PDA

Επιστροφή στο Forum : Παρακολουθηση με web camera, HELP !



JAs0nX
05-08-06, 14:26
Λοιπον θα προσπαθησω να ειμαι συντομος.

Εχουμε ενα σουπερ μαρκετ τουριστικο στη Ροδο και θελουμε να βαλουμε μια καμερουλα να βλεπει το ταμειο για να μην καθομαστε μονο εμεις (της οικογενειας) αλλα και κανας υπαλληλος.

Για φετος αναζητουμε μια φτηνη λυση και του χρονου θα στησουμε κανονικες καμερες. Ετσι λεω να παρω μια web camera.
Εχω 2 υπολογιστες ... εναν στο ταμειο και εναν στην αποθηκη. Ειναι συνδεδεμενοι σε ενα hub.

Θελω η καμερα να μπει κοντα στο ταμειο αλλα να ειναι συνδεδεμενη στον υπολογιστη της αποθηκης ωστε να την παρακολουθουμε απο εκει. Η αποσταση ειναι καμμια 25μετρα! Εψαξα λιγο στο eshop για καμμια ασυρματη αλλα ειδα οτι θελει wifi router οποτε λεω οχι.
Οποτε βρηκα κατι καμερες IP.
Συγκεκριμενα μερικες ειναι αυτες

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.616036
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.616035
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.613442

Θα ηθελα να μου πειτε ποια προτεινετε καθως και αν καποιος εχει καποια απ αυτες ή καποια αντιστοιχη τελος παντων για να μου πει εντυπωσεις.

Βασικο: επειδη βλεπω οτι ολες λενε οτι βλεπετε το βιντεο μεσω ιντερνετ κλπ να μαντεψω οτι κατι τετοιο δεν ειναι απαραιτητο σωστα...προφανως εννοει αν εχεις μια dsl μπορεις να στελνεις την εικονα και στο ιντερνετ... δλδ ΔΕΝ ειναι απαραιτητο κατι τετοιο σωστα? Εγω θελω να την βλεπω καθαρα μεσω δικτυου.
Εγω στο μαγαζι εχω μια απλη γραμμη (ουτε καν ιντερνετ) γιατι ειναι στην εξοχη και ουτε isdn δεν μου περνανε!

Επισης θα ηθελα να μου πειτε ποσο δυσκολο ειναι να την συνδεσω. Το συνοδευτικο λογισμικο ειναι αρκετο για να βλεπω εικονα απο το PC μου? Δηλαδη ως τι αναγνωριζεται η καμερα και απο που θα το βλεπω...θα ανοιγω browser και θα βαζω μια ΙΡ και θα συνδεομαι με την καμερα?

Η αποσταση δεν ειναι προβλημα μιας και περνουν καλωδιο δικτυου σωστα...μεχρι και 100m καλα δεν ειμαι?

Τελος θα ηθελα να μου πειτε αν το συνοδευτικο software ειναι επαρκες για να κανω τη δουλεια μου ή θα πρεπει να αναζητησω κατι αλλο.

Ευχαριστω

JAs0nX
05-08-06, 14:27
Sorry για το εξτρα ποστ...θελω να βαλω ειδοποιηση μεσω mail για απαντηση σ αυτο το θεμα και δεν εβρισκα την επιλογη χωρις να κανω αχρηστο ποστ.
Ας το σβησουν οι admin γιατι δεν βρισκω ουτε την διαγραφη :P

PS.Το βρηκα τωρα ειναι απο πανω :) Σορρυ.

clopier
05-08-06, 14:38
Παρε την http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.616036 γιατι αμα δεις ολες οι αλλες δεν ειναι mpeg4 . Πρόσεχε όμως διότι νομίζω υπάρχει νόμος που δεν επιτρέπει έτσι απλά την εγκατάσταση συστήματος παρακολούθησης..

JAs0nX
05-08-06, 14:46
Παρε την http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.616036 γιατι αμα δεις ολες οι αλλες δεν ειναι mpeg4 .
Αυτο δεν το ειχα προσεξει.
Βασικα η συγκεκριμενη παραδιδεται ετσι?? εγω πως θα την στερεωσω με σιλοτέιπ? :P
Βλεπω μαλιστα οτι παιρνει και το καλωδιο απο κατω...

anon
05-08-06, 14:50
Aπο ότι θυμάμαι, σε μαγαζι στην Αθήνα, δικαιώθηκε ο ιδιοκτήτης που είχε τοποθετήσει κάμερα ασφαλείας που παρακολουθούσε το ταμείο, μετα απο μήνυση υπαλλήλου. Ο υπάλληλος έκανε μήνυση όσον αφορά περι προσωπικών δεδομένων, αλλά νομίζω ότι δεν ισχύει σε αυτή την περίπτωση. ηδη όλες σχεδόν οι τράπεζες, ακόμη και στα ΑΤΜ, βάζουν κάμερες παρακολούθησης....

JAs0nX
05-08-06, 14:57
Καλα η αληθεια ειναι οτι θα βγαλω τον Ελληναρα απο μεσα μου με αυτο που θα πω αλλα δεν θα κατσω να το ψαξω και πολυ...
Θελω μια καμερα γρηγορα να την εγκαταστησω για να κανω τη δουλεια μου γιατι καιγομαστε!!
Αμα ειναι να τρεχω στους δικηγορους για να παρακολουθω τον χωρο μου αστο! ;)
Οποιος θελει να μου κανει μηνυση επειδη παρακολουθω το μαγαζι μου ας μου κανει :P
Αληθεια η κανονικη διαδικασια για να εγκαταστησεις ενα συστημα παρακολουθησης ποια ειναι?
Θες ειδικη αδεια? απο που?

Καταλαβαινω βεβαια οτι ο φιλος clopier το ειπε καθαρα για δικη μου προστασια αλλα δεν εχω το Attica, ενα σουπερ μαρκετ εχω στο οποιο βεβαια τα λεφτα στο ταμειο ειναι εντελως ανεξελεγκτα. Για να σας δωσω να καταλαβετε μπορει να ερθει ενας Αγγλος να παρει 1000 ευρω τσιγαρα , η υπαλληλος να μην κοψει αποδειξη, ο ξενος πολυ σπανια θα την ζητησει (ιδιως αν παιρνει την αποδειξη απο πληρωμη πιστωτικης) και εγω να μπορω να μπω ανετα 1000 ευρω μεσα.

29gk
05-08-06, 15:02
Δεν εχω να σου προτεινω καμερα ΙΡ μιας και κανω την δουλεια μου με απλες usb web cameras αλλα σε οτι αφορα το προγραμμα νομιζω πως η λυση και στην παρακολουθηση αλλα και στην χρηση σαν συστηματος ασφαλειας ( ειδοποιηση στο τηλεφωνο, email με φωτογραφιες κτλ ) ειναι στην διευθυνση www.digi-watcher.com. Απλο μικρο και με πολλαπλες εγκαταστασεις δεχεται πολλες καμερες στο ιδιο pc

[PWN] ROXAMIS
05-08-06, 15:15
Δεν εχω να σου προτεινω καμερα ΙΡ μιας και κανω την δουλεια μου με απλες usb web cameras αλλα σε οτι αφορα το προγραμμα νομιζω πως η λυση και στην παρακολουθηση αλλα και στην χρηση σαν συστηματος ασφαλειας ( ειδοποιηση στο τηλεφωνο, email με φωτογραφιες κτλ ) ειναι στην διευθυνση www.digi-watcher.com (http://www.digi-watcher.com). Απλο μικρο και με πολλαπλες εγκαταστασεις δεχεται πολλες καμερες στο ιδιο pc

Καμία σχέση οι ip κάμερες με τις usb..
Βασικό πλεονέκτημα δεν θέλουν ανοιχτό pc πολλές υποστηρίζουν και Upload σε ftp
Οπότε έχεις δυνατότητα και να έχεις αρχείο από προηγούμενες ημέρες και πολλά άλλα κόλπα..
Είναι σταθερότατες σε λειτουργία και τα αρχεία από εγγραφή είναι σίγουρα μακριά από τον χώρο του εγκλήματος .. πάντα στην διάθεση σου σε κάποιον δωρεάν ftp server..:p

29gk
05-08-06, 15:27
Δεν προτεινω την χρηση usb καμερας. Καμια συγκριση με τις δικτυακες , εχεις δικηο. Προτεινω μονο το συγκεκριμενο software για την περιπτωση που δεν 8α τον καλυψει αυτο που 8α εχει η δικτυακη στην συσκευασια.

Απο μια αλλη αποψη νομιζω πψς αυτες οι δουλειες θελουν καλη μελετη πολλων παραμετρων και ετσι μια απλη, φτηνη και γρηγορη λυση ισως ειναι προτιμοτερη σε πρωτη φαση - ακομα και για πειραματισμο - και την επομενη χρονια εχει την δυνατοτητα ο φιλος να στησει καλυτερα την επιχειρηση του

JAs0nX
05-08-06, 23:20
παιδια σας ευχαριστω για τις απαντησεις. Θα παρω τελικα αυτην και θα σας πω εντυπωσεις.
Να αρχισω ομως απο τωρα τις αποριες...
για φετος δεν το βλεπω να μας βαζουνε dsl, αλλα του χρονου ισως εχω. Πως θα δουλευει το ολο συστημα ωστε να βλεπω εικονα και εξω απο το μαγαζι?
Συνδεω την καμερα στο ρουτερ, παιρνω και ενα dns απο το noip.com και μετα?
Ανοιγω ενα browser απ το σπιτι μου ας πουμε και γραφω την διευθυνση? Κωδικους κλπ δεν ζηταει?

power
06-08-06, 11:33
Όσο αφορά το νομικό κομμάτι νομίζω οτι αν υπάρχει μια προειδοποιητική ταμπέλα που αναφέρει οτι το κατάστημα παρακολουθείται για λόγους ασφαλείας, δεν έχεις πρόβλημα.

clopier
06-08-06, 13:22
παιδια σας ευχαριστω για τις απαντησεις. Θα παρω τελικα αυτην και θα σας πω εντυπωσεις.
Να αρχισω ομως απο τωρα τις αποριες...
για φετος δεν το βλεπω να μας βαζουνε dsl, αλλα του χρονου ισως εχω. Πως θα δουλευει το ολο συστημα ωστε να βλεπω εικονα και εξω απο το μαγαζι?
Συνδεω την καμερα στο ρουτερ, παιρνω και ενα dns απο το noip.com και μετα?
Ανοιγω ενα browser απ το σπιτι μου ας πουμε και γραφω την διευθυνση? Κωδικους κλπ δεν ζηταει?
Τι σύνδεση έχεις γιατί αν δεν έχεις isdn τουλάχιστον δεν βλέπω να βλέπεις :)

Όσο για το πως θα μπεις από αλλού δοκίμασε να φτιάξεις dial in σύνδεση στο pc που θα έχει το modem ;)

JAs0nX
07-08-06, 13:27
ναι το ξερω. με 33,6 upload τι να δεις.
Αναφερομαι στον επομενο καλοκαιρι που ελπιζω να μας βαλουν dsl.

Οταν εννοεις dial in συνδεση τι εννοεις? πως γινεται αυτο?

clopier
07-08-06, 19:31
ναι το ξερω. με 33,6 upload τι να δεις.
Αναφερομαι στον επομενο καλοκαιρι που ελπιζω να μας βαλουν dsl.

Οταν εννοεις dial in συνδεση τι εννοεις? πως γινεται αυτο?

Για το dial in που σου είπα για να δουλέψει πρέπει να έχεις ένα κανονικό modem πάνω σε ένα pc που θα συνδέεται μέσω κάρτας δικτύου με την κάμερα .Ας πούμε ότι το pc σου θα έχει στην κάρτα δικτύου 192.168.0.1 και η κάμερα το 192.168.0.2 και το firewall των xp κλειστό στην dial in σύνδεση και στην κάρτα δικτύου.

Για να φτιάξεις μια dial in σε windows Xp η 2000 πας στο connections και πατάς Create new connection μετά next -> setup an advanced connection ->next -> accept incoming connections ->next . Διαλέγεις το modem ->next ->(όπως είναι ) next -> εδώ διαλέγεις ένα χρήστη των windows που να έχει password αν δεν έχει δεν θα μπεις ποτέ ->next -> τώρα όπως είναι πατάς properties στο tcp/ip διαλέγεις δεν αλλάζεις τίποτα άλλο παρά το specify tcp/ip address και βάζεις from : 192.168.1.1 To : 192.168.1.2 και πατάς τώρα αν θες αφήνεις στην λίστα μόνο το tcp/ip για μεγαλύτερη ασφάλεια , μετά next και finish. !!

Τώρα από οποιοδήποτε άλλο pc με pstn modem φτιάχνεις μια κανονική σύνδεση dial up βάζοντας το νούμερο που απατάει το modem με την dial in σύνδεση και username και password του χρήστη που διάλεξες όταν έφτιαξες την dial in σύνδεση. Τέλος ανοίγεις τον internet explorer και βάζεις σαν διεύθυνση 192.168.0.2. και μάλλον κάτι θα δεις !!

Προσοχή γιατί αφού την φτιάξεις την σύνδεση το modem θα απατάει αυτόματα κάθε φορά που κτυπάει το τηλέφωνο !!

@ ADSLgr.com All rights reserved.