PDA

Επιστροφή στο Forum : IPTV και Internet μεσω ενος UTP



ted007
31-10-10, 15:33
καλημερα,
εχω ενα προβλημα με την διασυνδεση του STB, και συγκεκριμενα με τους DHCP ( του IPTV και του router)

θελω να εχω το STB σε διαφορετικο χωρο απο το router αλλα και να εχω και internet στον χωρο αυτο, εχω ομως μονο μια γραμμη utp που συνδεει τους 2 χωρους.

αυτο που σκεφτηκα να κανω εινια να ριξω 2 πορτες του router ( 1 & 4 ) πανω σε ενα switch και να συνδεσω το αλλο switch ωστε να εχω και iptv και internet. Δουλεψε μεχρι να αρχισουν τα προβληματα με τους DHCP. Αλλες φορες τα pc παιρνουν ip απο το iptv και αλλες το stb απο το εσωτερικο lan.

Καμια προταση?
( 2ο καλωδιο ή powerplug δεν γινεται )

79220

emeliss
31-10-10, 15:36
Το utp έχει 4 ζευγάρια. Το ethernet 10/100 χρησιμοποιεί μόνο τα 2. Σπάσε το καλώδιο στα δύο.

ted007
31-10-10, 16:06
το εχω σκεφτει αλλα δυστηχος το εψαξα και τελικα δινει μονο τα 2 ζευγαρια σε εκεινο το δωματιο ¨-(
και αλλα 2 σε δωματιο απο την αλλη μερια του τοιχου

harris78
31-10-10, 16:35
Αυτό ακριβώς το πρόβλημα έχω και εγώ αλλά δεν έχω βρει ακόμα λύση. Αυτό που έψαχνα ήταν να δίνω ΙPTV και Ιντερνετ από την ίδια θύρα (4η) ή ακόμα και σε όλες, το έχουν κάνει κάποιοι σε παλιότερα ποστ με κατάλληλα user.ini στο thomson, αλλά δεν μπόρεσα να πάρω βοήθεια... :( Αν σου δούλεψε όμως με το switch (εμένα σε μια παλιά δοκιμή δεν είχε δουλέψει χωρίς όμως να επιμείνω...) και το πρόβλημα είναι το dhcp, αν το απενεργοποιήσεις και δώσεις στους Η/Υ σταθερές ip, τι γίνεται?

ted007
31-10-10, 16:43
εχω συνδεσει 2 πορτες του switch με 2 πορτες (1,4) του router. Αν κλεισω το dhcp απο το LAN και δωσω καρφωτες IP sta pc παιζει μια χαρα. Αλλά με σθσκευη που υελω να μπει μεσω wifi ( πχ κινητο ) θα πρεπει να καθομαι να ψαχνω ποια ip να της δωσω και πως. Αν υπαρχει τροπος να κοπει το DHCP απο το LAN Και οχι απο το WIFI θα ηταν τελεια.
και νομιζω απο την 4η θυρα επειδη ειναι Bridge mode πeρναει μονο iptv

Επισης ποιο FW προτεινετε να περασω στο 585v7? τωρα εχει το 8.2.2.5

harris78
31-10-10, 16:55
Home Network->interfaces->locan network->configure αν έχεις thomson. Όσον αφορά την 4η θύρα φτιάχνανε πάλι την σύνδεση του iptv χωρίς όμως το bridge αποκλειστικά στην 4η θύρα και με ενεργοποίηση Multicast, με αποτέλεσμα να δίνει ιντερνετ και iptv σε όλες τις θύρες (επιβαρύνοντας ίσως λίγο το modem).

ted007
31-10-10, 17:16
ναι ναι το κλεισιμο του DHCP το βρηκα ¨-)

αλλα την θυρα του IPTV δεν εχω δυνατοτητα να την σωυσω ουτε να κανω Multicast....ισως με το περασμα νεοτερου FW να γινεται

@ ADSLgr.com All rights reserved.