PDA

Επιστροφή στο Forum : Packet loss από 25/10 σε Conn-x



greekfragma
30-10-10, 16:38
Τις καλησπέρες μου. Μετά από αρκετούς μήνες με άψογες υπηρεσίες από τις 25 του μήνα και χωρίς καμιά αλλαγή στατιστικών στο router έχω ΥΨΗΛΟΤΑΤΟ packet loss της τάξης του 7-15%.

ενδεικτικά δείτε το text αρχείο με pings σε www.ote.gr και σε www.thelab.gr

γενικά πάντως βλέπω οτι το packet loss είναι παντού και όλες τις ώρες.........είτε μιλάμε για games....είτε για web browsing είτε για streaming.

έχουμε κανέναν άλλο με το ίδιο θέμα?

emeliss
30-10-10, 18:51
Με ping βλέπεις το πρόβλημα αλλά δεν μπορείς να καταλάβεις που είναι. Θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις traceroute ή κάποιο εργαλείο όπως το pingplotter για να πάρεις μια ιδέα (αν και πάλι υπάρχουν ερωτηματικά).

SfH
30-10-10, 19:04
4ms ? Κρύψου πριν σε πάρει χαμπάρι ο lagman :p

Κανένα πρόβλημα εδώ πάντως. Δοκίμασε να κάνεις μετρήσεις με pingplotter/winmtr όπως είπε κι ο emeliss.

greekfragma
30-10-10, 20:33
το ψαξα απο δώ ..... το ψαξα από εκεί....... έβγαλα το φίλτρο και το τηλέφωνο και τέρμα το packet loss....

άντε να δούμε τι φταίει τώρα....φίλτρο η συσκευή :hmm:

δώστε κανα λινκ απο φίλτρο της προκοπής......τα χω δοκιμάσει όλα τα γνωστά που κυκλοφορούν.....zyxel crypto excelsys....

το τηλέφωνο είναι ένα ασύρματο Topcom Bulter 5710
http://www.topcom.net/communication/product/38/butler5710.html

Sectoras
31-10-10, 19:03
Γιατί έχω τέτοιο packetloss ρε παιδιά; πάρτε ενα δείγμα 50 δοκιμών.. :down::down:

emeliss
31-10-10, 20:41
Αν πινγκάρεις τον τελικό προορισμό θα δεις πιθανότατα ότι δεν έχεις packet loss. Δοκίμασε το και πες μας.

Sectoras
31-10-10, 20:51
Αν πινγκάρεις τον τελικό προορισμό θα δεις πιθανότατα ότι δεν έχεις packet loss. Δοκίμασε το και πες μας.

Έτσι λες;

emeliss
31-10-10, 21:06
Εννοώ με ping -t από cmd στο www.ote.gr ή/και στο www.adslgr.com.

alex24
01-11-10, 00:46
Φιλε sectoras μια παρατηρηση μηπως εχεις conn-x φοιτητικο γιατι βλεπω οτι περνας μεσω grnet(diodos) και ισως να φταιει το δυκτιο του ΕΔΕΤ

Sectoras
01-11-10, 04:19
Φιλε sectoras μια παρατηρηση μηπως εχεις conn-x φοιτητικο γιατι βλεπω οτι περνας μεσω grnet(diodos) και ισως να φταιει το δυκτιο του ΕΔΕΤ

Ναι φοιτητικό έχω φίλε, απο cmd πάντως δεν παίρνω κανένα timeout.

emeliss
01-11-10, 09:02
Αυτό σημαίνει πως δεν έχεις κάποιο ουσιαστικό πρόβλημα. Απλά τα ρούτερ στην διαδρομή δεν αντιδρούν καθόλου ή αντιδρούν μερικώς στα πακέτα ICMP που στέλνεις με την ping.

@ ADSLgr.com All rights reserved.