποια εταιρεία νομίζει ο καθένας ότι θα έχει το μεγαλύτερο κέρδος.

Δηλαδή για εμένα η γραμμή πρέπει να είναι ανεξάρτητη απο τον ISP.
Με αυτόν τον τρόπο υπάρχει μεγαλύτερη ελευθερία κινήσεων.

Μη μου πείτε τώρα ότι η Vivodi στο κομμάτι ISP μπορεί να συγκριθεί με FORTHnet και ΟΤΕnet , είναι μακράν πολυ πίσω.

Για εμένα ( και αυτό έχω ) ειναι ο συνδιασμός Γραμμή στον ΟΤΕ και ISP FORTHnet ( θα συζήταγα ισως και OTEnet , αλλά για καμία αλλη εταιρεία ως ISP ).

Θέλω αν αύριο το πρωί ξυπνύσω στραβά και θέλω να αλλάξω ISP να μπορώ να το κάνω χωρίς να μπλέκω στην μέση και την aDSL γραμμή μου.
Θέλω αν θελήσω να κάνω αναβάθμιση της aDSL γραμμή μου να πάρω απλά ενα τηλέφωνω και μεσα σε 2-3 μερες ο Ο.Τ.Ε. να την έχει αναβαθμίση. ( Οπως και το έχω κάνει ).

Φιλικά
Γιώργος

alwaysalone
04-08-06, 17:54
Το χειρότερο δεν ειναι οτι λειτουργούν αθροιστικά (οσο κι αν ακουγεται παρανοική η πολυετής δεσμευση, πάντα εχουμε το δικαίωμα να μη την επιλέξουμε).

Το χειρότερο ειναι, η παραπληροφόρηση που υπαρχει στο Τμήμα εξυπηρετησης πελατών αλλά και στους διάφορους αντιπροσωπους, ακόμα και στα oteshop που οφειλαν για προφανείς λογους να εχουν εγκυρη ενημέρωση.

Δεν ειναι δυνατόν και οι δύο πλευρες να σκίζονται οτι ισχυει ή δεν ισχύει το άθροισμα των μηνων...!!

Μηπως τελικά τη βολευει την οτενετ, αυτή η παραπληροφόρηση? Δηλαδη, προτιμά να χασει σε ποιότητα στην εξυπηρετηση πελατών, παρά να ξεκαθαρισει αυτο που τελικά ισχύει? (οτι δηλαδη οι μήνες πανε αθροιστικα?).

Και αφου το συμβόλαιο τα "λεει ολα", τοτε γιατι αρκετοί δεν ειναι σιγουροι για την απάντηση..?

golity
04-08-06, 18:35
Τον ρώτησα τον τύπο στο τηλέφωνο ότι, αν κάνω εγώ την 512 1024 και δεχτώ την δέσμευση ooootan ο οτε στην περιοχή μου ανεβάσει τις γραμμές με βάση το πιλοτικό σε 2048 θα έχω κανονικά και από εσάς αυτή την ταχύτητα? Και μου λέει όχι δεν δίνουμε εμείς 2048..

Aρα περιμένουμε το ποτε ο οτε θα ανανέωση τις σύνδεσης μας.

Kαλά χριστούγεννα και όχι τέλος αυγούστου που λένε γιατί είναι και λίγο έως πολύ κηφήνες...

Προτείνω να περιμένεις λίγο, άλλωστε για να δίνουν τώρα 1024 με 26€ σημαίνει ότι από Σεπτέμβριο και μετά με τις αυξήσεις στις ταχύτητες και τον επιπλέον ανταγωνισμό θα υπάρχουν καλύτερες τιμές.

No-Name
04-08-06, 21:27
Eκτός του ότι ο τίτλος είναι ανορθόγραφος εδώ και ώρα (απορώ γιατί) μόλις το διάβασα έβαλα τα γέλια.Ποιος εκβιάζει και γιατί από την ΟΤΕΝΕΤ???σας είπε κανείς αν δεν κάνετε 12μηνο σας κόβω την σύνδεση?Σίγουρα όχι ε τότε δεν υπάρχει καθόλου εκβιασμός.Έλεος πια με τους άτοπους χαρακτηρισμούς.

eon.s60@
04-08-06, 23:14
Eκτός του ότι ο τίτλος είναι ανορθόγραφος εδώ και ώρα (απορώ γιατί) μόλις το διάβασα έβαλα τα γέλια.Ποιος εκβιάζει και γιατί από την ΟΤΕΝΕΤ???σας είπε κανείς αν δεν κάνετε 12μηνο σας κόβω την σύνδεση?Σίγουρα όχι ε τότε δεν υπάρχει καθόλου εκβιασμός.Έλεος πια με τους άτοπους χαρακτηρισμούς.

Tsss ανατρίχιασα ρε man! Δεν είμαστε όλοι φιλόλογοι να πούμε για να γράφουμε τα πάντα τέλεια! Είσαι ο μονος που έκανε το πικρόχολο σχόλιο και αυτό δείχνει πολλά!

:COOL:

No-Name
04-08-06, 23:29
το "τις ΟΤΕΝΕΤ" και το "αθροιστικώς"δεν θέλει διδακτορικό φιλολογίας....:whistle:
Το τι δείχνει αστο...ο καθείς έχει την άποψη του.;)

p.s ακόμα να γίνει διόρθωση.....:p

eon.s60@
04-08-06, 23:34
Πλακα σε έκανα man για αυτό έβαλα και το cool από κάτω! Μην χαλιέσαι! Ορίστε το άλλαξα! Ok τώρα? :)

golity
04-08-06, 23:36
Καλά ρε παιδία χαλαρώστε, δεν έγινε και τίποτα!!!

Ανται μοι τα παρο στω κρανοιω!!! :p

No-Name
04-08-06, 23:37
Δεν χαλιεμαι μην αγχώνεσαι...Καλη καρδιά!
Στους mods πήγαινε η αλλαγή μιάς και τα memberάκια δεν μπορούμε να αλλάζουμε το τιτλο.:)

sdikr
04-08-06, 23:41
Δεν χαλιεμαι μην αγχώνεσαι...Καλη καρδιά!
Στους mods πήγαινε η αλλαγή μιάς και τα memberάκια δεν μπορούμε να αλλάζουμε το τιτλο.:)

Γκουχ γκουχ :twisted:

golity
04-08-06, 23:50
Γκουχ γκουχ :twisted:

Μακριά... μη μας κολλήσεις!!! :lol:

No-Name
04-08-06, 23:51
Γκουχ γκουχ :twisted:

E μα πιά το πήγαινα πλαγίως και δεν τσιμπούσεσ...:rofl:
Τώρα μάλιστα:p

eon.s60@
04-08-06, 23:51
ΧΑχαχαχα καλά πήγε όμως η όλη φάση e? Ξυπνήσαμε κόσμο!!!

:)

@ ADSLgr.com All rights reserved.