PDA

Επιστροφή στο Forum : Την σύνδεση μου πισω και γρηγορα



fan123
04-08-06, 19:44
Πριν δεκαπεντε περιπου μερες που εληξε η συνδεση 384 που ειχα, αποφασισα να την κανω 1024 στην προνομιακη οπως μου ειπαν τιμη των 25 ευρω. Ολα καλα μεχρι εδω? Ολα καλα.
Τωρα αρχιζουν τα δυσκολα. Αναβαθμιζει η forthnet, αναβαθμιζει και ο ΟΤΕ σε 3-4 μερες. Περιμενω, λεω δεν θα εχει γινει ακομα, μεχρι 10 μερες μου ειπαν. Περνανε 2-3 μερες, λεω κατσε να παρω τηλεφωνο. ΟΚ μου λενε, εχει γινει η αναβαθμιση. Κανω "μπιλιες" καλωδια, μοντεμ-ρουτερ, μπριζες, να "κουμπωσει" οπως λενε οι Οτετζηδες το μοντεμ μου με το δικτυο τους, αλλα τιποτα. Το μοντεμ ειναι το Fritz box. Η απσταση απο τα κεντρικα 4 χιλιομετρα. Κανω αιτηση βλαβης συγχρονισμου οπως μου ειπαν.
Αλλες 3 εργασιμες, και φτανουμε σημερα παρασκευη, να με παρουν απο τον Οτε για να μου πουνε χοντρικα τι? οτι φταιει το μοντεμ. Μα δεν μπορει τους λεω, αναβαθμιση εκανα, ολα δουλευαν σωστα μεχρι τοτε. Συμπτωση μου λενε. Ενα τοις χιλιοις μου λενε οτι φταιει το δικτυο τους. Το υπολοιπο ποσοστο δηλαδη ειναι να εχει γινει συμπτωση. Δεν βριζουμε στο φορουμ ετσι?
ΟΚ λεω, τι να κανω. Να πας στον Οτε που ειναι κοντα σου με το μοντεμ να δουν αν κουμπωνει εκει και θα καταλαβουμε αν ειναι χαλασμενο. Μα ετσι, λεω απο μεσα μου, θα δουμε αν φταιει το δικτυο. Βρισιμο παλι, απο μεσα μου ετσι? και παωωωω. Οκ το μοντεμ. Μου μετρανε την γραμμη, Ωπ λεει ο τερχνικος, εδω εχω προβλημα. Χαλια η γραμμη, δεν δειχνει τιποτα. Ειχα βγαλει εν το μεταξυ οπως μου ειπαν για να την μετρησουν τα παντα απο πανω της. Υποψην οτι με τα τηλεφωνα δεν εχω προβλημα. Τωρα περιμενω δευτερα να δω τι θα γινει.
Αν εχει καποιος αντιμετωπισει το ιδιο προβλημα ας μου πει τι με περιμενει.
Ουφ. Τα ειπα και ξαλαφρωσα.
Καλο καλοκαιρι.
Παιδια ειναι αρρωστια να μην εχεις Ιντερνετ. Πολυ αρρωστια.

Necro{Demon}
08-08-06, 12:15
σε καταλαβαίνω φίλε απολύτως.. έγινε τίποτα..?

fan123
08-08-06, 18:40
Ηρθαν σημερα, μετρησαν την γραμμη και την βρηκαν ενταξει.
Εβαλα αλλο μοντεμ και δεν συγχρονιζε.
Αποτελεσμα:
Βαζω το crypto που δινουν με το in a box σε συνδεση usb και τα καταφερα, αλλα στο τεστ μου δινει ταχυτητα περιπου 550.
Να ρωτησω κατι.
Υπαρχει καποιο router modem που να τα καταφερει καλυτερα, μιας και η αποσταση ειναι περιπου 4-5 χιλιομετρα απο το κεντρο? και να συγχρονιζει, ετσι?
Αυταααα

odys2008
08-08-06, 18:52
Τα speedtouch(Thomson) τα πάνε καλύτερα από όλα σε συγχρονισμούς στις μεγάλες αποστάσεις. Πάρε ένα speedtouch 585 και θα είσαι οκ.

fan123
17-08-06, 10:40
Συνεχεια της περιπετειας.
Πηρα το εν λογω speedtouch 585, οκ αλλα για μερικες ωρες. Χανει την συνδεση για καποιες ωρες, και παλι απο την αρχη. Απο ζεσταμα? βραστο αυγο. Βαζω παλι απο usb το crypto f200 οταν δεν μπορει να συγχρονισει το speedtouch, ολα οκ.
Κανα κολπο καποιος να προτεινει?

skyman
17-08-06, 15:56
Δυστυχώς η απόσταση είναι σχετικά μεγαλή για 1Mbit και δεν νομίζω ότι υπάρχουν πολλά περιθώρια για περαιτέρω δοκιμές.

odys2008
17-08-06, 16:10
Όλα τα router ζεσταίνονται. Δεν θα πρέπει να σε παραξενεύει αυτό. Τώρα αν ακόμα και τα thomson δεν μπορούν να συγχρονίσουν δύσκολα τα πράγματα. Αν θέλεις μέσα από το interface του router μπορείς να μας γράψεις τις μετρήσεις για την ποιότητα της γραμμής?(Down/up Line Attenuation, Downstream Margin κτλ)

Hwoarang
17-08-06, 16:11
Δεν νομίζω. Έως 5km παίζει μια χαρά η ADSL. Η ADSL2+ έχει πρόβλημα σε μεγάλες αποστάσεις

odys2008
17-08-06, 16:12
4km σε ευθεία εννοεί ο φίλος ή από τον δρόμο. Τα καλώδια δεν ξέρεις τι διαδρομή κάνουν ;)

Hwoarang
17-08-06, 16:14
Συνήθως τα καλώδια πάνε και αυτά ευθεία:p

chatasos
17-08-06, 16:21
Δεν νομίζω. Έως 5km παίζει μια χαρά η ADSL. Η ADSL2+ έχει πρόβλημα σε μεγάλες αποστάσεις
Το θέμα είναι σε ποια ταχύτητα παίζει;)

Hwoarang
17-08-06, 16:25
A ετσι ε?:oops: :oops:

Νομιζα ότι δεν παίζει ρόλο η ταχύτητα παρα μόνο η τεχνολογία που χρησιμοποιήται ( adsl, adsl2+ktl)

@ ADSLgr.com All rights reserved.